Sosyal medya hesabımda, kamp sırasında giydiğim gömleği nereden aldığıma dair sorular gelmeye başlayınca bu konuda biraz daha açıklayıcı bilgi aktarmak istedim. Öncelikle kamp ve doğa hayatı içerisinde taktik veya outdoor kıyafet ayrımı yapmak çok doğru olmayacaktır. Kullanım rahatlığı ilk değerlendirme olabileceği gibi diğer özellikler de oldukça önemlidir. Tabi günlük hayatta giydiğiniz kot pantolon ve tişörtler de kamp yapmanıza engel değil. Bu içerikte bu konulara çok değinmeden kamp için taktik kıyafet neden olmalı? Kamp hayatında yer vereceğimiz bu kıyafetlerin başlıca özellikleri neler olmalı? gibi sorulara kişisel görüşlerimle yanıt vereceğim.

Kamplarda Kullanılabilecek Taktik Kıyafetler

Kamp İçin Üretilen Outdoor Kıyafetler

Öncelikle direkt kamp adına üretilen kıyafetler var mı? Bizlerin outdoor başlığında satın aldığı her kıyafet aslında belirli bir branşa hizmet amaçlı üretilmektedir. Yürüyüş, tırmanış, kış sporları gibi örnekler ile daha çok açıklığa kavuşturabiliriz. Şimdi asıl konuya geri dönelim. Taktik kıyafetler askeri personel ve içinde askeri eğitimleri barındıran birçok alan için üretilmektedir. Atış sırasında kişinin esneme ve gerilme kabiliyetini düşürmemek, hatta yükseltmek adına rahatlık ilk önceliktir. Tabi bir de saklama kapasitesi. Birçok malzeme için eklenen cepler.

Kamp İçin Taktik Kıyafet

Taktik kıyafetleri kampta kullanırken bahsettiğim rahatlık ve saklama kapasitesi bizler için oldukça yararlı. Yanımızda bulunmasını istediğimiz ufak eşyaları belirli bir düzenle üzerimizde barındırma imkanı sunuyor. Kamp boyunca defalarca eğil doğrul derken, sıkı kıyafetler yerine esnemeye müsait olan (ki bu noktada birçok üründe kumaş üzerine destekleyici lastikler ekleniyor) pantolon ve gömleklerin tercihi konfor ve dayanıklılık açısında önemli.

Kamplarda Neden Gömlek Giyiliyor?

Aslına bakarsanız sosyal medya paylaşımımdan sonra çok olmasa da gelen bu soru önemliydi. Gömlek, özellikle tüm vücudu kapatarak korumasından dolayı tercih ediliyor olabilir. Cepleri sayesinde birçok ufak eşyanın barındırıcı olan gömlekler, yaşanacak aksi durumlarda da kurtarıcı olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse yaralanmalarda turnike, kene vb ufak böceklerin ulaşmasını engelleme, gerektiğinde bir mini çanta haline gelmesi, güneş ışınlarından üst vucudu koruma gibi…

Sosyal medya üzerinde tanıştığım ve uzun zamandır dostluğumuz olan askeri personel Yakup’un önerisi üzerine yakın zaman önce merak saldım bu kıyafetlere. Uzun uzun araştırdım. Rahatlık ve kumaş kalitesi elbette önemliydi. Fakat bunların yanı sıra antibakteriyel ve yüksek mukavemetli kumaşların daha büyük oranda, uzun vade kullanıma imkan sağladığından ve nefes alan, terlemeyi azaltan fileli yapıya sahip kumaşlarında konforu artırdığı araştırıp öğrendim. Aslında diğer outddor ürünleri gibi taktik kıyafetlerde kamp yapan insanlar için oldukça kullanışlı.

Ek olarak her ne kadar uzun zamandır kamp hayatı içinde olsam da ekipman ve kamp kıayfeti seçiminde hem hobimi hem de şehir hayatımı düşünüyorum. Yani başlıca temel ekipmanlar hariç kalan tüm ekipman ve kıyafet seçimlerimde hem kamp hem de şehir hayatında kullanabileceğim, fayda sağlayacak ürünlere bakıyorum. Bana göre bu durum bir hobinin veya spor dalında

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Sosyal medya hesabımda paylaştığım ve sonrasında gelen sorulara istinaden bu içeriği yazmama sebep olan gömlek ve pantolonu internet üzerinden Taktik Store mağazasından aldım. Özellikle internet araştırmalarımda net yanıt bulamadığım taktik kıyafetlerin detayları, kumaş yapısındaki farklılıkları konusunda bitmeyen sorularıma her defasında hızlıca yanıt veren ekiplerine buradan da ayrıca teşekkür ederim.

Kamp İçin Taktik Kıyafet Değerlendirme

Aldığım ürünleri değerlendireme noktasında her seferinde artıları zaten araştırıp görmüş oluyorum. Bunların testini bir diğer kenara bırakıp ürünle ilgili bana göre olumsuz olabilecek, satış anında belirtilmeyen detaylara odaklanıyorum. Çünkü bana göre tavsiye ve öneri ancak bu şekilde değerlidir. Bir ürünün eksi yanlarını biliyor olmak, satın alma anında kafadaki tüm soru işaretlerini kaldırır. Taktik Store gömlek ve pantolon alışverişim gerek kumaşı, antibakteriyel özelliği ve cep kısımlarının dayanıklılığı konusunda sitelerinde yazdıkları gibi güven verdi. Uzun vade kullanımda bir sıkıntı yaşamayacağımın garantisi elbette değil ama ilk izlenimler ileride bir sorunla karşılaşmayacağımı da gösteriyor denilebilir. Ek olarak tüm yazışmalarımda satın almasam bile verdikleri olumlu dönüşler, olası aksilikler de ”biz buradayız” işaretidir bana göre. Tabi uzun vade deneyim notumu da mutlaka buraya ekliyor olacağım.

Az çok referans üzerine kalıpları bildiğim için sorun yaşamadım. Unutmamak gerekir ki neredeyse tüm outdoor ve taktik kıyafet kalıpları yabancı kalıplar üzerinden çıkarılıyor. Bu sebeple standart bedenleriniz size uyumlu olmayacaktır. Mutlaka satın alamdan önce ürünün açıklama kısmında bulunan kalıplara bakınız. Benim eksi gördüğüm ama olması gereken bir yön gömlekteki uzunluk. Sanırım alışık olmadığım bir durum. Boy kısmı biraz uzun. Bu noktada internetten farklı markaları ve taktik kıyafetlerini inceledim. Durum hepsinde aynıymış. Ufak bir terzi düzeltmesi olabilir ama gerek kullanım gerekse görüntüyü çok etkilemediği için olduğu gibi bıraktım.

Daha detaylı aktardığım kamp malzemeleri içeriğime göz atabilirsiniz.

Bir yorum yazın