Özellikle evde kaldığımız şu süreç içinde ahşap kuksa kaşık oyma bıçağı arayışı oldukça arttı. Aslına bakarsanız bu oyma bıçaklarında birçok farklı marka seçeneği var. Fakat son zamanlarda Türkiye’de satışta olan yabancı markaların, dolar kuru ve gümrük sonrası satış fiyatlarının yükselmesi kaynaklı, yerli kuksa oyma bıçağı yapan usta arayışı daha çok arttı. Bu konuda en iyi kuksa oyma bıçağı yapan usta kimdir? Hangi çelik tercih edilmeli? oluklu iskarpela ölçüleri nasıl olmalı? gibi soruların yanıtları, özellikle yeni kuksaya başlayacaklar için oldukça önemli. Bu içerikte hem kuksa oyma için oyma bıçağı, oluklu iskarpela ve deve boynu iskarpela yapan ustalara yer verip hem de hangi ölçülerde ahşap oyma ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini açıklayacağım.

İlgili içerik kıyaslama amaçlı değildir. Aynı alanda kullanılabilir olan ürünlerin veya üreten ustaların tek içerikte sizlere yorum ve deneyim bilgisiyle aktarılmasıdır.

Kuksa yapımında kullanabileceğiniz; oyma bıçağı, matkap ucu aletler, törpü ve diğer çeşitli ekipmanların listesi için tıklayınız.

Kuksa Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  • Kuksa yapımına uygun ağaç
  • Oluklu iskarpela
  • Deve boynu iskarpela
  • Dar ağızlı oyma bıçağı
  • Yontma bıçağı
  • Testere (ince ağız ağaç testeresi daha uygun)
  • Ağaç Törpüsü
  • Zımpara

Kuksa için İdeal Oyma Bıçakları Nelerdir?

Eğer ahşap bardak oyma bıçağı alacaksanız öncelikle yapmak istediğiniz kuksaya veya kaşığa göre ekipman seçimini öğrenmelisiniz. Standart diyebileceğimiz ölçülerde bir kuksa yapmak istiyorsanız, oluklu iskarpela ağız ölçüleri 20-35 mm aralığı uygun olacaktır. Oluklu veya deve boynu iskarpela seçerken bu ağız ölçülerini tercih etmemizdeki amaç ağaçtan en yüksek parçayı alarak, kuksa iç oyma işlemini en kısa sürede bitirebilmektir. Oluklu iskarpela yanı sıra dar ağızlı bir kuksa oyma bıçağına da sahip olursanız, oluklu iskarpela ile çalışırken, ağız yapısı sebebiyle ağaçta oluşan setleri temizleyebilirsiniz. Olmazsa olmaz bir kuksa yapım ekipmanı değildir. Fakat kuksa yapımın en zor kısmı zımparadır. Bu oyma bıçağı sayesinde zımpara işlemi çok daha kısa sürecektir.

Kuksa Oyma Bıçağı Önerileri (Yabancı Markalar)

Narex 30mm Oluklu Iskarpela

30mm ağız yapısı ile kuksa yapımına uygun oluklu iskarpelalardan biridir. Tabi ben kuksa yapımında deve boynu oluklu iskerpela kullanılması taraftarıyım. Yine de tercih meselesi diyerek düz oluklu ile başladım. Ağız yapısı ile kuksa iç oyma işlemene başladığınızda zemine doğru düz parçalar almanızı sağlar. Daha çok ahşap tokmak ile kullanıma uygun olabileceğini söyleyebilirim. Fiyatı 300 TL ‘dir. (Distribütör veya yetkilendirilmiş satıcılardan güncel fiyatına bakınız.)

Kirschen Two Cherries 30mm Deve Boynu (bükülmüş) iskarpela

Kuksa için oldukça ideal bir deve boynu iskarpela. Tabi 30mm ağız yapısı ufak kuksa yapmak isteyenler için ideal olmayabilir. Standart boyut diyebileceğimiz bir kuksa ve kaşık oyma için daha uygun olacaktır. Yine aynı modelin farklı ağız ölçüleri de mevcut. Ortalama 440 TL civarında satış fiyatı vardır. (Distribütör veya yetkilendirilmiş satıcılardan güncel fiyatına bakınız.)

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Kirschen Two Cherries 30 mm bükülmüş deve boynu

Pfeil Deve Boynu 25 mm Oluklu İskarpela

İsviçre markası olan pfeil oldukça kaliteli diyebileceğimiz liste içerisinde. 25 mm ağız yapısı ve deve boynu tasarımı ile kuksa yapımında tercih edilecek bıçaklar arasında. deve boynu tam anlamıyla en dipten parça çıkarmaya ideal gözükmese de kuksa yapımında ek olarak oyma bıçağı da kullanacağımız için çok sorun oluşturmayacaktır. 320 TL ortalama satış fiyatı bulunmaktadır. (Distribütör veya yetkilendirilmiş satıcılardan güncel fiyatına bakınız.)

Morakniv 164 Oyma Bıçağı

İlk kuksa oyma bıçaklarımdan biri olan Morakniv oyma bıçağı oldukça iyi sonuç veren ve ağız yapısı bileyi iyi alan, yüksek keskinlik veren iyi bir seçenektir. Sağ ve sol el kullanımı için ayrı modelleri olduğu gibi bir de çift ağız (çift taraf kesici yüzey) modeli bulunmaktadır. Her ne kadar çelik kısmı çok ince gibi gözükse de yamulma ve kırılma sorunu ile uzun yıllar kullanmama rağmen karşılaşmadım. Satış fiyatı 260 TL civarında (Distribütör veya yetkilendirilmiş satıcılardan güncel fiyatına bakınız.)

NAREX Ahşap Kaşık Kuksa Kaşık Oyma Bıçağı 

Dar ağız yapısı dana çok derin kısımdan parça almak için uygun olduğundan kuksa yapımında kullanımı oldukça rahattır. Oluklu (deve boynu) iskarpela kullanırken oluşan olukların izini temizlemek için ve zımparaya daha az iş bırakmak adına oyma bıçaklarına da ihtiyaç olacaktır. Hatta süreç biraz uzasa da sadece bu oyma bıçakları ile kuksa yapmakta mümkün. 230 TL satış fiyatı bulunmaktadır. (Distribütör veya yetkilendirilmiş satıcılardan güncel fiyatına bakınız.)

Titi 1161 Ahşap Kuksa Kaşık Oyma Bıçağı 

2’li set şeklinde satılan Titi Kuksa oyma bıçağı, uygun fiyatından dolayı yeni başlayanlar için bir tercih olabilir. Tabi bu tarz bir hobinin devamlılığı gelir mi gelmez mi soru işaretiniz varsa. Ekipmana yapılan yatırım bana göre önemlidir. Bu sebepler tercih ederken biraz daha ileriyi düşünmek lazım. Keza Titi markası da özellikle yeni başlayanlar için tercih edilebilecek üründür diyerek satışa sunuyor. Karbon çelik olan bu oyma bıçakları sanırım biraz daha erken körelme yaşatabilir. Bu yüzen bileme işlemini de bilmeniz veya yakınlarınızda bu konuda destek alabileceğiniz birilerinin olması gerekli. 2’li set fiyatı 110 TL (Distribütör veya yetkilendirilmiş satıcılardan güncel fiyatına bakınız.)

Kuksa Oyma Bıçağı (Yerli Ustalar)

Yerli üretim ahşap kuksa kaşık oyma bıçağı konusunda liste oluşturmakta epeyli zorlamdım. Çünkü şu ana kadar uzun süre yerli el yapımı bir oyma bıçağı kullanmadım. Bu konuda deneyim sahibi arkadaşlarıma danıştığımda ise kimisi oldukça memnum kimisi ise bolca şikayet doluydu. Kendi deneyimim olmadığı için bu konuda tarafsız bir liste çıkarmak oldukça zor oldu. Aşağıda bulacağınız yerli üretim kuksa oyma bıçakları ve deve boynu oluklu ıskerpelalar, tamamen deneyim sahibi insanların yorumları ile aktarıldı. Özellikle şikayet kısmında üreticilerin bir cevabı varsa yazıya yorum olarak bıraktığında direkt yayınlıyor olacağım. Sizlerinde farklı önerisi , memnuniyeti ya da şikayeti varsa yine yorum bırakabilirsiniz. Aşağıdaki sıralama rastgele yapılmıştır.

Aşağıdaki yerli oyma bıçağı ve oluklu iskarpela üreticisi ustalardan gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz. Şikayet kısmı elbette olabilir. Tüm listedeki ustalar şikayetlere olumlu yaklaşıp, sorun çözümüne gittiği için listede yer almıştır. İşçilik, malzeme ve emek kısmında farklıklar vardır. Tercih kısmı sizindir.

Atölye Örsan Kuksa Oyma Bıçağı

Kendisi de kuksa yapımı ve ahşap oyma işleri ile uğraşan ustalardan bir tanesi. Bu yüzden oyma bıçağı satışı konusunda, gelecek şikayetlerin veya diğer adıyla olması gerekenlerin öncesinde farkında olduğu düşüncesindeyim. Keza birçok sert ağaç ile farklı çalışmaların içinde olan, bu çalışmalarından ise olumsuz bir şikayet duymadım. Ahşap oyma bıçağı satışına yeni başlayacağı için bu konuda herhangi bir şikayet, olumsuz veya olumlu bir yorum aktarımı yapamayacağım. Fakat yaptığı işe oldukça güvenen ve diğer alanlarda olumlu birçok yoruma sahip olduğu için şimdiden listede. Kuksa bıçağı satış fiyatı 125 TL (güncel fiyat için lütfen instagram @atolyeorsan hesabı ile iletişime geçiniz.)

Kuksa Oyma Bıçağı | Kanca Oyma Bıçağı

Wood Desing Kuksa Oyma Bıçağı

Kuksa yapmaya başladığım günlerde tanıştığım ve birçok alanda bilgisini saatlerce paylaşan, işinin ehli ustalarından biri. Birçok insanında Zeytin Kuksa ile tanıdığı biri olduğunu söyleyebilirim. Kuksa oyma bıçağı, oluklu iskarpela ve yontma bıçağı satışı var. Oyma bıçakları ile ilgili oldukça olumlu yorum var. Şikayet konusunda ise sadece satış fiyatları yüksek diyenlere rastladım. Tabi bu noktada kendisi ile iletişimde olduğumdan görüştüm ve çelik (K510, CK75,1090) kullandığını, çok fazla bileye gerek kalmadan (kalsa da çelikten çok yemeyeceği için) uzun yıllar kullanılabilir malzeme seçtiğini, ürün fiyatını ise malzeme ve işçilik belirler yanıtını aldım. kuksa-kaşık oyma bıçağı 150 TL, Deve boynu 180 TL Yontma bıçağı 250 TL (Güncel fiyatlar için instagram @wood.desing hesabından kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.)

Ahşap Kuksa Kaşık Oyma Takımı

Ömer Efe Kuksa Oyma Bıçağı

Yine kuksa yapmaya başladığım günden bu yana adını duyduğum ve birçok kullanıcısı olduğu bildiğim ustalar arasında. Oyma bıçağı dışında farklı alanlarda da bazı kamp ekipmanları üretiyor. O farklı ekipmanları da kullanmadım fakat kamp arkadaşlarımda denk gelip, kısa deneyimleme fırsatı buldum. Ek olarak normal kamp bıçağı üretimi de yapmakta. Konumuza dönersek kuksa oyma bıçağı konusunda yine oyma işlerine vakıf olduğu için tecrübeli bir usta. Deneyimlemedim dedim ama kullanan birkaç dosta danıştım. Olumlu yanıt sayısı oldukça fazla. Bu yüzden listede yer verdim. Oyma bıçağı özellikleri ve satış fiyatları: 2mm 1075 karbon çeliği kullanan Ömer Efe sap kısmı için düz ama ele oturaklı olacak şekilde kayın ağacı kullanıyor. Oyma bıçağı 3cm, kesici ağız ise yaklaşık 6cm. Oyma bıçağı satış fiyatı 100 TL, yontma bıçağı da 100 TL. Fiyat ve kullanıcılardan gelen olumlu yorumları baz aldığımda tercih edilebilir. (Güncel fiyatlar için instagram @omer.efe hesabından kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.)

Ömer Efe Kuksa Kaşık Oyma Bıçakları

Ahmet Açık Forge Kuksa Oyma Bıçağı

Ahşap kuksa kaşık oyma bıçağı konusunda uzun zamandır benden öneri isteyen sayısı çok olduğu için belirli aralıklarla araştırmalar yaparken, 31 Ekim tarihinde instagram üzerinden yaptığım aramada usta karşıma çıkmış ve kullandığı çelik türü ve fiyatlarını istemiştim. Bu içerik öncesi İnstagram hesabımdan, sizlerin deneyimini ve kuksa oyma bıçağı satın aldığınız ustayı öğrenmek için sorduğumda yanıt olarak gelen ustalar arasında. Gelen yanıtlarda fiyat konusunda yakın zamanda yaşanan bazı şikayetler aldım. Bu konuda usta ile görüşüp net bilgiyi ileteceğim. Revize: içerik sonrası usta bana ulaştı. 1070 oyma ve yontmada O2 çelik, kaşık uçlu iskarpela Böhler 510 çelik kullandığını iletti. Deve boynu iskarpela 140 TL, kuksa kaşık oyma bıçağı 120 TL . Kullanılan malzeme ve güncel fiyatları bence oldukça iyi. Tercih edilebilir. (Güncel fiyatlar için instagram @ahmetaciksforge hesabından kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.)

Daha detaylı inceleme için tıklayınız

Kuksa oyma bıçağı

Mehmet Marangoz / Ozul Kuksa Oyma Bıçağı

Yine ilk kuksa oyma bıçağı yapan ustalardan biri diyebilirim. Aslında bakarsanız benim de yaklaşık 2-3 yıl öncesinde bir oyma bıçağı satın alıp kısa bir süre deneyimleme fırsatım oldu. Çok kısa bir deneyim olmasındaki sebep oyma bıçağımı bir öğrenci arkadaşa hediye etmem. Bu denli kısa bir deneyim olduğu için tam olarak olumlu – olumsuz değerlendirmem doğru olmaz. Yine sosyal medya üzerinden sorduğumda birkaç kullanıcı yanıtı aldığım için listeye ekledim. Bıçak, ahşap oyma, marangoz ürünleri gibi farklı çalışmaların içinde bir usta. Deneyim notlarını yorumlar kısmında sizlere bırakıyorum. Oyma bıçakları 1060 karbon çeliğinden üretilmiştir. Oyma bıçağı fiyatı 150 TL dir. (Güncel fiyatlar için instagram @ilkbicagim hesabından kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.)

Kuksa Oyma Bıçağı

1 Comment

  1. @ahmetaciksforge Ahmet ustayı önerenlerden birisiyim. Kendisiyle tanışmam deri masat arayışım esnasında oldu. Sayfasını incelerken bıçaklarınıda gördüm. Tüm ihtiyaçlarımı sipariş verdim, siparisimdeki etkenlerden biriside tabiiki fiyatlarıydı. Bıçak için konuştuğum birçok ustadan daha uygun fiyatlara satış yapıyor. Ürünler gelince kuksa ve kaşık yaptım uygun fiyata karşılık çok kaliteli ürünler. Uzun zaman önce kampçılık ve oyma işlerine merakım başladığında pazarlama ağına düşüp ithal markalaı ürünlere çok para verdim. Artık sadece kendi ustalarımızı tercih ediyorum ve Ahmet usta herkese tavsiye edebileceğim kalitede ürünler üreten bir usta.

Bir yorum yazın