Derilenmiş emaye kupa son zamanlarda sıkça tercih edilen mutfak eşyaları arasında yerini aldı. Çünkü geçmişten günümüze ulaşan bu kupaları kullanmak bizlere yeni bir anı bırakmanın yolunu açıyor. Fakat en büyük sıkıntı sıcak içeceklerin ısısını olduğu gibi dışa yansıtmasıdır. Bunun için tutma kulpu ve orta kısmıma mumlu iplerle dikilen deri parçalar sayesinde sorun ortadan kalktı. Emaye kupaların üretiminden bakımına kadar olan tüm süreci özetle bu yazıda bulabileceksiniz.

Derilenmiş emaye Kupa

Emaye Nedir?

Antik Yunan döneminden günümüze kadar uzanan bir geçmişi vardır. Takıların üzerine bir kaplama malzemesi olarak kullanırken zamanla birçok alanda yer almıştır. Türkiye’de ise yaklaşık 100 yıldır emaye kupaların hayatımızda olduğu belirtilmektedir. Bardak, tencere, tava, çaydanlık, tepsi gibi farklı birçok mutfak eşyasında emaye kaplamaya rastlamak mümkün. Sonuç olarak uzun zamandır insanlığa hizmet eden emaye bardaklar günümüzde tekrardan kıymetli hale gelmiştir.

Emaye Deri Kupa Nasıl Yapılır?

Doğada vakit geçirenlerin ve geçmişi anmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ayrıca bildiğimiz emaye kupaların kulp ve orta kısımlarına kaplanan deriler sayesinde kullanımı kolaylaşan ve ısıya karşı elimizi koruyan modern görünümlü bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Bu süreç tamamen el işçiliğiyle ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada en önemli konu doğru derinin doğru seçimidir. Yüksek ısıya ve dış faktörlere dayanıklı olması şarttır

Derilenmiş Emaye Kupa Fiyatları

Bu konuda güncel fiyat iletmek zor olacaktır. Çünkü deri ve işçiliği yanı sıra emaye kupa fiyatları da malzeme fiyatına bağlı hızla değişiyor. Ortalama fiyatları 80-150 TL arasında diyebiliriz.

Derilenmiş Emaye Kupa Fiyatları

2’li Emaye Kupa

Emaye bardakların orta kısmında bulunan derinin üzerine isim yazdırarak kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Özellikle çiftler orta kısımlarına isimlerini yazdırdığı 2’li emaye kupa tercih etmektedir. Bunun yanı şirketlerde promosyon ürünü olarak sıkça emaye kupaları tercih edenler arasında. Orta bölüme işlenen logolarıyla kalıcı ve kullanışlı bir hediye seçeneği. Bu konuda kolektiftasarim.com sayfasından güncel fiyat ve alternatifleri görebilirsiniz.

Emaye Kupalar Sağlığa Zararlı mıdır?

Birçok kişinin merak ettiği ve emaye kullanımda öncelikle bilinmesi gereken önemli bir soru işareti var. Emaye kupa sağlığa zararlı mı? Bakım ve temizliği doğru yapılan emaye kupaların sağlığa hiçbir zararı yoktur. Bardağınızın sert bir zemine düşmesi sonucu emaya kaplamada çatlama meydana gelecektir. Böyle bir durumda gün yüzüne çıkan metal zamanla paslanacaktır. Bu durumda sağlığa zararlı olacağı için kullanıma artık uygun değildir.

Emaye Deri Kupa Özellikleri

  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
  • Temizliği oldukça kolaydır.
  • Yüksek ısıya dayanıklıdır.
  • Isıyı uzun süre muhafaza eder.
  • Kolay kolay renk solması yapmaz.
  • Uzun süre kullanıma uygundur.
  • Ateş üzerinde kullanıma uygundur.(Düşük ateş)

Bakım ve Temizlik

Emaye kupalar sert darbelere karşı korunmalıdır. Ayrıca ufak tefek çizikler, bulaşık süngeriyle yıkamak emaye kupanıza bir zarar vermez. Fakat karıştırıcı olarak metal bir kaşık yerine tahta kaşık kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü zamanla oluşacak iç çizikler kullanımı ciddi engelleyebilir. Oluşan lekelerin giderilmesi için karbonat ve zeytinyağını karıştırarak elde edilen karışımı bir bez yardımıyla sürebilirsiniz. Kısa sürede lekeler gidecektir . Kamplarda emaye bardak kullananlar bir miktar külle yüzeye çok bastırmadan emaye bardaklarını temizleyebilirler. Zamanla deri kısımlarına su temas edeceği için üzerinde sertleşmeye bağlı çatlaklar oluşacaktır. Benzer şekilde diğer sıvı temasları da deri kısımlara zarar verir. Bunun önüne geçmek için belirli aralıklarla deri kısımların deri bakım kremiyle bakımı yapılmalıdır. Evinizde deri bakım kremi hazırlamak isterseniz aşağıdaki kısa videoya göz atabilirsiniz.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

https://youtu.be/fCo1fZaplxU

Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın