Kamp yapmaya yeni başlayacak olanların ilk aklına gelen soru ” Hangi kamp malzemelerini almalıyım? ” Kamp malzemeleri seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan bir tanesi ihtiyacınız doğrultusunda doğru ekipmanı almaktır. Kamp malzemelerinin fiyatları 2019 yılında vergi ve dolar kurunun yanı sıra kampın popüler olmasından sonra hızlıca yükselmeye başladı. Bu  sebepten dolayı dene-yanıl yöntemine dayalı değil, alacağınız kamp malzemesini kullanan kampçıların yorumlarını ve deneyimlerini dikkate alarak satın almanızda fayda var.

Kamp Malzemeleri Seçimi

Bu yazımda kamp için gerekli olan ekipmanların listesi, kamp malzemesi seçerken dikkat etmemiz gereken konular, gerekli kamp malzemeleri, olmazsa olmaz kamp ekipmanları gibi başlıklara değineceğim.

Daha önce hiç kamp yapmadınız mı?

Öncelik vermeniz gereken ilk madde – Hangi tarz kamp yapacağınızdır. Bu soruyu kendinize sormanızda ki amaç, kamp malzeme listenizi belirlemeniz açısında çok önemlidir. Yapılan her kamp için farklı kamp malzemeleri gerekebilir. Örneğin deniz kıyısında kamp yaparken gölgelik, havlu, kamp duşu, soğutucu dolap, çadır havalandırması için şarjlı vantilatör gibi onlarca seçenek varken, orman kamplarında bambaşka kamp malzemelerine ihtiyacınız olabilir.

Kamp Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımda elimden geldikçe her kamp çeşidine değinip, bu kamplarda gerekli olacağını düşündüğüm kamp malzemelerini aktarmaya çalışacağım. Tabi amacım ilk kez kamp yapacaklara yönelik bir liste çıkarmak olduğu için gereksiz kamp malzemelerini sıralamak yerine, ihtiyaç duyduğumuz ya da ihtiyaç duyabileceğimiz kamp malzemeleri listelemek olacak.

Her kamp farklı bir deneyimdir.

kamp malzemeleri nelerdir

Kamplarda ihtiyacınız olan yardımcı malzemelerin yokluğunu çektiğiniz zaman, bir sonraki kamp için kendi malzeme listenizi oluşturmak, eksik gördüğünüz malzemeleri araştırmak için bolca vaktiniz olacak. Bu yüzden özellikle ilk kez kamp yapacaksanız ana malzeme listesi dışında kalan malzemeleri alarak boşuna bütçenizi zorlamamanızı tavsiye ederim.

Kamp malzemeleri nelerdir?

İlk kamp için gerekli, olmazsa olmaz kamp malzeme listesi

Kamp Malzemeleri Olmazsa Olmaz!

Yukarıda sıraladığım liste kampa yeni başlayan biri için olmazsa olmaz kamp ekipmanı listesidir. Kamp sırasında ihtiyaç duyacağınız neredeyse tüm ekipmanlar bunlardır. Bu ekipman listesini daha detaylı incelemeye başlamadan önce belirttiğim gibi yapacağınız kamp türü bu kamp malzemelerini alırken dahi seçiminizi etkileyecektir. Örneğin kamp çadırı. İlkbahar kampı yapacak birisi için standart, havalandırması iyi bir kamp çadırı fazlasıyla yeterlidir. Orman kampı yapacak biri için bunların yanı sıra sırt çantasıyla yürüyeceğini varsayarak ağırlığı, boyutu, taban kalınlığı gibi ek özellikler aramalıdır. Kış kampı yapacak biri için ise su geçirmezlik seviyesi en az 3000mm olan bir çadır gerekliyken, pollerinin sağlamlığı, kazıkların dayanıklılığı yani rüzgar direnci gibi faktörler devreye girecektir.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Yani her mevsim kamp yapmaya uygun bir çadır veya genel kamp ekipmanlarını içeren bir liste yoktur. Kamp yapacağınız mevsime, kamp yapacağınız bölgeye, kamp yapacağını şartlara uygun ekipman tercihi vardır.

En Uygun Fiyatlı Kamp Malzemeleri

Uygun fiyatlı kamp ekipmanı önerisi isteyenlere, deneyimlediğim veya deneyimleyen kampçılardan aldığım olumlu yorumlara dayanarak ufak bir liste hazırladım. Özellikle kampa yeni başlayanlar, kamp yapmak için ekipman listesi arayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle ilk kez kamp yapacaksanız ve kamp ekipmanları hakkında bir bilginiz yoksa İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler başlıklı yazıma göz atmanızda fayda var.

Kamp İçin Ekipman Listesi 

Çadır Tavsiyesi 

Eğer kamp yapmaya başlıyorsanız en zorlanacağınız ekipman iyi bir kamp çadırı seçmektedir. Çadır seçerken dikkat edilmesi gerek birçok başlık var ama bu başlıkların tamamı kişiselleştirilmelidir. Yani sizin kamp yapacağınız yerlere, bütçenize, kamp yapacağınız mevsime ve şartlara göre bu tercihiniz değişir. Yani kısacası şu çadır size kesinlikle uygundur demek mümkün değil. Özetle bir çadır önermek gerekirse; çoğunlukla ilkbahar, sonbahar kampları yapağınızı, deniz veya orman kampı fakat düşük irtifa olacağını göz önüne alırsan Decathlon’un sattığı Arpenaz Fresh&Black fazlasıyla yeterlidir. Peki neden? Öncelikle en düşük bütçeye sahip çadırlardan birisi. Bu çadırı yoğun kış aylarında dahi uzun süre kullanan insanlar tanıyorum.

Kamp Başlangıç Çadırı

Başlangıç için tercih ettiğiniz bu çadır, uzun süre sonra kendi kamp konforunuza uygun bir çadır aldığınızda da yedek çadır olarak bekletebileceğiniz bir kalitede. İç kısmın siyah olması ve havalandırma sitemimin yetersizliği yüzünden yaz aylarında sıkça şikayet gelse de kapı kısmını biraz aralık bırakıp USB’li bir vantilatörü power bank desteği ile çadırda çalıştırdığınızda bu sorundan büyük oranda kurtulabiliyorsunuz. İnternet üzerinde sıkça ilk çadır önerisi olarak yine Decathlon’un sattığı hızlı kurulabilen 2 seconds fresh&black modeli öneriliyor. Bunun en büyük amacı ilk kez kamp yapacakların en çok korktuğu daha doğrusu dert edindiği şey çadır kurulumu. Ben de ilk çadırımı alırken aynı tedirginliği yaşadım. Fakat bu tercih sizi yanıltacaktır. Her şeyden önce kapladığı yeri, sırt çantasında taşıyamayacağınızı, pratik kurulsa da toplanması zor olması, rüzgar direncinin zayıf olması gibi birçok faktörü göz önüne aldığınızda sadece yaz aylarında günübirlik kamplarda ve taşıma zorluğu çekmediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Her çadırın kurulumu çok basittir. Bu konuda bir tedirginlik yaşamayın. Belirli bir süre kamp yaptıktan sonra kendi kamp alışkanlığınıza, daha doğrusu kamp konforunuza uygun bir sonraki çadır arayışına geçebilirsiniz. Keza bu süre yaklaşık 1 yıldır diyebiliriz.

Uyku Tulumu Tavsiyesi

Uyku tulumu çadırdan çok daha önemli bir ekipmandır. Özellikle soğuk havalarda ve kış kamplarında hayat kurtaran bir kamp ekipmanıdır. Bizleri soğuk havalardan veya donmaktan kurtaran ekipman çadır değil uyku tulumlarıdır. Yani özellikle kış kampları için orta derece bir çadıra sahip olsanız bile kaliteli bir uyku tulumu olmazsa olmazdır. Kaliteli bir uyku tulumu nasıl anlarız? Öncelikle iki türlü malzemeden üretilir. Kaz tüyü ve sentetik. Ciddi ağır şartlarda kamp yapmıyorsanız kaz tüyü uyku tulumuna ihtiyacınız yoktur. Keza ciddi ihtiyaç olmaması durumunda kaz tüyü uyku tulumlarının alınmasını bir hayvan sever olarak önermiyorum. Uyku tulumu tercih ederken kadınlar ve erkekler için ayrı olarak üretildiğini unutmayalım. Bunun en büyük sebebi kadınların erkeklere göre daha düşük bir vücut sıcaklığında olmasıdır.

Yaz kamplarında pek ihtiyacınız olmasa da 0 derece bir uyku tulumu akşam ve gece serinliğinden sizi koruması için gerekebilir.

Doğru Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Uyku tulumlarında Konfor, Alt Limit ve Extreme ibareleri vardır. Uyku tulumu alırken öncelik dikkat etmememiz gereken konfor seviyesidir. Yani konfor seviyesi -15 olan bir çadır sizi -15 derecede vücut ısınızı korumanızı sağlar. Extrem derecesi -15 olan bir çadır  -15 dereceye kadar sizi hayatta tutar, vücut ısınızı korumaz.

Kış kampları için limitleri çok yüksek olan bir uyku tulumu almanızı önermen, yani -15 derecede kalacaksanız -8 konfor limiti olan bir uyku tulumu size yetecektir. bu bilgiyi paylaşmamdaki en önemli amaç bütçedir. Yani çok nadir -15 derecek kamp yapıyorsanız, genelde 0, -5 arası kamp yapıyorsanız yüksek dereceli bir uyku tulumu alırsanız genel kış kamplarınızda size fazla gelecektir. Tabi bütçeniz uygunsa farklı şartlar için farklı konfora sahip tulumlar alabilirsiniz.

Kampa yeni başlayanlar ve genelde yaz, ilkbahar kampı yapacaklar için 0 derece bir uyku tulumu fazlasıyla iş görür.

Kafa Lambası Tavsiyesi

Kamplarda olmazsa olmaz kamp malzeme listesi içinde aydınlatma sistemleri yer almalı. Sokak aydınlatmalarının olmadığı kamp alanlarında hava çok erken saatlerde kararır ve gece yarına doğru sadece ay ışığı altında yol alabilirsiniz. Özellikle orman kamplarında kafa lambası çok önemlidir. Akşam saatlerinde çadırınızdan dışarı adım atmanız gerektiği anda kafa lambanızı kullanmalısınız. Herhangi bir şekilde düşme riskinize karşı etrafınızda bulunan dal parçaları vs büyük risk taşımaktadır. Bu yüzden çadır kurduğunuz yerle tuvalet ihtiyacınızı gideriniz yer arasındaki mesafeyi ve tehlike oluşturabilecek alanları gün ışığında tespit etmelisiniz.

Kamp Feneri Önemli Bir Ekipmandır!

Basit gibi gözüken bu olay ciddi yaralanmalara sebep olmaktadır ve kamplarda hava kararmadan önce gerekli aydınlatma önemlerini mutlaka almalısınız. Kampa gitmeden önce kafa lambalarınız şarjlı ise şarj durumunu kontrol etmeli, pilli ile yedek pillerinizi mutlaka yanınıza almalısınız. Normal şartlarda 100Lümenlik bir kafa lambası ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kafa lambası alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise kafa lambasının aşağı ve yukarı hareket etmesidir. Özellikle karanlıkta biriyle konuşurken sabit olan kafa lambaları direkt karşıdakinin yüzüne vurduğu için görmesini engellemektedir.

Kamp Bıçağı Tavsiyesi

Kamp bıçağı olarak yüzlerce seçenek mevcut.

