Son zamanlarda kamplar, bizler için özellikle yemek yeme anlamında keyif alacağımız hale dönüştü. Kampta hangi yemeği yapsak? Daha lezzetli, farklı tatlar hazırlasak mı? Gibi soruların yanı sıra et ve birçok yemek için en lezzetli tatları alabileceğimiz döküm ürünlere yoğunlaştık. Ağırlıkları bakımından her ne kadar sırt çantalı kampa gidenlere uygun olmasa da araç ile kampa gidenlerin mutlaka olmazsa olmazı haline gelen döküm ürünler için ufak bir içerik hazırladım. Tabi en önemli kısım döküm tencere tava temizliği detaylı anlatımı.

Döküm Tencere ve Tava Tavsiye

 • Dökümün iki farklı çeşidi vardır. Birincisi tamamen döküm olanlar diğeri ise emaye kaplı olanlardır. Emaye kaplı olan dökümlerin her ne kadar sağlıksız olduğu yönünde görüşler olsa da yapılan araştırmalar bunun tam tersi yönde olduğunu kanıtlıyor. Emaye kaplı olan dökümler paslanmayı engellemekte ve dökümlerde olan gözenekleri kapattığı için deterjan ile rahatlıkla temizlenebilmektedir.
 • Döküm tava ve tencereler ısıyı eşit şekilde yaydığı ve düşük ısılarda da iyi pişirdiği için daha lezzetli tatlar ortaya çıkarır. Özellikle et ürünlerinde kullanılmasındaki sebep etin suyunu çıkarmasını engelleyip etin daha yumuşak olmasını sağlamaktadır.
 • Sağlık açısından herhangi bir kanserojen madde barındırmadığı aktarılırken, demir eksiliğini de iyi geldiği söylenmektedir.
 • Emaye kaplı dökümleri yıkadıktan sonra biraz yağlayıp hemen kullanabilirsiniz.
 • Emaye kaplı olamayan dökümler için ‘Seasoning’ yöntemi ile bir kaplama yapmanız gerektiği yönünde bir bilgi var.

Döküm tava nasıl temizlenir

Döküm tava / döküm tencere ilk kullanımı!

Seasoning Nasıl yapılır?

 • Ilık su ile yıkadıktan sonra dökümü kuruluyoruz.
 • Zeytin yağı (bitkisel yağlar) ile tavanın tamamını yağlayıp fazla kalan kısımlarını bir havlu ile alıyoruz.
 • Yaklaşık 250 derece ısınmış fırında 1 – 1,5 saat bekletiyoruz.
 • Süre dolduktan sonra fırını kapatıp tavanın soğumasını bekliyoruz.
 • Ham dökümler için bu yöntemi belirli aralıklarla yapabilirsiniz.
 • Güvenle kullanabilirsiniz ?

Emaye kaplı dökümler için;

 • Deterjan ve ılık su ile yıkıyoruz.
 • Havlu yardımı ile kuruluyoruz.
 • Sıvı yağ ile ince bir tabaka halinde yağlıyoruz.
 • Orta ateşte 15 dakika boş olarak ısıtıyoruz.
 • 15 dakika sonunda ocağı kapatıp, fazla yağını havlu ile alıyoruz.
 • Emaye kaplı ürünler için bu yöntemi sadece ilk kullanımda yapıyoruz. Tekrarına gerek yoktur.
 • Güvenle kullanabilirsiniz

Emaye Kaplı Lava Döküm Tost Makinesi Detaylı İnceleme

Seasoning nedir

Döküm tava ne kadar ısıtılmalı?

Bu konuda internet kaynaklarında çok farklı bilgiler olsa da, mutfağın ustalarından öğrendiğim kadarıyla, yüksek ateşte döküm üzerinden hafifçe duman çıkmaya başlayana kadar ısıtmak yönünde.

Kullanımı ile ilgili önemli bir nokta da yağı tavanın üzerine değil etin üzerine dökülmesi gerekli olduğu. Diğer bir konu da eti tavaya yerleştirdikten sonra tavayı ateşin üzerinden almadan yine yüksek ısıyla devam etmemiz gereklidir.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Ateş kutusu

Döküm tava / tencere bakımı / temizliği

Kaplamalı olan ürünlerin bakımı kaplamasız olan ürünlere nazaran çok daha kolaydır.

Döküm ürününüzü kullandıktan sonra soğuması için zaman verin. Direkt olarak soğuk suya maruz bırakmak aslında bıçak yapımında kullanılan ısıl işlemine benzer ve döküme zarar verecektir.

Temizleme aşamasında ılık bir su ile bulaşık süngeri (yumuşak yüzü) ve deterjan (sadece emaye kaplamalı olan ürünler için) kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu ve deterjan içinde sakın bekletmeyin.

Emaye kaplı dahi olsa ben deterjan kullanmadan temizliyorum. Pişirme işlemi bittikten sonra tavanın içine su koyup kaynatıyorum. Yağ tabakası eridikten sonra fırça yardımı ile temizliyorum. Metalik ya da tel fırça kullanmak emaye kaplamaya zarar verecektir. Plastik bulaşık fırçası kullanmanız gereklidir.

Temizleme işlemi bittikten sonra iyice durulayıp, bir havlu ile kurulamanız gerekli. Sonrasında ocakta veya fırın içine koyup iyice kuruduğundan emin olduktan sonra soğumasını bekleyip yerine kaldırabilirsiniz. Kısa bir süre de olsa içinde su bekletmeniz halinde döküm paslanacaktır.

Kaplamasız döküm kullanıyorsanız, temizlik işlemi bittikten sonra içine sıvı yağ döküp yayın ve bu şekilde muhafaza edin.

Döküm tencere ve tavaların temizliği ile alakalı Nurgaz’ın hazırlamış olduğu videoya göz atmamızda fayda var.

Paslanan döküm tencere – tava için ne yapılması gereklidir?

Yukarıdaki videoda anlatılan yöntem en sağlıklısı olsa da internette bulabileceğiniz aşağıdaki yöntemde vardır. Fakat unutmamak gerekir ki bulaşık teli döküm tavaya zarar verebilir. Dikkatlice işlem yapılmalıdır.

Döküm tencere tava temizliği 

 1. Çelik bulaşık teli ile pas gidecek kadar çok güç uygulamadan ovulur.
 2.  Su ile temizledikten sonra yine bulaşık teli ile hafice paslanan bölgeyi temizlenir.
 3. Yine tavayı yıkadıktan sonra havlu yardımı ile kurulayıp ocakta 4-5 dakika ısıtıyoruz (veya fırında) ve kuru kalmasını sağlıyoruz.

Döküm tencere tava temizliği patates ve tuz

Döküm tava ve tencerelerde metal kaşık kullanılır mı?

Özellikle emaye kaplı olan dökümlerde, emaye kaplamasına zarar vermemesi için kesinlikle metal kaşık, çatal vb ürünler kullanılmaması gereklidir.

Az çok bu bilgiler bizler için yeterli olmuştur sanırım.

Bakımı ve temizliği her ne kadar teferruatlı gözükse de yemeklerimize kattığı lezzetleri fark ettikten sonra döküm tava ve tencerelerden vazgeçemeyeceksiniz.

Doğayla kalın…

2 Yorum

 1. Merhaba,

  Emaye kaplamasiz tava nerden bulabilirim biliyomusunuz ? Turkiye de buldugum butun tavalar emaye kapli..

  Tesekkurler,

  • Merhaba, direkt kara döküm dediğimiz tavalar. Şu an Nurgaz da satılmakta. Ayrıca yerli üretim olarak dökümcübaba var. Ayrıca petromax markası olarak birçok outdoor mağazasında var.

Bir yorum yazın