Geçen sen düzce taraflarına bir grup arkadaşım ile kamp gitmiştim. Kamp ateşi için odun yarma sırasında arkadaşım Adem’in baltası dikkatimi çekti. Formu ve kalitesi oldukça başaralı gözüken bu kamp baltasını incelediğimde Drago markasını gördüm. Bu marka ile daha önce hiç karşılaşmamıştım. İlk izlenimde yabancı ve seri üretim bi,r marka olduğu izlenimine kapıldım. Yerli üretim olduğunu öğrenince de oldukça şaşırdım. Drago balta inceleme yazımda sizlere oldukça detaylı bir aktarım yapmaya çalışacağım.

Drago Axes Mini Hunter Balta

Çok uzun zamandır oyma işlerinde kullanmak için balta arayışım vardı. Drago balta instagram hesabını inceldiğimde mini hunter modelini gördüm ve sadece görsel üzerindeki izlenimim bile harika dememe yetti. Tabi bunun ilk nedeni; oyma işlerinde kullanmak için ortada çok fazla balta seçeneği olmamasıydı.

Drago Balta İnceleme ve Yorum

Drago Axes Mini Hunter Özellikleri

  • Toplam Boy: 27 cm
  • Toplam ağırlık: 750 gr
  • Kafa ağırlığı: 650 gr
  • Kafa ölçüsü : 13.5 cm
  • Ağız uzunluğu: 9 cm
  • Sap : Kayın Ağacı
  • Yüksek Kalite Karbon Çelik

Drago Balta İnceleme

İlk bakışta toplam 700 gr ağırlık, oyma işleri için biraz ağır gözükebilir. Fakat unutmamak gerekli ki ağaç ile çalışırken, şiddetli darbe ağacın lif yapısına kadar zarar verir ve çatlamaların sebebidir. Bu yüzden de baltanın kendi ağırlığı, bu şiddet dengesini korumak için oldukça önemli. Ortalama 500 gr ile 800 gr bir ağırlık bu işlerde oldukça orantılı. Tabi bu ağırlık, genel kullanım dengesini de korumalı. Sap kısmındaki kavrama noktasıyla oldukça ideel bir ağırlık sunmuş Drago. Bunu bilinçli ve ve ağaç testleri ile mi belirlemişler bilmiyorum ama oldukça iyi sonuç veren bir model ortaya çıktığı kesin. Drago balta inceleme ve yorum içeriğinde gözden kaçmayacak, standart incelenmesi gerekn bielgi başlıklarıydı aslında bunlar.

Ağaç Oyma Mini Balta

Ağaç Oyma Baltası Öneri

Oymacılık her ne kadar sabır ve zaman isteyen bir uğraş olsa da doğru ekipman yoksa sonuca ulaşmak oldukça zordur. Peki bu doğru ekipmanların bir listesi var mı? Tabiki hayır. Sizin elinize yatkın, yapacağınız işte sizi zorlamayan ve yarı yolda bırakmayan her ekipman doğrudur. İster kaşık ister kuksa yapıyor olun, sağlam bir baltaya ihtiyaç kaçınılmaz. Şimdi balta olmazsa olmaz değil diyenler var. Elbette haklılar. Belirttiğim gibi bu işin bir net listesi yok. Fakat oyma işlerinde kullanılacak bir balta, zamandan oldukça tasarruf sağlayacağı gibi testere ve yontma bıçağı gibi aletlerde sarf edeceğiniz gücü size bırakır.

Drago Balta

Oyma Baltası Özellikleri Nasıl Olmalı?

Ahşap olma baltasını diğer baltalardan ayıran en büyük özellik, boyutları ve kafa kısmında elinizin oturacağı bir bölümün olması diyebiliriz. Bunun yanı sıra çok fazla biley istemeyen, masatlama ile istenilen keskinliğe ulaşmasını da ekleyebilriz. Hatta ağız yapısından kaynaklı ağaç üzerinde kayıp, sapmaya yol açmamasını da.

Drago Balta İnceleme ve Fiyatı

İnceleme tavsiye içerikleri, özellikle aramalarda üst sıralarda yer adlığı için güncel fiyatı görme açısından uygun bir yer değil. Güncel fiyat için direkt marka ile iletişime geçmek daha doğru olacaktır. Fakat, drago balta fiyat ve performan bakımından yorum yapmam gerekirse, oldukça sınırda bir fiyat belirlenmiş diyebilirim. Tabi bunu belirtirken kullanılan malzeme, işçilik ve diğer ortalama ürünlerin fiyatlarını düşünüyorum.

Drago Balta İnceleme

Drago Balta inceleme Yorum ve Tavsiye

Benim tercihe ttiğim model daha çok kaşık ve kuksa yaparken tercih edilebilecek bir oymacılık baltası denilebilir.İnceleme yazımı oluşturabilmek için yaklaşık 2 hafta ürünü bazı testlerden geçirdim. Tabi ağzını taşa vurmalı vs bol ekşın içeren testler değil 🙂 Bana göre oymacılık vb işler için oldukça iyi bir tercih. Uzun yıllar herhangi bir sorun yaşamadan da kullanacağıma inanıyorum.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Balatanın elcik kısmında bulanan bir çıkıntı var. Görsel olarak baltayı tamamlayan, fotoğrafta veya ilk bakışta çok güzel bir ayrıntı olarak göze çarpıyor. Tabi oyma kısmında elcik üst kısmında tutup, çok yakın ve ince çalışma yaparken ele tam oturmamasını da sağlıyor. Tam bir eksi durum diyemiyorum çünkü görseli tamamlayan bu detay çok fazla kullanılır mı? Açıkçası ilk kasık yapımı denememde sadece bir kez baltanın en üst kısmını kullanacak ortan oluştu. Görselliğe de biraz önem veren biri olarak buna eksi durum demesem de yine de belirtmek istedim.

Drago Balta Fiyat

Tabi bu tarz ufak bir balta kamplarda yarma vs işleri için işinize yaramaz. Drago sayfasından kamplarda kullanmak için farklı modellere göz atabilirsiniz. Ben uzun yıllardır kamplarda farklı birkaç markanın baltasını kullanıyor olsam da Mini Hunter testlerinden sonra kesinlikle Drago markasının kamp baltasına uygun bir modelini kullanmalıyım dedim. Sosyal medya hesabımda paylaşım yaptıktan sonra büyük boy kamp baltaları var mı sorusu oldukça fazla geldi. Bunun başlıca sebebi elbette paylaşımlarımda da belirttiğim performans odağı. Yani seçilen çeliğin, sap için ağacın ve işçiliğin kalitesi oldukça tatmin edici diyebilirim.

Bir yorum yazın