Outdoor faaliyetlerine uygun bot bulmak, kamp yapanların en büyük sorunları arasında. Bunun en büyük sebebi satın alacağınız botun ayak yapınızı ve outdoor faaliyetinizi ne kadar desteklediği bilememiz.  Örneğin kış kampı yapıyorsanız, su geçirmez bir bot arayışınız olacaktır.  Fakat bu tarz botların en büyük sorunu ağırlığı ve nemi emmesi oluyor veya yaz kampları için tercih ettiğiniz bot, nefes alabilir kumaşa sahip yazsa da ayaklarınızı çok kısa sürede terletmeye yakın bir sıcaklığa ulaştırır ve mola sayısının artmasına sebep olur. Vaneda bot en son kullandığım ve bu alanda oldukça ideal bir tavsiye olacaktır. İçeriğin devamında daha detaylı deneyimimi aktaracağım.

Outdoor bot alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Teknik özelliklerin yanı sıra kullanıcı yorumları çok önemli. Kendi outdoor faaliyetlerinize yakın kullanıcıların yorumları, satın alma aşamasında yüzde yüz netlik kazandırmasa da teknik özelliklerle yan yana gelince aklınızda şüphe kalmamış olacaktır.

 • Dayanıklı
 • Su geçirmez
 • Nefer alabilir
 • Hafif
 • Kaymaz taban
 • Uzun ömürlü
 • Bilek burkulmalarına karşı uzun bilekli
 • Uygun fiyat

Yukarıda belirttiğim teknik özelliğe sahip outdoor botlar, farklı kamp ve doğa aktivitesinde ihtiyacınızı neredeyse %100 karşılayacaktır.

Evet, outdoor bot anlamına az çok ihtiyacımızı karşılayacak özellikleri şekillendirdik. Gelelim ürün incelememize.

vaneda bot inceleme

Vaneda Bot

Model: 923/SCOTCH 1905

Birçok kamp ve doğa faaliyetinde tercih edebileceğimiz model. Ağırlığı 725 gr (tek). Bu ağırlık, özellikle sırt çantasıyla kampa gidenler için fazlasıyla ideal. Ek olarak Vaneda teknik özelliklerinde ağırlaşmayan ibaresi kullanmış. Bu gerçekten önemli bir durum. Çünkü birçok bot markasının teknik özelliklerinde belirtilen ağırlık düzeyi, emdiği su miktarıyla birlikte çok yukarı çıkıyor. DryTex teknolojisi sayesinde dış ve iç astar arasında kesinlikle su tutmuyor ve ağırlık düzeyi aynı kalıyor.

vaneda bot yorum

DryTex Teknolojisi Nedir?

Mühendislik, sağlık ve biyoloji uzmanlarının araştırmaları ve geliştirmeleri sonucu ,zor durumlarda konfor, yumuşaklık, koruma ve en yüksek performansı sağlayan teknik ipliklerdir. Farklı alanlarda kullanıma sahiptir. Türkiye’de Vaneda Markası bu teknolojiyi dikişsiz 3D (3 boyutlu) su geçirmez olarak üretmekte ve membran olarak sadece Vaneda’nın üretimi söz konusudur.

DryTex ipliklerinin özellikleri

 • Yumuşaklık
 • Hava alabilirlik
 • Su geçirmezlik
 • Nem taşıma (Nem tutmama)
 • Yüksek direnç
 • Solmaya karşı direnç
 • Antibakteriyel

Vaneda Bot SCOTCH 1905 modelinin en büyük artılarından biri her ne kadar %100 su geçirmezlik olsa da çift yoğunluklu enjeksiyon taban teknolojisi de büyük bir artıdır. Ayağa tam olarak uyum sağladığı için özellikle uzun parkurlarda ciddi bir efor kaybını önlüyor. Alt taban NUBES I-RUBBER; kayma direnci yüksek, aşınmaya karşı dayanıklıdır. Orman kampı veya trekking  etkinliklerinde tercih edilmesi gereken özellikler arasında.

Uzun Bilek Outdoor Bot Kullanımı Neden Önemli ?

Birçok markaya göre daha uzun ve kavrayan bilekleri var. Ürünü ilk giydiğinizde pantolonun altında veya üstünde kalacak olan bu bilek uzunlukları biraz gözünüze batabilir. Fakat yürüyüş sırasında burkulma, kırılma gibi ciddi sakatlıkların önüne geçmek için bu tarz uzun bilek kavrayan botları tercih etmeniz gerekiyor. Normal şartlarda 41 / 41,5 numara giyan biri olarak 42 numara sipariş ettim.

