Çadır Nasıl Isıtılır?

Kış kamplarının en büyük korkulardan birisi de gece oldukça düşen hava sıcaklığına karşı nasıl mücadele edeceğimizdir. Çadır kamplarında dışarıdaki soğuk havayı bizlerden uzak tutacak çadır içi ısıtma yöntemleri vardır. Kar kamplarında bu çadır içi ısıtma tavsiyeleri oldukça fayda sağlıyor olsa da kar kampına uygun ekipmanlarınız yoksa bu tavsiyeler pek işe yaramaz. Yani çadırı ısıtmak için tavsiyeler mutlaka doğru ekipmanlarla desteklenmiş olmalıdır.

Kış kamplarında çadırı ısıtmak veya kendinizi sıcak tutmak için önerebileceğim ekipmanların listesine ulaşmak için tıklayınız.

Çadır Isıtma İçin Kullanılan Yöntemler

Aşağıda detaylıca aktaramaya çalışacağım tüm çadır ısıtma yöntemleri ve ekipmanları oldukça dikkatli kullanılmalı ve sürekli olarak kontrol altında denetlenmelidir. En ufak bir hata ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Mum ile çadır ısıtma

Çadırı ısıtmak için en bilinen ve en çok tercih edilen yöntemlerden birisi mum ile çadır ısıtma olabilir. Fakat bir o kadarda risklidir. Kamp çadırlarının kumaşı en ufak bir kıvılcımda zarar görebilir hatta tutuşabilir. Bununda sonuçları oldukça ağır olacaktır. Peki çadırı mumla ısıtmanın yöntemleri nedir?

  • Mutlaka devrilmeye karşı önem alınmalı.
  • Bir konserve kutusu veya benzeri bir kabın içine konulmalı
  • Kullanılan mumum soya mumu veya saf balmumu olmasına dikkat edilmeli
  • Trenci feneri gibi bir fenerin içinde güvenli yakım sağlanabilir.
  • Marketlerde satılan mumlardan çıkan duman çadırda is bırakabilir. Duman tahliyesi şart
  • Mutlaka havalandırma pencerelerinden biri açık bırakılmalı
  • Her ne kadar tüm güvenlik önememelerini almış olsanız dahi mutlaka aralıklarla kontrol edilmeli
Mum ile çadır ısıtma için yöntem

Taş ile çadır ısıtma

Çadır ısıtmada oldukça kullanılan diğer yöntemde taşların ısıtılıp çadıra yerleştirilmesi. Bilgi ve deneyim yoksa oldukça riskli bir çadırı sıcak tutma yolu diyebiliriz. Taşları ısıtmaya çalışırken patlaması sonucu yaralanmalar olabilir. Hangi taşı ısıtmanız gerektiğini bilmelisiniz. Diğer konuda ısıtılmış bu taşları çadırın içine koyduğunuzda zemini eritebilir veya zemin kumaşının yumuşayıp uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. En sık kullanılan yöntem, ısıtılmış taşları alüminyum folyoya sararak çadırın içince bir battaniye vb yüksek zemine koymak. Taş ile çadır ısıtma yönteminde taşın türüne bağlı olarak 6-7 saatlik bir sıcaklık elde edebilirsiniz. Eğer taş patlaması riskini göze almak istemiyorsanız internette satılan volkanik taşlardan satın alıp bu yöntemi biraz daha risksiz kullanabilirsiniz.

Taş ile çadır ısıtma yöntemi

Köz ile çadır ısıtmak (toprak ile çadır ısıtma)

Bu ısınma yöntemi geçmişte oldukça kullanılan, bushcraft veya yerli halkın farklı isimlerle ifade ettiği, kitaplarda yer alan yöntemdir. Öncelikle nasıl uygulanır? Toprak üzerinde büyük bir ateş yakıldıktan sonra közler çadır boyunca serilir ve üstü toprakla örtülür, daha sonra yaprak vb bitki örtüsüyle kapatılıp üzerine çadır kurulur. Yaklaşık 9-10 saatlik bir ısı kaynağı verir. Fakat gerek var mı? Hem yer ateşinin vereceği zarar hem de közlerin olduğu alanda bitki yetişmesini engellemek. Geçmişte bu yöntemler zorunluluk olarak kullanılıyordu. Fakat insan sayısı bu kadar fazla değil, doğaya bu kadar zarar verilmemişti. Şu an elimizde kalan ormanları, doğal arazileri geleceğe miras bırakabilmek için bu tarz yöntemlerden uzak durmalıyız.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

 

çadır ısıtmak için toprak ocak yöntemi

Jel yakıt, alkol ocağı ile çadır ısıtma

Çadırın içinde yakacağınız jel yakıt ve alkol ocağı oldukça yüksek bir ısı verecektir. Tabi kısa süreli bu ısınma yöntemi de her çadır içi ısınma yöntemi gibi yüksek risk barındırır. Alkol ocağı veya devrilme riski olmayan çanak içerisinde yakılacak yakıt, kısa süreli oldukça yüksek ısınma sağlayacaktır. Bu yöntemlerin tamamı uyanık olduğumuz vakitlerde ve kontrollü yapılmalıdır.

Alkol Ocağı görseli aliexpress sayfasında alınmıştır.

Kamp tüpü veya gazlı kamp sobası ile çadır ısıtma

Çadırı ısıtmak için kısa süreli yüksek ısıya ulaşmak benim de kullandığım yöntemlerden bir tanesi. Çadır içinde kamp ocağı veya gaza çalışan kamp sobaları oldukça büyük risk taşır. Yüksek sıcaklığa ulaşan üstü demir aksamları en ufak bir hatayla çadıra değdiği anda telafisi olmayan bir hasar verir. Çadır zeminimde bir tanesini taşıyorum. Ek olarak gazla çalışan çadır ısıtıcılarını kullanırken pencereyi mutlaka açık bırakmalıyız. Aksi takdirde bütan + propan karışımı yakıtlardan çıkan bu gazlar yüksek derecede baş ağrısı yapar. Çadır içinde yangın çıkma ihtimali en yüksek olan bu yöntemi kullanırken ekstra dikkatli olmalısınız dememe sanırım gerek yok.

 

İlgili Görsel Aliexpress ‘den alınmıştır.

Çadır Sobası

Çadır sobası başlı başına ayrı bir konu. Bu içerikte çadır sobasının temelinden bahsediyor olsam da genel ayrıntıları için yakında detaylı bir içerik paylaşacağım. Öncelikle bu odun beslemeli çadır sobalarını kullanmak için gerekli boyutlara sahip ve baca çıkışı olan çadırlar tercih edilmeli. Son zamanlarda baca çıkışını Aliexpress gibi yurt dışı sayfalardan çok ucuza satın almak mümkün olduğu gibi, Decathlon vb aile çadırlarına monte ettikten sonra çadır sobalarını da rahtça kullanabiliyorsunuz. Isı bakımından oldukça fazla artısı olsa da bazı eksileri var. Bunları yakında paylaşacağım ve paylaşım yaptıktan sonra linkini buraya da ekleyeceğim yazıda detaylıca aktaracağım.

Çadır Sobası

Çadırda Sıcak Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Çadırda ısınmak için illa ki ısıtıcılara gerek yok. Hatta bu ısıtıcıları kullanıyor olsanız dahi aşağıdaki yöntemler sayesinde kar kamplarında çadırda sıcak bir uyku geçirebilirseniz. Ek olarak kış kamplarında uygulamanız halinde daha konforlu bir kampı geride bırakabileceğiniz bazı tavsiyeler var. Kış kampı tavsiyeleri yazıma göz atabilirsiniz.

Başınızı Koruyun!

Uyku tulumun içinde nefes alıp vermeniz içeride nem oluşturur ve kısa sürede üşürsünüz. bu yüzden mutlaka başınız dışarıda olmalı ama yün vb bir yastık, boyunluk ile soğuktan korunmalısınız.

Pamuklu Kıyafetler Nem Tutar

Uyku tulumun içine sadece termal içliklerinizle girmelisiniz. Kat kat kıyafetler sizi sıcak tutar diye düşünebilirsiniz fakat tam aksine nem tutacağı için sizi üşütecektir. Eğer uyku tulumunuz size oldukça büyük geliyorsa ayak ve bel kısımlarına dolgu yapabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbası veya sıcak bir suyu pet şişeye koyup tulumun içine atarsanız birkaç saat sizi ısıtır. Tabi kaynar su değil. Bu yöntem sayesinde uyku tulumunun içindeki soğuk hava kırılacağı gibi, ayak ve bel bölgesine koyacağınız sıcak su torbaları yüksek bir ısı yayarak sizi koruyacaktır.

Mat Önemli !

Uyku tulumlarından tam performans olabilmeniz için sağlam bir kamp matına sahip olmalısınız. Bu matında doğru kullanımı oldukça önemli.

Uyku Tulumu Tercihi

Kar kamplarında uyku tulumu çadırdan daha da önemli. Sanırım bunu söylemeye artık gerek yok. Kamp yapacağınız mevsim şartlarına göre uyku tulumu seçmelisiniz. Daha önce paylaştığım kış kampı için uyku tulumu yazısı size bu konuda yol gösterebilir.

Kış kamplarında uyku tulumunu uyumadan hemen önce çadırınızda açmalısınız. Eğer aracınızla kampa gidiyorsanız bu süre içerinde uyku tulumunuzu bagajda muhafaza ederseniz en az 4 ile 5 derece kar elde etmiş olacaksınız.

Acil Durum Battaniyesi

Acil durum battaniyeleri yansıtıcı tarafları ısı yalıtımı için oldukça büyük katkı sağlıyor. Eğer matınızın kalitesi kış kampı için yeterli değilse matın alt kısmına acil durum battaniyesi sererek ekstra katkı sağlayabilirsiniz.

Cep Sobası Kullanımı

Cep sobalarını tulumun içine koyarsanız ve tulumu tam anlamıyla doğru kullanıyorsanız size büyük bir ısı kaynağı oluşturur. Çadırı ısıtmak için birçok yöntem vardır ama içten dışa doğru bir ısınma en doğru yöntemdir.

Bir yorum yazın