Karbon bıçaklar, paslanmaz çelik bıçaklar, tam namlu kabzalar, plastik tasarımlar, kalınlığına göre bıçaklar, çakılar vb derken bu kadar seçenek arasından kaybolmamak mümkün değil. Kamp için bıçak seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli konular; taşıması kolay, ne çok ağır ne çok hafif, paslanmaz çelik olması gibi faktörler dikkate alınmalı. Amaç hem kamp işlerinde kullanmak hem de mutfak işlerinde kullanmak ve düşük bütçe ödemekse Morakniv Yıva 546 Paslanmaz çelik bıçağını tavsiye edebilirim. Şu anki satış fiyatı 60 TL. Kamp işlerinde fazlasıyla yeterli bir bıçaktır. Ya da katlanır bir çakı olsun derseniz Opinel 08 numara olan bir çakı fazlasıyla kampta kullanıma yeterli. Şu an ki satış fiyatı 65 TL dir.

Kamp Testeresi Tavsiyesi

Özellikle kamp hayatına yeni adım atacakların, kamp ateşini yakarken testere mi lazım balta mı gerekli sorusu sıkça karşıma çıkıyor. Öneriye başlamadan önce kamp baltası hakkında bilgi edinmek ve öneri almak isteyenler Kamp Baltası başlıklı yazıma göz atabilir. Bana göre balta olmazsa olmaz değil ama testere mutlaka gerekli. Hatta ekipmanlar arasına iyi bir testere eklerseniz, hem zamandan hem de güçten tasarruf sağlarsınız.

Kampta Testere Kullanmak Kişisel Tercihtir!

Tabi birçoğumuz kamp ateşini yakmak için harcanan zamanı ve kaybedilen gücün verdiği bedensel yorgunluğu seviyor. Bu yüzden ateş yakmak için harcanan zaman kamp hayatının olmazsa olmazları arasında. Ben özellikle hafta sonu kısa vadeli kamp yapacak olanlara zaman ve güç kaybını en aza indirecek ekipman önermek istedim. Uzun yıllardır Silky markasına ait Gomboy testeresini kullanıyorum. Kamp hayatından vaz geçilmezim ama eksileri de mevcut. Diğer bir alternatif ise Bahco markasına ait Laplander modeli. Bu testerenin de artıları olduğu kadar eksileri var. Fakat belirtmem lazım ki tercih noktasında her ikisi de kendi alanında en iyiler listelerinde. Bu yüzden tercihi tamamen size bırakmak istiyorum. Her iki testereyi incelediğim içeriğime göz atabilirsiniz. Bahco Laplander ve Silky Gomboy 

Kamp Ocağı Tavsiyesi

Kamp ocağı olmazsa olmaz kamp ekipmanı mıdır? Evet! Özellikle orman kamplarında yere ateş yakılmasının yasak olduğu noktalarda veya rüzgarın kuvvetli olduğu, yangın riskinin oluştuğu ortamlarda kamp ocağı kullanmalısınız. Uzun zamandır Nurgaz’ın Toros kamp ocağını kullanıyorum ve gayet memmunum. Nurgaz Toros Kamp Ocağı başlıklı ürün inceleme içeriğime göz atabilirsiniz.

Sırt Çantası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer araçla kampa gitmiyorsanız sırt çantası en önemli kamp ekipmanınız arasındadır. Bütün yol, bütün yükünüzü tek bir çantada taşıyacağınız için özellikle sağlık açısında sizi rahatsız etmeyecek kalitede bir sırt çantası satın almanız gereklidir. Dene yanıl yönteminden çok etrafınızda kamp yapan insanlara kullandıkları sırt çantası markasını ve tavsiyesini mutlaka alın. Diğer ekipmanlardaki gibi kişiselleştirmekten daha çok sağlık açısından, sırt ağrısı yaratmayacak bir tercih çok önemli.

