Kamp yapmaya yeni başlayanların en çekindiği konu kampta tuvalet sorunu oluyor. Belirlenmiş kamp alanlarında sabit kamp tuvaletleri olduğundan bir sorun olmasa da doğal alanlarda kamp yapmak isteyen büyük bir kısım kampta tuvalet problemi yaşayacağından kamp yapmaktan vazgeçiyor. Gerçekten bu bir sorun mu? Kamp yapmaya başladığım günden beri daha önce hiç kamp yapmamış kişilerin çekindiği halde çözüm amaçlı sorduğu soruların en başında -Kampta tuvalet ihtiyacınızı nasıl gidiyorsunuz? oluyor.

Doğal Alanlarda Kamp Tuvaleti İhtiyacı

Aslında bu konuyu çok üstü örtülü anlatmak istemiyorum. İnsani bir ihtiyaç olan bu durum kaynaklı birçok insan kamp yapmaktan çekiniyor. Belki de büyük bir kısım tuvalet problemi kaynaklı kamp yapmıyor. Peki bu işin, şehir hayatında olduğu gibi bir çözümü var mı? Evet var! Bu çözümü paylaşmaya başlamadan önce kamplarda tuvalet kültürüne biraz değinmek istiyorum. Çünkü belirteceğim çözüm, bu kültürü de içermeli. Türkiye’de uygulanmasa da kamplarda bir tuvalet kültürü vardır. Bu durum özellikle toplu kamplar için geçerli tabi ki.

Kamp yapacağınız alanı belirlediniz ve çadırlarınızı kurdurunuz. Şimdi, kamp tuvaleti için alan belirleme vakti.

Kampta Tuvalet Kültürü Nedir?

  • Tuvalet ihtiyacı giderilecek alanlar belirlenmelidir.
  • Yola,yürüyüş rotasına, su kaynaklarına uzak bir alan tercih edilmelidir.
  • Tuvalet alanları çadır alanına ne çok uzak ne çok yakın olmalıdır.
  • Kadın ve erkekler için farklı yönler seçilmelidir.
  • Alana gidiş yolunda sivri dal, çalı-çırpı gibi engeller temizlenmelidir.
  • Belirlenen alana ufak bir çukur kazılmalı ve tuvalet sonrası kapatılmalıdır.

Bu maddeler doğal alanda ve özellikle kalabalık gruplar ile yapılan kamplarda uygulanması gereken durumlardır. Tabi bu önlemler birçok açıdan da sorunları ortadan kaldırır. Örneğin gün ışında tuvalet için alan belirlenip, rota üzerindeki tehlike oluşturabilecek engelleri temizlediğimizde, hava karardığında tuvalet alanına giderken riski en aza indirmiş oluruz. Tabi tuvalet kağıdı, ıslak mendil, kafa lambası ve fener gibi gerekli malzemeleri kampa gelmeden önce hazırlamayı unutmayalım.

Özellikle yabancı bloglarda, kamp tuvaleti hakkında birçok yazı ve tavsiye mevcut. Örneğin okuduğum bir yazıda, iki günlük trekking rotasında tuvalet yapımına uygun çok fazla alan olmadığı için katılımcılara 1 gün öncesinde minumum miktarda katı gıda tüketmeleri belirtilmiş ve portatif tek kullanımlık tuvalet aparatlarını mutlaka çantalarına eklemeleri önerilmişti. (Bahsettiğim ürün içeriğin en alt kısımda karşınıza çıkacaktır.)

Kamp Tuvaleti Tavsiye

Doğal alanlarda kamp yapma ihtiyacı arttıkça portatif kamp tuvalet alternatifleri de çoğalmaya başladı. Bu taşınabilir kamp tuvaletlerini satın alırken ek olarak tuvalet / duş çadırı olarak satışta olan ürünlere de göz atmanızda fayda var. İki ürün birlikte kullanıldığında, festival alanlarındaki mobil tuvaletleri andırmaktadır. Tabi tuvalet gideri olmadığı için ürünler kaset veya poşet alternatifi ile sunulmakta !

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Kamp yerlerinde her ne kadar tuvalet ihtiyacı ile ilgili bir sıkıntı olmasa da kamp yeri dışında, doğal alanlarda bu ihtiyaç için birçok alternatif çözüm vardır.

