İnstagram hesabımda tavşanmemesi kahvesi yapımına dair paylaşım yaptıktan sonra onlarca mesaj gelen ve kahve yapımının yanı sıra birçok alanda faydası olan tavşanmemesi ile ilgili @kecisofrasi ‘nın hazırladığı kapsamlı bir içerik yayınlamak istedim. Bu bitkiyi genelde yılbaşında süs olarak görüyorsunuz ama bu içerikte, kahvesinin ve çayının hazırlanışının yanı sıra tavşanmemesi bitkisini tamamen tanıma fırsatımız olacak.

Tavşamemesi Nedir?

Latince ad  ruscus aculeatus
Türkçe yaygın adları: Ölmezdiken, Tavşan kirazı, Silcan, Emir, Fare
dikeni, Herdemtaze, Sıçan dikeni, Tavşanmemesi, Tavşan topuğu, Yabani
mersin, Kuşkondurmadikeni, Çalısüpürgesi.

Geçirgen ve nemli toprağı ve gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır. Ormanlık alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.80 cm. kadar büyüyebilir. Tohumlar Ağustos ile Mart aylarında olgunlaşır. Kireçli ve ağır killi dahil olmak üzere çoğu toprak
türünü tolere eder. Gölgeli bölgeleri tercih eder. Köklerinin ıslak kalmasına karşı duyarlıdır. Yerleşik olanları kuraklığa dayanıklıdır. -25 dereceye kadar tolere edebilir. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Tavşanmemesinin Kullanım Alanları

Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Kavrumuş meyve tohumu kahve olarak içilebilir. Olgun sürgünler deterjan ya da süpürge olarak kullanılabilir.

Tavşanmemesi Faydaları

İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.
Kan dolaşımını harekete geçirir.
Ödem azaltıcı etkisi vardır.
Meyveleri müshil etkilidir.
Yüksek tansiyon hastalarında dikkatli kullanılmalı, çünkü kan basıncını
etkileyebilir. Yüksek tansiyon tedavisinde hastalarda kullanıldığında
dikkatli olunması gerekir.
Purgatif, aperient, antipruritik, depuratif, terlemeyi arttırıcı, idrar
söktürücü ve vazokonstriktördür.
Hemoroid tedavisinde harici olarak uygulanır.
Antipruritic: Kaşıntı önleyici ilaç.
Purgatif: Bağırsak boşaltıcı ilaç.
Depurative: Depüratif. Kanı temizleyici ilaç.
Diaphoretic: Diyaforetik. Terlemeyi arttırıcı ilaç.
Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç.
Vasoconstrictor: Vazokonstriktör. Kan damarlarını daraltıcı ilaç.

Birleşimi ve Birleşimindeki Maddelerin Önemi

a) Steroidsaponinler %4-6 arasında olup bunlarda Spirostanol-Saponiler; Ruscin ve Furostanol-Saponinler; Ruscoid içerir. Ruscoid parçalanarak
Ruscin , Ruscogenin ve Neoruscogenine dönüşür. Ruscin ise Neoruscogenin’e dönüşür. Esas belirleyici olan Ruscogenindir.

b) Flavonlar, Flavonol-0-glikozitler, Flavonol-C-glikozitler

c) Ayrıca az miktarda Eter yağı, Potasyum, Kalsiyum ve Reçine içerir. Araştırmalar; tavşanmemesi köklerinden elde edilen ilaçlarla kronik toplardamar zafiyeti ve Basur rahatsızlıkları olan hastalar üzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bu araştırmalardan bazıları;

1) Basur rahatsızlığı olan toplam 1961 hasta üzerinde dört ayrı çalışma grubu ölmez diken veya fitili ile tedavi denemesi yapmışlardır. Bu tedavi denemelerinde (Cleres-Kaiser 1976’da, P.Salzmann, U.Ehresmann, U. Adler ve ekibi 1977’de, H.Barmig 1978’de ve de Nietsch ve ekibi 1982’de hastaların iyileştiğini tespit etmiştir. (ZP. 5.00.271)

