Kamp ve doğa hayatının en keyifli mevsimleri arasında sonbahar ve kış vardır. Soğuk havalarda kamp yapmanın en ürkütücü yanıysa soğukla mücadele olarak gözükebilir. Doğru kıyafet seçimi bu soğukla mücadele konusunda çok önemlidir. Termal içlik tavsiye sayesinde doğru içlik ile daha sıcak bir kış kampı geçireceğiniz anlamını taşır.

Termal ve Yün İçlik Tavsiyesi

Kış kamplarında kıyafet seçimin başında içlikler vardır. Yün ve performans içlik olarak sınıflandıracağımız bu içlikler gerçekleştireceğiniz faaliyete göre sizi soğuktan koruyan temel ekipmanınız diyebilirim.

Puhu içliklerin modellerini ve güncel fiyatlarını görmek, incelemek ve satın almak için listeme tıklayınız

https://app.hps.im/d7ct/5b198b56

İçlik alırken gerçekleştireceğiniz etkinliğe göre tercihte bulunmalısınız.  Birçok insan direkt termal içlik almalısın diyebilir fakat bu içlikler sporcular içindir diyebilirim. Yani gerçekleştireceğiniz etkinliğin büyük kısmı kendinizi zorlamayacağınız bir faaliyetse yün içlik sizler için doğru tercih olabilir.

İçlik tercihinizi etkileyecek tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Hangi İçliği Almalıyım? 

Sıcak tutan içlik olarak yapılacak bir arama yanlıştır. İçlik seçiminde en önemli konu sizin gerçekleştireceğiniz faaliyettir.

Eğer yoğun hareket edeceğiniz bir etkinlik gerçekleştireceksiniz termal, yani diğer adıyla performans içlik tercih etmelisiniz. Aslına bakarsanız bu içlikler genelde sporcu içliği olarak bilinir. Bu içlik, sizin ısı dengenizi korumanın yanı sıra oluşan teri de dışarı atarak extra ısı kaybetmenizin önüne geçecektir.

Eğer hareketin az olacağı bir etkinlik içinde olacaksanız yün içlik tercih etmelisiniz! Yün içlikler doğal yalıtıcıdır ve ısı dengesine büyük katkı sağlar. Eğer kamp çadırını kurup, sizi terletecek yoğun bir faaliyet içine girmeyecekseniz yün içlikler sizi daha sıcak tutacaklardır.

Kış kampı için içlik tavsiyesi

Termal İçlik Fiyatları?

Termal içlik veya yün içlik fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin asıl amacı markaların faaliyetlere göre özel üretimler yapmasından da kaynaklıdır. Yani içlik seçimi de diğer outdoor kıyafetlerde olduğu gibi başlangıç orta ve profesyonel seviye olarak değerlendirilebilir. Eğer kış kampı sıklığınız fazlaysa ve soğuk havalarda diğer ekip arkadaşlarınıza nazaran daha çok üşüyorsanız orta veya üst segment içlik almanız büyük fayda sağlayacaktır. Bazı markalarda alt içlikler ve üst içlikler olarak ayrı bir üretim ve satış vardır. İhtiyacınız doğrultusunda alt veya üst olarak tercihte bulunabilirsiniz ya da takım olarak satın alabilirsiniz.  Kaliteli orta segment bir içlik takımı için ortalama 400 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerektiğini unutmayın!

Farklı model ve seçenekleri içeren hepsiburada üzerinde derlediğim Termal İçlik Listesine ulaşmak için tıklayınız.

Termal İçlik Nedir? Ne işe Yarar?

Vücut ısısını korur ve vücudun kuru kalmasını sağlar. Oluşan teri bir üst katmanına taşıyarak atar.  Bu sayede terleme sonucu oluşan ısı kaybını en aza indirir.

Puhu Marka Termal İçlik

Termal İçlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

İçlik bedenleri genelde S/M – M/L şeklindedir. Her markanın bu bedenlere göre belirttiği ölçüler vardır. Vücut yapınıza en uygun olan bedeni tercih etmelisiniz. Bedeninizi sıkan içlik faaliyet sırasında sizi oldukça rahatsız eder. Bedeninize büyük gelen içlikten ise beklenen performansı almazsınız.

İçerik kısmında PP olarak belirtilen Polipropilen miktarı önemlidir! Yüksek performans için bu oranın %30 ve üzerinde olmasına dikkat edin. Termal adıyla satılan birçok içlikte PP miktarı %10-15 civarında olmaktadır.

Dikişsiz yapıya sahip içlikler özellikle kaşındırma gibi rahatsızlık verici durumlardan sizi korur.

Termal İçlik Koku Yapar mı?

İçliklerin koku yapması hava alınabilirliğinin düşük olmasından kaynaklıdır. Micro Fliment adı verilen iplik kullanılmış termal içliklerde bu sorun ortadan kalmaktadır.

Yün içlik Nedir Ne işe Yarar?

Doğal bir yalıtım malzemesi olan yünden yapılan bu içlikler daha yüksek sıcaklık için tercih edilebilir. Fakat %100 diyebileceğimiz içlikler, özellikle kış kamplarında size göre olmayabilir. Her ne kadar ısı bakımından en yüksek verimi almak istiyor olsanız da, terleme ve dış kıyafetler yüzünden oluşacak yoğun nem daha çok ısı kaybetmenize ve dolasıyla üşümenize neden olacaktır.

Yün İçlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Birçok firma uzun süreli arge çalışmaları sonucu %100 yün kullanımı yerine Polyamide denilen bir malzeme tercih eder. Bu malzeme sentetik liftir ve dayanımı çok iyidir. Bu sebepler yün içlik tercihe derken yün ve diğer kullanılan yardımcı malzemelerin oranlarını kontrol etmeliyiz.

Yine termal içliklerde olduğu beden ve diki,ş yapısına dikkat edilmesi gereklidir.

Yün içlik Koku Yapar mı?

%100 yüne sahip klasik içlikler, ufak faaliyetlerde oluşan terlemeyi dışarı atamayacağı için koku yapacaktır. Bu yüzden dağcılık branşı üzerine üretim yapan markaların ürünlerini tercih etmenizde fayda vardır. Bu içliklerde kullanılan malzemeler büyük oranda yün olsa da koku ve terleme için yardımcı malzemelerden destek almaktadır.

Yün İçlik Rahatsız Eder mi?

İçlik tercihi noktasında gelen yanıtlardan biri de yün içliklerin rahatsız etmesi yönünde. Özellikle erkekler, askerde dağıtılan içlikleri baz alarak yün içlikleri değerledirir. Fakat kamp veya farklı doğa sporcuların tercih ettiği bu yün içlikler o yün içlikler değil 🙂 Dikişsiz yapıya sahip, ortalama %50 oranında yüne sahipken kalan kısımda Polamide denilen malzeme ile dayanıklı hale getirilmiş modern içlikler 🙂

Kişisel Deneyimim

İçlik inceleme ve Tavsiye

Hafta sonu gerçekleştireceğim bolu kampı için ekipmanlarımı hazırlamaya başladım. Özellikle kış kampı kıyafet seçimini ‘neden?’ sorusuna yanıt vererek açıklamak istiyorum.

Kamp yapacağımız alan, araçlarımızı bıraktığımız yere yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde. Etrafta bolca ağaç var. Bu durum odun toplamak ciddi efor gerektirmeyecek. Kamp boyunca kısıtlı bir alan içerisinde olacağız. Tabi bir keşif yürüyüşü de olacak. Kullanacağım pantolon ve mont su geçirmez, nefes alabilir özelliğe sahip.

Bu kamp için tercih edeceğim içlik ‘yün içliktir’. Sebebi ise kampın büyük bir bölümünde ciddi efor harcamayacağım için yoğun terlemeye maruz kalmayacağım içindir. Bana göre termal olan içlikler vücud ısısı dirençli olan veya bir spor anlamında faaliyet gerçekleştiren kişiler içindir. Kamplarda en yüksek eforu yalnızca odun toparlamak için kullanıyoruz. Diğer kısa yürüyüşler vs elbette termal içlikler daha faydalı olacaktır. Fakat buna rağmen diğer katmandaki kıyafetlerin zayıf olduğunu düşünürsek yün içlik tercih etmemiz bana göre daha doğrudur.

Tabi yine yüzde yüz yün içlikten bahsetmiyorum. Tercih etmemiz gereken içlik; kamp ve doğa sporlarına uygun standartlara uygun; rahat hareket etmemizi sağlayan, yünün verdiği kaşıntıyı ortadan kaldıran ve faaliyete uygun dayanıklılıkta üretilmiş içliklerdir.

Benim kullandığım içlik; 

Puhu Merino Yün İçlik: Sadece kış kamplarında değil, soğuk şehir hayatında da kullanıma uygundur. %43 merinos yün, %52,5 Polyamide oranına sahip, dikişsiz ve dayanıklı bir içliktir. Yine en önemli özelliği yün olmasına rağmen kaşındırma vs gibi rahatsız edici bir durum vermesidir. Hareket kabiliyeti yüksek bir kumaşa sahiptir.

Puhu Türkiye Distribütörü olan kutupayısı online satışlarında PUHU marka ürünler için geçerli %30 indirim kodu DOGADAKIYABANCI30 ‘dur.

Bu kodu Kutupayısı.com web sayfasında puhu ürününü sepete ekledikten sonra sağ tarafta bulunan indirim kodu kısmına yazmanız yeterlidir.  

yün içlik tavsiyesi


Bir yorum yazın