Kamp hayatı Türkiye’de çok hızlı büyürken çok hızlı da değişiyor. Son zamanlarda glamping denen kültürün vazgeçilmezi olan kanvas çadır sayısı Türkiye’de arttı.Yurt dışında popüler olan kanvas çadır Türkiye’de de yerini almaya başladı. Tabi kanvas çadır almayı düşünenlerin en büyük amacı içinde çadır sobası kullanacağı bir çadıra sahip olmak. Geniş ve içinde ayakta durabileceğiniz bir yüksekliğe sahip çadırların en büyük dezavantajı ise kapladıkları yer. Bu dezavantajı, doğal alanlarda düz zemin bulabilmek takip ederken kamping alanlarında da 2 ya da 3 katı ücret talep edilmesi de söz konusu.

Güncel ve uygun fiyatlı Kanvas Çadır listesine ulaşmak için tıklayınız.

Kanvas Çadır Nereden Alınır?

Glamping nedir? 

Uzun yıllardır Avrupa’da uygulanan hatta bu konuda camping alanlarının yaygın olduğu bir çeşit kamp türü. Doğayı ve doğada olmayı seviyorsunuz fakat konfor alışkanlıklarınızdan da fedakarlık yapmak istemiyorsanız glamping aradığınız çözümün anahtarı. Büyük çadırların içinde çift kişilik yataklar, ateş çanakları, ahşap sandalyeler vs gibi kendinizi lüks bir otelde hissedeceğiniz harika bir alternatif. Türkiye’de de yeni keşfedilen bu modern anlayış gün geçtikçe daha çok yaygınlaşıyor.

Kanvas Çadır Tavsiye 

Kanvas çadır alırken dikkat etmemiz gereken en önemli konu kumaşıdır. Su geçirmezlik seviyesi, kurulum kolaylığı, paketlenmesi ve ağırlığına dikkat etmeliyiz. Kış şartlarında kullanıma pek uygun olmadığı için içinde soba yakmanıza izin veren boyutlarda bir kanvas çadır bakmanız da önemli bir detay. Aliexpress gibi bir çok yurt dışı satış sitesinden temin edebileceğiniz bir ek parça ile kanvas çadırınıza soba çıkışı ilave etmeniz mümkün.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Aile İçin En Uygun Tercih Kanvas Çadır Mı?

Çocuklarıyla kamp yapanlar için konaklama tam bir eziyet haline geliyor. 3 kişilik bir çadırın içinde çocuklar rahat etsin diyerek iki büklüm yatan yetişkinler için bu çadırlar büyük bir avantaj. Doğru tercih ile kurulumu kolay, içinde güvenle soba yakabileceğiniz bir çadır, hem sizin hem de çocuklarınızın konforlu, keyifli bir kamp yapmasına izin verir. Detaylı olarak çadır seçimi ve tavsiyesini ele aldığım Çadır içeriğime göz atabilirsiniz.

Kanvas Çadır Boyutları

Farklı boyutlarda sunulan kanvas çadırlar için en ideal ve ne çok satılan 400*400*250 cm ölçüleri ile 4M seçeneğidir. Ortalama 5 kişi rahatça konaklayabilir.

Diğer boyutları

3M – 300*300*200

5M 500*500*300

6M 600*600*350

** İlgili ölçüler yurtdışı kanvas çadır satan firmaların ortalama ölçüleridir. Üretici firmaya göre değişkenlik gösterebilir.

Kanvas Çadır Ağırlığı 

Kanvas çadır alacakların en çok tereddüt ettiği konu çadırın taşınmasıdır. Ortalama 4M modelinin ağırlığı 20K civarıdır. Bu ağırlık kullanılan kumaşa göre değişiklik gösterir.

Kanvas Çadır Nereden alınır? 

Bu çadırların temini noktasında şu ana kadar tek çözüm Aliexpress gibi yurt dışı firmalardı. Örneğin Aliexpress, Amazon gibi sayfalarda bu çadırlara bulmak için arama bölümüne Canvas Tent, Bell Tent, cotton Canvas Tent yazabilirsiniz.

Yakın zaman önce Türkiye’de Tanus Çadır altında yerli üretime başlandı ve şu aralar birçok outdoor ekipman satan firma ile anlaşıp satışa sundular.

Tanus Çadır

Yerli üretim olmasına rağmen fiyatı bana çok yüksek geldi.  Bunun yanı sıra Tanus markasının ürettiği CT20 modelinde dikkatimi çeken diğer konu ağırlığı. 40 KG ağırlığa sahip olması ciddi bir dezavantaj. Bu tarz bir çadırı aracınız ile taşıyacak olsanız da kurulum ve toplamasında, çadırı kurulacak alana taşımak vs ciddi bir sorun teşkil edeceği kesin gibi. Şu an satışta olan CT20 modeli 12,25 M2 dir. Boyut olarak gayet ideal ölçüde. Standart baca çıkışı da büyük bir avantaj diyebilirim. Tabanı çadır ile birleşik. Özellikle yaz aylarında tabanı kurmadan festival çadırı gibi kullanmak isteyenler olacaktır. Bu yüzden sabit taban bu tarz bir kullanımı kısıtlayabilir.  Aşağıda, diğer markaların içeriğini anlattığım yazıların görsellerinde bu ayrılabilir tavan olayını daha net görebileceksiniz. Bu durumda abi ki bana göre bir dezavantaj diyebilirim. Şu an ki ct20 modeli kanvas çadır satış fiyatı 3700 TL civarında.

  • Güncel fiyatlar için ilgili markasının sitesine göz atabilirsiniz.

Aliexpress Kanvas Çadır 

Sanırım birçok kişinin tercihi Aliexpress’de satılan kanvas çadırlar olmuştur.

Birçok farklı firmanın üretip atışa sunduğu sitede 4M çadırlar için ortalama fiyatlar 500-600 USD civarıyken 3M olan modelleri 360 USD civarına bulabilirsiniz. . Kargo bedava seçeneğini işaretlediğinizde Türkiye’ye kargolama ücreti almayan firmalar listelenecektir. 

4M Kanvas Çadır için Aliexpress de rastgele bulduğum kargo bedava fiyat.

3M çadır için Aliexpress de rastgele bulduğum kargo bedava fiyat.

Nordisk Kanvas Çadır 

Merkezi Danimarka olan Nordisk, Almanya, Çin ve Japonya da hizmet vermektedir. Kanvas çadır konusunda en kaliteli kumaş ve aksesuarları sunduğunu söyleyebiliriz. 1901 yılından beri faaliyette olan Nordisk, ciddi bir birikim ile yoluna devam ediyor. Sanırım yakın zaman da ben de bu modelden edineceğim.

Nordisk’in en çok tercih edilen modeli ise 12.6 m2 ile Asgard Family Tent modeli.

Bu model de taban kısmı yine ayrılabiliyor. İç kısıma ise ayrıca satın alabileceğiniz odaları ekleyebiliyorsunuz.

Toplam ağırlığı 16KG. 

Kanvas çadır olarak farklı modellerin yanı sıra normal çadır üretimide yapan Nordisk’in tüm modellerine Nordisk Tent ‘e tıklayarak bakabilirsiniz. Kendi sayfasın üzerinden sadece çadırlarını tanıtırken Amazon gibi sitelerden satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Canvas Camp 

Canvas Camp adı altıyla kanvas çadır ve aksesuarlarının satışını yapan bu firmanın merkezi Belçika’da dır. İsim itibariyle de Kanvas Çadır konusunda çok fazla modele sahip. Neredeyse Kanvas Çadır denilence ilk akla gelen yer diyebiliriz.

Kendi sitesi üzerinde satış yapıyor. Fiyatları 500 Euro dan başlamaktadır. Canvas camp sibley 400 modeli en çok tercih edilen çadırlar arasında.

Kodiak Canvas Çadır

Kodiak kanvas çadır son zamanlarda sıkça karşımıza çıkar oldu. ABD üzerinde üretimini yapan Kodiak Canvas, tüm dünyaya kargo çıkarmaktadır. Kodiak canvas çadır fiyatları 400 USD ile 900 USD arasında değişmekte. En çok satılan kanvas çadır modeli 10×10 flex – bow diyebiliriz. İçinde ayakta durabileceğiniz ölçülere sahip bu çadır, ön bölümünde de oturma alanı oluşturan bir tenteye sahip. Kodiak kanvas çadırlarda zemin standart olsa da soba çıkışı bulunmuyor. Firmanın sayfasında da çadır sobası için bir çıkış satılmıyor. Yani çadırı satın aldıktan sonra soba çıkışını ayrıca alıp,  kumaş üzerinde delik açarak monte edebilirsiniz. Aileler için Kodiak canvas çadır oldukça mantıklı diyebiliriz. En büyük eksisi ağırlığı. 10×10 olan ölçülere sahip kanvas çadırın ağırlığı 31 kg.

Pomoly Kanvas Çadır

Kanvas çadırlar arasında en uygun fiyatlı tercih diyebilirim. Bu firmanın kanvas çadır kumaşları %70 kanvas %30 polyester şeklinde. Bu durum çok düşük bir ağırlık sunmasının yanı sıra daha üst bir dayanıklılık da sunuyor diyebilirim. Üç farklı boy olarak satılan kanvas çadırların arasında doğal kamp alanları, kamping alanları gibi kısıtlı dar yerlerde de kullanıma uygun olması açısında orta boy olanı tavsiye ederim. Çadır aksesuarı olarak satılan yarım veya tam iç tente seçeneği de oldukça iyi bir detay. Özellikle direkt zemin üzerinde kamp yapmak isteyenler tercih edebilirim. Soba çıkışı ve ısıya dayanıklı baca aparatı fiyata dahi olarak sunuluyor. Daha detaylı anlatım için Pomoly Kanvas Çadır yazıma göz atabilirsiniz.

Yurt Dışından Kanvas Çadır Nasıl Alınır? 

Aliexpress, amazon veya çadır firmasının kendi internet satış sayfasından çadır alırken öncelikle dikkat etmemiz gereken konu kargo ücretidir. Çadırın ağırlığı ve boyutunu göz önüne aldığımızda ciddi bir kargo ücreti söz konusu olabilir. Siparişinizi verdikten sonra çadırınızın öncelikle gümrüğe gelecektir. Burada sipariş sırasından verdiğiniz bilgilere istinaden kargo firması personeli sizi arayacak ve kargonuzun hangi gümrükte olduğuna dair bilgi ve konşimento numarasını veriyor.  Gümrük ücretini ödedikten sonra çadırınızı teslim alabilirsiniz.

Kanvas Çadır Gümrük Ücreti Nedir?

Yurtdışından aldığınız çadır için Avrupa Birliğine bağlı bir ülkeden almışsanız %18, Avrupa dışında bir ülkeden almışsanız %20 lik bir gümrük vergisi ödüyorsunuz.Yani 2000 TL lik bir çadır aldığınızda 400 TL gümrük vergisi ödeyeceksiniz.

Gümrük Vergisinde Kilo ve Fiyat sınırlaması Var mı?

En önemli ve sorun çıkan konulardan birisi bu. Çadırın 30KG altında bir ağırlığa sahip olması ve 1500 Euro’nun altında bir fiyatı olması gerekiyor. Eğer bu belirtilen rakamların çok az da üstüne çıksa kargonuzu bir gümrük müşavirliği olmadan çekemiyorsunuz. Bununla ilgili instagramdan bana ulaşan bir arkadaş Canvas Camp üzerinden satın aldığı çadırın kilosu 30KG 200Gr olduğu için ek gümrük vergilerine tabi kalmış. Bununla ilgili aklınızdaki tüm şüpheleri giderecek yazı, kargonun Türkiye’ye geldikten sonra ilgili kargo şirketi olan UPS tarafından mail olarak iletilmiş aşağıdaki içerikte mevcuttur.

Birçok kişi bu tarz alışverişlerde firma ile görüşüp fatura tutarını düşük gösterip ödenecek gümrük vergisini azaltıyor. Fakat kanunen suç olan bu uygulama, gümrüğün ödeme yaptığın dekontu istemesi ile ortaya çıkabilir!

*** İlgili yazıda belirtilen tüm ücretler yazının yayınlandığı 29 Mart 2019 tarihindeki ilgili sitelerin ücretleridir. (Tanus markasına ait çadırın ücreti Nurgaz’ın resmi sayfasındaki Tanus modelinin 29 Mart 2019 tarihli satış fiyatıdır. )Güncel fiyatlar için ilgili ürünlerin resmi sayfalarına bakabilirsiniz.

*** ilgili konuda gelen yanıtlara istinaden, içerik kıyaslama üzerine yazılmamıştır. Belirtilen her firmanın farklı modelleri mevcuttur. Deneyimlediğim veya kamp anında gördüğüm, kullanıcıları ile görüştüğüm, internet sayfalarından detaylı araştırdığım bilgilerdir. Resmi sayfalarından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çadır sobası için detaylı inceleme içeriğime göz atabilirsiniz.


2 Yorum

  1. merhaba benimde askeri karargah tipi kanvas cadirim var.ayrica sobamda var lakin soba cikisim yok o gordugum soba cikisini nasil edinebilirim yardimci olursaniz sevinirim.

    • Merhaba içerikte olan bir görsel var. Aliexpress veya amazonda o ürün açıklaması ile arama yaparsanız karşınıza çıkacaktır.