Kamp Çaydanlığı

Kamp denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biriside çaydır bana göre. Sabahın ilk ışıklarında veya akşam kamp ateşi başında sıcacık çayın yerini hiçbir şey dolduramaz. Kamp çaydanlığı satın alırken birkaç farklı faktörü göz önüne almalısınız. Ağırlığı, kapladığı yer ve türü. Bu içerikte kamp çaydanlığı tavsiyesi ve detaylı incelemelerine yer verdim.

Çaydanlık seçiminde birçok alternatif varken, sizlere kamplarda kullanabileceğiniz 10 tane kamp çaydanlığını derledim.

Peki kamp çaydanlığı nasıl seçilir?

Öncelikle ekipman tercihlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli konu kampa ulaşımı nasıl sağladığınızdır. Eğer sadece sırt çantanız ile kampa gidiyorsanız hem en az yer kaplayacak hem de ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak ekipmanlara yönelmelisiniz. Araç ile gidenler için tercih tamamen kişisel olacaktır.

Kamp Çaydanlığı Tavsiyesi

1- Stanley Adventure Yemek Pişirme Seti 

kamp çaydanlığı

Çay, kahve veya pişirme ekipmanları seçerken alüminyum yerine öncelikle çelik ekipmanlara yönelmeniz sağlık açısından daha iyi olacaktır. Fakat çelik olarak sunulan bu ekipmanların fiyatı gerçekten çok yüksek denilebilecek durumda. Hem çay, kahve demlemede hem de yemek pişirmeden ihtiyacı karşılayan bu ürünü uzun zamandır kullanıyorum ve ilk önerimdir.

490 Gr ağırlığında. Tüm parçaları iç içe girerek az yer kaplıyor. 0.71 Lt olması dezavantaj gibi gözükse de sırt çantasında az yer kaplayacağını göz önüne aldığımızda iki kişilik kamplarda fazlasıyla yeterli. 18/8 paslanmaz çelik, BPA içermez. Fiyatı yaklaşık 120 TL civarında.

2- Coghlans Çaydanlık / Coffee Pot

kamp çaydanlığı fiyatı

Çelik ve alüminyum olarak sunuluyor. Çelik olanı almanızda fayda var ama fiyatı alüminyum olanın neredeyse iki katı. Tercih size kalmış. Gerek çay demlemede gerekse kahve için kullanabilirsiniz.

Kahve demlemede kullanacaklar için 9 cup olarak sunuluyor. 1.8 Lt kapasitesi var.

Alüminyum olan model biraz ince, çantada taşıyacaklar için zarar görmemesine adına iyi paketlenmesi gerekli.

Çelik olan modeli yaklaşık 250 TL civarındayken alüminyum olan modeli ise 100 TL civarında.

çelik kamp çaydanlığı

3- Nurgaz Kamp Çaydanlığı 

Nurgaz kamp çaydanlığının en büyük artılarından birisi de tabanında bulunan ızgaralar sayesinde ısınma süresini neredeyse yarı yarıya indiriyor ve çayın sıcak kalmasını sağlıyor.

1.1 Lt ve 210 Gr ağırlığında. Fiyatı yaklaşık 80 TL civarında.

nurgaz kamp çaydanlığı

*Daha önce kamplarda birçok arkadaşımda gördüğüm bu ürünü sadece günü birlik kullandım.

4- FreeCamp RetroPlus Çaydanlık 

1.6 Lt kapasitesi ile özellikle kalabalık kamplarda veya fazla çay tüketenlerin tercih edeceği bir model. Alüminyum olarak satışta olması bir dezavantaj olsa da diğer ürünlere nazaran daha düşük bir fiyatı var. Yaklaşık 75 TL civarında.

freecamp kamp çaydanlığı

5- Emaye Çaydanlık 

emaye kamp çaydanlığı

Farklı renklerde bu model emaye çaydanlıklar bulunsa da sanırım bu rengin göze hitabı güzel olduğundan ve 1.8 Lt gibi kalabalık kamplarda ihtiyacı karşıladığından en çok satılanlar arasında. Fiyatı yaklaşık 85 TL.

6- Tatonka Demlik

1.5 lt hacme sahip, paslanmaz çeliktir. Yaklaşık fiyatı 260 TL dir. 

7 – Trangia Kette 

kamp çaydanlığıkamp çaydanlığı

Alüminyum malzemeden üretilmiştir ve 1 Lt hacme sahiptir. 220 Gr ağırlığındadır. Yaklaşık 85 TL. 

8- MSR Alpine Çaydanlık 

MSR 1 Lt hacme sahip demlik, paslanmaz çelikten üretilmiştir. Üzerinde çok fazla çıkıntıya yer verilmemiş olan bu tasarım sayesinde sırt çantasında daha rahat taşınabilir. Yaklaşık fiyatı 190 TL dir.

9 – Döküm Çaydanlık 

dönüm çaydanlık

Dökümün kalitesini çay demlemede hissetmek için tercih edebilirisiniz. Genelde 750 Ml ve 850 Ml olarak sunulan döküm çaydanlıklar daha çok bitki çaylarının demlenmesinde tercih ediliyor. Fiyatı ise yaklaşık 130 TL civarında. Unutmamak gereken en önemli konu döküm olan bir ürünü cam ocaklarda kullanmak aşırı ısı sebebiyle ocağın cam kısmının çatlamasına neden olmaktadır.

10- Kara Demlik Kamp Çaydanlığı 

kara demlik

Ve en sona kampçıların vazgeçilmezi olan kara demliği sakladım. İnternet üzerinde çok fazla satışı olmasa da mahallere arlarındaki züccaciyecilerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Boyutları itibari ile sırt çantasında taşımak zor olsa da bulabileceğiniz en ucuz çaydanlıklardan birisidir. Uzun zamandır kullandığım bu çaydanlığı yaklaşık 30 TL ye almıştım.

EK 11 : İkea Düdüklü Çaydanlık 

Sosyal medya üzerinden çok fazla soru geldiği için İkea Düdüklü Çaydanlık olarak iki ürününü de listeye ekledim.

İkea Metallisk Düdüklü Çaydanlık 

Görüntüsü itibariyle çok kamplarda çok sık kullanılmaya başlayan ikea düdüklü çaydanlık 1.5 lt hacme sahip. Kamplarda kullanıma gayet uygun. Çelik bir ürün olduğu için sağlık açısında gayet uygun. İkea düdüklü çaydanlığın en büyük artısı tutma kulpunun plastik olmaması. ve düz bir yüzeye sahip olması. Ateşin üste çıkışını dik olduğundan kulpta ciddi ısınma meydana gelmiyor. Düdüklü kısmı plastik. Erimemesi için yüksek ateşe maruz bırakmamanızı tavsiye ederim.

İkea Vattentat Düdüklü Çaydanlık 

Paslanmaz çeliktir. 2 lt hacmi var. Kampta kullanıma gayet yeterli.En büyük dezavantajı Tutma kulpu ve düdüklü ağız plastiğidir. Yuvarlar yapıya sahip olduğu için kamp ateşi üzerinde biraz yoğunluk varsa kulp ve düdüklü kısmında erime olacaktır. Kullanırken buna dikkat etmeli.

  • Yukarıda listelenen tüm ürünler tek gözlü çaydanlıklardır.  Kullanım anında yoğun tat ve çay çöpü gelmemesi adına demlik süzgeci kullanmanızda fayda var. 
  • Yukarıdaki ürünler farklı firmalar tarafından farklı fiyatlara sunulduğu için ortalama olarak bir fiyat verdim.
  • Sırt çantası ile kampa gidenler kamp çaydanlığını taşıması kolay ve pratik olarak seçmelidir.
  • Kamp ateşinde değilde direkt kamp tüpünde çay demleyecekseniz, suyun çabuk ısınması adına alüminyum model tercih etmenizde fayda var.

Önemli Bilgilendirme: Kamp yapmak insanların doğada vakit geçirip keyif aldığı bir hayat biçimidir. Fakat bilinçsiz yakılan ateşlerin doğaya verdiği zararı Güvenli Ateş yazımda yer vermiştim. Doğa, karşılıklı faydalanacağımız bir yerdir ve lütfen doğaya zarar verecek hareketlerden kaçınalım.


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

2 Comments

  1. Merhaba, Listenin ilk başındaki stanley yemek seti ile nasıl çay demliyorsunuz acaba? bardaklara doldururken sorun yaşamıyor musunuz?

    • Stanley Adventure serisinde ki kapak kısmında nokta şeklinde bir bölüm var. Dökerken, eğer üstten kapağa parmağınızla bastırmazsanız sızabilir. Fakat kapağı direk açık şekilde de dökebilirsiniz çayınızı. Eğer tutma kulpu bakımından soruyorsanız çelik kulpu var. Sıçak olabiliyor. Eldiven veya bir dal parçası ile rahatça destekleyip dökebiliyorsunuz.

Bir yorum yazın