Doğa aktivitelerinde bıçaklar bizim en büyük yardımcımız olabiliyor. Morakniv Eldris, özellikle kamplarda kullanmak için boyun bıçağı arayışı olanlar arasında ilk sıradaki yeri almış durumda. Peki neden bu kadar tercih ediliyor? Aslında en önemli sorulardan biri de Eldris neden bu kadar pahalı? Tüm bu soruların yanıtlarını ve Morakniv Eldris’in özelliklerini incelediğim bu yazımda bir araya topladım.

Morakniv Eldris tavsiye

Morakniv Eldris ilk görüşte sadece fotoğraflarda güzel gözükeceği düşünülen bir ürün gibi karşımıza çıktı. 14.3 cm toplam boya sahip bu bıçak ne işimize yarar?

Öncelikle teknik özelliklerini öğrenerek başlayalım.

 • Toplam Uzunluk: 14.3 cm
 • Namlu Boyu: 5.9 cm
 • Kabza: TPE Plastik
 • Namlu Et kalınlığı: 2mm
 • Ağırlık: 80 gr
 • Çelik Türü: 12C27 Sandvik
 • Kabza Malzemesi: Polimer
 • Kılıf: Polimar
 • Aksesuar: *Boyuna asma ipi, Magnezyum çubuğu ve ek deri tutucu kılıf. ( Bu aksesuarlar kılıf + bıçak fiyatına ilave paket şeklinde satılmaktadır. )

Mora eldris inceleme

14,3 cm boyutları her ne kadar ufak izlenimi yaratsa da bu bıçak boyun bıçağı olarak tercih edileceğinden gayet ideal. Namlu boyu 5,9 cm. Gerek mutfak işlerinde gerek diğer işlerde kullanmak için yeterli. Baton yöntemi ile odun yarmakta kullanamazsınız ama taşıması ve muhafazası kolay bir bıçak tercih ettiğinizi unutmayın. Boyutlarını düşününce ilk başta ele oturması konusunda tereddütlerim vardı. Fakat TPE plastik ile kaplanmış ve ele tam oturan kabzası her hava koşulunda sizi yarı yolda bırakmayacak şekilde tasarlanmış. Eldris’in namlusu 2mm et kalınlığında ve yeterince güven veriyor. Fiyatının yüksek olmasının en önemli sebeplerinden biri kullanılan çelik ile alakalı.

12C27 Çelik nedir?

Morakniv’in bazı bıçak modellerinde kullandığı 12C27 çelik, paslanmaz çelik sınıfındadır. Jilet üretiminde yaygın olarak kullanıldığı için jilet çeliği olarak da anılır. Bu çelikten üretilen bıçaklar genellikle zor körelir. Her ne kadar bileylemek diğer çelik türlerine göre biraz daha zor olsa da kısa sürede el alışkanlığına dönüşecektir.

Neden Morakniv Eldris’i tercih etmeliyim?

 • Kampta, günübirlik gezilerde, balık tutmak gibi aktivitelerde kullanabileceğiniz keskin ve taşıması kolay,
 • Boyun bıçağı olarak sürekli yanınızda bulundurabileceğiniz boyut ve ağırlıkta,
 • Paslanmaz çelik olduğu için mutfak işlerinde kullanıma uygun,
 • Keskinliği ve ağzının zor bozuluyor olması süreklilik anlamında önemli,
 • Tek bıçak ile neredeyse tüm işleri yapmanıza olanak sağlıyor,

Morakniv Eldiris Ürün İnceleme ve Yorum

Neredeyse her kampta yanımda. Teknik detaylarına bakacak olursak, kamplarda birçok faaliyet için fazlasıyla yeterli. Keza Morakniv firması da bu bıçağı bushcraft serilerinin yer aldığı ‘Outdoor Knife’ bölümünde sergiliyor. Bana göre en büyük artısı olmasına rağmen en büyük eksisi de boyutları. Bana göre bu yüzden ana bıçak değil de yardımcı bıçak olarak yanımda.  Bu yüzden Eldris her ne kadar kamplarda bana eşlik etse de, bel kılıfımda daha büyük bir bıçakta bulunur. Tabi bu işin biraz da hobi kısmı, tercih tamamen size kalmış. Aslına bakarsanız bu boyutlarda tek bir bıçak bile fazlasıyla yeterli. Sanırım hepimizin kamplarda, bıçakları kullanmaktaki amacı yemek ve ateş hazırlamanın yanı sıra oyalanmak için odun yontmak vs diyebiliriz. Tabi olaya bu boyutlardan baktığımızda mutfakta kullandığımız normal bıçaklarda yeterli. Çoğunlukla hobinin yanı sıra görsele önem verenlerin tercih ettiği, hatta mutlaka almalıyım dediği bir bıçak. Bu yüzden sosyal medyada sıkça karşımıza çıkıyor ve almayı tetikliyor diyebilirim.

Eldiris’in fiyatı ve performansını kıyaslayacak olursak bana göre fazlası ile hak ediyor. Yorumumda belirttiğim gibi her ne kadar görseli güzel olduğu için tercih edilse de gerek kullanılan çeliği gerek diğer malzemeleri Morakniv’in uzun çalışmaları sonrasında hayata geçirilmiş. Ufak boyutu ve farklı renklerde sunulduğu için genelde kadınlara hediye amaçlı alındığını biliyorum.  Güzel ve değerli bir hediye 🙂

Doğayla kalın…


Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın