Torkul Göleti son zamanlarda İstanbul’a yakın kamp alanı arayanların gözdesi haline geldi. Torkul Yaylası Düzce Merkeze bağlı Uğurköyü içinde yer alan Torkul Gölet’i, volkanik bir çöküntü ile oluşmuş 5.000m2 lik bir alana sahiptir.

Torkul Yaylası

Torkul Göleti Düzce merkeze 34 KM mesafededir. Sadece kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım ile ilgili en büyük sorunlardan bir tanesi aşırı bozuk olan yollar. Herhangi bir yağış olmamasına rağmen binek araç ile ulaşım sırasında ufak defek aksaklıklar yaşanabilirken, yağış durumunda kesinlikle binek aracınız ile yola devam etmemiz gerekir. 4×4 araçlarınızla özellikle toprak ve dik olan yollarda sorunsuz şekilde Torkul Göletine ulaşabilirsiniz. Torkul Gölet’ine giderken Odayeri Yaylasını göreceksiniz ve yaklaşık 7 KM sonra gölete ulaşmak olacaksınız.

Torkul Gölet’i 78.801 m2 lik bir alana sahip. Gölet çevresinde köknar, kestane, kayın, gürgen, akçaağaç, karaçam gibi ağaçların muazzam bir görüntüsü vardır.

Torkul Gölet’inde ne yapılır?

Kamp yapmanın dışında gölette balık tutabileceğinizi unutmayın. Balık tutkusu olanlar Torkul’a gitmeden önce mutlaka olta takımlarını yanınıza alınız. Trekking için geniş bir alana sahip. Gün içerisinde bolca yürüyüş yapabilir doğal güzelliği fotoğraflayabilirsiniz.

Torkul Gölet’ine Hangi Mevsim Gidilir?

İlkbahar ve sonbahar aylarında eşsiz bir görüntüye bürünen Torkul Gölet’ini yaz aylarında da tercih edebilirsiniz.

Kış aylarında ise her ne kadar 4×4 aracınız olsa da tek başınıza yani tek araçla gitmenizi tavsiye etmeyiz.

Karadeniz iklimin etkisini bolca göreceğiniz Torkul Gölet’inde yaz aylarında dahi gece soğuğu vardır. Bu yüzden uyku tulumlarınızı yanınıza almayı sakın atlamayın

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Torkul Gölet’i Rakım 1.251m dir.

Yayla içerisinde bulunan ağaç evlerin sahipleri, Gölet’e gelen misafirlere karşı çok sıcaklar. Yine de bu konukseverliğe zarar vermemek adına eğer çadırınızı evlere yakın yerlere kuruyorsanız doğaya ve komşularınıza saygılı olmayı kesinlikle unutmayın

Torkul Gölet’i Yaban Hayvanı Var mı?

Doğal ve sık ağaçların olduğu bir alana sahip olduğu için birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar kamp yapacağınız açık alanlara bu hayvanlar gelmese de etrafta bıracağınız yemek artıklarının kokusu domuz gibi yaban hayvanları alana çekebilir.

Yaban hayvanlarının kamp alanınıza gelmemesi için gerekli önlemleri siz almalısınız. Kampta Yaban Hayvanlarıyla Karşılaşmak ve Gerekli Tedbirler başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Alan çevresinde en yakın alışveriş imkanı 15 KM uzaklıktadır. Bu yüzden Torkul Göletine gitmek için merkezden geçtiğiniz sırada gerekli tüm alışverişlerinizi yapınız.

Torkul Gölet’inde kamp yapacaklara çok önemli bilgilendirme 

Sosyal medya referansları ile birçok doğal alanda kamp yapmaya giden herkesin dikkat etmesi gereken en önemli konu, kamp yaptığı alanı aynı şekilde doğal bırakmaktır. Bu yüzden ekipman listenizin başına çöp poşeti ekleyin ve sakın unutmayın. Çöplerinizi alanda bırakmanız durumunda temizleyen olmayacaktır! Çöplerinizi yanınızda götürmeyi unutmayın.

Diğer önemli bilgi yer ateşi. Kamp alanında adım başı yere ateş yakmak yerine daha önce ateş yakılmış bir alanı kullanmanızı önemle rica ederim. Mümkünse mangal, ateş kutusu vs gibi ekipmanlar kullanarak yer ateşi yakmayınız. Yere ateş yakmanın doğa verdiği zararı bilmiyor olabilirsiniz. Fakat doğaya ciddi zararaı vardır.  Kamplarda Güvenli Ateş yazımı okuyorak bu konuda çok öenmli bilgiler edineceğinize eminim..


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Torkul Gölet’inde kamp yapan ve kamp deneyimlerini bizimle paylaşan Yiğit Berber, ayrıca Torkul Gölet’inde kamp yapacakların sorularını aşağıdaki içerikte yanıtlamıştır.

Torkul Yaylası Kamp

Torkul Yaylası / Göleti

Ücretsiz

Torkul Yaylası Ulaşım

• Araç ile ulaşım ( Otomobil, Arazi Taşıtı)

Torkul Yaylası Nerede

Torkul Yaylası alışveriş imkanı

• Kamp alanı içinde restoran/cafe veya market yok, Düzce merkezden alışveriş yapılmalı.

• Alan dışında en yakın alışveriş yapacağınız yer tahmini 15-20 km uzaklıkta

Torkul Yaylası Ateş ve Yakacak Temini

• Yere ateş yakılıyor.

• Odun temini alan içinde temin edilebilir.

• Yakın çevre içinde yakacak odun buluyor.

Torkul Yaylası Tuvalet/ Banyo

• Alan içinde tuvalet yok.

 Torkul Yaylası Telefon / İnternet

• Yok

Torkul Yaylası Yaban hayatı gözlemi

• Domuz, Ayı vs.

Torkul Yaylası Zemin Durumu

• Toprak / Çimen

Torkul Yaylası Çevre Temizliği

• Temiz

Torkul Yaylası Kamp dışında yapılacak etkinlikler

• Patikada doğa yürüyüşü.

Torkul Yaylası Nasıl Gidilir

Kişisel görüş

• Torkul Yaylası / Göleti yaklaşık 1 saat,  İstanbul’a 3 saat mesafede, Rakım 1300 metre civarında. Yaz aylarında çok serin, geceleri uyku tulumu gerekiyor. Gölet çok güzel balık tutmaya izin veriliyor. Ayrıca göl etrafında güzel yürüyüş rotaları var. Görülmeye kesinlikle değer. Ben ocak ayında gitmiştim.

Kamp Deneyimini Paylaşan  @yigit.brbr ‘e teşekkür ederim. 

Bir yorum yazın