Doğru Ayak Numarası Önemli!

Outdoor botlarını internet üzerinden sipariş eden birçok kişinin en büyük hatası mevcut ayak numarası ile satın almasıdır. Oysa ki outdoor botlarını kışlık çoraplar veya hava alabilen termal yazlık çoraplar ile giyeceğimizi düşünerek her zaman 1 numara üstünü tercih etmemiz gerekiyor. Keza yürüyüş sırasında ayağınızın az da olsa şişme payını unutmamalısınız. Tam numara bot tercih ettiğinizde sizi yarı yolda bırakabilir. Eğer bağcıkları sıktıktan sonra ayağınız iç kısımda hareket etmiyorsa normal çorapla dahi botlarınızı kullanabilirsiniz.

4 Mevsim Bot

4 mevsim botlar listesinden yer ana Vaneda Scotch 1905 modelini ilk gördüğünüz de yaz şartlarında kullanıma pek uygun değil diyebilirsiniz. Fakat nefes ve terletmeyen astarları sayesinde yaz şartlarında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uzun bileklere sahip olması dezavantaj gibi gözükebilir. Fakat özellikle bol yürüyüş içeren kamplarda sakatlanma riski çok yüksektir. Özellikle sırt çantası da kullanıyorsanız trekking gibi faaliyetlerde mutlaka uzun bilekli bot kullanmanızı tavsiye ederim.

Askeri Bot Nedir?

Uzun bilekli botlar, genelde askeri bot adıyla anılıyor olsa da, yürüyüş ve kamp gibi faaliyetlerde kullanıma uygun, bu tarz botları outdoor bot başlığında toplamak daha doğru olacaktır. Askeri bot mantığı elbette uzun süre arazi şartlarında kullanılmak için üretilen botlara denilse de günümüzde üretilen outdoor botları başlığı altında, farklı teknik özellikleri içeren, kısa ve uzun bilekli, taban uygunluğu arazi şartına göre, biraz daha kişiselleştirilmiş botların üretimleri mevcuttur. Yani her uzun bilekli botu, askeri bot sınıfına almamalıyız. Keza görüntüsü itibariyle askeri bot sınıfına giren fakat teknik özellikleri arazi şartına uygun olmayan bir çok üründe satılmaktadır.

Outdoor Bot Tavsiye

Outdoor bot tavsiyesi isteyenlerin soruları arasında, günlük kullanımına da uygun bir bot önerisi var mı? oluyor. Özellikle trekking tarzı faaliyetlerde kullanılmak için üretilen botlar günlük kullanım için uygun olamamalıdır. Yaralanmaları önlemek adına yüksek bileklik, taban yapısının özellikle çamur ve kayalık yürüyüşlere uygun gibi olması gereken özellikler yüzünden günlük kullanıma uygun olmasını beklememek lazım. Yarım bileklikli botlar için belki uygundur denilebilir fakat botun kullanım süresini ve satış fiyatını göze alırsak sadece outdoor faaliyetlerde kullanılması tercih edilmelidir görüşündeyim.

outdoor bot tavsiyesi

Uygun fiyatlı outdoor bot

Aslına bakarsanız uygun fiyatlı outdoor ayakkabısı bulmak çok zor. Özellikle marka değeri adı altında benzeri teknik özelliklere sahip outdoor ayakkabı fiyatları birbirinden çok farklı.

Vanade markası 2004 yılında kurulan ve Fatih Ökçe markasının teknolojisini sürdüren grup şirketlerinden biri. Üretim süreci yerli imkanlar ile devam ettiği için fiyat performans konusunda Türkiye’de liste başında yer alıyor.

Ayrıca Vaneda’nın kargosu ulaştığında, ayakkabı kutusunun üzerindeki etiketler ve tasarım dikkatimi çekti. Emek ve özen tüm süreçte bir arada.

vaneda bot tavsiye

Vaneda bot fiyatları ortalama 300 TL ile 500 TL arasında. Deneyimlediğim Scotch 1905 modeli ise şu an 489 TL den satışta.

Güncel fiyat ve ürünler için Vaneda’nın resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

www.vaneda.com


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın