İksa mocamp kamp ocağı çakmak gazıyla doldurulabilen birkaç kamp ocağı seçeneklerinden bir tanesi. Özellikle son zamanlarda kamp tüplerinin fiyatlarını göz önüne alarak çakmak gazıyla doldurulabilen bir kamp ocağının büyük avantaj sağlayacağı düşüncesindeyim. Şimdi yakın zaman önce aldığım İksa Mocamp kamp ocağını detaylıca inceleyelim.

İksa Mocamp

Yerli üretim olan bu kamp ocağı 400 gr ağırlığında ve 12cm çapında. 15 x 12.cm ölçülerine sahip. Kırmızı ve yeşil olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle satılıyor. Birçok platform üzerinden satın alamda renk seçmek mümkün değil. Stok durumuna göre gönderiliyor. Firma özellik kısmında bir adet çakmak gazıyla dolum sağladıktan sonra 2. saat yanma süresi olduğundan bahsediyor. Bu bilgi doğru mu? İksa mocamp deneyim kısmımda buna daha detayı yer vereceğim.

İksa Mocamp Çakmak Gazıyla Doldurulabilen Kamp Ocağı

Çakmak Gazıyla Çalışan Kamp Tüpleri Alınır mı?

Kamp tüpleri bildiğim kadarıyla LPG ile aynı oranda yani %70 bütan, %30 propandan oluşmaktadır. Sıvı halde kamp tüplerinde içinde bulunan bu karışım basınç kaldırıldığında dış ısı ile birleşerek gaza dönüşür ve ateşleme sonrası kullanılır. Çakmak gazlarıysa tamamen bütandan oluşmaktadır.

Bütan ve Propan karışımının kamp tüplerinde kullanılma amacı basınç ve donma süresini artırmaktır. Bütanın basıncı 0,92 propanın basıncı 7,5 dir. Yani sadece bütandan oluşan kamp tüplerinde düşük basınç olduğu için ısıtma veya kaynatma süresi daha geç olacaktır. Ayrıca donma süreside daha kısa.

İksa Mocamp Kamp Ocağı Deneyim

Çakmak gazıyla doldurulan kamp ocaklarını kullanmak tamamen kişisel bir tercih olabilir. Tabi fiyat performans olarak değerlendirmenin pek mümkün olmayacağını da söyleyebilirim. Bunun sebebi kullanıma bağlı. Örneğin bu kamp tüpünü kaynayan çayınızın sıcaklığını sürekli tutmak için kullanabilirsiniz. Uzun süre kullanacağınız kamp tüpünün maliyeti size sadece 5 TL olacaktır.

İksa Mocamp kamp ocağı satın alırken özellikler kısmında çakmak gazıyla 2.5 saat yandığı yazıyor. Benim yaptığım testte yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra gaz neredeyse tamamen bitti. Bunun sebebini biraz detaylı araştırdığımda satın alınan gazın kalitesiyle alakalı olduğunu bulmak çok uzun sürmedi.

Sonuç olarak teknik kamplarda ana kamp ocağı olarak kullanımı konusunda tercihi size bırakabilirim. Fakat kafa kampları dediğimiz kamplarda özellikle düşük maliyetinden kaynaklı tercih edilebilir.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

İksa Mocamp Pratik Kamp Ocağı Eksileri

 • Kış kamplarında sadece bütan gaz kullanıldığında düşük performans verecektir.
 • Bütan propan karışımı ocaklar gibi basınçlı bir ısı vermiyor.
 • Başlık kısmı sökülmediği için sırt çantasıyla kampa gidenler için kaplayacağı yer daha fazla olabilir.
 • Ocak üzerinde ateşleme mandalı yok. Ateşleme için çakmak veya kibrit kullanmalısınız.
 • Birçok sitede satış sırasında ‘çakmaz gazı hediyesi’ ibaresi olması rağmen gönderilmiyor.

*** Son madde hakkında İksa Mocamp’la yazıştım ve ”sadece üretim yaptıklarını, satıcılar farklı olduğu için bizimle bir alakası yoktur” yanıtı aldım. Marka değerini zedeleyen bu duruma müdahale edilmesi düşüncesindeyim.

İksa Mocamp Pratik Kamp Ocağı Artıları

 • Fiyatı diğer kamp tüplerine göre oldukça düşük
 • Çakmak gazı marketlerde dahi bulunduğu için gaz bittiğinde ulaşılması oldukça kolay
 • Ocak başlığı rüzgarı kesecek şekilde kenarları bütün olarak yapılmış
 • Kaliteli bir çakmak gazıyla yaklaşık 2 saat kesintisiz yanmakta
 • Düşük ısı eksi gibi gözükse de çay suyu soğumasın vb kullanımlarda oldukça düşük maliyetle iş görüyor
 • Ek olarak bütan propan çakmak gazıyla doldurulduğunda normal kamp tüpü performansı veriyor

İksa Mocamp ve diğer tavsiyem olan kamp ocakları listemi görmek için tıklayınız.

Uzun Süreli Deneyim Sonrası Revize

İlk izlenimde İksa Mocamp kamp tüpüyle ilgili birçok artı ve eksi izlenimimden bahsetmiştim. Uzun süre ürünü kullandıktan sonra deneyimime dair bazı eklemeler yapmak istedim. Tüp içine aktarılan çakmak gazı, tüp boşta dururken kendiliğinden bitti. İçindeki gaz miktarı az kaldığı için ateşleme yapmadığını düşündüğüm ve içini tam kapasite gazla doldurdum. 1-2 gün gibi kısa bir süre sonra gaz kaçağı verdiği için bitti. İnsatgram üzerinden daha önce kullanan birkaç kişiyle görüştüm ve benzeri sorunun onlarda da olduğunu öğrendim. Ayrıca dolum sırasında, gazı aktardığımız sibop esnediği için gaz dolumu biraz zorlaştı. İksa Mocamp şikayet kısmında da bu konulara yer verildiğini görüyorum. Daha uzun süreli deneyim sonrası görüşlerimi paylaşacağım.

Bir yorum yazın