Kuksa ve kaşık oyma hobisi ile uğraşan herkesin en büyük soru işaretlerinden biri de kuksa oyma bıçağı nasıl bilenir? oluyor. Bu bileme ile ilgili olarak çok fazla teknik ve yöntem var. Aslına bakarsanız sonuca ulaştığınız her yöntem doğrudur.

Kuksa Oyma Bıçağı Bileme

Oyma bıçakları veya oluklu iskerpelaları bileylerken fairklı biley taşlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sadece zımpara ile bıçak bileme işlemini de tamamlayabilirsiniz. Tabi kuksa yapma hobisi uzun vade gerçekleştireceğiniz bir hobiyse mutlaka sonuca daha hızlı ulaşabileceğiniz biley taşlarını almanızda fayda var.

Zımpara ile bıçak bileme

Maliyeti en düşük bıçak bileme yöntemidir. Bıçak ağız körlüğüne göre sırasıyla 600-800-1000 … gibi zımparalar ile bıçak bileme işlemini yapabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek oyma bıçağınızı ağız açısını bozmadan nasıl zımpara ile bileyleyeceğiniz gösterir. Tabi videoda olmayan bir püf nokta var ki çok önemli. Ağız açısını korumak için zımparanın düz bir yüzeyde olması gerekiyor. Eğer imkanınız varsa zımparanın altına bir çam parçası koyarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

Kaşık ve Kuksa Oyma Bıçağı Bileme

Kuksa üzerine birçok güzel bilginin yanı sıra oyma bıçağınızı nasıl doğru bileyleyeceğinizi anlatan, mutlaka izlemenizi önereceğim bir video. Bu videoda kuksa hobisinin, ekipmanları, oyma bıçaklarına karşı ağaçların tepkileri, oyma bıçaklarının farklı yöntemler ile nasıl bileneceğine dair konular var. Kuksa oyma bıçağı nasıl bilenir? sorunun en detaylı yanıtı. Jilet keskinliğinde bıçak bileme özellikle kuksa yapımı için oldukça önemli fakat güvenlik önelmelerinde en üstte tutmanız gerektiğini öenmle hatırlatmak isterim.

Kuksa Oyma Bıçağı Modelleri | El yapımı Ustalar

Oyma bıçaklarında keskinliğin oldukça önemli olduğunu söylüyoruz fakat önemli olan bir diğer konuda körelmesi. Bıçakların körelmesi, kullanım ile alakalı bir süreç olduğu gibi bıçağın çelik türü ve işlenmesi ile de alakalıdır. Bu sebeple kuksa oyma bıçağı almadan önce gerekli bilgi ve deneyime sahip ustların emeklerine öncelikli göz atmanızı öneririm. İçeriğim de Türkiye’de oyma bıçağı yapan ve yatığım ankette oldukça olumlu yoruma sahip ustalar var. Tıklayınız.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Bir yorum yazın