İstanbul’a yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan Salaş Kamp alanı hafta sonu kafa dinlemek için harika bir konumda. Kırklareli Vize ilçesi Kıyıköy de bulunan kamp alanı ağaçlık bölge içinde ve denize yürüme mesafesinde. Salaş Kamp içinde bir restoran bulunuyor olsa da yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde alternatif birçok seçenekte mevcut. Kıyıköy kamp yapmak isteyenlerin tavsiye ettiği alanı daha detaylı inceleyelim.

Kıyıköy Kamp Alanı

Kıyıköy Salaş Kamp Alanı

Salaş kamp da çadır konaklama ücreti eğer kendi çadırınız mevcutsa kıyıköy çadır kamp ücreti 50TL ‘dir. (çadır başı)  Tabi güncel fiyat için gitmeden önce mutlaka alan ile görüşmenizde fayda var.  Genel olarak çift gelen kampçıların yanı sıra ailelerde çok fazla. Bu yüzden çoluk çocuk tercih edebileceğiniz bir aile kampı yapabileceğiniz bir yer. Tabi çift ve aile dışında alana kampçı kabul edilmiyor.

Restoran yanında iki adet büyük buzdolabı var. Kampa gelenlerin ortak kullanımına sunulmuş. Yanınıza getireceğiniz ve bozulma riski olan yiyecek ve içeceklerinizi bu ortak kullanıma açık olan buzdolaplarında ücretsiz muhafaza edebilirsiniz. Yine ücretsiz olarak kullanabileceğiniz elektrik prizleri mevcut.

Kıyıköy Salaş Kamp Genel Görünüm

Salaş Kamp Yeri Genel Bilgi

Salaş Kamp alanında rastgele yer ateşi yakmak yasak. Ateş yakılması için bazı noktalar belirlenmiş ve odun sıkıntısı da yok. Yine de kampa gitmeden önce kömür gibi alternatif ve pratik çözüme başvurmak gerekir.

İnternet ve telefon kamp alanının tamamında çekmiyor. Birçok noktada az çekse de telefonla konuşma noktasında ciddi sıkıntı yaratmıyor.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Kıyıköy kamp alanları çevresinden akan Papuç deresi, Kıyıköy’e kampa gideceklerin en büyük soru işaretleri arasında. Neden mi? Tabi ki sivrisineklerin vereceği rahatsızlık. Kamp süresince çok nadir sivrisinek gördüm. Bunun sebebi sivrisineklerin yumurtlama dönemlerinde belediye ekiplerince yapılan ilaçlamalar. Yani Papuç deresei ve çevresinde çok az sivrisinek göreceksiniz.

Açık alan ve etrafında farklı işletmeler olduğu için yaban hayatına dair de bir risk yok.

Salaş Kamp alanı zemin durumu toprak ve çimen. Çok kalın matlara ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat denize olan yakınlığını düşünürsek akşam saatlerinde biraz esiyor. Yanınızda uyku tulumu ya da battaniye getirmenizde fayda var.

Kıyıköy kamp alanları

Alan temizliği düzenli olarak yapıldığı için herhangi bir sorun yok. Tabi kamp alanları için en önemli konu tuvaletlerin temizliğidir. Salaş kamp bana göre bu konuda hassas davranan kamp alaları arasında. Bulunduğum süre zarfı için tuvalet ve duşlar gayet temizdi.

Kıyıköy de kamp yapmanın dışında gezilecek birçok yer var.

Kamp alanına yürüme mesafesinde olan Kıyıköy Aya Nikola Manastırı dışında Türkiye’nin en büyük 10 mağarasından biri olan Dupnisa Mağarasına gidebilirsiniz. Kırklareli Kent Müzesi, Aşağı Pınar Ören Yeri Samanlık Müzaesi, Poyralı Köyü Kültür Evi,  Sultanlar yolu, gibi birçok rota belirleyebilirsiniz.

Kıyıköy Salaş Kamp Ulaşım

İstanbul’dan Kırklareli – Kıyıköy’e aracınız ile ulaşmak istiyorsanız, Tekirdağ Saray ilçesinden hemen sonra Kıyıköy tabelalarını takip edebilirsiniz. yaklaşık 30 Km sonra Kıyıköy’e varmış olacaksınız.

Otobüs ile Kıyıköy Salaş kamp’a ulaşmak isterseniz her sat başı İstanbul otogardan Tekirdağ Saray otobüsleri vardır.  Saray’da indikten sonra yine her saat başı kalkan otobüslerle Salaş Cafe Camp alanına ulaşabilirsiniz.

Kıyıköy Kamp Alanı Salaş Kamp Deneyim

Doğadaki Yabancı 

30 Ağustos 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Salaş Kamp Kıyıköy’deydim. Öncelikle kamp alanı denize çok yakın değiş. Yürüme mesafesi yaklaşık 10-15 dakikalık uzaklıkta. Bu sebeple diğer kamp alanlarına göre çok daha sakin. Resmi tatil dönemlerinde kampa gideceğimden, rezervasyon durumlarını öğrenmek için kamp alanı sahibi Ceyhun ile telefonda görüştüm. Yaz veya resmi tatil dönemi dahi olsa kamp için kapasite üzerinde misafir kabul etmediği bilgisini verdi. Bu durum bir kamp işletmesini tercih etmek açısından çok önemli. Her ne kadar büyük bir alana sahip olursa olsun çadır alanında olan kalabalık rahatsız edici boyutlara taşınabiliyor.

Aileler için uygun bir kamp alanı

Sosyal medya hesabım olan @dogadakiyabanci üzerinden kamp alanındayken yaptığım paylaşımlarda bu cümleye sıkça yer verdim. Bu konu da uyarıda bulunamam gereken birkaç konu var. Kam alanı giriş kısmında bulunan restoranda alkol satışı vardır ve akşam kamp ateşi etrafında alkol kullanılmaktadır. Fakat gece boyunca rahatsızlık verici tek bir eylem dahi gerçekleşmedi. Kamp alanı sahibi sadece çiftleri kabul etmekte olduğunu ve gelen insanlardan rahatsızlık verici hareketlerden kaçınmalarını özellikle rica ediyormuş. Kamp ateşi başında yaklaşık gece 2-3 arasına kadar canlı müzik yapıldı. Gerçekten eğlenceli ve kaliteli bir içerik sunuldu. Sadece çocuklu aileler çadır kurarken bu alana yakın olmazsa müzik sesinden rahatsız olmayacaktır. Kamp alanın en arka tarafından bulunan kavak ağaçlarının olduğu yere ses çok az gelmekte. Fakat sesten rahatsız olmam derseniz alan yakına çadır kurup gece boyunca eşlik edebilirsiniz.

Çocukla Kamp İçin Kıyıköy

Kamp alanında orta olan genelde müsait. Çocuklar bu orta alanda gönül rahatlığı ile dolaşabilir, oynayabilir.

Alanın hemen yanında bulunan kayık kiralamasından faydalanıp gün içinde bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kürek çekmeyi bilmiyorsanız, yunus tipi pedallı olan veya motorlu kayıkçılar  mevcut. Bu kiralama hizmeti kamp alanına ait değil. Yaklaşık 30-40 TL arasında 1 saatlik kiralama yapıyorlar.

Deniz Kampı İçin İdeal

Deniz bu mevsimlerde genelde dalgalıymış. Gittiğimde ciddi bir dalga olduğu için giriş yasaktı. Hal plajı olduğu için giriş için bir ücret talep edilmiyor. Yine herhangi bir otopark ücreti de yok. Sadece otopark alanında bir kişi yeşil yelek giyerek yardımcı oluyor ve bahşiş bekliyor. Soyunma kabini olarak bir yapı var. 3 TL gibi sanırım bir ücret karşılığında destek veren insanlar var. Herhangi bir resmi görevli olduğunu sanmıyorum, fakat yardımcı oldukları ve orada bir zaman harcadıkları için destek vermek gerektiği düşüncesindeyim.

Kıyıköy Salaş Kamp Gezilecek Yerler

Kamp alanına yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde olan Ayanikola Manastırını ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de bulunan diğer tarihi eseler gibi yıpratılmış ama ziyaret etmekte fayda var. Giriş ücreti vs yok. Ufak bir kalıntıdan oluşan mağara düzeninde manastır.

Kamp alanında bay ve bayan olmak üzere iki tuvalet var. Gün içerisinde gayet temizdi. Tuvaletlerin hemen yanında ise bir duş kabini mevcut.

Tuvaletlerin bulunduğu yerin hemen arka tarafında bir odun yığını var. Bu odunlardan ücretsiz olarak alıp, yakacak ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Birçok kamping alanında ücretli satılan bu odunların ücretsiz olarak sunulması gerçekten sevindirici bir durum.

Restoran bölümünde bir çoklu priz var ve burada telefonlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

Salaş Kamp Giriş Ücretleri

Eğer kendi kamp çadırınız ile gidiyorsanız çadır başı 50 TL lik bir ücreti var. Otopark ücreti yok. Eğer çadırınız yoksa alanda bulunan çadırlar için 100 TL ödeyerek konaklayabilirsiniz.

Çadırının hemen yanına aracınızla gelerek eşyalarınızı bırakabilirsiniz. Fakat alan içerisinde güvenlik ve rahatsızlık vermemek adına aracınızı tutmanız yasak. Eğer arka bölümde veya ön bölümde çadır kurmuşsanız aracınız size çok yakın olacak. Önümüzdeki sene alanın hemen yanında bulunana boş kısıma bir otopark alanı yapılacakmış.

İstanbul’a yakın olan Kıyıköy kamp alanları içinde tercih edilebilecek en sakin ve güzel konuma sahip kamp alanı diyebilirim. Diğer kamp alanlarını biraz uzaktan izlediğimde çadır sayılarının çok fazla olduğunu fark ettim.

Salaş Kamp Alanı İletişim: 0551 711 4094 

Kıyıköy Salaş Kamp Harita


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Kamp Yeri Deneyimi: 

Burçak Ekşioğlu

Bir yorum yazın