2) Basur rahatsızlığı olan 135 hasta üzerinde ölmez diken merhem ve fitilleri ile P.Salzmann, U.Ehresmann, U.Adler ve ekipleri tedavi denemesi yapmışlar ve hastaları iyileşmiştir. (ZP.5.00.271)

3) Kronik toplardamar zafiyeti olan 20 hasta üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve hastalar iyileşmiştir. (ZP.5.00.271)

Tavşanmemesi Kullanımı

a) Araştırmalara göre başta; basur ve Toplardamar rahatsızlıklarına karşı kullanılır.
b) Komisyon E’nin 12.07.1991 tarih ve 127nolu Monografi bildirisinde Ölmez diken proparatlarının (ilaçlarının) başta; Kronik toplardamar zafiyeti, bacaklarda ağrı ve ağırlık, Baldırlarda gece krampları, kaşıntılar ve şişmelerine ve de bağırsak rahatsızlıklarından; kaşıntı ve yanmış gibi ağrılara karşı kullanılır.
c) Halk arasında; Variz(Toplardamarların sarkması ve bu sarkıklarda kan birikmesi), Flebit (Toplardamar iltihaplanması), toplardamar genişlemesi, bacaklarda trombaz, toplardamarlarda kan dolaşımı zafi-yeti, kılcal damarların genişlemesi ve gevşemesi nedeni ile El, yüz ve baldırda kızarıklıkların oluşması, dokuların su toplaması ve basura karşı kullanılır.

Tavşanmemesi Kahvesi Hazırlanışı

  •  Tavşanmemmesi kahvesi için meyvelerini bir kaba alın. su ekleyin ve yaklaşık 20 dakika haşlayın.
  • Kaynatılan meyveleri bir eleğe alıp soğuk suya tutarken, meyveleri ezerek etli kısımlarını çekirdeklerinden ayırın. Çekirdekleri iyice durulayın.
  • Fırın tepsisine alüminyum folya yada pişirme kağıdı serin. Üzerlerine tavşanmemesi çekirdeklerini koyun. 200 dereceye ayarlanmış fırında 20 dakika kadar kavurun. * Ara da bir kontrol edin ki kömür gibi yanmasın. Kavurma sırasında yaydıkları koku, kavrulmuş kahveyi çok anımsatır.
  • Daha sonra soğumaya bırakın, son olarak bir kahve değirmeninde öğütün. tohumları epey sert olduğu için, öğütmede zorluk yaşayabilirsiniz.*
  • Kahve Cezvesine 2 çorba kaşığı kavrulmuş tavşanmemesi çekirdeği tozu koyun. kahve gibi pişirin. İçmeden önce 15 dakika demlenmeye bırakmanız iyi olacaktır. Tavşanmemesi kahvesi hazırdır 🙂

Not: 200 gram tavşanmemesi meyvesinden 80 gram çekirdek elde edilebilir.

Tavşanmemesi Çayı Hazırlanışı 

Tavşanmemesi köklerinden iki kahve kaşığı ince kıyılarak demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir ve 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Meyve ve yaprakları hafif zehirlidir, şayet meyvesinden 4-5 tane yenilirse ishal, kusma rahatsızlıklarına neden olabilir.

Desteklerinden ötürü Akif Abi’ye teşekkür ederim. Buna benzer birçok içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesabını takip edebilirsiniz.

@kecisofrasi


Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

3 Comments

  1. Mehmet tüzer Reply

    Hocam iyi gezmeler anlattığınız bu kokinaya benzeyen ağaç şeklinde olan baharda beyaz çiçeği olan sonra kırmızıya yakın turuncu meyveleri olan nedir bulamadım ismini meyveleri yenirmi ffaydali mı zararlı mı bilgilendirirseniz çok sevinirim selam ve sevgiler

    • Merhaba, net bir bilgim yok. Bu konuda instagram @kecisofrasi Akif Hocaya bir fotoğraf vs varsa gönderirseniz yardımcı olabilir büyük ihtimal.

Bir yorum yazın