Kamp yapmaya karar verdikten hemen sonra ,satın aldığımız ilk ekipman belki de kamp çadırıdır. Kamp çadırı tercihi her ne kadar zor gibi gözükse de kullanıcı yorumları ve tavsiyeleri bir o kadar da kolay karar vermenize yardımcı olur. Bu içerikte tercih noktasında size çok faydalı olacak kamp çadırı tavsiyesi ve incelemeleri vardır.

Kamp çadırı satın almadan önce

Kamp yapacağınız mevsim, kamp yapacağınız alan ve şartları düşünmelisiniz. Özellikle başlangıçta tüm bütçenizi kamp çadırına ayırmak doğru olmayacaktır. Bu yüzden kamp çadırı tercih ederken doğru karar vermelisiniz. 4 mevsim bir kamp çadırı almanız ne kadar artı gibi gözükse de çok uzun bir süre işinize yaramayacak diyebilirim. Ya da taşıması daha kolay diye bagajsız, hafif bir kamp çadırı tercih etmek. Bu yüzden öncesinde ihtiyaçlarınızı göz önüne getirip, önceliklerini belirleyerek doğru kamp çadırına karar vermelisiniz.

Kamp Çadırı Fiyatları

Kamp çadırlarının 2019 fiyatlarını gördükten sonra bütçenizin büyük kısmını aslında zorunlu olarak kamp çadırına ayırmış olduğunu fark edeceksiniz. Tabi ikinci el kamp çadırı satın alma imkanınız her zaman var. Çadır kullanım ihtiyacını belirlemeden satın alan ve ilk kullanım sonrası kamp çadırını ikinci el fiyatlara satanların ilanları oldukça çok fazla.

Konuyu çok fazla uzatmadan, sık kamp yapan kişiler üzerinde yaptığım araştırma ve tavsiyelerini dikkate alarak kullandıkları kamp çadırları listeledim. Satın alırken kararınızı mutlaka etkileyecek bu liste üzerinden, sizin kamp tercihinize uygun kamp çadırı mutlaka bulmuş olacaksınız.

Güncel fiyatlarıyla birlikte incelediğim birçok favori kamp çadırı modelini görmek için bütçelere göre sıraladığımı linklere tıklayınız.

100-500 TL arasındaki kamp çadırı listesini görmek için TIKLAYINIZ.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

500-1000 TL arasındaki kamp çadırı listesini görmek için TIKLAYINIZ.

4 Mevsim ve ağır kış şartlarında kullanabileceğiniz kamp çadırı listesini görmek için TIKLAYINIZ.

Aile kamp çadırı listesini görmek için TIKLAYINIZ.

 

En Çok Tercih Edilen 20 Kamp Çadırı

Decathlon Arpenaz 2

kamp çadırı tavsiye
Decathlon Arpenaz 2

Arpenaz, özellikle kamp yapmaya yeni başlayanların ilk tercihi oluyor. 2 ve 3 kişilik olarak sunulan arpenaz kamp çadırının en büyük avantajı kolay kurulumu ve taşıma rahatlığı sunması. İç tenteyi kurduktan sonra dış tenteyi ayrıca üzerine geçirerek kurulumu tamamlamış oluyorsunuz.  Çadırda bagaj bölümü olmadığı için 2 kişilik modelinde konfor arıyorsanız tek kişi kalmanız gerekir. Yani eğer 2 kişi kamp yapacaksanız 3 kişilik modelini almanızda fayda var. En büyük eksisi, ısı yalıtım özelliğinin olmaması. Yani yaz aylarında güneşli bir sabaha uyandığınızda ciddi bir sıcaklık sizi bekliyor olacak. Bu sebeple arpenaz kamp çadırı kullanıyorsanız, ek olarak tente veya gölge olacak bir yere kamp çadırınızı kurmakta fayda var. 2 kişilik Arpenaz kamp çadırının satış fiyatı 149 TL. İlk kamp çadırı tercihi olmasının en büyük etkisi sanırım bu. Tabi başlangıç için kamp çadırı tavsiyesi olarak da ilk sıralarda yer alıyor.

*Güncel fiyat ve stok durumu için ilgili firmanın resmi internet sitesini bakınız.

