Kış kampları için neredeyse en yüksek bütçeyi ayırmanız gereken ve en önemli kamp malzeme listesinin başında yer alan ekipman uyku tulumudur. Yapacağınız faaliyete göre seçmeniz gereken uyku tulumları sizi hayatta tutan, gecenin soğuğunu rahatça atlatmanızı sağlayan ekipmandır. Bu yazıda size en uygun, kış kampı için uyku tulumu tavsiye listesini bulacaksınız. Bütçesini göz önüne aldığınızda ve kış kampı için önemini anladıktan sonra uyku tulumunuzu fotoğraflardan değil, deneyim notlarından yola çıkarak seçmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Yani size uygun uyku tulumunu belirledikten sonra bu uyku tulumunu kış kampında deneyimlemiş kişilerin cevapları çok önemlidir.

Kış kampında uyku tulumlarının önemi nedir?

Uyku tulumlarının üzerinde Comfort, Lower Limit ve Extreme yazar. Peki bunlar ne demektir?

 • Comfort (Konfor – Yüksek Rahatlık) Uyku tulumun özelliklerinden tam olarak verim alacağınız hava sıcaklığı değerini gösterir. Rahat bir pozisyonda uyku tulumda uyuyabileceğiniz ısı değeridir.
 • Lower Limit (Alt Limit- Düşük Rahatlık) Konfor derecesi size en yüksek verimi sağlarken Alt Limit değeri de sizin vücut ısınızı çok kaybetmeden koruyacağını ifade eder. Yani yaklaşık 8 saat boyunca sıkıntısız bir uyku sunar.
 • Extreme (Aşırı – Aşırı Soğuk Testi) Bu limit durumda verilen sıcaklık değeri ise vücut sıcaklığını korumaz ama sizi öldürmez demektir. Hipotermi riski yaşamadan yaklaşık 6 saat tulumun içinde uyuyabileceğiniz anlamına gelir.

Yukarıdaki değerleri teknik olarak anlatmak yerine basitçe anlayabileceğimiz şekilde ifade etmeye çalıştım. Özetle uyku tulumu tercih ederken bakacağımız değer konfor bilgisidir. Yani extreme değeri -30 olsa bile konfor değeri bizim kamp yaptığımız şartlara uygun olmalıdır.

Kış kampı için uyku tulumu tavsiyesi
Kış kamplarında sizi soğuktan koruyan ilk ekipmanınız uyku tulumuzdur!

Hangi Uyku Tulumu Sıcak Tutar?

Özellikle ekipman arayışlarına ya da ekipmanlar hakkında detaylı bilgi almaya çalışanlar arasında yaygın olan bir sorudur. Hiç bir uyku tulumu sizi ısıtmaz. Tüm uyku tulumları vücut ısınızı korumak için vardır. Uyku tulumun değerleri sizin o sıcaklıkta vücut ısınızı korumaya yöneliktir. Yani -3 konfor değeri olan bir uyku tulumu, -3 derece kış şartlarında sizin vücut ısınızı korumuş olacaktır. Extreme aşırı limit değeri ise size öldürmeyecek ısı değerleridir diyebiliriz.

Özellikle kış kamplarında uyku tulumundan tam anlamı ile bir verim almak isterseniz, kaliteli bir mata ihtiyacınız vardır. Çadır zemininden gelen soğuk vücut ısısını ciddi anlamda düşürür.

Uyku tulumları kadın ve erkek olarak iki ayrı kategoride satılır. Bunun başlıca sebebi bahsettiğimiz gibi vücut ısılarıdır. Kadınlar uyurken erkeklere göre daha düşük bir vücut sıcaklığına sahiptir. Ayrıca yine kadınlar için üretilen uyku tulumları anatomik yapıya uygun tasarlanmaktadır.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Kış kamplarında gece üşümemek için doğru uyku tulumu tercih edilmelidir.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Genel olarak anatomi yapınıza uygun olması. Birçok uyku tulumu bizlere çok büyük gelmektedir. Bu durum tulum içinde rahatça hareket etmemize olanak sağlasa da ağır kış şartlarında vücut ısısını düşürebilecek bir etken olabilir.

Konfor derecesi önemli. Genel şartlara uygun bir uyku tulumu yoktur. Kamp yapacağınız hava koşullarına uygun bir uyku tulumun olması gereklidir. Yani yoğun kar kampları için satıjn aldığınız uyku tulumunuz sonbahar kamplarında sizi epeyli terletecektir.

Taşıma kolaylığı. Eğer sırt çantanız ile kampa gidiyorsanız ağırlık ve karşılığı olan dolgu malzemesini tercih ederken dikkat etmelisiniz. Kış kampı için uygun tulumların çoğunluğu da ağırlık yüksek seviyelerdedir.

EN 13537 standardına sahip oluşu.

 • EN 13537 Standartı Nedir?

Avrupa birliği üyesi ülkelerde üretilen ya da Avrupa’da satılan uyku tulumları için belirlenen standartları içerir. Norveç’te bulunan Thelma test merkezinde bu uyku tulumları birçok teste tabi tutulur ve standartları tamamlayan uyku tulumlarına EN 13537 standardına uygun belgesi verilir.  EN testi 20 ayrı alıcı takılan bir mankenin hava sirkülasyona tabi tutulup gelen verilerin incelenmesi ile sonuçlanıyor. Tabi bu testin sonucunu giyim, kullanılan mat, çadır, kampçının açlık tokluk durumu, tuvalet ihtiyacı gibi kış kampını etkileyen diğer faktörler değiştirebilir. Yani EN testi sonucu tam not almış bir uyku tulumu dahi %100 kesin değer veriyor diyemeyiz. Yinede tercih ederken standartlara en yakın değerleri resmileştiren EN ibaresinin olduğu uyku tulumlarını almakta büyük fayda var.

Kış kampları için uyku tulumu önerilerine geçmeden önce kış kampı yapacaksanız,  kış kampı yaparken dikkat etmeniz gerekenler başlıklı yazıma göz atmak için tıklayınız.

Uyku Tulumu Güncel Fiyatları ve ürünleri detaylı incelemek için tıklayınız.

Kış Kampı Uyku Tulumu Tavsiye

Marmot Trestles Tl 15 Uyku Tulumu İncelemesi

 • Konfor -2.6
 • Alt Limit -8.9
 • Extreme -27.3

Marmot Trestles Tl 15 Kış kampı uyku tulumu tavsiyesi

Yaklaşık 4 yıldır kullandığım uyku tulumum. Ağırlığı 1.5 kg. Ayak kısmında geniş bir alana sahip olması yoğun geçen kış kamplarında sıcak su torbası koymak için olanak sağlıyor. Mumya tipi bir uyku tulumu olmasına rağmen tulum içerisinde rahatça hareket etme imkanı veriyor. Çift taraflı olan fermuar sistemi ise tulumun sıvcak tuttuğu noktalarda bel kısmına kadar bir açık yatma olanağı sunuyor. Özetle tavsiye edebileceğim kış uyku tulumları listesinde. 2018 yılında -17 dereceyi gördüğümüz Bolu kar kampını çok fazla üşümeden atlatmama büyük yardımcı oldu. Değerleri asşırı soğuk kar kış kampları için uygun değil gibi gözükse de -17 derecede gerçekelştiridğim kampı ufak sıkıntılar ile atlamama yardımcı oldu. Fiyat konusuna gelecek olursak farklı sitelerde ortalama 1.000 TL civarında.

Husky Anapurma Uyku Tulumu İncelemesi

Husky Anapurma Kış kampı uyku tulumu tavsiyesi

 • Konfor -12 Derece
 • Alt Limit -19 Derece
 • Extreme -28 Derece

Husky markasının ağır kış şartları için ürettiği Anapurna, son zamanlarda sıkça adı geçen kış kampı için uyku tulumu tavsiye listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Kaz tüyü ile aynı kaliteye sahip olduğu bilinen 2x260gr/m2 İnvista Quallo Hollowfibre denen bir elyaf malzemesi ile doldurulmuş. Ağrılığı 2.260 gr. 850 Tl gibi bir fiyatı var. Fiyatından ve yüksek değerlerinden dolayı tercih edilen kış uyku tulumları arasında. Deneyim noktasında uzun süredir kullanan birkaç kişi ile görüştüm. Her biri kış kamplarının sorunsuz geçtiğini aktardı. Sadece -12 lik bir konfor değeri, yoğun olmayan yani sonbahar kampları gibi durumlarda çok sıcak tutuyor düşüncesinde. Bu uyku tulumu tercih edecekler için önemli bir bilgilendirme.

Husky Magnum Uyku Tulumu İncelemesi

Husky Magnum Uyku Tulumu

 • Konfor -2 Derece
 • Alt Limit -9 Derece
 • Extreme -15 Derece

Konfor değerleri bakımından tam olarak kar kampına uygun diyemem. Fakat sonbahar ve kış kamplarına girişte fazlasıyla iyi bir ara dönem uyku tulumu. Eğer kar kampı yapmayacaksanız tercih listesinde yer alabilir. Yine mumya tipli bir uyku tulumu. Kış kampları için uyku tulumu tercih ederken mumya tipi almanız gerektiği için tüm önerilere bu şekilde yer veriyorum. Dış katmanı su geçirmez, yine Husky modellerinde olduğu gibi 4 kanallı Hollow Fibre malzemesi ile doldurulmuş. Sağ ve sol fermuar seçeneği iki uyku tulumunu birleştirmek için kullanılıyor. Yani eğer çift olarak kamp yapıyorsanız, iki kişilik uyku tulumu tercih etmek yerine bu uyku tulumunu tercih listenize ekleyebilirsiniz. 1.870 gr ağırlığa sahip. Sırt çantasında taşımaya gayet uygun bir kış kampı uyku tulumu tercihi.

Evolite -18 Uyku Tulumu İncelemesi

Evolite -18 Kış kampı uyku tulumu tavsiyesi

 • Konfor -5 Derece
 • Extreme -18 Derece

Kış kampı uyku tulumu arayışınızda karşınıza çıkacan en uygun fiyuata sahip uyku tulumu Evolite -18 uyku tulumudur. 270 TL civarında bir satış fiyatı olan Evolite uyku tulumu, 1.6 Kg ağırlığa sahiptir. Dolgu malzemesi micro fiber, 3 boyutlu ve oluklu elyaftır. Kar kampıdna deneyim için yeterli olmayabilir ama iyi bir mat ile desteklenirse çok ciddi sorun çıkaracağını sanmıyorum.

Naturehike Uyku Tulumu İnceleme

Naturehike Uyku Tulumu

 • Konfor 0 Derece
 • Extreme -10 Derece

Naturhike uyku tulumunu daha önce deneyimleme fırsatım olmadı. Kış kampında adını duyduğum için eklemek istedim. Naturhike Türkiye distribütörü ile görüşüp en çok satılan/ tercihe dilen uyku tulumunun -10 başlığında satılan bu olduğunu öğrendim. Değerleri inceliğimiz de 0 derece konfor, 1.96 kg ağırlık, pamuk iç dolgu ve su geçirmez dış katman. Aslına bakarsanız standart kış kampları için olmazsa olmaz güzel başlıklar. Tabi yoğun kış şartlarında, kar kamplarında nasıl bir konfor sağlar, deneyimlemek gerekli. Uzun süredir uyku tulumunu kullanan ve sosyal medyadan ulaştığım bir arkadaş -8 derece gibi bir kış kampında tulumu kullandığını ve termal bir içlikle rahatça geceyi atlattığını iletti. Diğer tulumlardan en farklı özelliği ise orta kısımdan açıkılıyor olması. Görselde dikkatimi çeken bu konuyu ilettiğimde, ilk başlarda tulumu girerken zorlandığını fakat şu an sıkıntı olmadığını iletti. Tuluma girerken veya çıkarken ortadan  açılması içerideki ısı kaybını da engellediğini önemle iletmemi istedi.

Hannah Sherpa 300 MT -24 Uyku Tulumu İncelemesi

Hannah Sherpa 300 MT -24 Uyku Tulumu

Hannah markasını duyanların sayısı belki azdır. 1991 yılında Çek Cumhuriyeti’nde kurulan ve 2016 yılında açık hava etkinlikleri için malzeme üreten köklü bir firma. Tüm üretimleri kendi fabrikasında ve Avrupa standartları doğrultusunda yapılmaktadır.  Uyku tulumun teknik özelliklere bakacak olursak; Primaloft siyah sentetik dolgu, çift katmanlı dikiş, regülatörlü ısı yalıtım manşonu, sıkışmayı önleyen fermuar sistemi, 1.6 kg ağırlık. Extrem değeri -24 olarak paylaşılmış. Sitelerinde konfor ve alt limit bilgileri yok fakat +12 ile -24 arasında kullanıma uygun bilgisi var.

Decathlon Kış Uyku Tulumu İncelemesi

Decathlon uyku tulumu

 • Konfor -5 Derece
 • Alt Limit -11 Derece
 • Extreme -31 Derece

Decathlon uyku tulumları arasında kış serisine en uygun uyku tulumu Makalu’dur. Forclaz uyku tulumları konfor deredcesi 0 dır. Bu uyku tulumu değerleri bakımından kış kampları içni fazlasıyla yeterli. Listede kaz tüyü uyku tulumlarına yer vermek istemedim fakat bu üründe kuş tüyüdür. Gri ördek tüyüne sahip olduğu için ağırlığı M bedende 505 Gr dır. Marka üzerinde kullanınlan tüylerin tüketim amaçlı kesilen ördeklerin tüyünden olduğu belirtilmiş.

Yine mumya tasarıma sahip ağır kış şartlarında kullanıma uygundur. Şatış fiyatı 1.000 TL dir.

Husky Çocuk Uyku Tulumu İncelemesi

Husky Çocuk Uyku Tulumu kış kampı uyku tulumu tavsiye

 • Konfor +3 Derece
 • Alt Limit -4 Derece
 • Extreme -12 Derece

Çocuklu ailelerin kış kampı için en büyük düşünceleri çocuklarımız üşürse oluyor. Genelde yetişkin uyku tulumlarının içinde kaybolan çocuklar için en ideal ürün Husky bebek uyku tulumları. Kısa modeli 130 cm uzun modeli 160cm dir. Sol ve sağ fermuar seçenekleri ile sunulur. Eğer çift uyku tulumunuz varsa birleştirebilirsiniz. 1.470 kg ağırlığında ve yine diğer Husky modellerinde olduğu gibi 4 kanallı, Hollowfibre mazleme dolguludur.

Yukarıda paylaştığım uyku tulumlarını uzun süre deneyimleyen, tanıdığım kullanıcıların yorumlarını aldıktan sonra ekledim. Kış kampı için uyku tulumu tavsiye ve inceleme listesi sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda değebilir. Uyku tulumlarını birçok dış ve iç faktör etkiler. Vücut ısınız, uyku öncesi idrar ihtiyacı, yatmadan önce yenen yemekler gibi birçok faktör kış kamplarında önemli etkenlerdir. Bu yüzden uyku tulumu almadan önce özellikle sıcak ya da serin ortam severim gibi basitçe düşünüp, kamp yapacağınız şartları, hava sıcaklığını tahmini değerlendirip uyku tulumu tercihinde bulununuz.

Kış kampı için öneriler yazısına da göz atmak için tıklayınız.

Uzun süre deneyimlediğiniz, kesinlikle kış kampında öneririm dediğiniz uyku tulumlarını İnstagram @dogadakiyabanci hesabımdan ya da iletişim bölümündeki mail adresimden iletirseniz içeriğe ekler, kış kampı için en uygun uyku tulumunu arayan insanlara destek olabilirsiniz.

 • Ürün fiyatları markaların sayfalarından veya satışı yapılan sitelerden alınıp ortalamaları belirtilmiştir. Net fiyat için ilgili markanın sayfasına göz atınız.

Bir yorum yazın