Güneşli ve yağmurlu havalarda, tarplar kamp hayatında hayat kurtarıcıdır. Türkiye’de tarp veya diğer adı ile tente, gölgelik veya güneşlik satışları birkaç marka ile kısıtlı durumda. Decathlon’un sattığı Fresh çok işlevli kamp gölgeliği bunlardan bir tanesi. Decathlon tarp birçok ihtiyacınızı karşılayabilir.

Decathlon Tarp

Decathlon Tarp Özellikleri 

Decathlon tarp sabitleme ipleri, kazıkları ve sabitleme direği ile satılmaktadır. (2 adet çelik direk çıkmaktadır.)  Sabitleme direği 1.80 Cm dir. Boyut olarak gayet yeterli ama kullanım yerine göre en yetersiz kalabilir. Bu durumda eğer yürüyüş batonu kullanıyorsanız destekleyebilirsiniz.  Normal şartlarda bu direklerin satışı yoktu fakat şu aralar yine stoklara girmiş. Decathlon kamp direği ismiyle 2 adet olarak satılmakta ve şu an ki fiyatı 64.99 TL. Bu kamp direklerini birçok alanda kullanabileceğinizi düşündüğüm için tarp alırken ek direkleri de satın almanızı öneririm.

Decathlon Tarp’ın avantajlarını ve dezavantajlarını sizlerden gelen soruları yanıtlayarak paylaşıyorum.

Tarpın kapladığı yer ve ağırlığı nedir?

Direkleri hariç 1Kg, direk ve diğer aksesuarları ile 2.6 Kg. Sanırım en büyük dezavantajı ağırlığı ve kapladığı yer diyebiliriz.

Decathlon Tarp boyutları nedir?

Kurumunu tam olarak köşelerden gerçekleştirirseniz 9m2 lik bir alanı kaplıyor. Kapalı haldeyken 75*75cm boyutlarında. Açık hali ile tam olarak olmasa da 2.90 x 2.85 boyutlara sahip diyebiliriz. 3 kişilik bir çadırın üstüne kurduğumuz zaman ayrıca masa ve sandalyelerin üstünü kapatacak bir alana denk gelmiyor. Uzun süreli kamplarda bu dezvantaj bir durum haline geliyor. Fakat 2 kişi kampa gidiyorsanız bu tarp fazlasıyla ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tabi bir de tarp büyükçe ağırlık ve kapladığı yerin artacağını da göz önüne almak gerekli.

Güneşli ve yağmurlu havalarda kullanıma ne kadar uygun?

Patentli bir dış kumaşa sahip. Yansıtıcı özelliği sayesinde ısıyı ciddi derecede azaltıyor. Kurulum anında şartlar imkan veriyorsa çadırın yaklaşık 1 mt üzerine kurarsanız daha yüksek sonuç alırsınız. Gün içinde altında otururken de durum aynı. UV ışınlarına karşı 50+ faktör koruma sağlasa da boyutları itibari ve  zamanla yıpranma payını göz önüne alarak tam koruma beklememek gereklidir.

Decahtlon’un tarpı orman ve sahil kamplarında kullanıma gayet uygun. Boyut ve ağırlığı her ne kadar dezavantaj gibi yorumluyor olsam da 2 kişilik ve araçla gidilen kamplarda hiçbir sorun olmayacaktır. Hatta bir avantaja dönüşebilir.  Keza Türkiye’de uygun fiyatlı, kaliteli tarp bulmak fazlaca zor. Benzeri yabancı markalar ile Türkiye satış fiyatını kıyasladığımızda ise yine Decathlon’un tarp fiyatı gayet uygun gözüküyor. Özellikle internette kamp gölgeliği, kamp tentesi gibi başlıklarla satılan ürünleri incelediğinizde ağırlığı, tentenin katlandıktan sonra kapladığı yer, UV dayanıklılığı gibi durumları göz önüne alırsak decathlon tarp tercih edilebilir.

Decathlon yeşil tarp 

Geçen senelerde aynı tarp decathlon’da iki farklı renk seçeneği vardı. Biri şu an hali hazırda satılan beyaz/gri tarp diğeri ise yeşil. Yeşil olan maalesef satıştan kaldırıldı. Aslında renk itibariyle birçok kampçının istediği Decathlon yeşil tarp ama maalesef artık satışta yok. Decahtlon yeşil tarpı beyaz tarpa göre biraz daha ince yapılı ve hafif olarak sunulmuştur. Gölgelik olarak kullanılmasının yanı sıra orman kamplarında rengiyle sağladığı uyum tercih noktası oluyordu. Yeniden satışa sunulur mu bilmiyoruz ama halen birçok insanın ikinci el olarak satış yapılan letgo, sahibinden veya facebook grupları gibi yerlerde Decathlon yeşil tarpı aradığı kesin.

decathlon yeşil tente
Decathlon Yeşil Tarp

Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci


Bir yorum yazın