Decathlon Arpenaz 3 XL Fresh&Black

Sanırım Decathlon’un geniş hacme sahip en çok satılan kamp çadırlarından birisi Fresh & Black teknolojisine sahip Arpenaz XL modelidir. 2 ve 3 kişilik olarak satılan Arpenaz XL başlangıç ve orta sınıf kampçılara hitap ediyor. 3 kişilik olan modeli 210 * 210 cm oda ve 115 cm yüksekliğe sahip. Fresh & Black kumaşı sayesinde iç kısmında bir karanlık sağlıyor ve özellikle sabah güneşlerinde sizi ciddi şekilde koruyor. Havalandırma sistemi de oldukça yeterli. Kurulumu oldukça basit ve dış tentesi yine diğer modellerde olduğu gibi ayrıca üstten giydirmeli. Geniş ön bagajı sayesinde birçok eşyanızı ve ayakkabılarınıza burada muhafaza edebilirsiniz. 2 kişilik olan XL modelinin şu anki satış fiyatı 499 TL. 3 Kişilik olan XL modeli ise 599 TL. Kamp çadırı tercih ederken 2 kişi genelde 3 kişilik modelleri öneririm. Bu sayılar kamp çadırının oda kısmına sığan uyku tulumu kapasiteli ile alakalı olduğu için 2 kişilik kamp çadırı içinde eşyalar vs derken neredeyse size başka alan kalmaz. Tabi taşıma kolaylığına sahipseniz.

*Güncel fiyat ve stok durumu için ilgili firmanın resmi internet sitesini bakınız.

Decathlon Arpenaz 3 XL Fresh&Black
Decathlon Aile Çadırı

Decathlon 2 Seconds Fresh&Black 2

Daha önce hiç kamp yapmadınız mı? Kamp yapmaya karar mı verdiniz? İlk soru işaretiniz; kamp çadır nasıl kurulur? Kamp çadırı kurmak çok zor mu? oluyor değil mi? Decathlon  2 Seconds modeli bu soru işaretini gidermek için var diyebilir. Otomatik kurulan çadır mantığı ile hareket eden bu model yine Fresh & Black teknolojisine sahip. Kamp çadırı direkleri yani polleri çadır kumaşının içine gömülü esnek bir yapıya sahip. Siz kamp çadırını açtıktan sonra sadece kazıkları çakıp rüzgar destek iplerini bağlıyorsunuz. Yan taraflarda bulunan pencereli sayesinde hava akışı sürekli olabiliyor. Daha çok yaz kampları için ve başlangıç seviyesine önerebilirim.  Ek olarak kurulması basit ama toplamasını öğrenmek için biraz zaman ve sabra ihtiyacınız olacak. Satın almadan önce Decathlon mağazalarında açıkta bulunan test ürünlerini inceleyip, çalışanlardan ufak bir eğitim almanızda fayda var. Kamp çadırın fiyatı 559,99 TL. Tabi güncel fiyatlar için Decathlon’un mağaza veya internet sitesine bakınız.

Decathlon 2 Seconds Fresh&Black 2
Decathlon 2 Seconds Fresh&Black 2

Decathlon Fresh&Black

Decathlon’un Fresh&Black kumaşına sahip ilk modeli diyebiliriz. Özellikle kampa yeni başlayanların tercih ettiği ilk kamp çadırları arasında. Bu tercihin yanı sıra yine uzun süre kamp çadırını kulların tavsiyesi arasında da yerini alıyor. Kamp çadırının teknik özellikleri neredeyse diğer modeller ile aynı. Karanlık ve serin tutan kumaşı. Suya karşı dayanıklı, kolay ve pratik kurulum. Bu çadırı kullanan birçok kişinin ortak görüşü yedek kamp çadırı dahi olarak mutlaka olmalı yönünde. Kış kampında kullanan birçok kişi; iyi bir uyku tulumu ile zorlanmadığı görüşünde. Tabi unutmamak lazım bu kamp çadırı başlangıç ve orta seviye düzeyindedir. Bagaj bölümü yok. Büyük bir dezavantaj gözükse de amaç biraz daha taşıma kolaylığı düşünülmüş olması. 2.6 Kg ağırlığa sahip. Aslına bakarsanız 2 KG’a kadar düşürmüş olsalardı ciddi bir avantaj olabilirdi. 2 kişi bu kamp çadırını kullanacaksa biraz dar olabilir. Çadırın bagajı olmadığından genelde 2 kişilik modelini tek kişi kullananlar bir sorun yaşamıyor. Şu anki satış fiyatı 329 TL. Kamp çadırı tavsiyesi olarak ilk sıralarda yer alan bir çadır modelidir.

*Güncel fiyat ve stok durumu için ilgili firmanın resmi internet sitesini bakınız.

Decathlon Fresh&Black
Decathlon Fresh&Black Kamp Çadırı

Decathlon Quickhiker 3

En sevdiğim Decathlon kamp çadırı diyebilirim. 3.4 Kg ağırlığa sahip bu kamp çadırı 3 kişilik ve üretim amacı yürüyüş faaliyetlerde kısa konaklama için. Kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de üretim amacıdır. Yani siz kendi faaliyetlerinize uygun bir kamp çadırı ararken baktığınız teknik özelliklerin yanı sıra ilgili çadırın üretim amacına da bakmalısınız. Bu kamp çadırının şu anki satış fiyatı 849.00 TL. Eğer sürekli orman kampı yapan bireyseniz bu çadırın üretim amacı dışına çıkabilirsiniz. Tüm teknik özellikleri buna uygun olsa da taban inceliği sizi yarı yolda bırakabilir. Bu yüzden ek taban koruyucu almanızda fayda var. Çift kapıya sahip. Kamp çadırı tercih ederken basit ama önemli olan bu tercihi göz önüne almanızda fayda var. Kullanım anında ciddi fayda sağlıyor. Sırt çantanız içinde doğru toplandığı takdirde 15LT lik bir alan kaplıyor ki 3 kişilik bir kamp çadırı için harika bir detay. Decathlon için üst segment kamp çadırı tavsiyesinde oldukça iyi.

Decathlon Quickhiker 3
Decathlon Quickhiker 3 İnceleme

Evolite Excamp 2 Pro

Kış kampçıları ve çok uzun süredir deneyimleyenler fiyatına göre ciddi performans aldığı için güzel yorumluyor. Çift tente ve çift bagaja sahip olan Excamp modeli 3.10 Kg ağırlığında. 3000 mm ye kadar su geçirmezliği var. Yani 1000 mm yaklaşık yarım saat aralıksız yağan yağmur anlamına geldiği için 1,5 saatlik bir yağıştan etkilenmezsiniz. Zemin 190T polyester ve 5000 mm ye kadar su geçirmezliği var. İç hacmi 145 * 210 Cm. Dış tentenin üzerinde bulunan açılır kapanır kapılar sayesinde içeride oluşan buharı dışa atabilirsiniz. Speed Pole Clips sistemi ile kurulumu çokta zor değil.  Bagaj bölümü, ağırlığı, iç hacmi,çift kapısı, dayanıklılığı ile tercih edebileceğiniz bir kamp çadırı. Şu anki satış fiyatı ortalama 500 TL. Satın alamdan önce mutlaka farklı sitelerden fiyat kıyaslaması yapın.

Evolite Excamp 2 Pro
Evolite Excamp 2 Pro

Ferrino Skyline 3

Kış kampı için yine taşıması kolay ve kullanım alanı geniş bir kamp çadırı önerisi Skyline 3. Kullanıcıların tavsiye ettiği bu kamp çadırı çift tente ve çift kapısı kamp çadırında aradığım en büyük özelliklerden bir kaçı. Dış tentenin altında yere uzanmış parçaların ne olduğunu biliyor musunuz? Karlı havalarda kamp yapmak isteyenler için alttan gelecek soğuğu ve rüzgarın şiddetini kesmek için kar etekleri. Tam olarak açılan kapısı özellikle yağmurlu havalarda çadır içinde oturmayı tercih edenler için ferah bir iç hacim sunuyor. Geniş bagajı ie tüm eşyalarınızı muhafaza edebilir. Su geçirmez ve nefes alabilen Polyester tente 2500mm basınca kadar dayanıklı. Ağırlıkla sonbahar ve kış aylarında tercih edebileceğiniz gibi ilkbahar yaz kamplarında da havalandırma ve tam açılan kapısı sayesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ferrino Skyline 3
Ferrino Skyline 3

Guntack Altera 2

2 kişilik 4 mevsim kamp çadırı için tercih edenlerin sayısı yüksek. Kubbe tipi ferah bir iç hacim veriyor. Çift kapı ise yine büyük avantaj. Bagaj kısmının öne doğru uzayan ve geniş kısmı ise özellikle kış kamplarında mutfak olarak kullanıma uygun. Tabanın 5000 mm su geçirmezliği var. Tente ise 3000 mm ye kadar. 4 Mevsim kamp çadırı için ortalamaya göre iyi bir seviye. 60Km hızla esen rüzgara karşı dayanıklı. Tabi kamp çadırlarının teknik özelliklerinden tam olarak faydalanmak için çadırın düz bir zemine kurulmuş olması, kazık ve gerdirme iplerinin düzgün olması, kullanmadığınız zamanlarda hava alan bir ortamda muhafaza edilmesi gibi faktörler çok önemlidir. Ortalama satış fiyatı 450 TL civarında. Satın almadan önce farklı siteler üzerinden fiyat kontrolü yapmanızda fayda var.Kamp çadırı tavsiyesi olarak altera da öneriler arasında.

Guntack Altera 2
Guntack Altera 2

Hannah Tycoon 2

Hannah kamp çadır markasını pek duymamış olabilirsiniz. 1991 yılından beri deneyime sahip bu firma tüm ürünlerini Avrupa standartlarına uygun üretiyor ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyor. Türkiye’de satışta olan kamp çadırları arasında çok sık rastlamasak dahi kullanan kişilerin yorumları gerçekten etkili. Dış tente 3000 mm, alt tente ise 7000mm suya dirençli. Ağırlığı ise toplamda 3 Kg. iç hacmi 220*115. Diğer modellerde olduğu gibi çift havalandırma çıkışına sahip. 9.5 mm çaplı fiberglass askı sistemi var. unutmamak lazım ki kamp için çadır tercih ederken kullanılan malzemenin de kalitesine bakıp fiyat performans odaklı düşünmeniz gerekiyor. Bu kamp çadırının şu anki satış fiyatı ortalama 600 TL civarında.

Hannah Tycoon 2
Hannah Kamp Çadırı Tavsiye

High Park Nevada 3

Görüntü ve kullanım alanı olarak benim de çok beğendiğim bir kamp çadırı. Giriş kısmında bulunan geniş bagaj soğuk havalarda güzel bir alan sunabilir. Kubbe tipi yapısı ise iç hacminin genişliğini gösteriyor. Çadırın kenarlarında bulunan kırmızı şerit gece karanlığında ışık tutunca kamp çadırınızın yerini bulmayı kolaylaştırıyor.  500 TL gibi ortalama bir ücrete satın alabilirseniz. Kullanıcı yorumları ve çadırda kullanılan malzemeyi göz önüne alırsak tercih edebilirsiniz. Özellikle hafta sonu ve bol eşya ile kampa gidenler için önerebileceğim uygunlukta bir kamp çadırı.

High Park Nevada 3
High Park Nevada 3

Husky Beast 3

2 ve 3 kişilik modelleri olan Husky Beast geniş ön bagajı ve iç hacmi sayesinde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Teknik özellikleri bakımından da kamp çadırı tavsiyesi listesinde. Tabanı 8000, dış tente ise 5000 mm su direncine sahip. Toplam ağırlığı 3 kişilik model için 3.3 KG. Çok ağır diyemeyiz. 1000 Tl civarında satış fiyatı var. Fiyatına göre ise gayet kaliteli malzeme ve görüntü sağlıyor.  130 cm kubbe yüksekliği çadırın içinde rahat hareket etmenize olanak sağlıyor. Tercih edilebilir, uzun vade kullanıma uygun bir kamp çadırı.

 

Husky Beast 3
Husky Beast 3

Husky Bird 3

Husky markası, kamp çadırları arasında ciddi bir satış oranına sahip. Bunun en büyük sebebi reklam çalışmaları ve olumlu kullanıcı yorumları olabilir. Yaptığım ankette de en çok kullanılan markalar arasında ilk sırada yerini aldı. Gelelim çadır incelemesine. 185*300*130 cm (en**boy*yükseklik) oranlarına göre 3,5 KG ağırlığa sahip 3 kişilik bir çadır. Bu rakamlar 3 kişilik bir çadıra göre çok iyi. Taban 190T Polyester ve 6000 mm suya karşı dirençli. Dış tente ise 3000 185T polyester. Kullanılan malzeme, iyi kamp çadırları listesinde yer almaya yeterli. Uzun zamandır deneyimleyen kişiler de oldukça memnum olduğunu belirtiyor.  Farklı renklerde satışı var ama koyu yeşil olan modelini bulmak biraz zor. Ortalama satış fiyatı 750 TL civarında. Farklı sitelerde stok durumuna göre 100-150 TL arasında fiyat farkları var. Satın almadan önce göz atmanızda fayda var.

Husky Falcon 5 mevsim 2 kişilik

Kış kampçılarının en çok tercih ettiği Husky modellerinden biri. Taban 10000mm ye kadar su geçirmezliği var ve 190T Polyester den üretilmiş. . Dış tente ise 6000mm ye kadar su direncine sahip, yırtılmaya karşı dayanıklı 210T polyester. Yine alt kısmında bulunan kar etekleri de büyük avantaj. İleri seviye kış kamplarında tercih edebilirsiniz. Falcon satış fiyatı ortalama 1.500 TL civarında

Husky Falcon 5 mevsim 2 kişilik
Husky Falcon 5 mevsim Çadır Tavsiye

Husky Felen 3+1

Yine ileri seviye bir model.  Dağcılık faaliyetlerine uygun 3+1 Felen modeli çok geniş bir iç hacim sağlıyor. Ağırlığı 5.6 KG. ve 200*355*135 cm ölçülere sahip. Falcon modelinde olduğu gibi taban 10000mm dış tente 6000 mm karşı suya dirençli. Sağlamlığı ve zor koşullar için üretilmiş malzeme kalitesine bakarsanız bu ağırlık gayet ideal. Kolay kurulumu sayesinde de tercih edilen modeller arasında. Bu tarz kamp çadırlarının üretim amacı her ne kadar ağır koşullar olsa da kullanıcı yorumlarına bakarsak sonbahar orman kamplarında dahi bolca kullanıyorlar. Yani çadır tercih ederken illa ki bu çadırı aldıktan sonra kar kampı yapmanıza gerek yok. Normal kullanım içinde uygundur. Sadece benzeri çadırlarda yaz aylarında nemin yüksek olduğu yerlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şu an ki ortalama satış fiyatı 2000 TL civarında.

Husky Felen 3+1
Husky Felen 3+1

Loap Bora

3 Mevsim kamp çadırı kategorisinde tercih edilen modellerden biri de Loap Bora. 2.5 Kg ağırlığına sahip çift kapılı ve iyi havalandırmaya sahiptir. Tabanı 5000mm su geçirmezliği sahipken dış tente 3000 mm dir. 80*130*80 boyutlara sahip. Yine kubbe yapısı ile geniş iç hacim sağlıyor. Orta seviye kamp çadırı arayanların tercihi olabilir.

Loap Bora
Loap Bora

Marmot Limelight

Uzun zamandır stok problemi olan Limelight modeli, Marmot markasının deneyimi ve müşteri odağı sayesinde tercih edilebilecek ileri seviye kamp çadırları arasında. Kamp çadırı tavsiyesi olarak deneyimleyin vazgeçilmezi diyebiliriz. Geniş bir iç hacme sahip, çift bagaj ve çift kapısı olan, sağlam bir modeldir. Pollerin yapısı zeminden dikey olarak yükseldiği için geniş bir iç hacmi sağlar. Ses çıkarmayan fermuarlar, ortam aydınlatması tavan yan cepleri, geniş ön kapı ise ciddi bir konfor verir. Dış tentenin ayrılması ile ortaya çıkan tül kaplı iç tente yaz kamplarında ferah bir akşam geçirmeniz için ideal. Marmot markasının ürünleri dağcılık ve ağır hizmet faaliyetleri üzerine odaklandığı için yılların verdiği deneyim ile birleşen ürünler tamamen müşteri odaklı ve konforu doğrultusunda üretiliyor.

Marmot Limelight
Marmot Limelight Tavsiye

Marmot Alvar 3P

Alvar 3P benim yaklaşık 3 yıldır kullandığım kamp çadırım. Limeligt modeli ile arasındaki en büyük fark iç tentenin ayrı olarak kullanılmaması. Alvar modelinde poller dış tente üzerinden takılı. Yani çadırı zorunlu olarak iç ve dış tente birleşik kurmanız gerekiyor. Peki yaz kamplarında? İç tenteyi çıkarıp dış tenteyi ayrı olarak kullanabiliyorsunuz. Yani bushcraft çadırlarda gördüğünüz gibi zemini açık bir şekilde kullanmanıza olanak sağlıyor. Bushcarft kamp çadırı tavsiyesi olarak değerlendirebiliriz. Fakat ağırlığını göz önünde bulundurmak şart.

Daha detaylı Marmot Alvar incelemesi için tıklayınız.

Marmot Alvar 3P
Marmot Alvar 3P İnceleme

MSR Hubba nx

Listelenen kamp çadırları arasında en iyi kamp çadırı kategorisinde ilk sıraya yerleştirebileceğimiz MSR Hubba, sırt çantalı gezginler için tasarlanmış ödüllü bir kamp çadırıdır. 3 Mevsim kullanıma uygun çadır, hafif ve simetrik geometrisi ile iç alanını en yüksek performansta kullanmanıza izin veriyor. Çift giriş ve Çift geniş bagajı var. Renk kodlu merkezi klipslerle, ultra kompakt bir taşıma torbası var. Ağırlığı sadece 1,72 kg. Orta iç yükseliği 102 CM. Marmot Alvar modelinde olduğu gibi dış tente ayrıca kullanılabiliyor. Ek olarak zemine çadırın kendi altlığını da koyabilmeniz mümkün. Doğa yürüyüşleri, gezgin geçici kamp gibi birçok faaliyette tercih edebilir ve bu kamp çadırı sayesinde doğadan en yüksek keyfi alabilirsiniz. Satış fiyatına gelecek olursak ortalama 3300 TL civarında. Bu fiyata kamp çadırı alınır mı? Eğer ciddi anlamda kamp yapıyor, sırt çantanız ile kampa gidiyorsanız tercih edip çok uzun süre kullanabileceğiniz ekipmanlarımız arasına katabilirsiniz. .

MSR Hubba nx
MSR Hubba nx

Naturehike Cloud up 2

Yine sırt çantalı gezginlerin tercih ettiği bir ağırlığa sahip olan kamp çadırının toplam ağırlığı 2Kg dahi değil. Naturehik Cloud Up 2 kamp çadırı 215*150*110 cm boyutlarına sahip. İç kısmında rahatlıkla oturabilirsiniz. Yaklaşık 1.75 boylarına sahip biri için genmiş bir iç alanı var. Bagaj kısmı kapatıldığında eşya çanta ve diğer eşyalar için geniş bir alan bırakıyor.  210T naylon iç ve dış çadır olarak üretilmiş. İlk bakışta çok çabuk yıpranır izlenimi versede kaliteli bir tenteye sahip. Özellikle 210T naylon kullanılmasının amacı ağırlığını en alta indirmek. Satış fiyatı ortalama 1000 lira

Naturehike Cloud up 2
Naturehike Cloud up 2

Naturehike Sky 3

P serisi kamp çadırı 3-4 mevsim kullanıma uygun. Gerçi rüzgara karşı dayanıklı olsa da 7001 serisi alüminyum poller yoğun kar yağışına karşı savunmasız kalabilir. 3 kişilik bir model olmasına rağmen paket halinde eliniz de rahatlıkla tutabileceğiniz boyutlara ve ağırlığa sahip. Yine sırt çantalı gezginlerin bolca tercih etmesindeki neden bu.  Zemin ve taban 3000 mm su basıncına dayanıklıdır. 165x210x110 boyutları ise ferah bir iç hacim sunar. Kubbe yapılı bu kamp çadırını kurmak çok zor değil. Hatta tek kişi ufak defek geçişlerle çadırı kurabilir. Toplam ağırlığı 2.3 Kg. 3 kişilik bir kamp çadırına göre çok iyi. Çadırın fiyatı ise 800 lira civarında.

 

Naturehike Sky 3
Naturehike Sky 3

Aile Kamp Çadırı Tavsiye

Çocuklarıyla kamp yapanların veya yeni kampa yeni başlayacak olanların uygun bir kamp çadırı bulması biraz zor. Çocuklu kamplarda kamp çadırı, normal kamplara nazaran çok daha önemli. Peki çocuklu bir ailenin kamp çadırından beklentisi nedir? veya kamp çadırında olmazsa olmaz özellikler nelerdir? Geniş bir iç hacim, kaliteli bir havalandırma, güneş ışınlarını kesen UV kumaş, yüksek tavan, kolay kurulum ve kolay toplanması, çift ve geniş kapılar…

Çocuklu aileler için kamp çadırı tavsiyesi olarak, daha önce uzun süre deneyimleyen insanların önerdikleri en iyi 6 kamp çadırı alternatifini derledim. İlgili kamp çadırları yukarıda belirttiğim özelliklerin bir kısmını ya da tamamını barındırıyor. Tabi kamp çadırı tercihi kullanıcı yorumlarının yanı sıra kamp yapacak olan ailenin kamp alışkanlığı, kamp yapacağı yer, kamp yaptığı mevsim gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Decathlon Arpenaz 4.1

Decathlon aile kamp çadırları arasında en konforlu çadır Arpenaz 4.1 Fresh & Black diyebiliriz. 240*210 cm oda boyutuyla geniş geniş bir iç hacim sunuyor. 1.9 m yükseklik ise yetişkin birinin rahatlıkla çadır içerisinde ayakta durmasına yeterli.  Toplam ağırlığı 10 Kg. Taşıması biraz zor gibi gözükse de çocuklu ailelerin kampa çoğunlukla araçla gittiğini vardığımızda ciddi sıkıntı olmayacaktır.  Kurulum kısmı diğer kamp çadırlara göre biraz daha zor. Renk kodlarını takip ederek birkaç pratik sonrası alışkanlık kazanabilirsiniz. Keza birçok kurulum videosundan destek alabilirsiniz. Dış tente rutubeti ve nemi sizden uzak tutar. Düz bir zemine kurduktan sonra dış tente iplerini oldukça gergin tutmanız gerekecektir. Fresh & Black kumaşı sayesinde gün ışını ciddi anlamda iter ve karanlık bir iç kısım sunar. Çocukların öğlen uykusunda bu durum çok önemlidir. Önde bulunan geniş alan öğlen güneşinde çocukları dışarıdan uzak tutmak için birebir ya da masa ve sandalyelerinizi koyarak öğlen yemeklerini kamp çadırının gölgeliği altında yiyebilirsiniz. Satış fiyatı 1250 TL. Güncel fiyat için Decathlon mağazalarını ziyaret edebilir ya da internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Decathlon Arpenaz 4.1
Decathlon Aile Kamp Çadırı İnceleme

BearGrylls Rapid 3 Mevsim 6 Kişilik Kamp Çadırı

Benzeri markanın birçok sahte ürünü olduğu için bu kamp çadırını da önerdiğim kişiler genelde sahte kamp çadırı gözüyle bakıyor. Fakat birçok outdoor mağazasında ilgili ürünü bulabilirsiniz. 411 * 208 cm ölçülerinde bu aile kamp çadırının toplam kapasitesi 6 kişi. 140 cm yüksekliği var. En büyük eksisi tek kapısının olması. Çift tarafında bulunan bagajları da 6 kişiden daha az kaldığınızda sizin için erzak odası olabilir. Kurulumu basit ve tek ile kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Toplam ağırlığı 6.760 kg. Yatay bir çadır olduğundan kullanımı biraz daha pratik. Ortalama satış fiyatı 2000 TL civarında.

BearGrylls Rapid 3
Geniş Aile Çadırı

Ferrino Proxes 4

4 kişilik 2 odalı bir aile kamp çadırı. Kurulum için 2 kişi gereklidir. Tek kişi ile kurulum biraz zorlayabilir. Geniş ve kapalı bagajı yaz kamplarında ciddi fayda sağlayacaktır. İç kısmında bulunan bölünmüş oda ve orta bölüm eşyaların çok daha düzenli olmasını sağlar. Toplam 3 kapı ve 1 büyük penceresi var. 2600 Tl civarında satışı olan bu kamp çadırı iç ayrıca yaklaşık 450 TL vererek ön tarafına bir gölgelikte satın alabilirsiniz. Aile olarak kamp yapanlar için kamp çadırı tavsiyesi listesinde yer verildi.

Ferrino Proxes 4
Ferrino Proxes 4

Husky Baron 4

Aynı model için 3 ve 4 kişilik seçenek mevcut. Teeknik olarak diğer aile kamp çadırlarına nazaran daha kaliteli malzemeler sunulmuş diyebiliriz. Taban 8000 mm, dış tente 5000 mm ‘ye kadar su direncine sahip. 260*420*130 cm boyutlarında. 130 cm yükseklik aile kamp çadırı olarak biraz kısıtlı olsa da ortalama standartlarda diyebiliriz. Toplam ağırlığı 4.5 KG. Çift bagaj ve çift girişi var. Özellikle çocuk uyurken çadıra girmek gerektiğinde çift kapılı kamp çadırı tercihi çok büyük avantaj sağlıyor. Yine ön büyük bagaj alanı eşyaların muhafazası için yeterli. Arka tarafta ise biraz daha ufak diyebileceğimiz yere paralel ikinci bir bagaj var. Dış tentenin üzerinde bulunan iki ayrı havalandırma kanalı çadır için yeterli. Yaklaşık satış fiyatı 1650 TL civarında.

Husky Baron 4
Husky Baron 4

Husky Bigless 5

290*390*190 cm boyutlarına sahip bigless modeli 9 Kg ağırlığında. Taban 5000mm, dış tente 3000 mm’ye kadar su basıncına dirençli. En büyük dezavantajı tek kapıya sahip olması. Çadırın dış tentesi ayrıca kurulabiliyor. Yani alt tabanı açık şekilde özellikle sıcak havalarda fazlasıyla iş görebilir, gölgelik olarak kullanılabilir. Taban sabit olmadığı için kış kamplarında sorun çıkarabilir. Tabi bir soba projesi ile bu sorun ortadan kalkacaktır. 2 yetişkin 2 çocuk için tercih edebileceğiniz en iyi çadırlardan biri. 190 cm boy çok abartı gözükse de çocukalrın çadır içinde vakit geçireceği, yetişkinlerin üst baş değiştireceği durumlarda çok büyük bir artı sağlıyor. Ortalama 1500 TL civarında. Yani fiyat performans olarak çok iyi diyebilirim.Kamp çadırı tavsiye listemizde.

Husky Bigless 5
Husky Bigless 5

Husky Boyard 4

Husky kalitesinin yanı sıra geniş ve yüksek bir kamp çadırı sunan Boyard modeli, 3.9 Kg ağırlığa sahip ve 210*400*130 cm ebatlarında. Taban 6000 mm, dış tente 3000 mm su basıncına dayanıklı. Aslına bakarsanız bu tarz modeller biraz daha sonbahar kış şartlarına uygun. Yani yaz kamp çadırları gibi ferah ve aydınlık bir kullanım alanı sağlamıyor. Eğer sadece yaz kamplarına gidiyorsanız Husky modelleri size biraz ağır olabilir. Ortalama satış fiyatı 850 TL civarında.

Husky Çadır tavsiye
Husky Boyard 4

Kolay Kurulan Kamp Çadırı Tavsiyesi  / Otomatik Çadır

Birçok sayfada satılan otomatik kamp çadır mantığı aşağıdaki görselde ki gibi. Pollerin en üstünde bulunana bir ipi çektiğinizde çadırın iskelet kısımları tenteyi sarıyor ve kamp çadırı kurulmuş oluyor. Ortalama satış fiyatı 150 – 500 TL arasında.  Peki neden otomatik bir kamp çadırına ihtiyacınız var? Özellikle kampa yeni başlayanların tercih ettiği otomatik kamp çadırları, çadır kurmanın pratik imkanını sunuyor. Fakat bu artı yönünü yanında birçok eksi yönü var. Her şeyden önce normal bir kamp çadırında olması gereken özellikler yok. Tabi sadece yaz kampı için kullanacaksanız bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Yinede kamp çadırı tavsiyesi olarak pek adını duymadım.

otomatik kamp çadırı
Otomatik Kamp Çadırı

Aşağıdaki hızlandırılmış videoda, Marmot markasının üst segment kamp çadırlarından biri olan, 3 kişilik Alvar modelinin hızlandırılmış kurulumu var. Yani kamp çadırı kurmak çok zor değil. 3 kişi ve üstü olan kamp çadırlarını kurmak için, çadırın genişliğinden dolayı iki kişi olmak işleri kolaylaştırır.

Normal kamp çadırları kurmak bu tarz otomatik kamp çadırlara kıyasla biraz zor olsa da birkaç pratik sonrası çok basit olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden otomatik kamp çadırı almadan önce kamp ihtiyaçlarınızı belirleyip, kullanıcı yorumları ve tavsiyelerini dikkate almanızı öneririm.

Sosyal medya üzerinde özellikle instagramda çok sık olarak storylerde otomatik kamp çadır reklamları görüyor olabilirsiniz. Bu reklamların çok büyük kısmı dolandırıcılıktan öte değil. Bu tarz reklamlarda gördüğünüz ürünleri satın almadan önce mutlaka satıcı firmanın güvenilirliğini kontrol edip, satılan kamp çadırının da teknik özelliklerini detaylıca inceleyiniz.

Bushcarft Kamp Çadırı Tavsiyesi

Bushcraft çadırı olarak son zamanlarda sıkça karşımızaq çıkan Lavvu Çadırı önereceğim. Bu çadırın sıkça karşımıza çıkma sebebi kanvas çadır olarak en uygun fiyata satılan bushcraft çadırı olmasıdır. İngiltere üzerinden temin edilen bu çadır yakın zamanda Türkiye’de de satışa sunulda. Tabi İngiltere üzerinden direkt alma şansınız olursa vergiden muaf olunacağından çok daha uygun bir fiyata Lavvu çadıra sahip olursunuz. Daha detaylı bilgi ve ürün incelemesi için Lavvu Çadır başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=x0khaGvhgI8&t=176s

Bir yorum yazın