Kamp ateşi için kuru odun nasıl tedarik ediyorsunuz? soruna bir paylaşımda denk geldiğim için bu konuda bir içerik yazmak istedim. Kamplarda yakacak odunu bulmak için öncelikle devrilmiş ve kurumuş ağaçlardan faydalanıyor olsak da halen bilinçsiz olarak doğaya çıkan insanlar yüzünden yaş ağaç kesenlere rastlamak mümkün. Özellikle kış kamplarında yaş ağaç kesme oranı çok daha fazla artıyor. 

Kamp ateşi için kuru odun bulmak

Bana göre yaş ağaç kesmek cinayettir! Evet bu konu bu kadar önemli! Çünkü doğa, her zaman insanoğlunun tek tük denilebilecek hatalarını onaracak güce sahiptir. Fakat sürekli ve büyük hasarları kapatamayacak ve gelecekte bu durum bir felakete dönüşecektir. Bu konunun önemini ve bilincini ancak doğayı, geleceğine miras bırakmak isteyen bireyler anlayabilir.

kış kampalrında kuru odun bulmak

Kış kampında kuru odun bulmak!

Yağmurlu veya karlı havalarda en büyük sorun kamp ateşini yakmaktır. Öncelikle bu tarz kamplara hazırlıklı gitmek işleri çok kolaylaştırır. Yanınızda getireceğiniz çıra vb kuru tutuşturucular ilk tutuşturma için önemlidir. Odun toplamaya öncelikle ağaçların yere yakın olan kuru dallarından başlamak gereklidir. Bu dal parçaları her kadar yağmur yağmış olsa da üst dalların koruması sayesinde kuru veya kuruya en yakın parçalardır.   Daha sonra etrafta bulduğunuz diğer ıslak dahi olsa odunları toplayabilirsiniz.

Kış kampında ateş nasıl yakılır?

Ateş yakacağınız zemine en kuru olan dal parçalarını dizip, ağaçların yere yakın dallarından topladığınız kuru parçaları ise inceltebildiğiniz kadar inceltip üzerine koyun. Daha sonra yanınızda getirdiğiniz çıra veya diğer tutuşturucuları kullanacak ateşi başlatın ve ıslak olan odunları bu yanan ateşin etrafına dizin. Kısa süre sonra kurumaya başlayacaktır. Kuruyan bu parçaları da ateşin üzerine atıp ateşi yavaş yavaş kuvvetlendirmeniz gereklidir. Unutmayın ıslak dahi olsa tüm odunları ne kadar inceltebilirseniz inceltin. Bu hem kuruma süresini kısaltacak hem de ateşin kuvvetini yükseltecektir.

Eğer taşıma imkanınız varsa yanınızda kuru odun getirebilirseniz. Uzun süre yanan ve değerleri yüksek olan meşe odununun çuvalı 20 TL civarındadır.

Yaş ağaç yanmaz! Kamp Ateşi için kuru odun bul !

Doğru bilinen bir yanlıştır. Yaş ağacın tutuşması zordur ama yanan bir ateşin içine attığınızda yoğun bir is çıkarak yanar. Bunu bilen ve işin kolayına kaçmak isteyen insanlar yüzünden her geçen gün katledilen yaş ağaç sayısı artıyor. Doğayla bir bütün olmak amacıyla kamp yaptığını söyleyen kişiler tarafından katledilen bir doğa gerçeği var ortada. Bu durum her ne kadar azınlıkta kalsa da, bilinçlendirme olmaması durumunda gün geçtikçe artacaktır. Sırf ısınmak için bir canı almayın!

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

yaş ağaç yanmaz
Yakmak için kesilen ve alanda bırakılan bir çam ağacı dalı

Kamp hayatının olmazsa olması kamp ateşidir.
Kamp hayatının devam etmesi, kamp yapabileceğimiz alanlara verilen izinlere bağlıyken, yaş ağaç kesip doğaya zarar veren, kamp hayatını kötü lanse eden bu insanların mantığını anlamak mümkün değil.

Peki neden yaş ağaç kesip, yakıyorlar?

Kamp yapılan alanda kuru odun bulamadıkları ve uzak bölgeden taşımayla uğraşmak istemedikleri için. Evet bence başlıca neden bu! Oysa kamp yapmanın amaçlarından biride, alıştığımız şehir konforunda unutulmuş kaslarımı çalıştırmak değil mi? Kamp ateşini yakmak için harcanan efor bunu fazlasıyla karşılıyor.

Bazı insanlar odun aramaktan, odunları kesmekten, kamp ateşini baştan aşağı yönetmekten zevk alır. Kamp alanından çok uzakta da olsa doğaya saygılı bir şekilde kuru odunları toplayıp yakarlar. Bu insanların kamp yapmakta ki amaçlarından bir tanesi de o kamp ateşini yönetmektir. Saygı duyulacak ve doğaya olan sevgilerinden ötürü takdir edilecek bir durumdur.

Yanında kuru odun getirmek kamp kültürüne aykırıdır! Bu söz son zamanlarda oldukça sıkça kullanılıyor. Bunun en büyük sebebi ise odun içerisinde halen yaşayan belki de gözle zor gözüken böcek türlerini farklı bir yere taşımak. Fakat bu durum özellikle kuru odun bulunması gereken yerlerde yaş ağaç kesmeye yönlendirmemeli. Kısa süreli kar kamplarında yanınızda taşıyabileceğiniz ve bolca dinlenmiş kuru odunları alabilirsiniz. Tabi bu noktada da dikkat edilmesi gereken durum o odunların tamamının yakılmış olması.

Hangi durumlarda yanımda kuru odun getirmeliyim?

  • Kamp yapacağınız alanda kuru odun bulmak zorsa,
  • Kış kamplarında ıslanmış olan odunların çıkardığı isten etkilenmemek için,
  • Odun arayışına enerji harcamamak için,
  • Kısıtlı kamp zamanınızı odun toplayarak geçirmemek için,

Hangi sebebi seçerseniz seçin yaş ağaç kesmek yerine yanınıza taşıma imkânınız varsa, çuvalı ortalama 20 TL olan kuru odun alın!

Kamp hayatı birçok insan için halen Türkiye’de henüz yeni keşfedilmiş bir açık hava etkinliğidir. Bu tarz doğaya zarar veren davranışlar, kamp hayatını yanlış tanıtacak ve insanların doğa ile iç içe olduğu bu alana yasaklar / sınırlamalar gelmesine neden olacaktır. Doğa karşılıklı faydalanmamız için var. Yaş ağaç keserek kendi geleceğimize zarar verdiğimizi unutmayalım!

Bir yorum yazın