Kamp bıçağı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli soru bıçağı hangi amaçla kullanılacağınızdır. Birçok markaya ait bıçaklarda veya el yapımı bıçaklarda farklı çelik kalitesi ve malzemeler kullanılmaktadır. Neredeyse her bıçağın kullanım amacı farklıdır.  Kısacası kamplarda kullanım amacınıza uygun kamp bıçağı tercihini doğru yapmalısınız.

Peki kamplarda bıçağa olan ihtiyacımız nedir?

en uygun kamp bıçağı

1-Kamp mutfağı kullanımına uygun kamp bıçağı

Kamp mutfağı için bıçak tercihinde bana göre en önemli nokta bıçağın karbon çelik olmamasıdır. Karbon çelik bıçakların bakımı diğer paslanmaz bıçaklara nazaran daha çok önem gerektirir. Nemli kalan karbon bıçağınız kısa sürede paslanma yapabilir. Özellikle soğan, portakal gibi asit içeren sebze ve meyvelerde kullanmak istediğinizde anında kararma yaptığını fark edeceksiniz. Peki şef bıçakları da karbon çelikten tercih edilmiyor mu? derseniz evet şef bıçaklarının büyük kısmı karbon çelik olarak yapılmakta. Bunun en büyük sebebi ise keskinliğidir.

kamp bıçağı yorum
kamp bıçağı tavsiye

Karbon Çelik Bıçakların Avantajı

Karbon çelik bir kamp bıçağı size sağlayacağı keskinlik avantajını hafife almamak gerekir. Karbon bıçaklarının bakımı özen ister ve kamp mutfağında tavsiye etmiyor olmamın nedeniyse, kamp dönüşü birçok kişi çantalarını bir kenara bırakıp belki de günlerce dokunmuyor. Yani kamp dönüşü ekipmanlarını temizleyen kampçı sayısı çok az diyebiliriz. Bunu belirtmemdeki amaç özellikle sadece hafta sonu gidilen kamplarda ciddi bir yorgunlukla dönüyoruz ve en kötü ihtimal bir gün sonra kendimizi toparlamış oluyoruz. Bu kısa süre zarfı içinde dahi nemli kalan karbon bıçakların kararma, paslanma başlangıcı diyebiliriz. Bazı karbon bıçaklarda paslanmaya karşı koruma tabakası vardır. Bizlerin tercih edeceği karbon bıçakların el yapımı veya Morakniv gibi firmaların üretimleri olduğunu varsayarak neredeyse tüm modellerde paslanmaya karşı koruyan bir kaplama yok diyebiliriz. Bu yüzden kamp mutfağına uygun değil. Karbon bıçağınıza sürekli ve düzgün bakım yapabilecekseniz elbette uygun!

Paslanmaz Çelik Kamp Mutfağı Bıçakları

Paslanmaz çelik bıçaklar, yukarıda belirttiğim başlıca sebeplerden dolayı kamp mutfağına daha çok uygundur. Burada ise tercihimizi etkileyen ana faktör bıçağın kalınlığı olmadığıdır. Özellikle el yapımı bıçakların et kalınlığı çok yüksek, bushcraft denilen bıçak türleri kamp mutfağında çok işe yarar diyemeyiz.

Morakniv, Fikars, Opinel gibi birçok markanın standart paslanmaz çelik bıçak fiyatları 50-60 TL den başlıyor. Yani kamp mutfağında kullanmak için ciddi bir para ödeyip bıçak almanıza da  gerek yok. Tabi işin biraz gösteriş kısmına bakıyorsanız tercih sizindir.

kamp bıçağı seçerken dikkat edilmesi gereken

2-Kamplarda genel amaçlı kullanıma uygun bıçaklar

Kamplarda kullanmak için bir bıçak kaç para olmalı? Peki büyük servetler ödeyerek aldığınız bıçakları kamplarda aktif olarak kullanıyor musunuz? Bence bu tamamen hobisel bir konudur. Yani kampta genel ihtiyaçlarınızı karşılamak için Morakniv Robust bile yeterli olacaktır. Kamp bıçağı ile ne yapıyorsunuz? Ağaç yontma, ip kesme, batonlama… Bunları yapabilmek için et kalınlığı biraz fazla olan herhangi bir bıçak fazlasıyla yeterlidir. Diğer bahsettiğim hobisel kısım benim için de geçerlidir. D2 çelik, n690 çelik, O1 çelik, damascus vs gibi bir çok çelik türü bushcraft faaliyetlerde kullanılabilecek segmente girebilir.

