Deri ile ilgili bir şeyler üretmeye başladıktan sonra zor gelen ilk aşama kalıp çıkarma işlemidir. Hayal ettiğiniz veya birinde gördüğünüz deri çantanın aynısını yapmak isterseniz, genelde ilk denemeler hüsran olur.  Deri desi fiyatlarını göz önüne alırsak birçok insan öğrendiği birkaç basit tasarımın üzerine çıkmak istemez. Peki kalıp çıkarmanın püf noktaları yok mudur? Deri ile ilgili çalışan onca kişi nasıl farklı ürünler ortaya çıkarıyor. Elbette var.

Deri Kalıp Çıkarma Püf Noktaları

Önce çalışmasını yapacağınız ürünü, kullandığınız deri ile aynı veya yakın kalınlığa sahip bir mukavva üzerinde tasarlayın. Bu tasarımda bilinmesi gereken bazı incelikler var. Mesela cüzdan kalıbı çıkarıyorsanız kredi kartı olan bölümler ortalama 6-7 cm genişliğindedir gibi. Benzeri bir çok püf nokta var elbette, fakat bunlar kalıp çıkardıktan sonra düzeltilmeye de müsait.

Kalıp çıkarmanın en doğru yolu AutoCAD tarzı uygulamalardır. Bu tarz bir uygulamada hata yapmadan kalıbı ortaya çıkarmak mümkündür. Daha sonrasında bu kalıbı A4 kağıdına dökbileceğiniz gibi en sağlıklı sonucu pleksi lazer kesim ile alırsınız. Tabi bu da ayrı bir bütçedir.

Bu işi amatör olarak yapıyorken herhangi bir para vermeden deri kalıbı bulmak mümkün mü? Özellikle birçok yabancı kaynakta deri çanta kalıbı veya deri cüzdan kalıbı var. Hatta Pinterest gibi uygulamalarda ölçüleri sunulmuş kalıplarda. Bu deri çanta kalıplarını veya deri cüzdan kalıplarını kullanabilmek için biraz yetenek gerekiyor ama kısa sürede çözülmeyecek, çok zor bir işlem de değil.

Tabi yazının üst kısmında belirttiğim gibi hata payı istemeyenler bu kalıpları hazır olarak satın alabilir. Çok uygun fiyata bu tasarımları bilgisayar programları ile hazırlamış ve test etmiş örnekleri satılmaktadır. Daha önce deri çanta yapımında atölye ziyaretinde bulunduğum Taba Sanat İsmail, Shoppier üzerinden deri çanta veya deri cüzdan kalıpları satmakta. İlgilenenler linke tıklayıp göz atabilir.

Aliexpress üzerinde de birçok pleksi lazer kesim  deri kalıpları satılmaktadır. Yaklaşık 2 yıl önce sipariş verip aldığım bir kalıp olmuştu. Tabi artık eklenen vergiler vs derken ücretler biraz yüksek gelebilir.

Taba Sanat İsmail ‘in yazı için hazırladığı ve ücretsiz sunduğu deri cüzdan kalıpları için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Deri Cüzdan Kalıbı 1

Deri Cüzdan Kalıbı 2

Bir yorum yazın