Kamp çadırları her ne kadar geceyi geçirmek için bir barınak olsa da benim gibi konfor arayışınız varsa doğru çadır seçimi yaparken bayağı zorlanacaksınız demektir. kamp çadır seçerken kamp yaptığınız bölge, mevsim, konfor anlayışı, kişi sayısı gibi farklı faktörleri değerlendirmek gerekirken bir de onlarca markanın, yüzlerce ürünü arasında boğuşup dururuz.

Doğru kamp çadırı nasıl seçilir?

Bana göre her kamp ekipmanı kişiye özeldir. Kamp çadır tavsiyesi olarak marka ve model önermek yerine ihtiyaçlarınızı karşılayacak çadırları kendiniz eleyip tercih etmeniz gereklidir. Özellikle yüksek bütçeli ekipmanları alırken birçok faktörü yeterince değerlendirmeli ve doğru tercihi vermelisiniz.

Bu tercihinize yön verecek ve çadır alırken dikkat etmeniz gereken birçok konuyu başlıklar altında derledim.

Mevsimine göre doğru çadır seçimi

  • 3 Mevsim Kamp Çadırları

Genel olarak ilkbahar yaz ve sonbahar aylarında tercih edilir ve en çok satılan çadır tipidir. Kişisel görüşüm sonbahar aylarında kullanımı pek uygun olmayabilir. Tabi rüzgar ve yağmur almayan alanlarda iyi bir uyku tulumu tercihi ile pekte sorun yaratmayacaktır. Fakat çadır gibi ana ekipmandan birini alırken bana göre kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz bir tercihte bulunmanız hem konforunuz hem de bütçeniz açısından önemli. Ortalama 2000 – 3000 mm ** civarı su geçirmezlik dayanımı vardır.

  • 4 Mevsim Kamp Çadırlar

İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında kullanımı uygun olsa da yoğun kış şartları altında beklentinizi tam olarak karşılamayacaktır. Benimde tercih ettiğim 4 mevsim kamp çadırları, en doğru çadır seçimi olabilir. Doğru uyku tulumu ile kış şartlarında da yoğun olarak kullanıyorum. Bu tarz çadırlarda su dayanıklılığı genelde 8000 mm ** ye kadar çıkar. Polleri, kazıkları ve kullanılan kumaşı sayesinde rüzgar ve kara karşı dirençlidir. Tabanları 3 mevsim kamp çadırlarına göre daha dayanıklıdır.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

  • 5 Mevsim Kamp Çadırları

Tüm ağır şartlara göğüs gerecek şekilde üretilmiştir. Yoğun kış şartlarında sizi asla yarı yolda bırakmaz. Eğer sadece hafta sonu veya kısa süreli kamp yapıyorsanız bu çadır sizi biraz aşar. Şehirlerdeki veya rakımı yüksek olmayan yerlerdeki kış şartları için biraz fazla olabilir. Tabi bu bütçe ve konfor beklentisi ile orantılı. Yani kışın kamp yapıyor ve bütçenizde varsa sadece kış koşullarında kullanabileceğiniz 5 mevsim kamp çadırı tercih edebilirsiniz.

** Çadır kumaşlarının suya dayanıklılığını ifade eder. Ortalama olarak yarım saat aralıksız yağan bir yağmur 1000mm su basıncı ortaya çıkarır.

Kişi sayısına göre kamp çadır tercihi

Kamp çadırı alırken yapılan en büyük hatalardan biri de kişi sayısına göre tercih noktasında oluyor. Kamp çadırı tercih ederken 2 veya 3 kişilik çadır olarak gördüğünüz ifade, bir kişinin uyku tulumu içinde çadırda kapladığı yerdir. Yani 2 kişilik bir çadırda eğer eşyalarınız için bagaj bölümü yoksa 2 kişi için yetersiz olabilir. Tabi sırf bu yüzden 2 kişiyseniz 4 kişilik çadır almayın. Kişi sayısı yükseldikçe çadırların kapladıkları yer, ağırlığı, taşıma yük gibi faktörler devreye girecektir.

Yukarıdaki iki madde de kişi sayınıza ve kamp yapma alışkanlığınıza (mevsimsel) uygun kamp çadırı az çok belirlediğiniz tahmin ediyorum. Peki hepsi bu kadar mı? Tabi ki hayır ? Aşağıdaki maddelerin bir çoğu, yazının başında belirttiğim gibi her ne kadar kişinin kendi alışkanlıklarına bağlı değişse de, siz kendinize uygun içerikleri listelemelisiniz.

Bütçe

Kamp çadırı seçerken ayıracağınız bütçeyi iyi dengelemeniz gereklidir. Kamp ekipmanları konusunda en önemli 3 ekipman sırası bana göre uyku tulumu, çadır ve mat olmalıdır. Bu yüzden ilk 3 sırayı alan bu ekipmanlara bütçenizin büyük kısmını ayırmalısınız.

Bagaj

Eşyalarınızı koymanız, kötü hava şartlarında yemek pişirmeniz gibi kolaylıklar sağlar. Bagajsız kamp çadırı tercih ederseniz eşyalarınız çadırınızın iç hacmini oldukça düşürür. Kendi kullandığım çadırda 2 adet bagaj bölümü var. Ön tarafta ayakkabı ve kirli kıyafetlerimi arka tarafta ise diğer malzemelerimi muhafaza ediyorum.

Kapı Sayısı

Kamp çadırlarının ön ve arka kısımlarında kapılar bulunmaktadır. Eğer 2 kişilik kamp çadırı tercih ediyorsanız çift kapılı olması daha uygun olacaktır. Tek kapılı çadırda kalıyorsanız, yanınızdaki arkadaşınız her dışarı çıkması gerektiğinde sizi uyandırmak zorunda kalacaktır.

Muhafaza Cebi

Çadırların iç kısmında bulunan ve gereksiz gibi gözüken bu cepler acil durumlarda kullanılmak üzere araç anahtarı, kafa lambası gibi önemli ve gerekli eşyalarınızı bir arada tutan önemli bir detaydır.

Taban Kalitesi

Ormanda veya diğer kamp alanlarında çadır yerinizi seçtikten sonra ilk yapmanız gereken şey çadırın kurulacağı zemini temizlemektir. Buna rağmen, tabanda ister istemez sivri taşlar, ufak dal parçaları gibi gözden kaçan durumlar oluyor. Eğer kamp çadırınızın tabanı sağlam değilse kısa süre sonra yıpranma ve yırtılma söz konusu olacak. Bunun önüne geçmek için kamp çadırı alırken taban kalitesini de araştırmanız gerekiyor ve mümkünse çadır zeminini korumak için satılan brandalardan temin edebilirsiniz.

Kamp Çadır Rengi

Ne alaka der gibisiniz. Kış kamplarında çadırda geçireceğiniz vakitlerde psikolojik olarak destek vermesi amaçlı turuncu, kırmızı gibi gün ışı renklerini seçmenizde fayda var. Yaralanma vb gibi kötü bir durumla karşılaştığınızda, kurtarma ekiplerinin yerinizi bulmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Üretici Firma

Dünya üzerinde birçok kamp çadırı üretici firması vardır. Bu firmaları birbirinden ayıran en önemli özellik ise yoğunlaştıkları dallardır. Örneğin ağırlıkla dağcılık ekipmanları üreten bir firmanın satışa sunduğu kamp çadırı, gerek güvenlik gerek malzeme kalitesi bakımından ihtiyacınızın ötesini karşılayacaktır. Bu tarz firmalar, Avrupa standartlarına göre üretim yapmakta ve Avrupa standartlarına uygun ürünleri için belgelendirmektedir.

Kurulum Kolaylığı

Kamp çadır tercihi noktasında en önemli unsurlardan birisi de kurulum noktası olabilir. 3 kişilik geniş bir kamp çadırı tek başınıza kampa gittiğinizde kurmanız epeyli vakit alabilir. Polleri içeriden veya dışarıdan geçirilen modellerden tutun da pratik tek hamlede kurulan çadırlarda mevcut. Bu noktada hem pratik hem de diğer ihtiyaçlarınızı tam olarak sağlayacak çadırlara yönelmeniz gereklidir. Özellikle kampa yeni başlayanların çadır tercihinde ‘ben bu çadırı kuramam’ diyerek, kurulumu pratik çadırlara yönelmesi sonucu kısa sürede ihtiyaçlarını karşılamadığı için ikinci bir çadır alması ile sonuçlanıyor.

Havalandırma

Doğru çadır seçimi için bakmamız gereken ilk faktörlerden biri de çadırın havalandırmasıdır. Kamp çadırı içerisinde biriken sıcak hava, soğuk çadır kumaşı ile bir araya geldiğinde sıvılaşır. Nemlenme birçok çadırda meydana gelse de kimi zaman ‘çadırım su alıyor’ zannedeceğiniz noktalara kadar çıkar. Bunun en büyük sebeplerinden birisi havalandırma kanallarının yetersiz olmasıdır. Ya da çadırın dış tentesinin yeterinde gergin olmamasıdır. Kış kamplarında çadırınızı kurarken mutlaka her gerginlik ipini yeterince gergin olacak şekilde (dış ve iç tenteyi ayıracak şekilde) kurmalısınız.

Pollerin Önemi

Kamp çadırının temeli, pollerin sağlamlığı ile ortaya çıkar. Ülkemizde satılan birçok çadır fiberglass ve alüminyum pollere sahiptir. Dayanıklılık, kış şartlarına uyumluluk anlamında mutlaka alüminyum pollerre sahip çadırları tercih etmenizde fayda var.

Fermuar Kalitesi

Çadırlarla ilgili şikayetlerin başında dikimlerinin olduğu yerlerden yırtılması ve fermuarlarındaki arzılar başta geliyor. Bu sebeple çadır tercih ederken ilk olarak alacağınız çadırın fermuar kalitesini araştırmayı unutmayın.

Kamp Çadırı Bakımı

En kaliteli kamp çadırı dahi nemli veya ıslak bırakıldığında küflenir. Karlı ve yağmurlu havalarda yaptığınız kamp dönüşünde mutlaka çadırınızın genel temizliğini yapıp tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra yerine kaldırmamalısınız. Çadırların bakımı ve temizliği noktasında ilerleyen günlerde daha kapsamlı bir içerik hazırlayacağım.

Doğayla Kalın…


Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın