Kamp için uzak rotalar belirlemek istediğinizde, ilk olarak kamp malzemelerini uçakta taşıma sorunu akla gelir. Uçak yolculuğu ile kampa giderken en büyük sorun bıçakların ve kamp tüplerinin uçakta taşınmamasıdır. Daha sonrasın da kamp çadırı vb gibi diğer ekipmanların uçaklarda kamp malzemesi taşıma prosedürleri.  Tabi her hava yollarının bu noktada farklı kuralları vardır. Mesela Atlas Jet check-in bagajına dahi bıçak taşımayı kabul etmezken THY uçuşlarında bu bir problem oluşturmaz. Bilinmesi gereken en önemli konu birçok kamp malzememizi el bagajında taşıyamayacağımız kuralıdır. Yani check-in bagajı dediğimiz, uçuş öncesi teslim edilen ve uçağın kargo bölümünde taşınana bagajlara teslim edebiliriz. Tabi bu bagaj bölümünde taşınacak olan çantalarımızın transfer süresinde elden ele atıldığını unutmamalıyız. Kamp çantalarının genelde sert bir koruma dışı olmadığı için, içinde bulunan ve kırılmaya müsait eşyalarımız zarar görebilir.

Uçaklarda Hangi Kamp Malzemeleri Taşınır?

Şimdi uçaklarda kamp malzemelerimizi taşıma ile ilgili konuları soru-cevap olarak ele alalım.

Uçaklarda kamp malzemesi
freepik.com

Uçakla seyahat edecek kampçıların çantasında hangi malzemeler vardır?

  • Kamp çadırı
  • Uyku tulumu
  • Mat
  • Kamp mutfağı malzemeleri
  • Kamp bıçağı
  • kamp baltası ve testere
  • Fener, kafa lambası, yedek pil
  • Power Bank
  • Kişisel eşyalar

Uçakla seyahat sırasında yukarıda saydığım kamp malzemeleri ortalama herkes tarafından kullanılan ve taşınana malzemelerdir.

Hangi kamp ekipmanları uçağa alınmaz?

Öncelikle bilmemiz gereken konu; uçakla seyahat sırasında iki bagaj hakkımız olduğudur. El bagajı ve check-in bagajı. El bagajı kuralları check-in bagajına göre çok daha ağırdır. Sıvı, kesici aletler, power bank gibi depolama çözümleri uçak içine alınmamaktadır. Yani kamp çantanızı mecburen check-in bagajı dediğimiz uçağın alt kargo kısmına teslim etmek için kontuara uğramalısınız.

hangi kamp ekipmanları uçakta taşınmaz

Kamp Çadırı Uçakta Taşınır mı?

En temel kamp malzememiz olan kamp çadırını uçakta taşımak, hava yolu prosedürlerine göre değişiyor. Eğer THY veya Anadolu Jet ile uçuşunuzu gerçekleştiriyorsanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek yapmadan bagaj bölümüne teslim edebilirsiniz. Tabi  bagaj ölçüsü en boy 118 cm standart ölçüleri aşmayacak. Ek olarak hava yolunun uçuş sınıfınıza / paketinize göre verdiği bir bagaj taşıma sınırı var. Ortalama 23 KG olan bu sınırı aşmamaya özen gösterin. Belirtilen bagaj taşıma sınırını aştığınız her kg için ayrı bir ücret tahsil edilecektir.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

THY ve Anadolu Jet dış hat uçuşlarında kamp çadırı taşımak özel hizmete girmekte ve ek ücret tahsil edilmektedir.

Eğer uçuşunuzu Pegasus ile gerçekleştiriyorsanız, iç hatlarda kamp çadırınızı taşımak için 50.00 TL ek ödeme yapmak zorundasınız.

Kamp çadırı prosedürlerinde her hava yolunun ortak kuralı düzgün paketlenmesi. Çadır içinde bulunan poller ve çadır kazıkları diğer bagajlara tehlike oluşturacak durumda olursa bagaj bölümüne kabul edilmeyecektir.

Kamp Ocağı Uçakta Taşınır mı?

Kamp tüpleri kamplarda çoğu zaman olmazsa olmazımız. Peki uçakla seyahat ederken bu kamp tüplerini taşımanın bir prosedürü var mı? Kamp tüplerini maalesef hiç bir havayolunda taşımanız mümkün değil. Yani hem el bagajı hem de check in bagajında kamp tüplerini bagajınızda taşıyamazsınız. Fakat kamp ocaklarını taşımanızda bir sıkıntı yok. Yani kamp ocağınızı valizine alıp, kamp tüpünü de gittiğiniz bölgeden temin edebilirsiniz. Benzinli kamp ocakları içinde durum aynıdır. Fakat daha önce karşılaştığım bir kaç yorumda benzin ocakları boş olmasına rağmen uçağa kabul edilmediğini okudum. Hava yolları ile görüşmeme istinaden bu konuda net bir bilgi de yok. Sanırım check in kontrolünde inisiyatife bağlı bir durum.

uçakta kamp tüpü taşınır mı

Kafa Lambası, Kamp Feneri, Yedek Pil ve Power Bank uçaklarda taşınır mı?

Bu ekipmanları uçak içi el bagajında taşımanız mümkün olmayabilir. Keza powerbank ler için sivil havacılık kurallarına göre el bagajında taşınamayacağına dair yayın mevcuttur. Fakat check-in bagajınızda teslim edebilirsiniz.

Kamp Bıçağı Uçakta Taşınır mı?

Uçaklarda kamp bıçaklarının taşınması başlıca bir konudur. Her hava yolunun uyguladığı farklı kurallar mevcut. Öncelikle bilinmesi gereken konu bu bıçakların spor aktivitesinde kullanılacak olması. Yani yanınıza kanunen taşınması yasak olan pala, kan oluklu bıçaklar, sustalı vb gibi tüm bıçaklar ilk kontrol noktasında güvenlik tarafından alınır ve polis yönlendirmesi ile tutanak tutulur.

Uçaklarda bıçak taşınması ile ilgili daha detaylı içeriğe ulaşmak için tıklayınız.,

Kamp Sandalyesi Uçakta Taşınır mı?

Kamp ekipmanları arasında yer alan katlanır kamp sandalyeleri uçak içine alınmaz. Check-in bagajında teslim edebilirsiniz. Buradaki en önemli konu ölçüleri hava yolunun sınırında olması ve paketlenmesi. Uçaklarda kamp malzemesi taşımanın farklı prosedürleri vardır. Kamp sandalyesi de bu noktada kafa karıştırabilir.  Eğer paketlenmesi düzgün olarak yapılmamışsa check-in bagajında da kabul edilmeyecektir. Bazı kamp sandalyelerinin kendi kılıfları mevcut. Bununla kabul edilebilir. Tabi çantaya iyi bağlanması gereklidir. Bagajların transferi sırasında zarar görebilir ya da diğer bagajlara zarar verebilir.

Bisiklet vb spor malzemeleri uçaklarda taşınır mı?

Uçaklarda en sık taşınması gündeme gelen spor ekipmanı bisiklettir. Bunu standart uçaklarda kamp malzemesi taşıma prosedürü dışında değerlendirmeliyiz. Her hava yolunun farklı kuralı ve uygulaması vardır. Eğer kamp ekipmanları dışında bisiklet, kayak malzemesi, dağcılık ekipmanları gibi malzeme taşıyacaksanız, bilet almadan önce mutlaka ilgili hava yolu ile görüşüp taşıyacağınız spor malzemesinin kurallarını öğreniniz.

Diğer kamp malzemeleri standart prosedüre gireceği için ayrı bir başlık altında anlatmak istemedim. Bunların dışında aklınıza takılan bir konu varsa, içeriğe yorum yaparsanız en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım. Uçak seyahati ile kampa gidiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu satın alacağınız biletin size sunduğu bagaj hakkıdır. Bazı hava yollarında check-in bagaj hakkı verilmemekte ve bunu ayrıca satın almanız gereklidir. Bazı hava yollarında ise düşük ücretli sınıflar için düşük kg lı haklar vardır. Ortalama kamp çantalarımızın 15-20 kg olduğunu düşürsek, uygun fiyatlı bilet alalım derken bagaj ücreti bilet ücretini geçmesin.

Bir yorum yazın