Kaynak @yagizdereolur https://www.instagram.com/p/Byzh4nkDaiz/?igshid=1xms4gwvuz3g6
Fotoğraf kaynak: @yagizdereolur
https://www.instagram.com/p/Byzh4nkDaiz/?igshid=1xms4gwvuz3g6

Kamp Mutfağı Ürün Tavsiyesi

Kamp mutfağı birçoğumuzun kamp yapmaya sebebidir. Evde yemek yapmaya üşenen herkes kampa gittiğinde adeta bir şef edasıyla yemek yapmaya başlıyor. Peki kamp mutfağında hangi ekipmanlar olmalı? Bu başlığa direkt ürün önermek yerine taşıma kolaylığınız varsa evinizdeki her ekipman demek daha doğru olacaktır. Tercih edilmesi gereken tencere, çaydanlık gibi yüksek ateşe maruz kalacak ürünlerin sağlık açısında alüminyum yerine çelik tercih edilmesi gerekir. İlk kez kamp yapacak olanlar için çelik kamp ekipmanları yüksek ücretli olduğundan başlangıç için evinizde kullandığınız ürünleri kullanabilirsiniz.

Neden birçok kamp mutfağı ekipmanı alüminyum ? 

Bu ürünler üretilirken normal şartlarda kamp ocağında kullanılacağı düşünülüyor. Fakat genelde direkt kamp ateşi üzerine koyduğumuzda ince bir yapıya sahip alüminyum ekipmanı çok yüksek ısılara maruz bırakıyoruz. Bu yüzden özellikle sağlık açısından çelik olan ürünleri almakta fayda var. Stanley bu alanda br dünya markası. Son eklenen verdiler ve dolar kurundan sonra fiyatları her ne kadar ciddi yükselmiş olsa da ömürlük olan bu ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Stanley Kamp Tencere Seti

Stanley Kamp Mutfağı Seti ürün incelememe göz atabilirsiniz. Ayrıca Stanley markası altında farklı seçenekler de mevcut.

Kamp malzemeleri listesinin bir sonu olmayacaktır. Yazının başında da belirttiğim gibi her kamp malzemesi kişiye özeldir. Sadece olmazsa olmaz kamp ekipmanları listesi  vardır ve bu liste dahi zamanla kamp alışkanlığınıza göre değişim gösterebilir. Önemli olan her kamp eksiklerini kendiniz keşfetmeniz ve boşuna yatırım yapmamak için bu eksiklikler üzerine ekipman satın almanızdır. Son zamanlarda artan gümrük vergileri ve dolar kuru yüzünden neredeyse tüm kamp malzemelerinin fiyatı %100 artmıştır. Bir başkası için olmazsa olan ama sizin kamp konforunuz dahilinde aslında pek ihtiyacınız olmayan ekipmanlara gereksiz yatırım yapmamak lazım.

Ekipman tercihi, ilk kamp deneyimi için aklınıza takılan ve diğer tüm sorularınız için alt kısmına yorum yapabilir veya instagram adresim üzerinden bana yazabilirsiniz.

Doğayla kalın…

View this post on Instagram

Kamp hayatı içinde ekipmanların varlığını seviyorum. Doğru ekipman; hem zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar hem de harcadığınız eforu yarı yarıya düşürür. Özetle ekipman önemlidir bana göre… Balta, testere, bıçak ve kıyafet gibi başlıca kamp ekipmanlarının özenle seçilmesi gerektiği gibi, kampta vakit geçirmek için hobi başlığı altında kullandığımız ekipmanların varlığı ve tercihi de önemlidir. Kampta yapılan el emeği bir oyma kaşık, gezgin birinin keşfe çıktığı şehirden dönerken aldığı magnet kadar anlamlı ve değerlidir. Ona her baktığınızda bir anı canlanır… Özetle dünya malı dünyada kalır ama ekipman candır 😊

A post shared by Emrah KOÇER (@dogadakiyabanci) onBir yorum yazın