Roket soba özellikle yurt dışında uzun zamandan beri kampçılar ve bushcraft ile ilgilenenler arasında yaygın olarak kullanıyor olsa da son zamanlarda Türkiye’de de sıkça karşımıza çıkıyor. Naturecompact Roket Soba yurt dışı üretimlere taş çıkartacak kalitede sunulmuş.

Roket Soba Ne İşe Yarar?

Hızlı pişirme amacıyla kullanılır. Bunun başlıca sebebi alt kısımda yanan ateşi, rüzgarın desteği ile tek bacadan çıkarmasıdır. Yoğun rüzgar alan bölgelerde kullanımı oldukça pratiktir. Rüzgarı belirli birkaç kanaldan aldığı için yoğun rüzgara maruz kalmaz ve ufak dal veya çıra parçaları ile kısa süreli yoğun ısı imkanı verir. Ateş kutularında bu durum tam tersidir. Yani rüzgarı dört köşeden aldığı için kuvvetli ama çok kısa süreli bir yanma olanağı sağlar. Aslında ateş kutusu ve roket soba arasındaki en önemli kullanım farkı budur.

Roket Soba Özellikleri

 • Paslanmaz çelik
 • Max 20kg taşıma kapasitesi
 • Kurulmuş hali 20 cm en x 24 cm boy x 19 cm yükseklik
 • Kapalı hali 8 cm en x 6.8 cm boy x 17.8 cm yükseklik
 • Ağırlık 650 gr

Ateş Kutusu mu? Roket Soba mı?

Her ikisininde kullanım amacı farklı olsa da mantığı aynı diyebiliriz. Rüzgarın yardımı ile küçük dal parçalarından ısı elde edebilmek. Her ikisinde de öğünlük yemeğinizi ve sıcak içeceğinizi rahatlıkla elde edebilirsiniz. Kamp tüpü veya sıvı yakıt taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Roket Soba
Naturecompact Roket Soba
 • Ateş kutusu yoğun rüzgar alır. Ufak dal parçalarında kısa süreli yüksek ısı üretir.
 • Roket soba rüzgarı belirli kanallardan alıp bacadan çıkışını sağlar. Ateşi daha uzun süre muhafaza eder.
 • Ateş Kutusu ısıyı geniş alanda yayar.
 • Roket soba ufak baca çıkışı sayesinde ısıyı dar alanda tutar.
 • Ateş kutusu yoğun rüzgarda düşük verim sağlar.
 • Roket sobası yoğun rüzgarda yüksek verim sağlar
 • Her ikisi de pratiktir ve küçük dal parçaları veya çıra ile tutuşur.

Roket Soba Yapımı

Roket Soba yapımını gösteren birçok video var. Aslına bakarsanız roket soba mantığı konserve kutuları ile yapılan ocaklar ile aynı. İki konserve kutusunu roket soba görselinde yer aldığı gibi birleştirip alt tarafa hava kanalı açabilirsiniz. Yani işin mantık kısmına baktığımızda aynı sonuca yakın performans verecek roket sobaların yapımı çok zor değil. Fakat katlanabildiği için az yer kaplayan, paslanmaz malzeme ve ısıya dirençli pimlerin kullanımı derseniz olay biraz profesyonel noktasına geliyor. Çünkü bu malzemeyi işleyebilmek, el işçiliği ile yapmak pek mümkün değil.

Naturecompact Roket Soba Fiyatları

Bu tarz ürünlerde fiyatta önce kullanılan malzemeye ve ürünün kullanım süresini ortalama da baz alırım. Paslanmaz malzemeden üretilmiş ve oldukça dayanıklı bir ürün. Kullanılan malzemenin kalınlığını ve kalitesini baz alırsak yüksek ısıya oldukça dayanıklı. Yani Naturecompact roket soba uzun yıllar kullanabilecek bir ürün. Satış fiyatı 200.00 TL civarında. Aynı firmaya ait ateş kutusu fiyatıysa 75.00 TL. Güncel fiyat için firmanın instagram hesabına veya web sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir yorum yazın