İstanbul’a yakın Gökçetepe Tabiat Parkı, doğanın içinde, deniz ve ormanın tadını çıkaracak kamp yeri arayışım sırasında Edirne Saroz Körfezi’nde bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı’na rastladım. Gökçetepe Kamp, İstanbul’dan araçla yaklaşık 4 saatlik bir keyifli bir yolculuk ile ulaştığım. Gökçetepe Tabiat Parkı, saklı kalmış bir cennet gibi. Çam ağaçlarının arasında kamp yaparken ege denizinin keyfini çıkarmanıza olanak sağlıyor. Gökçetepe kamp bölgesindeki alternatifler arasında en iyi konuma sahip olduğu için tercih ettim. Kamp için geniş bir araziye sahip. Kamp dışında farklı aktiviteleride barındırıyor.

Gökçetepe Tabiat Parkı Kamp

Gökçetepe kamp hikayemi / tecrübemi aşağıda uzunca yorumladım. Yazı sonrası instagram hesabımdan da oldukça mesaj gelmeye başladı. Yaşadığım problemler Gökçetepe kamp içindeki kişisel deneyimimdir ve detaylı incelemesini sebepleriyle paylaştım. Alana tekrar gitmediğim için ilgili şikayetlerin giderilip giderilmediği konusunda da bilgim yok. Doğal güzelliği ve alan büyüklüğü bakımından Gökçetepe kamp için tavsiye edilebilecek durumda fakat personel ve genel kuralların uygulanmamasından kaynaklı yaşadığım problemlerin giderilmesi şart. Sessiz, şehir hayatından uzak orman ve deniz için Gökçetepe kamp alanında, bu şikayetler giderildikten sonra harika bir tercih olabilir.

Gökçetepe kamp alanı nadir bulanacak bir doğa harikası olmasının yanı sıra bana göre bizler gibi doğa sever kampçılara kesinlikle hitap etmiyor! Bunun sebebini yazımda uzun uzun açıklıyor olacağım.

Gökçetepe Tabiat Parkı Nerede?

Öncelikle navigasyon ile takip ettiğinizde sizi tabiat parkı ana giriş kapısına yönlendiriyor. Bu kapıdan kamp alanına bir giriş olmadığı için yolun sağını takip etmeniz söylenecektir. Yaklaşık 2-3 dakika yol aldıktan sonra kamp alanına giriş yapıyorsunuz.

Gökçetepe kamp alanı konaklama ücretini giriş kapısında duran görevliye ödüyoruz. Araç girişi 25TL ve çadır için gecelik 45 TL ödeme yapıyorsunuz. Yani 2 günlük bir konaklama için 115 TL ödeme yapmanız gerekli. Günübirlik giriş yapmak isterseniz sadece 25 TL araç giriş ücretini veriyorsunuz. (Güncel giriş ücretleri için Gökçetepe kamp ile iletişime geçiniz.)

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Alana giriş yaptıktan sonra denizi ve hemen sol tarafındaki rampa üzerine kurulu çadır alanlarını göreceksiniz. Biraz ileriye devam ettiğiniz de orman içine giren yol ve yine kademeli çadır alanları var. Alanda mevcut iki tane toplu tuvalet alanı var. Bu alan ve çevresinde ciddi bir yığılma olduğundan biraz daha sakinliği seçmek için arka alanlara ilerlemenizde fayda var.

Gökçetepe Tabiat Parkı Hafta İçi Kalabalık Mı?

Hafta içi gitmiş olmama rağmen özellikle günübirlikçiler ve kamp kültüründen zerre anlamayan insanlar yüzünden uykusuz bir gece geçirdik. Bu yüzden kamp için çadır kurmadan önce en sessiz sakin yeri bulmak için mücadele edin.

Alan içerisinde bir restoran var ve fiyatları çok yüksek değil. Yine restoran yanında bulunan bir marketinde fiyatları çok yüksekti diyemem. Siz yine de Gökçetepe kampa gelmeden önce gerekli market alışverişinizi yapın.

Sahilde şezlong vs ücretli. Aslına bakarsanız çadır kurduğunuz alan ve wc ler dışında her şey ücrete tabii. Elektrik ihtiyacım olmadığı için fiyat bilgisi almadım ama çadır alanınız elektrik panellerine yakınsa uzatma kablosu ile elektrik kullanımı satın alabilirsiniz.

Saroz Körfezi Dünya’nın kendi kendini temizleyebilen ve her zaman berrak olan 5 körfezinden birisi. Bu yüzden denizin keyfini fazlası ile alabilirsiniz. İnternetteki bir çok uzak çekim fotoğrafa baktığınızda plajın kum olduğuna dair bir beklentiye kapılabilirsiniz ama çok az miktarda kum/toprak olmasının yanı sıra ağırlıkla çakıl bir plaja sahip. Deniz girişinde irili ufaklı taşlar ayak kesecek seviyede olduğu için mutlaka deniz ayakkabılarınızı yanına alın derim. Alan içerisindeki iskeleden denize çok daha rahat girebilirsiniz ama hafta içi olmasına rağmen iskeleden atlamak için sıra beklemek geriyordu. Hafta sonu düşünemiyorum bile 🙂
Tuvalet Alanı

Gökçetepe Tabiat Parkında kamp deneyimim?

  • Kamp yaptığımız ilk gece, yaklaşık 50 mt sağ tarafımızda bulunan çadırdan gelen müzik sesi gece 2 ye kadar sürdü. 3 defa uyarmama rağmen sonuç alamayınca alandaki görevlilere ilettim. Sonuç? Yok!
  • Alanda çalışan görevliler (Emin değilim) gece 23:00 / 01:00 arasında kamp ana yolunda ATV ler ile bir yerlere gidip geldiler ve ses kirliliğinden İstanbul’u aratmadılar.
  • Alan içerisinde erkek WC lerde temizlik açsından pek sorun olmasa da kadın WC leri çok temiz değilmiş.
  • Tuvaletlerin üst taraflarından bir pencere boşluğu var ve bir pencere/cam yok. Belki tuvalet bölgeleri yeni yapılmış olabilir ama ücretli bir alan olmasına rağmen hoş bir durum değil.
  • Deniz kampına gittiğiniz bir kamp alanında kapalı bir duş yok! Sadece plaj kısmında bulunan açık duştan faydalanabiliyorsunuz. Burada da şampuan ile duş almak yasak!
  • En önemlisi deniz kamp alanı ve soyunma kabinleri yok! Orman kamplarında olduğu gibi araç içinde veya çadır içinde giyinip soyunmanız lazım. Deniz kampı için biraz zor ve saçma bir durum.
  • Gökçetepe kamp içindeki restoran iki katlıydı ve 3,5 yaşındaki kızım üst katı merak ettiği için çıkmak istedi. Görevliden izin alıp üst katı kızıma göstermek istediğimi ilettim ve kesinlikle yasak olduğunu, yukarı çıkamayacağımızı iletti. (ki bu sırada üst katta 2 görevli oturup sohbet ediyordu.) Bir çocuğun isteğine bu şekilde yanıt veren bir işletme çalışanından bahsediyorum…

Gökçetepe Olumsuz Kamp Deneyimine Yanıtı

Yaşadığım aksiliklere ve uykusuz kalmama nazaran bir gün erken çıkmak istediğimi belirttiğim giriş kapısındaki görevli;

-Bizde ücret peşin alınır ve iadesi yoktur. Hakkınız var, isterseniz bir gün daha kalın ücret iadesi veremem!

gibi bir cevap verdi…

Özellikle Gökçetepe kampa gitmeden önce ekşi sözlüğe 1-2 sene öncesi ait yazılmış olumsuz yorumları okumuştum ve geçen zaman içinde aksiliklerin giderildiğini düşünmüştüm. Yanılmışım.. Gece boyunca susmayan müzik sesleri, biraz uzak kalmak için çadır attığınız alana gelen günübirlikçilerin araçları, alanda görevli olan personellerin tavırları, 2 gün boyunca patlayan gider borusunun kokusu…

Saroz Körfezinde ücretsiz kamp yapılır mı?

Evet bu başlığın altında bizleri ilgilendiren konuya geliyorum. Yukarıda paylaştığım olumsuzlukları ve yaşadığım kötü deneyimleri düşünüce bölgede ücretsiz kamp yapabileceğim başka doğal alan var mı arayışına girdim. Çünkü Gökçetepe kamp alanına verdiğim ücreti sadece tel örgüler ile çevrili bir alanda konaklamak için verdiğim düşüncesindeyim. Keza bu tel örgüler içinde de olumsuz bir deneyim yaşadım.

Gökçetepe kamp alanı giriş kapısını gördüğünüzde giriş yapmadan hemen sağ tarafından devam eden yolda ilerlerseniz neredeyse insansız, sessiz sakin koylara kavuşacaksınız. Hafta sonları günübirlikçiler, gece alkol kullanmak için gelenler vs olabilir ama hafta içi kesinlikle sessiz sakin birçok koy var. Kamp yaptığım günden hemen sonra instagram paylaşımlarımdan görüp soranlara önerdim ve bu doğal alanlarda kamp yaptıklarını ilettiler. Bir sorun yaşamadıklarını iletmiş olsalar da, doğal alanlarda yaban hayvanlarından çok insanların sorun olabileceğini düşündüğüm için tedbirli olmanızda fayda var. (Tecrübe)

Bahsettiğim ücretsiz kamp yapılabilecek koylardan birisi…

Gökçetepe Tabiat Parkı  kamp ile ilgili ekşi üzerinden güncel yorumları da kontrol ettiğimde sanırım durum aynı. Bir tabiat parkı olarak, kamp ve diğer hizmetlerde örnek olması gereken nadir doğa güzelliklerine sahip olan fakat kıymeti bilinmeyen yerler arasında. Yakın zaman içinde kampa gidenler deneyimleri bu yazıya yorum olarak bırakabilirse kamp alanının güncel durumunu daha net öğrenmiş oluruz.

Yine yaşanan problemlerle ilgili kamp alanı bir yanıt yazmak isterse yorumunu onaylayıp sizlerle paylaşıyor olacağım.

Doğayla kalın..

Gökçetepe Kamp İletişim Bilgileri 

0530 762 99 61


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

3 Yorum

    • Ekim 2018 de yazdım. Alan gayet güzel ama yazının içeriğinde belirttiğim sebeplerden ötürü memnun kalmadım. Alan içinde bir soyunma kabini yoktu. Duş imkanı yoktu. (sadece plaj kısmında açık duş var ve sabun vs kullanmak yasak) Bu zaman zarfında belki değişiklikler olmuştur. Gökçetepe tabiat parkını arayarak öğrenebilirsiniz. Benim memnun kalmadığım en önemli sebep personeldi. O konuda bir düzeltme yapıldıysa eğer diğer sorunlar bir şekilde toparlanır diye düşünüyorum. Kampçıdan daha çok günübirlikçilere hitap eden bir yer diyebilirim o dönem için.

  1. Merhaba elektrik panoları biraz daha fazla olabilir.çalışanların bazıları çok sakallı.göğüs uzasına kadar olan bile var.sakalların kısaltılması ve düzelmesi gerekiyor.çalışanlar düzgün görünmeli

Bir yorum yazın