Kamp yemekleri tercihinde pratik ve bir o kadarda lezzetli seçenekler arasında sanırım ilk sıralarda sac tava vardır. Kavurma tavası olarak da bilinen ayaklı sac tava son zamanlarda farklı markalar ile farklı seçeneklerle karşımıza çıktığını görüyorum. Özellikle kamp mutfağı konusunda İnstagram hesabım üzerinden sıkça ekipman danışanlara son zamanlarda önerdiğim bir ürünü incelemek ve yorumlamak istedim.

Ayaklı Sac Tava

Pratik Outdoor Ayaklı Sac Tava

Kamp mutfağında ayaklı sac tava tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri de tek bir ekipman ile farklı yemekleri ortaya çıkartabilmektir. Sabah kahvaltısı için menemen, öyle yemeği için aparatif sucuk, kızartma gibi seçenekler akşam ise kavurma gibi oldukça çoğaltabiliriz bu yemek seçeneklerini.

Ayaklı Sac Tava Özellikleri

  • Genişlik 44 cm
  • Yükseklik 28 cm (ayaklar kurulu)
  • Kalınlık 1.5 mm DKP
  • 3 adet teleskopik ayak
  • Ağırlık 2.5 Kg
  • Özel Kılıfı
PratikOutdoor Ayaklı Sac Kavurma Tavası

DKP Nedir?

Levha haline getirilmiş metallerdir. Yani ağırlıkla demirler kullanılır. Kalın levhaların silindirden geçirilmesiyle ana kalıplar ortaya çıkarılır. Daha sonra istenilen ölçülerde kesim işlemi gerçekleştirilerek, üretime uygun parçalarda kesilir. DKP gıda temasına uygun mudur? Bu sorunun yanıtı, ürünün kullanımına ve bakıma bağlıdır. Buna daha detaylı olarak ayaklı sac tavanın temizliği konusunda değineceğim.

Pratik Outdoor Ayaklı Sac Tava Kullanımı

Ayak kısımları ve üst bölüm ayrı olarak sunulmakta. Teleskopik ayak kısımları i.in sac tava arka tarafında monte yuvaları var. Oldukça portatif bir kullanım imkanı var. Bu durum aracınızda kapladığı yeri oldukça azaltmakta. Ölçüleri ise yaklaşık 4-6 kişilik yemekler hazırlamak için yeterli. Hatta yemeğin türüne göre malzeme sayısını pişmeye olanak verecek en yüksek seviyede kullanabilirsek daha fazla sayıda kişi için yemek yapılabilir. En büyük eksilerinden biri ağırlığı diyebilirim. Yani sadece aracıyla kampa gidenlerin tercih edilebileceği bir ağırlıkta sunulmuş diyebilirim. Tabi bu ağırlığı belirleyen büyük faktör kullanılan malzemeler. DKP denilen sac levha tercihi, kalınlığı sayesinde ısıyı oldukça uzun muhafaza edip döküm kalitesinde olmasa da yakın bir lezzet sunabiliyor. Yani sırt çantasıyla kampa veya ormana gidenler için eksi bir durum ortaya çıkarken aracıyla kampa gidenler için olumlu bir sonuç diyebiliriz.

Not: Firma ilerleyen süreçte aynı ürün için 304 kalite paslanmaz çelik kullanacağını iletti. (tabi tüm paslanmaz çelikler için paslanmaya çok dirençli çelikler demek daha doğrudur. Her çelik türü bakımsızlık ve hava şartlarına maruz bırakılması durumunda uzun süre içerisinde paslanır.)

Ayaklı Sac Tava Fiyatları

Ayaklı Sac Tava Temizliği

Kamp mutfağı için tercih edilen ve kullanılan her ekipmanın temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Çoğunluğumuz yaptığı gibi kamplarda yemek işi bittikten sonra ve özellikle dönüş zamanı yakınsa tencere ve tava gibi kullanılmış, yemek artığı olan malzemeler temizlenmiyor. Fakat tüm ekipmanlar için geçerli olan bir kurul var; bakımı ve temizliği yapılmazsa kısa sürede zarar görür.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Ayaklı sac tavanızı kullandıktan sonra su ve sabun ile temizleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekne en önemli kural ıslak ve nemli bırakmamak. Eğer tavanızı bu şekilde bırakır, muhafaza ederseniz kısa sürede paslanacaktır. Paslanmış olan mutfak ekipmanlarını kesinlikle gıda ile temas ettirmeyiniz. Bu pas işlemi bazı üretim aşamalarının tekrarı ile giderebilir ama hem maliyet hem de ilk günkü kullanım olanağı olmayacaktır. Bu yüzden temizleme işlemi bittikten sonra havalandırmalı ve eğer nem varsa kuru bir bez ile nemi almalısınız.

Ayaklı Sac Tava Fiyatları

Pratik Outdoor şu an için bu ürünü 125.00 TL’na satmaktadır. Fiyat kısmında değerlendirme yaparken bildiğiniz gibi öncelikle malzemeye bakıyorum. Yani sac profil olarak ince yapılan sac tava fiyatlarını ve ayakların teleskopik olmasını da göz önüne alırsak fiyat gayet normal.

Ateş Çanağı Olarak Kullanımı

Beni, bizi ve doğanın geleceğini ilgilendiren en önemli konuyu sona bıraktım. İçerikte incelemesini yaptığım ve yorumladığım sac kavurma tavasını satın almaktan daha önemli konu doğada kullanımıdır. Yer ateşinin doğaya verdiği zararlar konusunda daha önce belkide ilk kez bu zararları topluca ifade eden bir yazı yayınlamıştım. (Tıklayınız) Bu ve benzeri tüm ekipmanların kullanımı için yazıya göz atmanızı öneririm. Mümkün olduğu kadar yer ateşi yakmamaya özen gösteriniz. Eğer bu sac tavayı kullanacak ortam, yani kamp alanınızda daha önce yer ateşi yakılmamışsa mutlaka yardımcı bir zemin kaplaması ile (ateş kutusu vb) kullanınız.

Üründe kullanılan malzemenin dayanıklığı bakımından ateş çanağı olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle yer ateşi yakılmasına uygun olmayan yerlerde kamp ateşinizi direkt ürün üzerinde yakarak kullanımı mümkün. Tabi bu noktada çok uzun süreli ateşler yani yoğun miktarda uzun süre gelen ısı ürüne zarar verecektir.

Bir yorum yazın