Deri hobisi ile ilk kez tanışıyorsanız, kanat deri satın almak yerine parça deri satışı yapan bir firmadan parça deri alarak başlamanızı önemle tavsiye ederim. Bunun ilk sebebi elbetteki satış fiyatlarıdır. Kanat deri fiyatları desi üzerinden belirlenir ve ortalama 300-400 TL arasına denk gelir. Fakat kilo ile satılan deri parçaları çok daha ucuzdur.

Orta seviye deri işlerine geçtiğinizde, bu deri parçaları pek işinize yaramayacaktır. Özellikle parça olarak satılan bu derilerin boyutları ve çeşitleri, yapacağınız işe uygun olmamaya başlayacak. Fakat belirttiğim gibi başlangıç seviyesinde, kendinizi test etmek için parça olarak satılan derilere ihtiyacınız olabilir. Bu içerikte parça deri nereden alınır? Ne işe yarar? gibi tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Deri hobisinde kullanılan birçok farklı ekipmanın güncel fiyatlarını ve alternatiflerini görmek, satın almak için tıklayınız.

Parça Deri Nedir?

Deri üzerine imalat yapan firmaların, kalıp sonrası artan parçalarını biriktirerek deri satışı yapan firmalar üzerinden satışa sunması veya direkt kanat derilerin parçalara ayrılıp satılmasıdır.

İki Çeşit Deri Satışı Vardır

  • İmalat artıkları
  • Kanat deri parçaları

İmalat Artığı Deri

Parça deri satan firmalarda çuvallar ile kilo olarak satılan deriler, birçok farklı deri türünü barındırıyor. Firmalar bu parça deriler arasından seçmeye izin vermeden, daha önce paketlediği ve tarttığı bu derileri satmakta. Yani satın aldığınız bu parça deriler arasında şansınıza ne gelirse. Daha önce satın aldığım deri çuvalları arasında, çok nadir işime yarayacak boyutlarda deri çıktı. Bu derilerin birçoğu crazy deri diyebilirim fakat en büyüğü, bir cüzdan yapacağım boyutlardaydı. Ek olarak farklı deri türlerini barındırdığı için ağır bir kokusu var. Deri çuvalını evinizde, odanızda saklamak mümkün olmayabilir. Tabi başlangıç için yeterli diyebilirim.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Kanat Deri Parçaları

En çok ihtiyacımıza yarayacak deri parçaları, bunlar olabilir. Satın aldığınız deri kanat deri üzerinden parçalandığı için ihtiyacınız olan boyutlarda ve yine tercih ederken ihtiyacınızı karşılayacak deri türünü seçme imkanı sunuyor. Tabi internette rastladığım kanat deriden kesilip belirli ölçülerle satılan derilerin görüntüdeki durumu çok iyi diyemem. Bu yüzden internette parça deri satın alırken mutlaka referans ile satın almaya veya kullanıcı yorumlarını okuyup emin olduktan sonra almalısınız.

Hangi Deri İşimize Yarar ?

Deri satın alamadan önce satın alacağınız deri ile ne yapacağınıza karar vermeniz çok önemli. Tabi parça dana derisi satın alıyorsanız, deri işleme hobisini yeni kazandığınızı ya da kazanacağınızı düşünerek bu cümleyi kurdum. Eğer satın aldığınız deri çok kalın veya çok ince ise; cüzdan, çanta gibi hayal ettiğiniz ürünü yapmakta size büyük zorluk çıkacaktır. Özellikle de deri işleme ekipmanlarınızın sınırlı olduğunu düşürsek. Öncelikle deri hobisine yeni başlayan ve ilk etapta standart cüzdan yapmak isteyenler aşağıdaki Ücretsiz Deri Cüzdan Kalıbı ‘nı tıklayarak içeriğimdeki PDF dosyasını indirebilir. Deri tercihi noktasında ise, deri satın almadan önce mutlaka deri türünü araştırmalısınız. Bu noktada sosyal medya üzerinden deri işleriyle uğraşan insanlardan destek isteyebilirsiniz. Tabi birçoğu mesleki sır diyerek bunu sizinle paylaşmayabilir. Siz sosyal medya @dogadakiyabanci hesabından beni bulun 🙂

Hangi Malzeme Hangi Deri İçin Kullanılır?

Deri ile ilgili paylaştığım videoları izleyerek hangi derinin hangi alanda kullanıldığına dair daha detaylı bilgi de edinebilirsiniz. Aşağıda üç ayrı videodan oluşan, deri başlangıç aşamalarının ilk videosunu ekledim. Kanalda diğer videolarını da bulabilirsiniz. İhtiyaca göre deri ile ilgili yeni videolarda ekleniyor. Bu yüzden kanala abone olmayı ve ihtiyacınız olan video taleplerinizi videolara yorum olarak yapmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/watch?v=Mwn76F-21HQ

İstanbul’da Parça Deri Nereden Alınır ?

İstanbul’da yaşayanlar deri temini için biraz daha şanslı. Deri satışı yapılan birçok bölgede parça dana derisi satışı da yapılmaktadır. Yine aynı şekilde İstanbul’da yer alan deri sanayi sitelerinde de parça deri satışları vardır. İstanbul Gedikpaşa deri satışı konusunda birçok firmayı barındıran nadir bölgelerden biri. Eğer Gedikpaşa’ya giderseniz hem kaliteli kanat derileri hem de parça olarak derileri bulabilirsiniz. Daha önce çuval ile deri satın aldığım yeri tarif ederek biraz daha katkıda bulunabilirim. Gedikpaşa’da Mimar Hayrettin Mahallesi’nde bulunan Ermeni Kilisesi etrafında birçok firmada deri satışı vardır. Başakşehir İkitelli Organiza Sanayi Sitesinde bulunan Aymakoop Ayakkabıcılar Sitesi içinde de birçok firmada para deri satışı vardır. Her seferinde farklı kalitede deri satışı olacağı için direkt firma adı vererek, buradan deri alabilirsiniz demek doğru olmayacağı için firma adlarını belirtmedim. Sizler satın aldığınız deriden ve firmadan memnun kaldıysanız yorum kısmına deneyimlerinizi ekleyerek deri satın almak isteyenlere güncel ve doğru referans sağlayabilirsiniz.

Kilo İle Parça Deri

İnternet üzerinde kilo ile deri satışı pek rastlamadığım durum. Fakat yukarıda belirttiğim İstanbul’da bulunan birçok deri sanayi sitesinde kilo ile parça dana derisi satışı vardır. Bazı firmalarda daha önce paketlenmiş olan deriler satılıyor olsa da sizin talebinizle orta alandan rastgele seçilen deriler kilo ile tartılarak satılmakta. Yani yine deriyi seçmeye izin vermeseler de satın alacağınız derinin kalitesini az çok görmüş oluyorsunuz. Ankara, İzmir ve birçok diğer şehirlerde de parça olarak deri satışı mevcuttur. Yine deri bulmak için deri sanayi sitelerine gidebilirsiniz.

Parça deri ile cüzdan yapımı

Parça Deri Fiyatları ?

Son zamanlarda deri işleme bir meslek dalından daha çok hobi olarak tercih edilmeye başladı. Tabi sosyal medya da onca paylaşım, perakende deri satışlarını da arttırdı. Bu denli ilgi göre her hobi dalında olduğu gibi deri fiyatları da kısa sürede arttı. 2020 yılında parça deri fiyatı ortalama 30-40 TL civarında. Bazı yerlerde büyük parça deriler desi fiyatı üzerinden satılmakta. Yine aynı şekilde vaketa deri parça satışını da bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Comments are closed.