Kamp tüplerini / kartuşlarını çakmak gazıyla yeniden doldurmak mümkün mü? Son zamandan Türkiye’de birkaç firmanın bu kamp tüplerini tekrar doldurmak için gereken dolum aparatlarını satmasıyla bu soru bana çok fazla gelmeye başladı. Kamp tüpü çakmak gazıyla doldurmak elbette mümkün. Bu içerikte konu ile ilgili detaylı bilgiler aktardım. Karar sizin.

Kamp Tüpü Çakmaz Gazıyla Doldurmak Riskli Mi?

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli konu, LPG dolumunu bireysel dahi olsa yapmak yasalara aykırıdır.

Doldurulabilen Gaz Kartuş Yok Mu?

Kamp tüplerini yeniden doldurmak isteyenlerin en büyük amacı maliyeti düşürmek. Kamp tüpleri nasıl doldurulur? Bunun yanıtını vermeden önce maliyet kısmını biraz incelemek lazım. Yani kamp tüpünü çakmak gazı ya da piknik tüpü ile doldurmak mantıklı mı?250GR lık kamp tüpü / kartuşu yaklaşık 20 Lira civarında. Kamp kartuşu doldurma aparatı ile bu tüpü doldurmanın maliyeti ise yaklaşık 10 TL. 230 Gr kartuşu yeniden doldurmak için 2 tane çakmak gazı kullanıyor. Çakmak gazları ise Eminönü gibi yerlerde 4-5 liraya satılırken internette 7-10 TL arasında fiyatlarla satılıyor. Peki kamp kartuşunu yani, kamp tüpünü doldurma aparatı ne kadar? Türkiye’de 12 TL + 7 TL kargo ücreti ile satılıyor. Aliexpress de kamp tüpünü doldurma aparatı ise 1.20 USD yani yaklaşık 7 TL . 230 Gr olan bir kamp kartuşunu çakmak gazı ile doldurduğumuzda en yüksek kar 10 TL civarında. Tabi çakmak gazlarında sadece bütan gazı olduğunu düşünürsek, normal kamp tüplerindeki bütan-propan karşımdaki performans olmuyor. Yani 2 çakmak gazı ile doldurduğunuz 230Gr lık kamp tüpü, normal satın aldığınızdaki gibi bir performans vermeyecek. Yani buradaki kar aslında 10 TL ‘nin bile altında.

kamp tüpü doldurma aparatı

Kamp Tüpleri Patlar Mı?

Kamp tüpleri/kartuşları kampa giderken sırt çantamızda ya da araçların bagajında muhafaza ediliyor. Kamp yapmadığımız zamanlarda ise evimizde. Okuduğum birçok yazıda ya da kamp tüplerini yeniden dolduran arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla 4-5 kullanım sonra kamp tüpünü baş kısmında esneme oluşuyor ve risk teşkil etmeye başlıyor. Keza youtube üzerinden izlediğim videolarda ise ne zaman patlama olacak diye tedirgin oluyorum.

Bütan gazı çok fazla alev alırken bütan propan karışımı daha az alevle daha yüksek verim sağlıyor. Kullandığımız tüm kamp tüpleri bütan propan karışımıdır. Çakmak gazları ise sadece bütan gazından oluşmakta. Yani çakmak gazı ile doldurduğunuz kartuşundan daha az verim alacaksınız.

Kamp kartuşlarını doldurmanın diğer bir yolu ise yine Türkiye’de ve yurtdışında satılan piknük tüpünden kamp tüpüne dolum aparatı. Bu aparatı önce piknik tüpüne bağlayıp daha sonra kamp kartuşuna bağlıyorsunuz ve dolum başlıyor. Çakmak gazlarındaki basınç oranını göz önüne alırsak patlama yaptığından ciddi bir yaralanmaya sebep olur. Piknik tüpündeki durumunu siz düşünün…

Önemli Bir Konu!

Kamp hayatı keyif almak için, şehrin karmaşasından uzaklaşmak için tercih ettiğimiz bir yöntem. Bu hayatın birçok riski olduğunu her kamp yapan biliyor. Bu risklerin yanına bir de bu şekilde yaralanmayı göze almamakta büyük fayda var.  Kamp tüpleri yeniden dolduruldukça kafa kısmındaki mekanizmaya oluşan baskıdan dolayı zedelenme olur ve zaman ilerledikçe gaz sızmalarına yol açar. Yanlış dolum sonrası basıncın ayarlanmaması, kamp tüpünün alev almaması ya da kullanım anında sönmesi ile oluşabilecek birçok risk var. Bunların yanı sıra patlama riskini de unutmamak gerekli. Kamp tüplerini daha ucuz olan çakmak gazlarından ya da piknik tüplerinden yeniden doldurarak oluşacak kar ile aldığımız riski göz önüne alırsak bana göre değmez.

Çakmak Gazı İle Doldurulan Tüp Tam Verimli Çalışır Mı?

Yaznının bu kısmında kamp tüplerini yeniden doldurmanın riskleri hakkında bilgi verdim. Peki uzun süredir kamp tüplerini doldurup da sorunsuz kullanan yok mudur? Elbette var. Fakat belirtmek istediğim %1 lik dahi bir risk varsa buna değmez. Kamplarda çoğunlukla kamp tüplerini çadırın iç kısmında muhafaza ediyoruz. Olası bir gaz kaçağında zehirlenmeye yol açabilir ya da yol boyunca sırt çantamızda veya araç bagajında olan kamp tüplerinin paylama riski. Bu ihtimalleri düşünerek kamp tüplerini/kartuşlarını doldurmamız gereklidir. Keza kamp tüplerinin üzerinde de tek kullanımlık, doldurulamaz ibaresi var.

*Birçok kamp tüpünde aşırı basınç emniyet valfi yok. Bu yüzden normal dolumlar kanun çerçevesinde gerekli kontroller ile yapılırken bireysel dolumlarda bu durum risk oluşturmaktadır. Bu yüzden araçta veya evde kapalı havalandırması zayıf olan yerlerde muhafaza etmeyiz. %1 ihtimal gibi bir risk olsa da önlem almakta fayda var.

*Kovar firması kamp tüplerini/kartuşlarını yeniden doldurmak üzere bir dolum spreyi yapmış. Bu konuda net bir bilgim yok ve test eden birini bulamadım…


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın