Genel olarak kamplarda alkol kullanımı karşı olduğum bir başlıktır. Konuya başlamadan önce bu karşı oluşumun en büyük sebeplerinden bir tanesi, kamp yerindeki sohbet akışının ve iş dağılımın bozulmasından kaynaklı olduğunu belirtmek isterim.

Kamplarda Alkol Kullanımı

Kamp yapmaktaki amacımız, doğanın içinde şehrin gürültüsünden uzaklaşırken, televizyon ve telefon gibi teknolojik aletler yüzünden birbirimizi dinleme, anlama fırsatı bulmadığımız her konuda uzun uzun sohbet edebilmek değil mi? Ateş başında alkol kullanan ve kullanmayan kişiler arasındaki diyalogların başka boyutlarda olduğunu fark etmemek mümkün değil. Bu da kampın asıl amacına aykırı olan en büyük faktördür bana göre. Alkol kullanan birinin kamp yerindeki iş akışını zayıflattığı veya üzerine düşen iş dağılımını tamamen yapamayacak konuma gelmesi de cabası.

Bir iki kadehten bir şey olmaz!

Özellikle bu cümleyi kullandıktan bir kaç saat sonra sarhoş olmuş veya bir iki kadehin ötesine taşımış çok insana rastladım. Hem bildiğiniz gibi; alkolün etkileri, kişinin bünyesine göre değişmektedir. Özellikle kamp yaptığınız kişi sarhoş olursa, kamp alanının sağlık ocağına uzaklığı, ilk yardım bilgisi eksikliği vb gibi konular yüzünden ciddi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz.

Kış kamplarında içimizi ısıtır

kamplarda alkol kullanımı

Alkol damar yollarını genişleten bir madde olduğu için kısa süre sıcaklık hissi vermiş olsa da aşırı alkol alan kişilerde ciddi ısı kaybına neden olduğu hatta donarak ölmesine yol açacağı bilimsel olarak açıklanmıştır. Keza alkolün neden olduğu sıvı kaybından kaynaklı daha çok üşümeye başlayacaksınız.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Genel anlamda alkolün zararları bilinirken kamp alanlarında bu zararların oluşturduğu risk iki katına çıkmaktadır. Keza aşırı alkol tüketimi, alkol zehirlenmesine ve ölümle sonuçlanmasına yol açabilir.

Kamp hayatı bizi mutlu eden, iş dağılımları ile dostluğumuzu pekiştireceğimiz, bol bol sohbet edip birbirimizi daha iyi tanımamız için bize fırsat sunan bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzına özellikle çocuklarında alıştırılması, erken yaşlarda doğa ile buluşturulması hem gelişimi hem de sağlıklı büyümeleri için çok önemli. Onlara örnek olacak bir adım atarken kamp alanında alkol kullanmamanızı önemle rica ederim.

Bir sonraki kampınızda alkol kullanmayarak bunu deneyimleyim. Bu hayat tarzınıza daha çok eğlence ve sohbet katacağınız kesin.

Doğayla kalın…


Sosyal Medyada Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın