Temel Kamp Malzemeleri Listesi

Kampa yeni başlayanlar veya kamp ekipmanlarını değiştirmek isteyenler için aşağıdaki bilgiler çok faydalı olacaktır. Her kamp deneyimi sonrasında farklı ekipman ihtiyaçlarınızı görüyor olsanız da bu deneyimi yaşamadan önce kamp tercihlerinize göre farklı ekipmanlar tanıyabilir, kamplarınıza daha konforlu hale getirebilirsiniz. Tabi bu konfor kelimesi rahatlığı anımsatıyor olsa da kazanılan zamanı ve bu zamanı değerlendirmeyi de barındırıyor. Aşağıda paylaşmış olduğum kampa yeni başlayanlar için kamp malzemeleri listesi sürekli güncellenmektedir. Bu sebeple listeleri açtıktan sonra sol tarafta bulunan ”Takip Et” butonuna basarak, güncel ürünlerin yanı sıra kısa süreli indirimli ürünleri de görebilirsiniz.

Kamp Çadırı

Kamp Malzemeleri Listesi

Son zamanlarda farklı kamp seçenekleri doğuyor olsa da kamp çadırı birçok kamp yapan için olmazsa olmaz. Bu konuda direkt ‘şu çadırı alabilirsin’ tavsiyesi pek doğru olmaz. Çünkü kamp çadırı tercihinizi birçok faktör etkileyecektir. Bunlar:

 • Çadırda kalacak kişi sayısı
 • Ağırlık (Sırt çantasıyla veya aracıyla kampa gidenler için)
 • Kamp yapılacak mevsim şartları
 • Kamp çadırının kurulacağı zemin veya yetersiz ekipman
 • Çadır bagaj beklentisi
 • Kapalı alan korkusu olanlar için genişlik ve yükseklik
 • Kamptan beklentiniz

Yeni başlayanlar için kamp malzemeleri dediğimizde tercihi en zor olan ekipman kamp çadırıdır. Yukarıdaki maddeler sizin kamp tercihlerinize göre çadırınızı belirlemeniz için yeterli olacaktır.

Eğer sadece yaz aylarında kamp yapacaksanız veya festivallerde çadır kuracaksanız 100 TL ile 500 TL arasındaki bir çadır fazlasıyla işinizi görecektir. Bu kamp çadırları listesini görmek, incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Biraz daha orta sınıf bir çadır ilkbahar için oldukça uygun olacakken uyku tulumu ve mat sayesinde 3 mevsimi rahatlıkla karşılar. 500 TL – 1000 TL arasındaki kamp çadır listemi incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Uzun süreli ve zor koşullar için tercih edebileceğiniz 4 mevsim kullanabileceğiniz çadır listesi için tıklayınız.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Aile kampları için yüksek ve geniş alana sahip olan çadırların listesi için tıklayınız.

Kamp Matı

Kamp matı genelde zemindeki sertliği önleyen kamp malzemesi olarak düşünülse de özellikle kış kamplarında sizi soğuktan koruyan en önemli ekipmanın kendisidir. Sadece ilkbahar ve yaz kampları dahi yapıyor olsanız, gece zeminden gelen soğuk her mevsim sizi üşütebilir. Bu kamplarda dahi orta veya üst segment bir kamp matı konforunuzu yükseltecektir. Tabi işin kış kampı boyutunu düşünürsek kamp matlarının önemi daha da hissedilir.

Diğer bir konuysa hangi matı almalıyım?

 • Köpük Matlar
 • Şişme Matlar

Köpük matlar zemin üzerinde ısı yalıtımını daha sağlam yapmaktadır. Özellikle dağcılık üzerine üretim yapan firmaların kaliteli matları çok iyi sonuçlar vermekte. Şişme matlarda durum biraz farklı. Şişme yatak benzeri içi fazla havayla dolu olan matların iç kısımlarında biriken hava soğudukça sizi üşütecektir. Tamam rahatlık anlamında daha yumuşak bir konfor sağlıyor olsa da bu durumu atlamamak gerekli. Bu yüzden yine şişme mat tercihinde de kaliteden şaşmamak gerekli düşüncesindeyim.

Kamp matı önerdiğim listeye ulaşmak için tıklayınız.

Uyku Tulumu

Bana göre çadırdan daha önemli ekipman uyku tulumudur. Özellikle kış kamplarında hayat kurtarıcı bir yönü var. Tabi Uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken ve doğru uyku tulumu tercihinizi etkileyecek içerik için Kış Kampı Uyku Tulumu Seçimi içeriğime göz atınız.

Kamp için en çok tercih edilen uyku tulumları listesi için tıklayınız.

https://youtu.be/sjE_-UYngXk

Sırt Çantası

Aracıyla kampa gitmeyenler evlerini mecburen sırtlarında taşımalıdır. Tüm kamp malzemelerinizi tek bir çantaya koyduğunuzda, ağırlığı iyi dengeleyecek, omuzlarınıza ciddi yük bindirmeyecek çanta seçimi oldukça önemli. Tabi öncelikle kaç litrelik bir sırt çantasına sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yeni başlayanlar için kamp malzemeleri arasında en zor seçilen malzeme büyük ihtimal sırt çantasıdır. Her ne kadar kişisel bir tercih olsa da genelde tercih edilen 65 L +10 L olan modellerdir. Bu sırt çantası standart bir kamp için size yeterli olacaktır. Tercih noktasındaysa en önemli tercih sağlık olmalı! Yani omur iliğinizi koruyan, yürüyüş sırasında omuzlara ve bele yük dağılımını iyi sağlayan sırt çantalarına yönelmelisiniz.

Sırt çantası listesi için tıklayınız.

Kamp Bıçağı

Bir kampın olmazsa olmaz ekipmanlarından birisi de şüphesiz kamp bıçağıdır. Tek seçenek olsa hangi kamp bıçağını alırsınız? Bence bu soru üzerinden yanıt vermek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü birçok insan için kamp bıçakları ihtiyacın ötesinde ayrı bir hobi olmaya başladı.

 • Karbon bıçakların gıdaya teması çok önerilmez. Asitli gıdalar bıçakta kararmaya yol açabilir. Bakımsız bir karbon bıçağı kısa sürede paslanır. Bu sebeple karbon bıçak sahipleri, bıçaklarını kullanırken ve kullandıktan sonra daha dikkatli olmalıdır.
 • Paslanmaz çelik bıçaklar. Aslına bakarsanız paslanmaya yüksek dirençli bıçaklar demek daha doğru olacaktır. Bu bıçaklar hem kamp boyunca hem de kamp mutfağında kullanıma uygundur. Fakat her ikisi için kullanım sağlanacaksa et kalınlığı fazla bir bıçak almamanızı öneririm. Çünkü kamp mutfağında dilimlemek istediğiniz bir şeyi direkt yaracaktır.
 • Bushcraft bıçağı. Bu isim neden var bilmiyorum. Aslına bakarsanız ağı iş bıçağı başlığı çok daha anlamlı. Doğada sizi yarı yolda bırakmayacak çeliklerin ve tasarımın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bıçaklardır. N690, D2, O2, M390, gibi oluşan liste uzayabilir. Bu çelikler ile beraber dikkat edilmesi gereken diğer durum ise ustanın işçiliği. Yani kötü çelik yoktur, çeliği kötü işleyen usta vardır. Bu yüzden deneyimi yüksek, referansı kuvvetli ustalardan bıçak alınmalı. Tabi bu işlere yeni başlamış olan iyi usta adaylarını da görmezden gelmeyin derim.

Benim uzun süredir kullandığım ve Memnun olduğum bıçakların ustalarına ait liste için tıklayınız.

Kamp Baltası

Kamplarda baltaya ne kadar ihtiyaç var? Halen çok tartışılan bir konudur bu. Kimileri baltanın yeri doldurulamaz derken kimileri testere varken baltaya ne gerek diyerek çıkar işin içinde. Benim bu konuda çok fazla bireysel bir fikrim yok. Ben kamplara giderken her iki ekipmanı da yanımda bulundururum. Özellikle kış kamplarında odunu yarmak ve dilimlemek için balta oldukça iyi iş görüyor. Tabi bir de hafif üşüme başladığında ısınmak için en güzel yollardan biri balta ile çalışmak.

Kamp balta listesi için tıklayınız.

Kamp Testeresi

Testeresiz bir kamp düşünemem. Kampçılar arasında sıkça tartışılan bir konuda Sikk Gomboy mu? Bahco Laplander mı? Daha önce bu konuda çok fazla konuştum. Bu yüzden şimdi özet geçiyorum. Gomboy, diş yapısı itibariyle hızlı keser ama kırılgandır. Doğru kullanılmadığı takdirde namluyu kırabilirsiniz. Laplander biraz daha yavaş çalışır ama itiş gücüne kıyasla daha sağlamdır. Bu yüzden karar sizin. Zaman mı Efor mu?

Sanki testere denilince bu isimler akla geliyor olsa da kamplarda kullanabileceğiniz birçok marka ve model testere bulunmakta. Bu testerelerde oldukça iş görecektir, emin olun!

Katlanabilir ve sabit testere listesi için tıklayınız.

Kafa Lambası ve Fener

Kamp yaparken amacımız her ne kadar şehrin gürültüsünde ve o gereksiz aydınlığından uzaklaşmak olsa da özellikle orman kamplarında kafa lambası ve fener çok önemli. Hem yaban hayvanı riskine karşı hem de yaralanmalara.. Evet gecenin bir vakti tuvalet için ormana doğru birkaç adım atarken düşüp bir dal parçasının saplanması, akşamın erken saatlerinde kararan ormanda güven duygusu, yaban hayvanlarına karşı caydırıcılık ve başka birçok sebep sayılabilir. Açıkçası ben kafa lambası ve fener için ufakta olsa bir bütçe ayıranlardanım. İyi bir kafa lambasının avantajları oldukça fazla.

Kafa lambası ve kamp fenerleri listesi için tıklayınız.

Kamp Sandalye ve Masası

Sanırım son zamanlarda en çok aranana ürünlerden birisi kamp sandalyesidir. Blogumda trafikten bunu daha net söyleyebiliyorum. Özellikle birkaç markanın üretimlerini azaltması ve diğer markalarında fiyatlarına zaman yapması sonrasında tercih oldukça zor. Bu konuda yerli üretim olan ve son zamanlarda teknik özellikleri bakımından en çok tercih edilen Funky Chairs markasını önerebilirim.

Funky Charirs markası ürünlerini incelemek için tıklayınız.

Diğer kamp sandalye ve masa tavsiye listesi için tıklayınız.

Çocuk kamp sandalyeleri listesi için tıklayınız.

İlk Yardım Seti

İlk yardım setleri halen birçok kampçı tarafından en az tercih edilen ekipmanlar arasında yer alıyor olsa da bana göre kamp çadırı ve uyku tulumu gibi olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer almalıdır. Kamplarda başınıza gelebilecek en ufak bir yaralanma dahi yakın çevrenizde bir sağlık kuruluşu olmaması kaynaklı ciddi sonuçlar doğurabilir.

İlk yardım setleri listesi için tıklayınız.

Kamp Mutfağı Malzemeleri

Kamp Mutfağı Ekipman Listesi

Kamp mutfağı malzemelerini almadan önce kampa nasıl gittiğiniz sorusunun yanıtı da oldukça önemlidir. Aracıyla kampa gidenler evlerinde kullandığı birçok ekipmanı yanlarında taşıyabilirken sırt çantası ile kampa gidenler biraz daha katlanabilir ve hafif ürünleri tercih etmelidir. Tabi kamplarda ne tür yemekleri tüketeceğinizde önemi. Yani sadece konserve veya hazır yemekleri tercih edenler, ısıtma için bir tüp veya alkol ocağı kullanırken, gündelik yemekleri veya mangal ateşinde pişenleri tercih edenler için yelpaze biraz daha genişliyor.

Kamp mutfağı için hangi ekipmanları almalıyım?

