Özellikle çocuklu ailelerin soğuk havalarda kamp için en çok aranan listesinin başında kamp ve çadır sobası yer almakta. Yine kış kamplarında konfor arayanların çadır sobaları vazgeçilmezi. Soba kurulumuna uygun olan bir çadıra sahipseniz çadır sobası tercih edebilirseniz. Eğer çadırınızda soba yakılmıyorsa kamp sobanızı açık alanda kullanabilirsiniz. Yani kamp sobalarını iki ayrı başlıkta değerlendirmemiz şart.

Kamp ve Çadır Sobası

Kamp ve Çadır Sobası Tavsiyesi

Hem Türkiye hem de yurt dışı kaynaklarının büyük kısmına baktım. Yurtdışında çok fazla seçenek olsa da  Türkiye’de birkaç firma dışında üretim yok. Öncelikle konuyu kamp sobası ve çadır sobası olarak iki ayrı başlıkta incelememiz gerekiyor. Kamp sobaları açık havada kullanıma uygundur. Bunun en büyük sebebi zemine yansıttığı ısı ve duman çıkışının düzensiz olmasıdır. Yani kamp sobasını çadırda kullanmanız mümkün değildir. Çadır sobalarının fiyatları daha yüksektir. Bunun en büyük sebebi çadır için kullanıma uygun soba teknik özellikleridir. Detaylıca bunları inceleyeceğiz.  

Çadır Sobası Tercihi

Çadır sobası kullanımı için uygun bir çadıra sahip olmalısınız. Kanvas çadırların büyük kısmında soba baca çıkışı sabittir. Bu yüzden rahatlıkla çadır sobası kullanabilirsiniz. Ek olarak kış kamplarında sobalı çadır içinde yüksek konfor elde etmek isteyenler, polyester yani bildiğimiz klasik kamp çadırlarını da sobalı çadıra uygun hale getirebiliyorlar. Decathlon Arpenaz 4 aile çadırı bu iş için oldukça uygun. Decathlon aile çadırlarının balkon bölümünde bir zemin olmadığı için soba ısısı direkt yere gidecektir. Yine yüksek tavan bazı kamp çadırları da bu iş için oldukça uygun. Decathlon çadır sobası için baca çıkışı satmıyor. Bunun için Türkiye’de birkaç firma satışı olsa da aliexpress gibi yurt dışı sitelerden çok daha uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Çadır sobası için yurtiçi alternatifleri sınırlı olsa da yurt dışı alternatifleri oldukça yüksek. Fakat burada dikkat etmemiz gereken önemli bir konu var o da fiyat! Yurt dışında kanvas çadır fiyatları Türkiye’ye göre daha düşük bulanabiliyor olsa da çadır sobalarının fiyatları oldukça yüksek. Birkaç markanın en alt modelleri bile 500 USD civarlarından başlamaktadır. Türkiye’de o alt model çadır sobalarından daha kaliteli üretimler var ve fiyatları yarı yarayı belki de daha düşük.

Nature Compact Katlanır Çadır Sobası

Türkiye’de yurt dışında olan çadır sobalarının varlığından Nature Compact sayesinde haberdar olmuştum. Üretim öncesi bazı paylaşımlarını görmüş, sonucun ortaya çıkmasını uzun süre sabırsızlıkla beklemiştim. Tercih edilen malzeme, kullanım kolaylığı ve tasarımıyla birlikte harika bir sonuç ortaya çıkmış. Kar kamplarına giderken yükün ağırlığına göre çantayı ayrı olarak rahatça taşıyabilirsiniz. Yine kullanım sonrasında sobanızı katlayıp, is lekelerinden uzak bir şekilde sobanızı taşıyabilirsiniz. En büyük artılarından bir tanesi de kolay kuruluma sahip olması. Tornavida vb bir ekipmana ihtiyaç duymadan saniyeler içinde kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz. Titanyum alaşımlı katlanır çadır sobasının özellikleriyle başlayalım.

Katlanır Çadır Sobası

Titanyum Çadır Sobası Detayları

 • Titanyum alaşımlı çelik malzeme
 • Basit kurulum (cıvata somun vs gerektirmiyor)
 • Seramik ısıya dayanıklı ön cam
 • Ön yüzeyde sürgülü hava giriş kanalı
 • Kıvılcım çıkışı engelleyen damper
 • Yağmur girişini engelleyen baca şapkası
 • Taşıma için şık ve ince kanvas çanta

Çadır Sobası Ölçüleri

 • Katlanmış Ölçüler Genişlik: 20cm x Uzunluk: 36cm x Yükseklik: 6cm
 • Kurulu Ölçüler Genişlik: 20cm x Uzunluk: 36cm x Yükseklik: 30cm
 • Baca Dahil Yükseklik 2,4m (Standart baca için)

Kamp Sobası Tercihi

Kış kamplarında ısınmak için hafif ve pratik çözüm olarak önereceğim bu sobanın fiyatı 120 TL civarında. Hafif olmasının yanı sıra farklı kullanım alanlarıyla da ihtiyaçlarımıza hizmet ediyor. Üst kısmında çay kahve ve yemek pişirebilirken, üst gövdeyi çıkardığımızda içinde bulunana ızgara teli sayesinde mangal olarak kullanabiliriz. Çadır sobası olarak kullanıma uygun değildir. Odun haznesi kapağı tam olarak kapanmadığı için dışarıya duman kaçağı verecektir. Ayrıca kullanılan malzeme ince olduğu için hem zemine hem de etrafına oldukça yüksek ısı veriyor. 

Kamp Sobası

Katlanır Çadır Sobası Yorum

Eğer katlanır, kalıcı ve kaliteli bir ürün arıyorsanız Nature Compact çadır sobasını kesinlikle tavsiye ederim. Üretiminin yeni olması ve en çok da soba kullanımına uygun çadırı olanların az sayıda olması deneyim notu eksikliğini ortaya çıkarıyor. Fakat instagram sayfası üzerinden kullanıcıları etiketleyerek deneyimlerine yer veriyor. Ben de yeni aldığım bu çadır sobasını önümüzdeki hafta yapacağım kampta bolca deneme fırsatına kavuşacağım. Hatta bu konuda kurulumundan deneyim notlarına kadar detaylıca youtube kanalıma bir video ekleyeceğim.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Gazlı Çadır Sobası

Aşağıdaki ürün çadır içinde kullanıma kesinlikle uygun değildir. Tüpün üstede yer alan aparatın ağırlığından dolayı devrilme riski vardır. 450 gr kartuş ile en uzun 4-5 saat kullanabilirsiniz. 

Gazlı Çadır Sobası

Gazlı Çadır Sobası Riskli Mi?

Kısa süreli uyumadan önce çadırı ısıttıktan sonra kapandığından emin olup uyuyabilirsiniz. Ayrıca çadırın içinde kendiniz veya çocuğunuz varsa pencerelerden birinin açık bırakmanız çok önemli. Çadırın içinde kimse yokken açık bırakmış olsanız dahi çadıra girmeden önce birkaç saniye çadırı havalandırmalısınız. Gece boyunca yine soğuk havayı kırmak için aralıklarla uyanıp kısa süreli kullanabilirisiniz. Fakat belirttiğim gibi gaz ile çalışan bu ürünü kesinlikle kapatmadan uyumayınız ve çalışırken çadırın pencerelerinden birini açık bırakınız. Tabi her ne kadar katalitik soba gibi ateşleme önünde koruyucu tel olsa da çadırın ne kadar kolay yanabileceğinden bahsetmeme gerek yok. Gerekli güvenlik önlemlerini mutlaka alınız.

Kamp ve çadır sobası tavsiyeleri

Kamp Sobası Yapımı

Bununla ilgili detaylı bir anlatıma hatta videoya gerek duyabiliriz. Özellikle gaz tüpünden soba yapım video sayısı oldukça fazla. Asıl konu çadır sobası yapımı diyebiliriz Bununla ilgili bilgi ve ekipman yoksa zaten imkansıza yakın. Bu imkansızlık kelimesini seçmemdeki sebep tabi ki de bütçe. Çadırda kullanmak için soba yapımı konusunda en detaylı anlatım Cemal Açar’a ait diyebilirim Youtube’da 34 dakikalık bir video ile detaylıca süreci göstermiş. İzlemenizde fayda var.

4 Yorum

  • onu da çok araştırdım ama mazotla çalışanlar çadır için sıkıntı. 12v ile çalışanlar içinde forumlarda çok kısa sürede hata verip, iç tellerinden atmalar oluyormuş ki bu eğer dışa doğru bir atma ise gece çadırında ciddi bir sorun oluşturabilir. Bu konuda net bilginiz olursa paylaşırsanız sevinirim.

 1. Bütan – propan gaz karışımı ile yanmalarda karbonmonoksit çıkışı ihmal edilebilir ölçülerde oluyor. Yani sobayı çalıştırdıktan sonra havalandırma veya uyurken kapatma gibi önlemlere zehirlenme riski açısında gerek yok. Ancak uyurken aktif alev çıkaran bir cihaz elbette yangın riski oluşturacaktır.

  • Bilgi için teşekkürler. Bu sobalarda her ne kadar alevleme noktasında sıkıntı olmasa dahi uyurken sönme vs gibi ihtimallerde risk almamak adına kapatmak çok daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak dediğiniz gibi her ne kadar sağlam bir zemine dahi koysak yangın riskini de göz önünde bulundurmak gerekli. Gece uyumadan önce yaklaşık 5-10 dakika çalıştırıp, çadırın içindeki soğuk havayı kırmak sanırım herkes için yeterli olacaktır.

Bir yorum yazın