Günübirlik gezilerde veya kamplarda en büyük sorunlardan bir tanesi de sivrisinek ısırıkları oluyor. Doğal sivrisinek kovucu losyon satın almak yerine evde kendiniz hazırlamak ister misiniz? Öncelikle öğrenmemiz gereken ilk şey sivrisinek neye gelmez sorusunun cevabıdır. Daha sonra hazırlayacağımız doğal sivrisinek uzaklaştırıcılar ile destekleyip, güzel bir açık hava etkinliğini sivrisinek mağduru olmadan tamamlayabilirsiniz. Sivrisinek gelmemesi için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sivrisinekleri Uzak Tutan Etkenler

  • Açık renkli kıyafetler
  • Sık sık elinizi ve yüzünü yıkamak
  • Terli kıyafetleri değiştirmek
  • Su birikintilerinden uzak durmak

sivrisinekleri sizden uzak tutan başlıca önerilerdir.

Sivrisinek Hangi Kokuları Sevmez

Lavanta, Limon, Portakal, Karanfil, Defne, Sarımsak, Soğan, Sirke, Nane gibi kokular sivrisineklerin hoşlanmadığı kokuların başında yer alır.

Sivrisinek Kovucu Doğal Çözümler

sivrisinek gelmemesi için

Sivrisinek Neye Gelmez

Sivrisineklerin sevmediği kokuları bir araya getirerek hazırlayacağımız sprey, sivrisineklerin gelmemesi için fazlasıyla faydalı olacaktır. Tabi yukarıda belirttiğim, sivrisinek neye gelmez başlığının uygulanması, hazırlayacağımız sivrisinek uzaklaştırıcı yöntemin kesin sonuç vermesi adına önemli.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Aşağıda sıraladığım malzemeleri herhangi bir aktardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

  • Lavanta yağı
  • Limon yağı
  • Karanfil yağı
  • Nane yağı
  • Limon suyu
  • Kaynatılmış ve soğutulmuş su

Doğal Sivrisinek Kovucu Sprey Yapımı

Lavanta, limon, nane ve karanfil yağını bir kap içine koyup iyice çalkalayınız. Miktarları, sizin elde etmek isteyeceğiniz oranlara göre değişmektedir. Kokunun insanları da rahatsız etmemesini istiyorsanız çok abartmayın derim. Çalkaladığımız bu karşımı biraz dinlendirdikten sonra içine limon suyunu ve normal suyu ilave edip yine çalkalayınız. Doğal sivrisinek savarınız hazır. Sprey ucu olan bir şişede bu doğal sivrisinek uzaklaştırıcıyı yanınızda taşıyabilirsiniz.  Spreyi vücudunuza sıktıktan sonra elinizle iyice yaymanız gerekiyor. Normal şartlarda yaklaşık 4-5 saat etkilidir. Etkisi azalınca tekrar kullanabilirsiniz.

Satın aldığınız yağlar doğal olarak üretilmiş olduğundan sağlık açısında hiçbir zararı yoktur. Önemli olan konu, sivrisinekleri uzaklaştırmak için yaptığınız bu karışımın içinde bulunan bitkilere karşı bir alerjiniz olup olmadığı. Eğer bildiğiniz bir alerjiniz varsa bu losyonu kullanmayınız.

Bu karışım içinde kullanılan yağlar sabit değildir. Yani sivrisineklerin sevmediği kokuları içeren diğer yağlardan da kullanabilirsiniz. Hatta i,çine birkaç damla mavi anemon yağı damlatırsanız çok daha rahatlatıcı bir koku elde etmiş olursunuz. Belirttiğim gibi alerji konusuna dikkat etmeniz yeterlidir.

Açık havada etkili doğal sivrisinek uzaklaştırıcı tütsü

doğal kahve tütsüsü ile sivrisineklerden kurtulun. sivrisinek neye gelmez
sivrisinek gelmemesi için

Bir kap içerisine doldurduğunuz Türk kahvesinin içine atacağınız köz parçası, tütsü etkisi yaratacak ve sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır. Türk kahvesi dışında da herhangi bir kahve kullanabilirsiniz. Önemli olan geniş bir kap içinde büyük bir köz parçasını koymak. Aksi halde kısa sürede kahve yanacak ve tütsü işlemi işe yaramayacaktır. Kahve tütsüsü için kimyasal desteklerle bir mangal çubuğa sabitlenmiş videolar görebilirsiniz. Fakat özellikle kahveyi yapıştıran maddeninde köz etkisiyle yanıp solunması zararlı bir maddeyi açığa çıkardığını unutmayın. Kamp alanınızın etrafına geniş ama ufak kaplar içinde bu yöntemi uygulamanız sivrisinekleri alandan uzaklaştırmaya yetecektir.

Doğayla Kalın…

Bir yorum yazın