İstanbul’un en büyük sorunu olan yeşil alan ihtiyacına çözüm olabilecek bir proje Kemerburgaz Kent Ormanı 5 milyon 526 bin metrekarelik alan üzerine kurulu bu projenin büyük bir kısmı henüz yapım aşamasında. 1 milyon metrekarelik alan kullanıma şu an açılmış durumda. Özellikle çocuklu ailelerin günübirlik vakit geçirebileceği, geniş ve düzenli bir alana sahip.

Kemerburgaz kent ormanı

Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede?

Kemerburgaz üzerinden pirinççi köyüne giderken yolun sol tarafında ana giriş kapısı bulunan ve pirinççi köy yolu boyunca uzanan geniş bir alan içerisinde. Kemerburgaz Kent Ormanı birkaç farklı girişe sahip olsa da şu an kullanılan giriş kapısı, pirinççi köy yoluna girdikten sonra ilk karşınıza çıkan kapıdır.

Kemerburgaz Kent Ormanı Adres 

Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, 34077 Eyüp/İstanbul

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti

Kent ormanı halkın kullanımına yeni açıldığı için girişte bir ücret alınmıyor. Tabi ilerleyen zamanda bir giriş ücreti olabilir.

Kemerburgaz Kent Ormanı giriş ücretleri açıklandı!

  • Motosiklet 10.00 TL
  • Otomobil 15:00 TL
  • Küçük Minibüs 45.00 TL
  • Büyük Minibüs 80.00 TL
  • Otobüs 125.00 TLkemerburgaz kent ormanı giriş ücreti 2020

Ana giriş kapısında sol tarafta bir güvenlik kulübesi var. Biraz ilerisinde ise bariyerleri çaık şekilde bir giriş kapısı. Yani Kemerburgaz Kent Ormanı giriş ücretleri belirlendiğinde bu kapıda ödeme yaptıktan hemen sonra otopark alanına giriş sağlayabileceksiniz. Ana giriş kapısından girmeyip yol boyunca devam ettiğinizde ise yapımı devam eden izci kampı sizi karşılayacak.

kemerburgaz kent ormanı yürüyüş alanı

Kemerburgaz Kent Ormanı’na Nasıl gidilir?

Hasdal üzerinden otobandan gidecekseniz, İstanbul Hava limanı tabelalarını takip ediniz. Kemerburgaz tabelaları her ne kadar sizi alana ulaştıracak gibi gözükse de U dönüşü yapmanı gerektiren bir yola sürükleyecek. Bu yüzden Kemerburgaz giriş tabelasını geçtikten hemen sonra Habibler tabelasını takip ederseniz Kemerburgaz Kent Ormanı ana giriş kapısına çok daha rahat ulaşmış olacaksınız.

Kemerburgaz Kent Ormanı Otobüs ile Ulaşım?

Kemerburgaz Kent Ormanına Otobüs ile gitmek isteyenler için direkt bir alternatif şu an için yok. İETT nin 48 Göktürk otobüsleri ile  belirli bir yere kadar ulaşım sağlıyor olsanız da yürüyerek gitmek için epeyli bir yol var. Fakat bu konuda İBB bir çalışma yapacaktır. Yine Kemerburgaz kent ormanına metro ile de ulaşmak mümkün olacak. Yeni yapılan metro istasyonu kent ormanı yakınından geçip hava limanı istikametine devam etmekte.

Kemerburgaz Kent Ormanında Neler Yapılır?

Yapım aşaması bitip halka açılan Kemerburgaz ormanı bir çok etkinliğin ev sahibi olacak. Öncelikle yürüyüş parkuru her ne kadar Belgrad ormanındaki yürüyüş parkuru görüntüsüne sahip olmasa da beton zemin üzerinde doğa ve göl manzaralı geniş bir yola sahip. Alan içerisinde bulunan ve yürüyüş parkurunun ters istikametinde olan seyir terası ise eşsiz bir manzaranın ev sahipliğini yapıyor. Fakat bulunduğu konum itibari ile sonbahar ve kış aylarında bolca rüzgar aldığını unutmamak lazım. Yaklaşık 15-20 dakika süren yürüyüş sonrası bu seyir terasına ulaşabiliyorsunuz. Yine alanda görülmesi geren ve ana giriş kapısına en uzak noktada olan seyir kulesi, harika bir manzaranın yanı sıra güzel bir deneyim sunuyor. Henüz seyir tepesine giden yolların yapım aşamasında olduğunu hatırlatmamda fayda var. Yol boyunca çok az insana rastladım. Fakat seyir kulesinin olduğu kısımda bolca evsiz köpek var. Herhangi bir sorun oluşturmadı ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

kemerburgaz kent ormanı çocuk oyun alanı

Kemerburgaz Kent Ormanı mangal yakmak yasaktır!

Kemerburgaz Kent ormanı içinde mangal ve semaver yakmak yasak. Hatta piknik, kamp tüpü dahi yakılması yasak. Bolca bulunan masalarda piknik yapmak istiyorsanız yeme içme için tüm malzemeleri gelmeden önce almalısınız. Özellikle çay vb sıcak içecekler için tüp yakmak yasak olduğundan termos getirmeyi unutmayın.

Kent ormanı içinde Beltur’a ait bir restoran var. Fiyat konusunda standart Beltur fiyatları mı bilmiyorum. Kent ormanında kahvaltı yapmak isterseniz kişi başı ortalama 40-50 TL gibi bir ücret çıkıyor.

Restoran bölümünün hemen üst tarafından bisiklet kiralama noktası var. Bu alanda 20-30 TL arasında değişen rakamlara bisiklet kiralayabilirsiniz. Özellikle yürüyüş yolu üzerinden baraj gölünün yanında bir bisiklet sürüşü çok keyif verebilir.

Kemerburgaz Kent Ormanı Otopark Sıkıntısı Var Mı?

Alan içerisinde tamamlanmış 4 adet otopark gördüm. İlk girişte sağ kısımda olan otopark Cumartesi sabahı gittiğimde neredeyse boştu. Fakat öğlene dolu dolan otopark a alternatif biraz daha ileride bulunan diğer otoparklara güvenlik görevlileri yönlendiriyor. Muhtemelen Pazar günleri otopark sorunu olabilir izlenimi var ama henüz tamamlanmamış olan otoparklarında kullanım açılmasından sonra bu sorun ortadan kalkar gibi.

Cumartesi günü sabah 9 gibi gittiğim Kemerburgaz Kent ormanından akşam saat 6 da ayrıldığımda halka açılmış olan büyük bir kısmı bitirmiş oldum. Tabi uzun bir yürüyüş sonrası tamamladığımı belirtmemde fayda var. Kent ormanı her ne kadar İstanbul’un halkının yeşil alan ihtiyacını karşılıyor olsa da genel görünüm biraz daha etkileyici olmasını beklerdim. Dünya’da örnekleri olan şehir parklarına nazaran biraz zayıf geldi diyebilirim. Tabi şu an tamamlamadığı için bir çok alanı gezme fırsatım olmadı. İlerleyen zamanda göreceğiz.


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın