Kuksa yapmaya yeni başlayan birçok kişinin en çok zorlandığı konu ağaç temini oluyor. Bu noktada kuksa taslağı alıp ilk kuksayı yapmaya başlamakta büyük fayda var. Kuksa profili, size ilk kuksanızın başarılı olması için büyük bir yüzde kazandıracaktır. Ağacın yeterinde kuru olması veya fırınlanmış ağaç ile ilk kuksaya başlamak, çatlama gibi sorunlarla karşılaşmamak için çok önemli. Unutmamız gereken en önemli konu; ıhlamur ağacı, ayous ağacı, ceviz ağacı, kestane ağacı hangi ağaç türü ile çalışıyorsanız çalışın, ağaç ne kadar kuru olursa olsun çatlama riski hep olacaktır. Kuru ağaç veya fırınlanmış ağaç ile çalışmak bu riski en aza indirir.

Hazır kuksa taslağı almak için öncelikle yumuşak ağaç türleri tercih edilmelidir. Ihlamur ve ayous ağacı başlangıç için seçebileceğiniz yumuşak ağaç türlerindendir. Ayous ağacı kuksa taslağı almanızı açıkçası tavsiye etmem. Ayous ağacı oyma ve yontma süreçlerinde talaş bir yapıya sahip olduğu için sizi uğraştırır. Oyma bıçağının sürekli tıkanmasına yol açar desem daha doğru olabilir. Ihlamur ağacı kuksa yapmaya yeni başlayanlar için daha uygundur. Fakat desenleri bakımından sert ağaçlar kuksada çok daha güzel göründüğünü de belirtmemde fayda var.

Görsel bilgi amaçlıdır. Kuksa taslağı almak istediğinizde ister ağacı görseldeki gibi tam parça isterseniz kuksa formunda kesilmiş olarak satın alabilirsiniz.

Kuksa Taslağı Nedir?

Kuksa yaparken ağaç temini noktasında veya kuru ağaç bulma konusunda zorluk çekiyorsanız kuksanın dış çevresinin kesilerek satıldığı hazır taslaklara denir. Talep halinde iç kısmı oyulmuş olarak satılan bu taslaklar üzerinde hayal ettiğiniz kuksa profili şemasını uygulayabilirsiniz.

Kuksa taslağı için uygun ağaçlar nelerdir?

Kuksa yapımında birçok ağaç türü kullanılmaktadır. Kolaya kaçak için ayous veya ıhlamur tercih edilebilir. Fakat desenleri ve damarlı yapısı itibariyle sert ağaçlar çok daha güzel sonuç verecektir. Dut ağacı, kiraz ağacı, Zeytin ağacı, Ceviz ağacı, Elma ağacı, Armut ağacı, Çam ağacı (ciddi kuru ve iç kısmından olan parça) kuksa yapımında tercih edebileceğiniz kuksa taslağını alabileceğiniz ağaç türleri arasındadır.

Kuksa taslağı nereden alınır?

Yukarı belirttiğim birçok ağaç türünü veya tercih ettiğiniz farklı ağaç türlerini instagram @atolyeorsan‘da bulabilirsiniz. Kuksa taslağının yanı sıra özenle yapılmış kuksalardan da satın alabilir, bıçak ve balta işçiliklerine göz atabilirsiniz.

Bir yorum yazın