Yurt dışından kamp malzemesi, özellikle Aliexpress, Amazon gibi kaynaklarda bulunan kamp malzemelerinin fiyatları ve çeşitliliği ülkemizde satılan kamp malzemelerine oranla çok daha iyi diyebiliriz. Son zamanlarda özellikle yeni eklene vergi sistemi ile satın alınan ürünlerin fiyatı yüksek gibi gözükse de birçok kamp malzemesinde halen Türkiye’de bulunan muadillerine göre çok daha hesaplı geliyor. Tabi garanti, iade ve değişim gibi imkanların olmadığını da ayrıca hesaba katmak gerekli.

Yurt Dışından Kamp Malzemesi Satın Alma

Son vergi yasası çıkmadan önce belirli bir ücrete kadar yurt dışından kamp malzemesi getirmek sorun değildi. Son çıkan yasa sonrası satın almış olduğunu ürün 1 USD dahi olsa vergi ödemek zorundasınız.

Ayrıca satın aldığınız ürünün gümrükte kalmaması da önemli bir durum. Yani çok ufak boyutlarda ve standartlara uygun bir kamp bıçağı satın almak istediğinizde, gümrükte tıkanacak ve ürünü almak, gümrük işlemlerini halletmek için biraz koşuşturmanız gerekecek.

2019 yılı çıkarılan vergi kanunu ile yurt dışı alışverişlerini etkileyen durum nedir?

2019 yılı Aliexpress vergi kısmı tüm ürünler için geçerli. Tabi her ne kadar yurt dışı siteleri arasında en çok Aliexpress den alışveriş yapıyor olsak da Amazon vb gibi tüm yurt dışı alışveriş sitelerinden yapılan alışverişler için  geçerli demek daha doğru olacaktır. En düşük ücrete sahip olan ürün için dahi, vergi çıkmaktadır. 1 TL lik bir ürün aldığınızı var sayarsak 5.2 TL lik bir gümrük sunum vergisi ödeyeceksiniz anlamına geliyor. Gümrük vergisi kısmında yine durum aynı.

2019 yılında gümrük vergisi 22 Euro ve üzerindeki ürünlerde uygulanıyor. Ürününü fatura tutarı ve içeriğine göre yüzde 18 ile yüzde 20 arasında bir gümrük vergisi çıkmaktadır.

  • AB üyesi bir ülkeden ürün almışsanız %18
  • AB üyesi olmayan bir ülkeden ürün almışsanız %20

oranlarında bir vergi oluşmaktadır.

Örneğin 10 TL lik bir ürün aldığınızda 5.2 TL gümrük sunum ücreti, 2 TL gümrük vergisi ödeyeceksiniz. Tabi eğer satın aldığınız ürün ÖTV’ye tabiyse ek olarak 2.4 TL ÖTV ödeyeceksiniz.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Aliexpress Kamp Malzemesi Satın Alma Süresi / PTT Vergi tahsili / Yeni Kanunu

2019 Haziran ayında Aliexpress üzerinden satın aldığım kamp malzemesi ile ilgili süreci ve vergileri detaylı paylaşarak, yurt dışından ucuz kamp malzemesi almak isteyenlere destek olabilirim.

aliexpress kamp malzemesi satın alma

  • Öncelikle yukarıdaki sipariş kısmında gözüken kamp ocağını sepete ekledim. 4.7 TL ek kargo parası ödeyerek hızlı kargo seçeneğinden faydalandım. Aliexpress üzerindeki birçok firma siparişleri bekleterek uzun süre sonra toplu kargo yapmakta. Ücretsiz kargo ibaresi gördüğünüz ürünlerin mutlaka teslimat süresine bakın. Bazı ürünler için 30-60 gün arasında teslimat seçenekleri var. Birçok firmada ufak ücret farkları ile hızlı kargo seçeneği mevcut.
  • Aliexpress indirimi. Özellikle yeni kullanıcılara bir indirim kodu tanımlıyor. Sayfayı açtığınızda bu indirim kuponuna ait bir bilgilendirme görürseniz farklı bir mail hesabınızdan yeni bir hesap açabilirsiniz.
  • Yukarıdaki ürün için Aliexpress in bizden alacağı ücret 43.3 TL dir.

Aliexpress üzerinden ürün alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu Aliexpress alıcı koruma süresi. Yani bir ürün için Aliexpress 30 günlük bir koruma veriyorsa ve 29. gün ürün size ulaşmamışsa Aliexpress üzerinden form doldurarak ücret iadesi alabiliyorsunuz.

  • 18. gün siparişim elime ulaştı. Satın aldığım ürün gümrüğe tabi olmadığı için (daha doğrusu gümrükte tutulacak ürünler arasında olmadığı için) adresime PTT tarafından teslim edildi. Kargo poşetinin üzerindeki etikette yazdığı gibi 43.3 TL lik bir ürün için 5.20 TL gümrük sunum vergisi, 0.70 TL damga vergisi, 11.22 TL de gümrük vergidi ödedim. Vergi dahil ürün toplam bedeli 60.42 TL ye gelmiş oldu.

Benzeri bir ürün Türkiye’de şu an yaklaşık 80 TL civarında. Tabi satın alınan tarihteki kur farkından dolayı Türkiye’de ürün fiyatı çok daha yüksekti.

Şu an kontrol ettiğimde benzeri ürünler Aliexpress üzerinde 40 TL civarında. Kurların sürekli değişmesi kaynaklı bir durum.

Her Ürün Gümrüğe Takılır Mı?

Özellikleri paket boyutlarından ve fiyatından dolayı birçok ürün gümrüğe takılma riski var. İngiltere üzerinden bir arkadaşımla 2 gün arayla taşınabilir güneş enerji paneli talebinde bulunduk.

Kargo takip numarası ile arkadaşım kontrol ettiğinde ürünün gümrüğe takıldığını fark etti. Kargo firması olan Fedex ile görüşerek oluşan 53 TL lik gümrük vergisini ödedi ve kargo tarafıma 1 gün sonra ulaştırıldı. Aynı tarihte kargo takip numaramı kontrol ettiğimde benim ürünüm için benzeri bir durum söz konusu olmamıştı ve kargom teslim edildi.

Kargo paketi normal bir zarf değil, elle tutulabilir aşağıdaki kolidir. Yani her ürün kesinlikle gümrüğe takılır gibi bir durum da söz konusu değil.

yurt dışından kamp malzemesi alma rehberi

Gümrüğe Takılan Ürün Nasıl Alınır?

Öncelikle genelde bu tarf bir durumda size mail ile bilgilendirme yapılır. Gönderici firma mailinizi eklememiş olabilir ya da sistemde gözükmeyebilir. Bu tarz durumlarda takip numaranız ile kargonuzun durumunu takip etmeniz önemli. Takip numarası ile sorgulama yaparsanız – Ödeme alınamadı. İletişime geçiniz başlıklı bir mail adresi paylaşıldığını göreceksiniz. Bu mail adresine takip numaranız ile başvuru yaptığınızda size bir form mail olarak gönderilecek ve doldurmanız istenecek. Belirtilen hesap numarasına oluşan gümrük vergisini ödedikten sonra dekontunuz ile birlikte doldurduğunuz bu formu tekrar mail attığınız da kargonuz size çıkarılmış olacaktır.

Eğer UKİM yani Uluslararası Kargo İşleme Merkezi kargonuzu açmış ve gümrüğe tabi olan bir ürün olduğuna dair tutanak tutmuşsa size yine benzeri bir belge ulaştıracak. Fatura, satın aldığınıza dair bir belge (slip, dekont vs), kimlik fotokopiniz. Bu evrakları tamamlayıp ilettikten sonra ortalama bir hafta gibi bir sürede kargonuz size ulaştırılıyor. Tabi kargonuzu daha erken almak isterseniz evrakları elden UKİM’e teslim ederek kargonuzu teslim alabilirsiniz. (yalnızca kargo sahibi işlem yapabilir.)


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın