Koronavirüs sebebiyle her ne kadar eve hapsolmuş gibi bir düşünce hakim olmaya başlamış olsa da bunun bence bir fırsat olduğunu hatırlatmak isterim. Evde yapılacak hobiler için ‘zamanım yok’ bahanesini ortadan kaldıran büyük fırsat hem de…

Bu içerikte benim yapmış olduğum hobilerin yanı sıra instagram hesabımdan sizlerden gelen yanıtlara da yer verdim.

En iyi 10 Hobi

Deri İşleme Hobi Seti

Her ne kadar maliyetli bir hobi gözükse de bir şeyler üretebilmenin verdiği mutluluk tarif edilemez. Bütçenin büyük bir kısmı, hobiyi icra ettiğiniz tüm süre zarfında kullanabileceğiniz ekipmanlara verilmektedir. Açıkçası başlangıçta yapılacak bu yatırım, uzun vade de kendinizi geliştirebileceğiniz, sevdiklerinize yapacağınız ürünlerle, ömür boyu hatırlanacak bir iz bırakacağınız düşüncesiyle değer gibi gözüküyor.

Deri Hobisi

Deri Hobisi edinmek için başlangıç ekipman listesi aşağıdaki videoda yer almaktadır.

Daha detaylı bilgi için: Deri İşleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Ahşap Oymacılığı Hobi Seti

Son zamanlarda kamp yapan insanların oldukça meraklı olduğu hobiler arasında ilk sırada diyebilirim. Özellikle Kuksa (ağaç bardak) yapmak için ilgi gösterilse de, satın alacağınız ekipmanlarla yapacaklarınız hayal gücünü ile sınırlı. Ahşap oymacılığı ekipmanlarının ücretleri diğer hobilere nazaran biraz daha yüksek. Özellikle birçok ekipman yurt dışından getirildiği için yükselen dolar kuru ile birlikte oldukça pahalı. Eğer kuksa, kaşık, çatal gibi ürünler yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki ekipman öneri videosu sizlere fazlasıyla yeterli olacaktır.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Seramik Kiti

Hazır olarak satılan başlangıç kitlerinden edindikten sonra evde seramik işleme sanatı ile tanışabilirsiniz. Evde şekil verdikten sonra kurutup son rötuşlarını yaptığınız seramik dekor ürünlerinizi fırınlamanız gerekiyor. Tabi işin zor kısmı bu diyebilirim. Seramik fırınlama işlemi ilk olarak 900 derece daha sonra 1050 derecede tamamlanıyor. Tabi evde yapılacak hobiler kısmına seramik hobisini neden ekledim? İnstagram hesabımdan bu öneriyi ileten arkadaş ‘-birçok seramik atölyesi fırınlarını dışarıya açmaktadır. Hatta şu sıralar kargo veya kurye ile de hizmet veren atöleyeler var. ‘ dediği için. İçinde bulunduğumuz süreçte bu hobiyi ilerletip, sanatsal dekor çalışmaları da yapabileceğinizi unutmayın.

Paracord veya Briendship Bracelet Bileklik Yapımı

Başlık kısmında belirttiğim friendship bracelet yani arkadaş bilekliği kısmını ingilizce belirtmemde ki amaç; youtube arayışlarınızda çok daha fazla örneğe – eğitim videosuna rahatça ulaşabilmez içindir. Kullanacağınız ipler evinizde bulunan yün iplerde olabilir. Evlerimizde bolca vaktimiz olduğunu düşünürsek bu hobi çevremizdeki insanlara bolca hediye bileklik yapabilmemizi sağlayacaktır. Ortalama başlangıç setleri 60 TL – 200 TL arasında.

Puzzle

Özellikle çiftler için zamanın su gibi akacağı bir aktivite. Parça sayısının yüksekliğine ve seçilen görsele göre zorluğu değişen puzzle lar sıkıcı gibi gözükse bilimsel olarak kanıtlanmış IQ, bilişsel yetenek, konsantrasyon, özgüven gibi bir çok farklı alanda katkı sağlamaktadır.

Bahçe Hobi Seti

Tarım bilgisi her ne kadar günümüzde pek önemsenmiyor olsa da şu an yaşadıklarımız, gelecekte çok daha kötü senaryolara da hazır olmamız gerektiğini gösteriyor. Bahçe hobi seti fiyatları 50TL – 250 TL arasında değişiyor olsa da bir yerden başlamak gerekliliği için yeterli. Tabi bu setlerden edinmenin yanı sıra bolca youtube eğitim videoları izlemek de gerekiyor. Basit gibi gözüken bu hobinin bizlere büyük katkısı olacağına eminim. Özellikle evde kullanabileceğimiz birkaç çeşit sebzeyi balkonumuzda veya evimizde rahatça yetiştirebiliriz. Tabi sadece yeme odaklı değil, kaktüs gibi farklı bitkilerin de yetiştiriciliği konusunda çalışabilirsiniz 🙂

Çivi Sanatı

Uzun zaman önce başladığım ve birçok dosta hediye ettiğim çivi sanatı ürünleri kalıcı güzel bir hatıra olabilir. Yapımı oldukça basit ve maliyeti de düşük olan çivi sanatına başlamak için tam fırsat diyebilirim. Herhangi düz bir tahta parçası üzerine önce çizimini yapacağınız yerlere veya a4 kağıdına aldığınız çıktı üzerinden çivileri çakıyoruz. Daha sonra bir başlangıç noktası belirleyip ipi gerdirerek çivilerin üzerinden geçiriyoruz.

Maket Yapımı

Maket yapmanın en zor kısmı zaman. Tabi şu an elimizde bulunan en büyük kaynağımız zaman olduğu için maket yapımına başlayabilirsiniz. Evde başlayabileceğiniz bu hobi için uçak, gemi, araba ev maketi gibi onlarca seçenek var. Başlangıç kitleri 100 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Origami

Kağıt katlama sanatı olarak bilinen bu hobiye hiç bir maliyet gerektirmeden başlayabilirsiniz. Tabi bolca sabır ve konsantrasyon gerektirdiğini de belirtmem gerekli. Youtube üzerinde yüzlerce eğitim videosuna ulaşabilirsiniz.

Boyoma Hobisi

Adı biraz yetenek barındırıyor gibi gözükse de yetişkinler için satılan boyama kitapları sayesinde harika bir vakit geçirebilirsiniz. İçinizdeki çocuğu ortaya çıkarmak, pür dikkat yaptığınız çalışmanın sonucu görmek büyük bir keyif verecektir. Tabi akıp giden zamandan bahsetmiyorum.

+1 Mutfak Ekmek Yapımı

Diğer hobilerin yanına sıra ekmek yapımını da eklemek istedim. İçinde bulunduğumuz sürecin ne zaman biteceği halen belirsizliğini korurken, öğreneceğimiz bu hobi sayesinde hem mutfağınızda bolca vakit geçirecek hem de günlük ihtiyacınızı karşılayacak ekmeğinizi elde etmiş olacaksınız. Aslına bakarsanız evde yapılacak hobiler kısmında ilk sırada yer alması gereken bir başlık. Ekşi maya ekmek gibi birçok farklı seçenek varken sizleri basit ama oldukça keyifli mini baget ekmek yapımı ile baş başa bırakıyorum.

2 Yorum

  1. hakan buyukkaya Cevapla

    Karantina günlerinde, bir cok insanın keyif alacagi hobiler edinmesine yardımcı olacak faydali bir yazı. Kaleminize sağlık.

Bir yorum yazın