Araç üstü çadır fiyatları, tercih edilen tasarıma göre değişiyor olsa da öncelikle ilgilenmemiz gereken konu hangi araç üstü çadırın size uygun olduğudur. Bu konuda birçok tavsiye olmasına rağmen tercih edebileceğimiz seçenek sayısı çok az. Standart çadırlara benzeyen modellerin yanı sıra hızlı kurulan fiberglass araç üstü çadırlar var. Alt tabanı araca monte edilen ve üst tabanı fiberglass olan bu otomatik araç üstü çadırlarda son zamanlarda bolca karşımıza çıkıyor.

Araç Üstü Çadır Modelleri

İçerikte standart çadırlara benzeyen araç üstü çadırların yanı sıra fiberglass olan otomatik çadırları da ele alacağız.

İçeriğe başlamadan önce görsel olarak, kafanızdaki soru işaretlerini giderecek videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Araç üstü çadır tercih nedenleri

Klasik çadırların yanı sıra daha fazla gücen veren araç üstü çadırlar, yerden yüksek olduğu için yaban hayvanı saldırı riskini neredeyse ortadan kaldırıyor. Tabi sadece bu amaçla araç üstü çadır tercih edecekseniz merdiveni toplanan araç üstü çadırları tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle kamp yapmaktan çekinen insanların ilk tercihi olan bu kamp çadırları, aileler için de büyük bir çözüm. Çocuklu ailelerin koruma iç güdüsü araç üstü çadırların verdiği bu güven duygusu ile rahat etmekte. Tabi özellikle orman kamplarında böcek ve sürüngen korkusu olanlar içinde büyük bir çözüm diyebiliriz.

Araç üstü çadır zemini

Daha geniş alan

Standart çadırlara nazaran araç üstü çadırlar isteğe bağlı yan dayanaklar sayesinde daha geniş bir alan sunmaktadır. Standart kamp çadırlarını andıran araç üstü çadırlarda yükseklik durumu da yapım aşamasında belirlenebiliyor. fiberclass olan çadırlar incelediğim kadarıyla iki farklı standartta sunuluyor. Aslına bakarsanız bunu uzun ve kısa olarak değerlendirebiliriz. Bu durum araç üstünde kapladığı yerin uzunlamasına olması demek. Eğer ufak bir tabanı olan araca sahipseniz görüntü açısından sıkıntı yaratabilir. Ek olarak çadır içindeki alanınız uzunlamasına olacak diyebiliriz.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Araç üstü çadır iç görünüm

Araç Üstü Çadır Fiyatları

ortalama 2 bin ile 10 bin TL arasında değişen fiyatlara sahip. Özellikle yabancı markaların ürünleri dolar kuru yüzünden oldukça yüksek fiyatlara satılmakta. YErli üretim çadırlarda ise yapılan eklemeler, kumaş türü, termal tercihi gibi birçok faktör çadırın fiyatını değiştirmekte.

Güncel araç üstü çadır fiyatlarına ulaşmak için tıklayınız.

2020 yılı için ortalama standart araç üstü kamp ücretlerini gösteren Zümrüt Çadır fiyat listesi:

Araç üstü çadır fiyatları

  • Araç Üstü Çadır Montajı

Araç üstü çadır almadan önce en çok merak edilen sorulandan birisi de araç üstü çadırların montajı konusudur. Araca herhangi bir zararı var mı? Eğer çadırınızı aracınızın destek çıtaları üzerine kurduruyorsanız herhangi bir sıkıntı yaşamış olmayacaksınız. Yani bu destekler tüm ağırlığı aldığı gibi denge konusunda da sağlamlık verecektir. Fakat SUV olmayan bazı araç modellerinde bu destek çıtaları olmadığı için direkt taban üzerine montaj yapıldığını gördüm. Bu durum araç tabanınızın taşıma kapasitesi ile alakalı. Yani çadır ve sizin ağırlığınız düşününce araca zarar verebilme ihtimali var.

Araç Üstü Çadır Kurulumu

Klasik model veya fiberglass olan modeli birbirinden ayıran farklardan bir tanesi de kurulum aşamasıdır. Her ne kadar fark olarak adlandırsak da kurulum ve toplama aşamasında en fazla 3-4 dakikalık bir oynama yapar. Standart kamp çadırlarına benzeyen araç üstü çadırların kurumu ilk başta zor görünebilir. Fakat birkaç kurulum gerçekleştirdikten sonra yaklaşık 4-5 dakika içinde kurulum veya toplama işlemini tamamlayabilirsiniz. Fiberglass çadırlarda kurulum ve toplama işlemi biraz daha kısa sürmekte.

Araç Üstü Çadır Rüzgar Sesi Problemi

Bu durum, aslına bakarsanız port bagaj kullanılanların yaşadığı problem ile aynı. Hız ile orantılı olan bu rüzgar sesi olacaktır. Bunun sebebi çadır ile araç tavanı arasındaki boşluk. Tabi boşluk denge ve montaj kısmında olması gereken normal bir durum.

Araç Üstü Çadır Kırılır mı?

Satın aldığınız araç üstü çadırların bir taşıma kapasitesi vardır. Eğer bir markaya ait araç üstü çadır alıyorsanız bu standart olarak teknik kısmında belirtilmiştir. Direkt üreticiden kendi istediğiniz şekilde bir araç üstü çadır yaptırıyorsanız sormanız gereken asıl soru destek olarak yana açılan kısmın taşıma kapasitesidir. Burada üreticinin kullandığı malzeme çok önemlidir. Ortalama 200 Kg’a kadar taşıma kapasitesine sahip bölümler oluşturulmaktadır. Özellikle ağırlığın tamamını yükleniyor gibi gözüken merdivenin kırılacağı yönünde bir kaygı var. Öncelikle araç üstü çadırlarda yükün tamamını bu merdiven yüklenmiyor. Tavan birleşme noktasında olan ek bölüm bu yükün bir kısmını omuzluyor. Aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere 3 yetişkini rahatlıkla taşıyan bir kapasiteye sahip.

Araç Üstü Çadır Denge Problemi

Tercih noktasında bana göre dikkat edilmesi gereken en önemli konu çadırın dengesidir. Normal çadırlarda dahi rahat bir pozisyonda uyuyabilmek için çadırın zeminini düz olmasına dikkat ederken araç üstü çadırlarda bu durum daha sıkıntılı halde. Bunun sebebi uzunlamasına bir araç için her zaman düz bir zemin bulamamak. Birçok insan bu durumu lastiklerin altlarına takoz ekleyerek çözüyor olsa da yine de tam verim almak sıkıntı olabiliyor.

Fiberglass Çadırlarda Zemin Düzlüğü Çok Daha Önemli

Bu durum çoğunlukla fiberglass hızlı kurulan otomatik çadırlar geçerli diyebilirim. Diğer çadırlarda merdiven kısmını zemine dayadığınız için  dengeyi takoza gerek kalmadan kısmen çözebiliyorsunuz. hatta kimi zaman merdiven tarafına gelen bu ek kısımı biraz yüksek tutup baş kısmının daha yüksekte olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Araç Üstü Çadır Tavsiye

Diğer kamplarda olduğu gibi kamp yapma alışkanlıklarınıza göre tercih edilmesi gereken bir kamp ekipmanıdır. Kış kampları için termal araç üstü çadırların tercih edilmesi gerekirken yaz kampları için güneş ışınlarını kesen UV destekli kumaşlara sahip çadırları tercih etmelisiniz. Aileler için geniş olan, yani standart kamp çadırlarına benzeyen araç üstü çadırların tercihi önemli. Çocukların çadır içinde rahat etmezi için daha geniş bir alan sunuyor. Ek olarak merdiven konusu var tabi. Bu çadırlarda merdiven yukarı doğru katlanmıyor. Yani yer ile temasınızın tamamen kesilmesini istiyorsanız fiberglass olan çadırların tercihi gerekiyor.

Diğer araç üstü çadır modelleri ve daha kapsamlı çadır incelemeleri için Çadır Tavsiye başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim konular dışında kalan tüm sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın