Lavvu Çadır Polonya ordusu tarafından kullanılan kubbe çadır modelidir. Polonyo ordusu bu çadırları uzun yıllar kullanmış. Satın alacağınız Lavvu çadır ise daha önce kullanılmamış, üretim fazlası olan çadırlar diyebiliriz. Satın alacağınız bu çadır üzerinde bir kart bulunmakta ve kart üzerinde üretim tarihi yer almaktadır. Ayrıca çadırın kapı kısmı diyeceğimiz bölümde de direkt çadıra baskı yapılmış bir üretim tarihi vardır. Örneğin benim satın aldığım çadır 1980 üretimidir.

Lavvu Çadır

Günümüzde Polish Lavvu çadırlar, bushcraft camp olarak hayati idame kamplarında tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise ağırlığı, boyutları, panço olarak ayrıca kullanılabilmesi ve pratik kurulması ve toplanmasıdır. Kullanım amacına en uygun hizmet eden Lavvu, son zamanlarda daha çok sosyal medya da paylaşım amaçlı kullanılıyor diyebiliriz.

Polish Lavvu Teepee

Lavvu Çadır Satın Almak

Lavvu Teepee çadır Birleşik Krallık ‘ta bulunan Military Mart firması tarafından satılmaktadır. Daha önce Türkiye’ye kargo seçeneği sunan bu firma kısa zaman önce Türkiye kargo seçeneğini kaldırmıştır. Fakat Amazon.co.uk üzerinde belirli aralıklarla Türkiye’ya kargo seçeneği açıldığını fark ettim.

Ben medium yani orta boy çadırımı direkt firmadan satın alıp İrlanda’da bulunan kardeşimin adresine kargolattım. Kardeşim Türkiye’ye dönüşünde çadırını getirdiği için herhangi bir vergi de ödemedim. Çadır fiyatı sitede belirli aralıklarla değişiyor. Sanırım bu durumun sebebi ise stok durumu. Ben orta boy olan çadırımı 470 TL ye çadırı satın aldım. Site üzerinde rakam pound olarak verilmekte. Satın alma işlemi sonrası kartınıza TL olarak yansımaktadır.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Amazon üzerinden satın alırsanız; gümrükte kalma ihtimali çok yüksektir. Eğer gümrüğe takılırsa çadır/tekstil ürünü gibi kategorilerinde değerlendiriyor ve ortalama 500-600 TL gibi toplamda bir vergi ödemesi ortaya çıkıyor.

Gümrük işlemleri biraz şansınıza diyebiliriz. Daha önce direkt firma üzerinden satın alan bir arkadaşıma 60 TL gibi bir ödeme çıktı. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra firmadan size ödemenize ait bir mail geliyor. Bu mail içerinde track yani kargo takip kodu da mevcut. Çadır Türkiye’ye gümrüğüne ulaştığı zaman size bilgi veriliyor.

Lavvu Çadır Özellikleri?

  • Mumlu kanvas kumaştan üretilmektedir. ( Aslına bakarsanız ağır pamuk / hafif kanvas tipi kumaşa sahiptir. )
  • 3 Faklı boyda satılmaktadır. S / M /L
  • Small 165cm / Medium 180cm / Large 195sm dir. ( Bu boyutlar kuruluma göre değişmektedir. Ortalama boyutlardır.
  • 2 PArça olarak gelmektedir. Parçalar birbiriyle düğmelenerek birleştirilir.
  • 2 parça kazık ve orta direk için set vardır.
  • Ortalama Ağırlığı 3 Kg ile 4 Kg arası değişmektedir.
  • Satın aldığınız çadır için bir taşıma çantası verilmemektedir.
Fotoğraf: instagram.com/primitiveturk

Lavvu Kanvas Çadır Su Geçirir mi?

Çadır kumaşı her ne kadar mumlu kanvas olarak belirtilse de su geçirmezlik seviyesi zamanla kayboluyor. Bu yüzden belirli aralıklarla bu kumaş üzerine bal mumu uygulaması yaparak su iticiliği koruyabilirsiniz.

İçinde Soba Yakılabilen Kanvas Çadır

Çadırın yan bölümlerinde baca çıkışı bulunmaktadır. Aslında bu çıkışlar normalde panço olarak kullanım anında kolların çıkış yuvasıdır. Soba yakılan çadır fiyatlarını göz önüne alırsa Lavvu bunların arasında en ucuz kanvas çadır diyebilirim. Tabi çadırın içinde yakacağımız sobanın boyutları da çok önemli. Ortalama 1.40 mt yükseklikte olan bu çadır içinde oldukça ufak bir çadır sobası kullanılabilir. Aşağıda yer alan çadır sobası instagram @primitiveturk Serkan’ın kendi yaptırdığı bir sobadır.

Çadır sobası özel üretimdir. Satışı yoktur.
Fotoğraf: instagram.com/primitiveturk

Lavvu Çadır Kurulumu

Lavvu çadırın setup’ları yani farklı kurulum sçeenekleri de mevcut. Kapı kısmının açıkta kalmasını önemsemiyorsanız daha yüksek bir boya sahip kurulum yapabilirsiniz. Ek olarak bir arkadaşınızda da aynı çadır varsa, düğmelerini birleştirip daha geniş bir alana sahip olmanız mümkün.

Lavvu çadırların kurulumu ve toplanması çok hızlıdır. Satın aldığınızda gelen iki parça kanvas kumaşı düğmeleri ile ilikleyip birleştiriyorsunuz. Çadırınızı kurmal istediğinizde orta direği, çadırın üst kısmında yer alan 2 adet boşluğa yerleştirip kazıkları çaktığınızda kurulum tamamlanmıştır demektir. Tüm bu sürek yaklaşık 4-5 dakika sürmektedir.

Fotoğraf: instagram.com/primitiveturk

Bu çadır iki ayrı parçadan oluşmakta ve panço (yağmurluk)olarak da kullanılmakta. Tabi bu kullanım şekli pek rahat diyemem. Çadırın amacı askeri koşullar ve hayati idame noktasında olduğu için zor koşullarda elbette kullanılması büyük destek sağlamakta. Ben olaya biraz konfor açısında yaklaştım 🙂

Ürün Türkiye’de de satılmakta. Fakat satış fiyatı 1.000 TL üzerinde. Bu yüzden eğer alternatif seçeneğiniz varsa yurt dışından birine çadırı getirebiliyorsanız bütçe açısından büyük katkı sağlayacaktır. Yine ikinci el satış yapan sayfalarda da sıkça satışına rastlayabilirsiniz. Genelde bir heves uğruna Lavvu alıp, zemini olmayan çadırda uyuyamayanlar satmaktadır 🙂


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın