Gelidenyo Feneri kamp yerleri ile ilgili aşağıdaki içeriği form üzerinden iletilmiş. Fakat Fenerde kamp yapılır mı? sorusu ve Gelidonya Feneri ulaşım nasıl? gibi birçok soru gelmeye başlayınca netlik kazandırmak adına güncelleme paylaşıyorum.

Gelidonya Feneri ‘ne Nasıl Gidilir?

Yaklaşık 2 Km lik bir tırmanış sonrası Gelidonya Fenerine ulaşılır. Araç ile gitmek mümkün değil.Fenerin alt kısmında bir tane büyük çardak var ve 3 tane çadır sığacak büyüklükte. Fakat gün boyunca birçok insan gelip gittiği için rahat bir kamp yapılamaz. Keza Fener de yaşayan bir aile var. Kamp için rahatsızlık verilmediği sürece sıkıntı yaratmadıkları biliniyor ama kesin kamp yaparım düşüncesi ile gitmemekte fayda var.

Tırmanışa geçmeden önce Korsan Koyu’ndan itibaren yaklaşık 1.5 Km de 3-4 tane kamping alanı mevcut. Risk almamak adına konaklama sorununu buralarda çözmenizde fayda var.

Gelidonya Kamp Rotası / Antalya

Kamp alanı ücreti

Yok

Ulaşım

Araç ile ulaşım:  VAR

Toplu taşıma ile ulaşım: YOK

Alışveriş imkanı

Karaöz mevkinde en son alışveriş yapılabilir Gelidonya fenerine gitmek için buradan geçiliyor. Fenere uzaklığı yaklaşık 3km

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Ateş ve Yakacak Temini

ORMAN OLDUĞU İÇİN MUTLAKA KORUNAKLI ATEŞ YAKILMALI

ODUN SIKINTISI YOK

Tuvalet/ Banyo

Alan içinde tuvalet yok.

Telefon / İnternet

İNTERNET ÇEKİYOR

Yaban hayatı gözlemi

VAHŞİ HAYAT VAR ( DOMUZ, KARACA, ÇAKAL BOLCA VAR )

Zemin Durumu

Toprak
Çakıl/taş
Çevre Temizliği

OLDUKÇA TEMİZ

Kamp dışında yapılacak etkinlikler

Fenerin hemen aşağısında korsan koyu var muazzam bir deniz burada denize girilebilir

Kişisel görüş

Genellikle ekstrem kamp yapanların yani yüksek irtifada, zor şartlarda kamp yapanların haricinde pek çoğumuz su kenarına yakın veya orman bölgelerini tercih ettiğimiz bir gerçek. Bu rota’da kamp yaparsanız bu kez Akdenizi ayaklarınızın altına sererek muhteşem bir manzaraya sahip bir yerde kamp yapmış olacaksınız.

Önce biraz bahsetmek istiyorum. Bu mistik fener Akdeniz bölgesinin en uç noktası. Sıfır noktasından tam 227 metre yüksekte. Fenerin yönetimi enteresan bir şekilde babadan, oğula geçmektedir. 1934 yılında inşasına başlanıp 1936 yılında kullanıma girmiştir. Akdeniz’de seyreden birçok gemiye bu fener kılavuzluk eder. Ayrıca Likya yolunu yürüyenler bilir Likya yolu rotası üzerindedir.

Nasıl Gidilir?

Adrasan üzerinden devam edilerek Karaöz mevkisine ulaşıyorsunuz. En son alışveriş yapabileceğiniz nokta burasıdır ve her şeyi buradan temin edebilirsiniz. Daha sonra asfalt yoldan saparak orman yoluna girmeniz gerekiyor buradan yaklaşık 3-5 km kadar ilerleyerek Korsan koyuna ulaşacaksınız. Buradan tepe hattına doğru da 2-3 dakikalık bir araba yolculuğu sonrasında sol tarafta ormanlık alanın içine, dağın sırtına doğru bir patika başladığını göreceksiniz zaten tabelası da mevcut. Bu noktadan sonra 40-50 dakika kadar yürüyerek patika yoldan sırta doğru yükselerek fenere ulaşabilirsiniz. Rota herkesin dinlenerek yürüyebileceği mesafededir ve çok keyifli bir patikadır. Eğer yeterince sessiz olursanız her an önünüzden bir Ceylan atlayarak geçebilir. Ben bu seferimde değil ama 3 sene öncesinde denk gelmiştim. Bu yolu yürürken dikkat etmeniz gereken tek şey susuz kalmamaya özen gösterin çünkü havanın sıcaklığı tırmanma esnasında kaybettiğiniz ter ile birleştiğinde baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir. Bu sebeple kısa aralıklarla sıvı tüketmelisiniz.

En yukarıya fenere ulaştığınızda inanılmaz bir manzara sizi bekliyor olacak ve bu kadar yolu neden yürüdüğünüzü o zaman anlayacaksınız. Çıktığınız patikanın hemen solunda heybetli bir zeytin ağacı var. Bu ağacın altında derme çatma bir de sundurma vardı ama artık yerini son derece geniş ve oturma yerleri de olan güzel bir sundurmaya bırakmış. Gerçekten harika…

Akşamı Ayrı Güzel

Doğru zamanda giderseniz akşam şarabınızın yanında bu ağacın zeytinlerinden harika bir eşlikçi yapabilirsiniz. Ben çadırımı bu sundurmanın üzerine yerden yükseğe kurdum gerçekten çok konforlu oldu. Burada en büyük ihtiyacınız su olacak yanınıza her zaman kamplara götürdüğünüzden çok daha fazla su alın ve idareli tüketin. Bahsettiğim zeytin ağacının altı her daim gölge ve oturduğunuz yerden tüm Akdeniz ve Akdenizin minik adaları gözler önünde. Hemen karşınızdaki ada Devecitaşı adası. Vakit ilerledikçe güneş batmaya başladığı sıralarda inanılmaz bir kızıllık sizi karşılayacak. Sarının, kırmızının yüzlerce tonu içinize dolacak. Terasınızda arkanıza yaslanıp gözünüzü kırpmadan dakikalarca izleyebilirsiniz. Gerçekten insan kendini Yaşar Kemal romanlarının içinde hissediyor.

Kamp Günü

Şimdi gelelim akşam neler oluyor. Fenerin ışığı yanmaya başladığında, işte asıl o zaman bambaşka bir tecrübeyi deneyimlediğinizi fark edeceksiniz. Daha önce çalışan bir fener görmeyenler için görüntü bir süre şok edici olabilir dikkat:) Bu alan tamamen bakir bir doğanın parçası dolayısı ile akşam orada olduğunuzu mutlak suretle belli edin ziyaretçileriniz çok olacak. Özellikle yaban domuzu sık görülen bir hayvandır ancak geçiş yolunda olmadığınız sürece tamamen zararsızdır. Geceleri bir miktar esinti olabilir ancak genel olarak sıcak bir hava olacaktır. Sabah olduğunda güzel bir kahvaltı edip, son kez manzaranın güzelliğine göz gezdirip aşağıya inmeniz size tavsiyem olacaktır çünkü aşağıda Korsan Koyu serin sularıyla sizi bekliyor olacak. Malumunuz iniş, çıkışa oranla çok daha kolay ve çabuk. Bu yolu bitirip denize girdiğinizde herşey mükemmel bir şekilde sona ermiş olacak. Bu rota pek çok kampçı tarafından bilinmeyen ancak Likya yolunu yürüyenler tarafından sık sık ziyaret edilen bir rotadır. Burada kamp yapmak kesinlikle çok enteresan bir deneyim olacaktır. Belki de gece en fazla yıldızı gördüğünüz yer burası olacak çünkü bu bölge gece yıldızlarının belirginliği ile de meşhurdur.

Not: Bu alanda yukarıda çöp yok. Var gibi görünsede yok! Bu sebeple lütfen kısıtlı malzeme ile gidip çöplerinizi de aşağıya indirin.

Kamp Alanının Videosu;


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

İçeriği Hazırlayan

 @bushcraft_chameleon

Bir yorum yazın