Bushcraft Bıçağı Nedir?

Bushcraft bıçağı diye ortalıkta dolaşan bıçaklar belirttiğim gibi tamamen hobisel. Elbette hayati idame noktasında sağlam bir bıçak gerekir. Fakat sağlam bıçakla kampa giderken hayatı idame noktası sadece hafta sonu olmayacak mı? Bushcraft ne demek? Hayatı idame noktasında doğada rahat yaşayabilme / vakit geçirme. Kullanılan materyallerin doğadan temin edilmesi de dahil. Yani aslında biz bu konuda kendimizi tatmin ediyoruz. Keza bana göre bunda bir sakınca da yok. Kamp yapmak, kamp ekipmanlarını seviyor olmak insanın kendini geliştirebileceği, spor anlamında sağlıklı bir yaşama kavuşabileceği güzel bir hobi, güzel bir yaşam biçimi.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Bushcraft Bıçağı Nasıl Seçilir?

O zaman bushcraft bıçağı diye nitelendirdiğimiz bıçakları tercih ederken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna gelelim. Çeliğin ve kabzasının dayanıklı olması. Buna bağlı kılıfın dayanıklı ve kullanışlı olmasına da dikkat etmek gereklidir. Yani örneğin N690 çelik full tang olan (Yani bıçağın çelik kısmı kabzaya kadar tam olan)  kabzası ele tam oturan, dengesi, simetriği iyi olan her bıçak kamptaki ihtiyaçlarımızı fazlası ile karışılacaktır. Markalarda 200 liradan başlayan fiyatlar olsa da el yapımı benzeri bıçakların fiyatını ustalar emeği karşılığında belirlemektedir. Fakat şu an piyasada ortalama 300 – 700 lira arasında el yapımı bushcraft bıçağı dediğimiz niteliklere uygun bıçaklar satılmakta.

Kamp Bıçağı Tavsiye ve Deneyim Önemli !

Kamp bıçağı almadan önce mutlaka kullanıcı yorumlarına göz atmanızı öneririm. Özellikle el yapımı olarak satılan bıçakların bir kısmı belirtilen çelik ve bahsedilen kaliteli malzemelerden çok uzak. Yani kamp için bıçak alacağınız ustayı tanımak, o ustadan bıçak almış kullanıcıların yorumlarına göz atmak çok önemli bir konudur.

Kamp bıçağı tavsiyesi olarak direkt bir markanın modelini ya da bir ustanın ürününü önermek istemiyorum aslında. Bu durum kesinlikle belirttiğim gibi sizin kamp alışkanlığınıza ve kamplarda bıçağı ne amaçla kullanacağınıza bağlıdır. Tabi en önemli etkenlerden birisi de ayıracağınız bütçedir. Örneğin kamplarda genel amaçlı kullanıma uygun, kesin bir bıçak olsun ve fiyatı da düşük olsun derseniz Morakniv Robust önerebilirim. Tabi mutfak işlerini de ekleyeceksek paslanmaz olan kamp bıçağı modellere yönelmek gerecektir. Morakniv Basic 546 (50-60 TL civarında) modeli dahi yeterli olacaktır.

Morakniv Robust

Kamp Mutfağı İçin Hangi Bıçaklar Alınmalı?

Kamp mutfağında kullanabileceğiniz en uygun fiyatlı kamp bıçağı önerisi olarak yine Morakniv Yiva, Morakniv Basic 546, Opinel no 7 gibi  bıçak ve çakıları önerebilirim.

morakniv kamp bıçağı

Karbon bıçakların paslanma ve kararma soruna karşı alınabilecek tek tedbir düzenli bakımdır. Aşağıdaki video bu konuda size yardımcı olabilir. Bu konuda karbon bıçakların bakımı ve korunması ile ilgili içeriğime göz atabilirsiniz.

Koleksiyonluk Kamp Bıçakları

Bıçaklara karşı merakı olanlar, koleksiyoncular için Marttiini Laap gibi özel serilere göz atabilir. Ayrıca el yapımı bıçaklara yönelebilir ya da hayal ettiği bıçağı tarif ederek yaptırabilir. Yazıda belirttiğim gibi en önemli unsurlardan biride ayrılacak bütçedir. Eğer bütçeniz varsa istediğiniz çelik türünde, istediğiniz kabza türünde, pimlerine varıncaya kadar hayal ettiğiniz her bıçağı yaptırabilirsiniz.

Kamp bıçağı tavsiye

El Yapımı Bıçak Tavsiye

El yapımı bıçak önerisi için uzun süredir deneyimlediğim el yapımı bıçak tavsiyesinde gönül rahatlığı ile önerebeileceğim yerli ustaları bir araya derledim. Bu içerikte kendine uygun bıçağın yanı sıra işçiliği ve emeği ile bana göre en iyi ustaları da bir arada bulacaksınız. Yerli Bıçak Ustaları

Bıçak Bileme Nasıl Yapılır?

Bir bıçağa sahip olmak çok kolay olsa da bıçakların bakımı konusunda bilgi o kadar kolay değil. Özellikle her kamp yapanın merak ettiği ilk sorunun başında bileme işlemi gelir. Kamp bıçağı bilemesi nasıl yapılır? Birçok soruya yanıt verdiğimiz aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

2020 Bıçak Taşıma Kanunu

Bıçak taşıma, bulundurma gibi maddelerin yer aldığı kanun; 6136 sayılı Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanun içeriğinde yer alır.

Hangi Bıçakların Taşınması Yasaktır?

 • Kasatura
 • Hançer
 • Saldırma
 • Pala
 • Kılıç
 • Süngü
 • Oluklu Bıçaklar
 • Sivri uçlu Bıçaklar
 • Şişli Baston
 • Sustalı Çakı
 • Topuz ve topuzlu kamçı
 • Boğma teli ve zinciri

Yukarıda belirtilen bıçak türlerinin 6136 sayılı kanun gereği yapımı ve bulundurması özel kanunla veya kararla yetki verilmedikçe yasaktır.

Taşıması Yasak Bıçaklarla Yakalanırsak Cezası Nedir?

Aslında hepimizin merak ettiği konulardan bir tanesi de bu. Kamplara giderken polis veya jandarma çevirmesinde yakalanırsak ne olur? Öncelikle yasaklanmış bıçaklar dışında faaliyetlerde kullanılan bıçakların taşınması sırasında kanuna uygunsa bir sorun olmaz. Nedir bu uygunluk? Bıçağın ulaşılması zor olan bir yerde saklanması ve gazete, bez gibi bir şeyle sarılı, hatta bağlı şekilde olması. Yani buradaki amaç güvenlik kontrolünde bu bıçağı saldırı amaçlı kullanmadığını göstermek.

Bu tanım dışında bıçak taşımanın 2020 yılı için kabahatler kanununa göre 189 TL cezası vardır. Eğer bıçağınızı saldırı amaçlı taşıdığınız anlaşılırsa 3 aya kadar hapis cezası alabilirsiniz. Bu cezalar Çak, sopa, kesici ve yaralayıcı diğer tüm aletler içinde geçerlidir.

Çakı Taşımak Yasak Mı?

Birçok kişinin belinde veya cebinde çakı görüyorsunuzdur. 2020 yılında bu konuda biraz esneklik getirildi diyebilirim. tek elle açılıp kilitlenen bıçaklar, otomatik olarak açılıp kapanan muşta ve benzeri çakıları taşımak yasaktır. Fakat mekanizması olmayan, tek elle açılmayan çakıları taşımak mümkündür.

Kamp Bıçağınıza Polis El Koyarsa?

Bu bilgi bana birçok kez sosyal medya hesaplarım üzerinden geldi. Polis aramasında kamp bıçağıma el konuldu. Bunun başlıca sebebi birkaç kamp bıçağının taşınması ve bu bıçakların sarılı, ulaşılması zor olmaması. Tabi bazen de bu sebepler olsa bile el koyma durumu oluyormuş. Polisin bıçaklarınıza el koyması durumunda mutlaka tutanak tutturmalısınız. Eğer tutanağınız yoksa bıçaklarınızı unutabilirsiniz. Bu da önemli bir konudur.

Doğayla kalın…

 

2 Yorum

 1. uzun zamandır opinel çakı ve morakniv companion kullanıyorum. Kamp için hem ucuz hem de fazlasıyla yeterli bence. Elbette insan el yapımı şekilli bıçakları ister ama ücretleri gerçekten çok fazla

Bir yorum yazın