 • Kamp ocağı – Kartuş ve kamp tüpü
 • Pişirme setleri
 • Bardak – Tabak ve kaşık-çatal setleri
 • Soğuk-sıcak termos
 • Çay kahve ekipmanları
 • Diğer

Kamp mutfağı için size gerekli olabilecek tüm malzemelerin listesi için tıklayınız

Ateş Kutusu ve Ateş Çanağı

Ateş kutusu ve Katlanabilir Mangallar

Benim için en önemli konulardan biri de bu başlık. Kampa yeni başlayanlar için malzeme listesi tercihinde ilk sıralarda yer almalı. Özelliklee orman kamplarında yer ateşinin doğaya verdiği zarardan bolca bahsediyorum. Sanırım blogumun ilk içeriklerinden biri olan kampta güvenli ateş başlığında anlatmıştım. Eğer taşıma imkanınız varsa katlanabilen mangalları yanınıza alabilirsiniz. Fakat aracınızla kampa gitmiyorsanız sırt çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz ateş kutuları var.

Ateş kutusu ve katlanır mangal listesi için tıklayınız.

Kahve ve Çay Demleme

Aslına bakarsanız kampta en güzel geçen vakitler bir demlik çay veya bir bardak kahve eşliğinde doğayı dinlediğimiz analar. Çay kısmına millet olarak oldukça hakimiz. Kamplarda kullanabileceğiniz kamp çaydanlıklarını zaten ”Kamp Mutfağı” listemde paylaştım. Fakat işin biraz daha karışık olan ama öğrendikçe keyif veren kahve demleme kısmı var. Benim de son 1 senedir merak saldığım ve birçok ekipmanını aldığım kahve demleme için tercih edebileceğiniz ürünlerin listesi için tıklayınız.

Kahve demleme ekipmanları listesi için tıklayınız.

Hazır Yemekler

Özellikle sabit bir yerde kamp yapmayı sevmeyen yani daha çok yürüyüş ve doğa gezilerini tercih edenler için hazır yemekler hem karın doyurucu hem de bolca bir zaman kazandırması sebebiyle tercih ediliyor. Daha önceleri sadece konserve seçeneklerimiz varken kamp hayatının yaygınlaşmasından sonra birçok markanın pratik hazır yemeklerini görüyoruz. Tabi yemeklerin dışında kamplarda harcanan eforla birlikte düşen kan şekerimizi de dengelemek önemli. Bu sebeple her kamp için mutlaka birkaç tane çikolata veya şekerleme yanınızda bulundurun.

Yardımcı Kamp Malzemeleri

Power Bank

Doğada vakit geçirenlerin sıkça tartıştığı bir konu olan elektronik ürünler. Kendi adıma konuşmam gerekirse, günümüz teknolojisinin her olanağından faydalanmak; hem zamandan hem de efordan kazanmak demek. Yani doğada kalma, vakit geçirebilme süremizi daha uzun kılmak. Bu sebeple cep telefonum veya sarj edilebilir fenerlerim gibi ekipmanlarım için power banklar oldukça önemli. Önceleri biraz pahalı olan markaların, rekabet karşısında yaptığı indirimleri görünce 20.000 mah ve 30.000 mah power bank’leri terch edebiliriz. Tabi bir hafta sonu kampını rahatça karşılaması bu tercihin ilk nedeni.

Sivrisinek Kovucular

Özellikle yaz kamplarında sivrisinek ve diğer böceklerin saldırısı oldukça rahatsız edici. Tabi işin bir de kene boyutu var artık. 2019 yılında 11 kene ısırması yaşayınca bu konuya oldukça ağırlık gösterdim ve bir takım doğal ilaçlar ile durumu kontrol altına aldım. Sivrisinek ve keneler için etkili, sosyal medyada bolca önerdiğim bazı ürünler var. Bu ürünler uzun süreli deneyim ve alanında uzman olan arkadaşların önerisi ile derlendi.

Kamp Tuvaleti

Kamp yapmak isteyip tuvalet sorunu yüzenden vazgeçen birçok kişi ile tanıştım. Öncelikle bu konuda daha önce kaleme aldığım ”Kampta Tuvalet” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Bu içerikte kampta tuvalet ile ilgili birçok soru işaretini yanıtladım. Uzun süredir kamp yapan insanlar için bir sorun olmasa da yeni başlayanlar için alternatif bazı çözümler var. Bunların başında tuvalet çadırı ve portatif tuvalet var. Eğer aracınızla kampa gidiyorsanız bu çözüm sizler için yeterli olacaktır.

Outdoor Giyim Tavsiyesi

Kot pantolon ile kamp yapılır mı? İnstagram hesabım üzerinden bu soru geldiğinde oldukça şaşırmıştım. Kamp yapmak istedikten sonra kıyafet bir engel değildir. Kampa yeni başlayanlar için kamp malzemeleri listesi içinde outdoor giyim en sonlarda yer alabilir. Çünkü bu kıyafetlere yatırım için öncelikle bazı deneyimler gerekir. Kamp yeri, kamp yapacağı mevsim gibi şartları düşünürsek standart kıyafetleri de yeterli olacaktır.

Eğer şiddetli bir yağış altında kamp yapacaksanız su geçirmez kıyafetler, kış şartlarında kamp yapacaksanız soğuk iklim kıyafetler, yaz sıcağında kamp yapacaksanız güneş ışınlarını iten kıyafetler gibi seçenekler elbette sizlere çok büyük avantaj sağlayacaktır. Yani outdoor kıyafet seçerken kamp yapacağınız yer, mevsim ve diğer faktörleri de göz önüne almanız gereklidir.

Outdoor Bot

Outdoor bot deyince aklımıza yağmur ve kar kampları geliyor olabilir fakat özellikle yürüyüş içeren kamplarda bilek kısmını koruma amaçlı outdoor botların kullanılması gerektiğini söyleyebilirim. Doğada en çok yaralanmaların ayak burkulması olduğuna dair bir istatistik elimde olmasa da bunu söylemek zor olmasa gerek. Bu yüzden uzun bilekli botların tercihi oldukça önemli.

Kamp ve doğa hayatına yeni başlayanlar için kamp malzemeleri listesi sürekli güncellenmektedir.

Kamp Yeni Başlayanlar için Malzeme Seçimi

Kampa yeni başladıysanız veya kamp yapmaya karar verdiyseniz en büyük yapılan hatalardan biri her gördüğünüz ekipmanı alma arzusu. Öncelikle yeni başlayanlar için en doğru kamp malzeme seçimi ana ekipmanlar olmalıdır. Bunlar kamp çadırı, uyku tulumu, mat, sırt çantası, kafa feneri, balta, testere ve bıçaktır. Bu ana ekipmanların tercihi doğada geçireceğiniz vakti hem daha konforlu hem de daha güvenli kılacaktır. Yani bu kamp ekipmanlarına biraz yatırım yapmanız doğru olabilir. Bu kamp malzemelerini de kamp yapacağınız veya kamp yapmayı düşündünüz mevsime göre tercih etmeniz gerekli. Yani ekipman alırken çok aceleci davranmayın.

Ucuz Kamp Malzemeleri Satanlar

Daha önce kampa yeni başlayanlar için birçok seçenek vardı. Özellikle uygun fiyatlı çadırlar ve yardımcı ekipmanlar. Fakat kampın popüler olmasıyla oluşan arz talep durumları, vergi ve dolar kuru derken artık yeni başlayanlar için ucuz kamp malzemelerini listelemek oldukça zor. Fakat yine de İstanbul İstoç gibi toptancıların yoğun olduğu yerlerde başlangıç seviyesine uygun ekipmanları bulmak mümkün. Tabi bu fiyat farkının başlıca sebebi direkt toptancılar üzerinden alıyor olmak. Her ne kadar marka değeri yüksek ürünler bulunmuyor olsa da başlangıç için yeterli olabilecek ilk kamp malzemelerine ulaşabilirsiniz.

 

2 Yorum

 1. Her bilginin bir arada olduğu mükemmel anlaşılırlıkta ki yazı olmuş. Emeğine sağlık.

  • Çok teşekkürler. Kampa yeni başlayanlar için gerekli kamp malzemeleri seçimleri odlukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu sebepler kamp malzeme listesini farklı başlıklarla bölüp aktarmak istedim. Faydalı olduysa ne mutlu

Bir yorum yazın