Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan park ve mesire alanları sonrasında kamp alanlarında da uzak kalan doğa severler AVM’lerin açılması ile birlikte oldukça tepki gösterdi. Şehirden ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin en büyük sorusu kamp alanları ne zaman açılacak?

Kamp alanları Ne Zaman Açılacak?

Mart ayından beri kapalı olan mesire alanlarının ne zaman açılacağı oldukça merak uyandıran bir konuydu. Beş aylık normalleşme planları çerçevesinde, 18 alanda planlama yapıldı. Bilim kurulunun normalleşme planları, vaka sayılarındaki düşüş ve virüsün kontrol altına alınması ile ilgili olduğu için alınan kararlar ve verilen tarihlerde değişiklik olabilir. Şu an için alınan karar doğrultusunda; umuma açık istirahat yerleri ve çay bahçeleri, ören yerleri, mesire ve piknik alanları 1 Haziran’dan itibaren açılacak.

Kamp alanları ne zaman açılacak

Korona Sebebiyle Kamp Yapmak Yasak Mı?

Özellikle sokağa çıkma yasağı olan dönemlerde çok fazla merak edilen konulardan biri de kamp yapmanın yasak olup olmadığı yönünde. Bazı kamping alanları sokağa çıkma yasağında alan içerisinde kalınması koşuluyla kampa izin verirken bazı kamp alanları Koronavirüs yasaklarından beri kapalı durumda. Fakat milli parklar ve yasal doğal kamp alanları bu süreçte hizmet vermiyor. 1 Haziran sonrası kademeli olarak kamp yapmak da yasal hale gelecektir. Korona sürecinde sokağa çıkma yasağı olduğunda Diyarbakır’da kamp yapan vatandaşlara 14 bin lira ceza kesildiğini de hatırlatmak isterim.

Belgrad Ormanı Ne Zaman Açılacak?

Piknik yapmak için, yürüyüş parkurunda spor yapmak için, mesire alanında günübirlik vakit geçirmek için oldukça fazla insanın beklediği haber geldi. 1 Haziranda Belgrad ormanı kapılarını açacak. Cümlede kamp yapmayı bekleyenler diye belirtmiyor olmamın asıl sebep Belgrad ormanında normalde de kamp yapmanın yasak olmasından kaynaklıdır. Belgrad ormanı kamp hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Tedbirli Kamp Önemli

Her ne kadar yasal kamp alanları 1 Hazirandan itibaren hizmet vermeye başlıyor olsa da virüs sebebiyle, kamp yapanlarında dikkatli olması gerekiyor. Ortak kullanım alanları, tuvaletler ve duş alanları konusunda tedbirli olmanızda fayda var. Toplu kamp alanlarında normalde dikkat edilmesi gereken hijyen koşullarına en üst seviyede dikkat edilmeli. Çadırlar arasına mesafe konulmalıdır. Her ne kadar açık alanda olmanın güvencesi olsa da alanı küçük kamp alanlarında sıkıntı yaşanabilir.

Kamp Yerleri Ne zaman Açılacak

28 Mayıs (bugün) Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada kısıtlamalar büyük oranda kalkıyor. 1 Haziran tarihinden itibaren ören yerleri, park ve bahçeler, mesire yerleri, seyahat yasakları gibi birçok kısıtlamalar kalkıyor. Daha önce 20 yaş olan sokağa çıkma yasağı 18 yaş olarak düşürülmüş. Yani 18 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı kalkmıştır.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Bir yorum yazın