Kamp Tuvalet Çadırı

1 sene öncesine kadar 100 TL civarında olan kamp tuvalet çadırları, şu an yaklaşık 200 TL den başlayan fiyatlara satılıyormuş. Tabi alternatif olarak yurt dışındaki sayfalara baktığımda 10-20 USD arasında seçeneklere rastladım.

kamp tuvalet çadırı

Kamp Tuvalet Modelleri

Kamp tuvaleti için birçok tercih mevcut. Portatif poşetli olan modeller 100 TL civarında olurken, taşınabilir karavan tipi olan kasetli kamp tuvaletleri ise 400 TL – 1500 TL arasında satılıyor. Bütçenize göre seçenekleri değerlendirmeniz gerekiyor.

kamp tuvaleti modelleri

En sık karşınıza çıkan modellerden biri yukarıdaki poşetli ve klozet kapaklı olan tasarım. Tabi 100 TL gibi bir fiyatla satılıyor. Yapımı gayet basit denilebilir. Kamp tuvalet çadırınızın içinde kullanabilirsiniz.

Kamp tuvaleti fiyatları

450 Tl civarında olan yukarıdaki ürün, kasetli ve taşınabilir kamp tuvaleti. 20 LT kapasiteye sahip. Diğer ucuz alternatife nazaran ev tipi klazotleri andıran bir yapısı var. Kaset kısmında biriken kokuyu gidermek için satılan kimsayallardan alınabilir.  Üst tank bölümünde 10 lt temiz su haznesi var. Alt tank 20 lt lik bir bölüm.

Diğer ürün görsellerini de yükleyip paylaşacaktım fakat çalışma prensipleri neredeyse aynı. En ucuz model 450 TL civarındayken, 1500 TL’ye de bulmak mümkün. Temiz su deposu ve atık tankı bulunan her model için, kullanımdan sonrası gider kısmını kaptan bir düzenek var. Yani kaset içinde biriken koku dışarı çıkmıyor. Ayrıca yine satılan kokular sayesinde temiz su bölümüne ekleyeceğimiz koku sonrası daha iyi sonuç alıyoruz. Peki taşınabilir kamp tuvaletlerinin kasetlerinde biriken atıklar nasıl temizlenir? Bunun için ayrıca satılan kamp tuvaleti kimyasalları mevcuttur. Kirli kaset bölümüne eklenen bu kimyasallar içerideki atığı tamamen sıvı hale getiriyor ve el değmeden dökülmesini sağlıyor.

Özellikle soğuk havalarda çadırdan çıkıp tuvalete gitmek çok sorun oluyor. Bunun için kısa süreli çözümlerde mevcut.

erkek çadır içi kamp tuvalet aparatı

Kadınlar İçin Kampta Tuvalet

Erkek kampçılar için yukarıda ürün özellikle gece çadırdan çıkmadan tuvalet ihtiyacınızı gidermek için sunulan bir alternatif. Hastanelerde 24 saatlik idrar testleri için verilen kapların aynısı. Bu ürünü internette birçok yerde bulabileceğiniz gibi eczane veya sağlık malzemeleri satan yerlerden de temin edebilirsiniz.

Kadınlar için kampta tuvalet çözümü

Türkiye’de kullanımı çok yaygın olmasa da birçok sitede yukarıdaki gibi slikon veya tek kullanımlık olarak satılan, kadın kampçılar için tasarlanmış ürünler mevcut. Yine çadırdan çıkmadan tuvalet ihtiyacını gidermek için kullanılabilir.  Yurt dışında çok daha yaygın olan bu ürün 15 lira gibi rakamlara satılmakta. Tek kullanımlık olan ürünler ise 40-45 lira civarında satılmakta.

Kamp yapabilmek konfor anlayışımızın biraz dışına çıkmaktır. Şehirlerin bizi alıştırdığı bu konfor anlayışı, geçmişimde standart uygulanan yaşam biçimleriyle elbette uyuşmuyor. İnanın birçok insanın problem haline getirdiği kampta tuvalet yapımı, uzun süredir kamp yapanlar için hiçbir şekilde sorun değil. Tabi bu konuda deneyim sahibi olmadığınız için yukarıda tavsiye ve tedbirleri az çok iletmeye çalıştım. Umuyorum ki bu öneriler sorun olarak adlandırılan kamp tuvaleti konusunda bir çözüm olmuştur.

Doğayla kalın.


1 Comment

Bir yorum yazın