Belgrad ormanı, İstanbul Avrupa yakasında bulunan, büyük bir alana yayılmış ve birçok mesire alanına sahip piknik, mangal ve günübirlik ziyaretlere 7/24 açık nadir ormanlardan bir tanesidir. Belgrad ormanı mangal yasak mı? 2020 yılında yapılan düzenlemede mangal yasağı Belgrad ormanında nasıl uygulanıyor? Geçen hafta yaşadığım kişisel deneyimi aktararak bu yazımda tüm sorulara yanıt vermiş olacağım.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti

Belirli aralıklarla değişen bir durum söz konusu. Birkaç ay önce 15 TL ‘ye çıkarılan otomobil giriş ücreti yeniden 13 TL’ye indirildi. Kurtkemeri kapısından girecekler için yolun sol tarafında bulunana belediyeye ait olan mesire alanına giriş ücreti 10 TL dir. Bu mesire alanı da yaklaşık 5 -6 km lik bir yol sonrasında Belgrad ormanı mesire alanına bağlanıyor. Tabi yağış sonrası yol epeyli bozuk durumda oluyor. Yayalara ve bisikletli girişler için bir ücret alınmamakta.

Belgrad Ormanı Kamp Yasak Mı?

Bu konuda daha önce uzun uzun detayları aktardığım bir içeriğim var. Bu içeriğin özetinde kamp yasak ama belirli bölgelerde şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadığımı aktardım. Fakat özellikle korona sonrası insanların doğaya akın etmesi ve orman yangınlarının bu sene oldukça artması kaynaklı orman müdürlüğü denetim sayılarını arttırdı. Yıllardır kamp yaptığım bir alanda çadır kuran arkadaşım, ormancıların akşam saatlerinde gelip çadırını kaldırmasını istemiş. Aksi halde Jandarmaya bilgi vereceğini de aktarmış. Açıkçası zaten Belgrad ormanında kamp yasaktı ama bir denetim yoktu. Bu yaşanan olaylar sonrasında denetimlerin arttığını görüyoruz. Aşağıda yer alan Belgrad ormanı mangal yasağı başlığında bu denetimlerin artması ile ilgili bilgiye daha detaylı yer verdim.

Daha detaylı bilgi: Belgrad Ormanında Nerede Kamp Yapılır Mı?

Belgrad Ormanı Yer Ateşi Yakılır Mı?

Mesire alanlarında kesinlikle hayır! Yer ateşi konusunda zaten doğaya verdiği zararı bolca anlatıyorum. Bunun yanı sıra mesire alanlarında yetkili güvenlikler tarafından sürekli olarak denetim yapılmakta ve yer ateşi yakıldığında gerekli uyarılar sağlanmaktadır. Mangal veya ateş kutuları ile çözüm bulabilirsiniz. Mesire alanları dışında ise yer ateşi normalde yakılabiliyordu. Fakat yeni çıkan kanun sonrasında denetimler oldukça arttı. Daha detaylı olarak aşağıdaki Belgrad ormanı mangal yasağı kısmında bu konuya da yer vereceğim.

Belgrad Ormanı Mangal Yasak Mı? 2020

İçişleri bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, akşam 20:00 ‘den sonra tüm ormanlık alanlarda ve mesire alanlarında mangal yapılmasını yasakladı. Bu genelge kapsamında , Belgrad ormanı dahil tüm ormanlık alanlarda ve mesire alanlarında mangal yakmak yasaktır. Belgrad ormanı giriş kapısında genelge kapsamında belirtilen 20:00 ‘den sonra mangal yapmak yasaktır yazıları asılmış durumda. Ayrıca mesire alanları içinde vatandaşların bu konuya dikkat etmesi için anonslar yapılmaktadır. Bu kapsamda denetimlerde artmış durumda. Bazı mesire alanları ve çevresinde Jandarma drone ile ateş yakan insanları tespit edip uyarmaya bile başladı. Bu sebeple Belgrad ormanında da ormancılar, Jandarma ve Polis tarafından denetimler artmış durumda.

Belgrad Ormanı Mangal Yakmak Yasak Mı?

Kamp Alanlarında 20:00 sonrası ateş yakmak yasak mı?

Yayınlanan genelge de yer alan ” Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2020 tarihine kadar mangal, semaver ve ateş yakılmasına 20:00’dan sonra müsade edilmemesi” var. Yani kamp alanları bağlı olduğu valilikten izin almışsa ateş yakma konusunda bir sorun yaşamayacak.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Bir yorum yazın