İha amatör drone pilot kayıt ehliyeti 500 gr ve üzerindeki ağılıkta olan tüm drone kullanacaklar için alınması gerekiyor. Amatör olarak yani şehirlerden uzakta, doğada drone ile görüntü almak istiyorsanız SHGM tarafından verilen bu ehliyete ya da diğer adıyla İHA kaydına mutlaka ihtiyacınız var. Ücretsiz olarak verilen bu belgeyi almanızda fayda var. Ehliyeti almak için 20 sorudan oluşan bir online sınava tabi oluyorsunuz.

SGHM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) İHA Kaydı

20 oluşan oluşan, ücretsiz olarak verilen bu belgeyi almak oldukça basit. Öncelikle SHGM İHA Kayıt bölümüne tıklayıp e-devlet giriş bilgilerinizle kayıt ekranına giriş yapıyorsunuz. Bu ekranda sizlere kısa bir tanıtım videosu zorunlu olarak sunuluyor. Aslına bakarsanız birçok sorunun yanıtı bu videoda yer alıyor.

İHA Pilot Kayıt Başvurusu

Aşağıda ücretsiz olarak verilen drone ehliyeti yalnızca amatör ve sportif amaçlı kullanılır. Hiçbir şekilde ticari amaçlı kullanım hakkı yoktur. Drone ehliyeti almak, yasal olarak her yerde drone uyarabilirsiniz anlamını taşımıyor. Drone ehliyeti ne işe yarar? Amatör olarak bu işi yapanlar için yeşil alan olarak nitelendirilmiş yerlerde herhangi bir izin almadan kurallara uygun çerçevede uçuş yapmanıza izin verir. (Yeşil alan listesi henüz yayınlanmamış.)

iha Amatör Drone Pilot Kayıt

Yukarıdaki bölümde yer alan IHA- 0 – Sportif / Amatör kısmını tıkladıktan sonra vesikalık fotoğrafınızı sisteme yüklüyorsunuz. Vesikalık fotoğrafınızı, telefonun ile çektikten sonra alan dışı olan yerleri kırpıp sisteme yükleyebilirsiniz.

Sınavdan geçebilmeniz için 70 puan almanız gerekiyor. Aslına bakarsanız sorular oldukça basit. Sadece biraz dikkatli okumanız gerekli. Süre sınırınız olmadığı için acele etmeyin.

Aşağıda sınavda çıkan sorulara yer verdim. Her sınavda soruların yerleri değişebiliyor veya benzer farklı sorular yer alabiliyor. Sınavın asıl amacı sorularda sunulan bilgileri öğrenmemizdir. Bu sebeple soruları ve cevaplarını sizlerle paylaşıyorum.

1- Soru Yanıt – Evet

iha Amatör Drone Pilot Kayıt soruları
SHGM Drone Kayıt

2- Soru Yanıt Evet

drone ehliyeti soru cevap
SHGM Drone Kayıt

3- Soru Yanıt Hayır

ücretsiz drone ehliyeti
SHGM Drone Kayıt

4- Soru Yanıt Hayır

5- Soru Yanıt Hayır

6- Soru Yanıt Evet

7- Soru Yanıt Hayır

8- Soru Yanıt Evet

9- Soru Yanıt Evet

10- Soru Yanıt Hayır

11- Soru Yanıt Hayır

12- Soru Yanıt Evet

13- Soru Yanıt evet

14- Soru Yanıt Hayır

15- Soru Yanıt Evet

16- Soru Yanıt Evet

17- Soru Yanıt Evet

18- Soru Yanıt Hayır

19- Soru Yanıt Hayır

20- Soru Yanıt Hayır

Ücretsiz iha amatör drone pilot kayıt işlemi bu kadar basit. Sonrasında size bilgilendirme için size bir mail gelecek.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

4 Yorum

  1. merhaba başvuryu yapalı 10 gün kadar oldu fakat halen onay bekliyor ne kadar sürede onay veriyorlar?

    • Merhaba, ben de yaklaşık 15 gün önce başvuru yaptım. Önceleri yaklaşık 10-15 gün içinde yanıt geliyormuş fakat başvuru sayıları çok arttığı için 1-2 civarı yanıt geldiği söyleniyor.

  2. Neden her sitede farklı cevaplar veriyorlar? Hangisi doğru nereden anlayacağım?

Bir yorum yazın