Sosyal medyada veya bloglarda sıkça rastladığımız deri hobisi, evde yapılabilecek, kendinize ve sevdiklerinize kalıcı bir hediye bırakabileceğiniz en güzel uğraşlardan biri. Deri hobisine yeni başlayanlar için birçok set ve öneri olsa da ekipman ve deri fiyatlarını düşününce insan biraz cesaret edemiyor. Bunun başlıca sebebi ”acaba yeteneğim var mı?” sorusu. Aslına bakarsanız bu iş yetenek değil, zamanla kazanılacak tecrübede saklı.

Deri Parçalarından Ne Yapabilirim?

Bu sorunun yanıtı, tamamen hayal gücünüzle ve internet üzerinden bulabileceğiniz örnek tasarımlarda. Çok ufak bir deri parçasından dahi yapılacak onca ürün sıralanabilir. Anahtarlık ve çakmağınız için deri kaplaması gibi.

Aşağıda sıraladığım videolar, deri hobisine yeni başlayanlar veya ileri seviye diyebileceğimiz ürünlerin yapımı ile ilgili çok detaylı bilgi verecektir. Deri hobi seti ve deri çeşitlerinin yanı sıra deri cüzdan ve çanta yapıma kadar başlangıçtan zorluk seviyelerine sıralanmış videolar, umarım aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olacaktır.

Deri kesim matı ve birçok farklı ekipmanın güncel fiyatları ve alternatiflerini görmek, satın almak için tıklayınız.

1-Deri Hobi Başlangıç Seti

Deri hobisiyle yeni taşınanlar için en uygun fiyatlı başlangıç seti nelerdir? Birçok videoda onlarca alet edevat görseniz de, deri zanaat aletleri sayısınında çok nerede hangi aletin kullanılacağı hakkında bilgi edinmelisiniz. YAni başlangıçta belkide evinizde olan aletler size yeterli olacaktır.

2- Deri Kalıbı Nasıl Çıkarılır?

Eğer deri bıçak kılıfı yapmak veya deri cüzdan, deri çanta gibi ürünler yapmak istiyorsanız az çok kalıp çıkarma işleminden haberdar olmanız gerekir. Unutmayalım ki deri ekipmanlarına yaptığınız yatırım sizi çok uzun süre götürse de deri kalıbı çıkarırken yapacağınız bir kesim hatası size büyük bir maliyet oluşturabilir. Bu videoda deri kalıp çıkarmanın birkaç basit yöntemine değindim. Özellikle deri zanaatına yeni başlayanlar için büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

3- Deri Dikimi Nasıl Yapılır?

Deri ile ilgili herhangi bir ürün yapmaya kalktığınızda kalıp bilgisinden sonra en önemli konu dikiş tekniğidir. Başlangıç için düz ve çapraz dikiş bilmeniz yeterli olsa da deri üzerinde uygulanan onlarca farklı dikiş tekniği de vardır.

4- Deri Cüzdan Dikimi

Şimdi gelelim yapımı en sık aranan ürünlerden biri olan deri cüzdana. Eşe dosta hediye etmenin yanı sıra deri cüzdan satışı son zamanlarda çok fazla arttı. Aşağıda deri cüzdan yapımı ve gerekli malzemelerin neler olduğuna dair basit anlatımlı bir video fazlasıyla sizlere yararlı olacaktır.

5- Deri Çanta Nasıl Yapılır?

Deri işi yapmaya başlayan herkesin sanırım eşi dostu bir çanta ister 🙂 Tabi çanta dediğimiz zaman boyutuna göre seçilecek deri ve bu derinin maliyeti olacaktır. Bu videoda çok fazla deri kullanmadan ve çok fazla detaya girilmeden yapabileceğiniz bir bayan çantası örneği yer almaktadır. Şimdiden kolay gelsin 🙂

6- Deri Bakım Kremi Nasıl Hazırlanır

Yukarıdaki videolar sanırım deri hobisine yeni başlayacak birine oldukça yararlı olmuştur. Tabi bir de işin sonrası kısmı var. Yani deri bıçak kılıfı cüzdan veya çanta yaptınız, sonrasında bunların bir de bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle deriler çok abuk çizilir veya ilk günkü parlaklığını kaybeder. Bu videoda zeytin yağı, balmumu ve yardımcı yağlarla evinizde hazırlayabileceğiniz bir bakım kremi mevcut.

Yukarıdaki videoların aynı sıra blogum içinde bulabileceğiniz içerikler size ek katkı sağlayacaktır.

Deri başlangıç seti ve diğer deri malzemeleri için Deri Hobi internet sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir yorum yazın