Kamp malzemesi alırken belki de tercihinde en çok zorlandığımız ekipmanlardan biri de testere olabilir. Her kamp ekipmanında olduğu gibi testere seçiminde de faaliyetinize uygun olanı seçmelisiniz. Laplander testere almadan önce dikkat etmemiz gereken bazı konular var. Uzun zamandır İnstagram hesabım üzerinden bu konular üzerine gelen sorulara yanıt verirken, blog üzerinde de Bahco Laplander Katlanır Testere hakkında detaylı bir inceleme olmasını istedim. Sanırım bu yazı sonrası aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Bahco LAplander Testere

Bahco Laplander Katlanır Testere

Kamp severlerin en çok tercih ettiği testere demem sanırım yanlış olmaz. Özellikle biraz sonra bahsedeceğim özellikler kısmında göreceğiniz dayanıklılık sebebiyle bushcraft alanında da oldukça yaygın kullanıma sahip. Serder Kılıç’ın kullandığı testere olarak anılması da bu popülerliği arttırmış olabilir ama genel olarak kamp ve doğa faaliyetlerinde kullanıma oldukça uygun.

Laplander Katlanır Testere Özellikleri (396-LAP)

 • XT 7 dişli yapısı hem yaş hem de kuru odun kesimine uygun
 • Paslanmaya karşı namlu ve diş kısımları kaplama
 • Yüksek sertlikte paslanamaz çelik
 • Her iki yönlü yani ileri ve geri kesime sahip ağız
 • 2 malzemeli (monoblok) plastik sap kavrama konusunda sorunsuz
 • Deri ince halat askısı
 • Güvenlik kilidi (Testere hem kapalı hem de açıkken kullanılabiliyor.)
 • Toplam uzunluk 40cm, namlu uzunluğu 18cm dir.
 • Toplam ağırlık 200 gr

Bahco Laplander Testere Tavsiye

Şimdi gelelim Bahco Laplander tavsiye kısmına. Bu başlığı direkt ”tavsiye ediyorum” olarak düşünmeyin. Detaylıca deneyimlerimi aktaracağım ve tavsiye kısmını size bırakacağım. Öncelikle Bahco’nun bir İsveç üretimi olduğundan bahsetmeliyim. 1886 yılında kurulan Bahco, günümüzde de farklı alanlarda üretimlerine halen devam etmekte. Tabi çelik firmasını 1862’de kurduğundan da bahsetmek lazım.

Dayanıklılık

Laplander kullananların büyük çoğunluğu dayanıklı olduğu için tercih ettiğini aktarıyor. Bende aynı sebepten dolayı tercih ettim diyebilirim. Özellikle kamplarda ağır işlerde testere kullanmak gerektiğinde belirli bir süre sonra dikkat kısmını göz ardı edip, var olan güçle testereye yükleniyoruz. Daha önce paylaştığım ve firmaların da izniyle karşılaştırmalarını yaptığım Silky Gomboy modelinde, hızlı kesim imkanı olsa da hatalı kullanımda kırılma durumu oldukça can sıkıcı. yedek testere namlu fiyatını düşününce tercihi oldukça etkilediği kesin.

Kesim Hızı

Laplander hem ileri hem de geri çekerken kesim sağlıyor. Buna rağmen çapraz diş olan testere nazaran daha düşük kesim hızı verse de sağlamlığını göz önüne alırsak bu durumu görmezden gelebiliriz. İlk kullanım sonrası bazı kullanıcı yorumları bu hızın oldukça düşük olduğunu aktarmış. Fakat testere dişlerinin de üzerinde bulunan kaplama yüzünden kaynaklı olduğunu bilmiyorlar. Birçok inceleme yazısını okuyup, videoları izlediğimde bu konuda net bir bilgi göremedim. Özetle doğru bilgiyi aktarmak isterim. Namlu kısmı yani testerenin dişlerinin olduğu bölüm dahil, paslanmaya karşı koruyucu bir kaplamaya sahip. İlk kullanımda kesici ağızın tam olarak açılması gerekiyor. Sonrasında kesme hızının arttığını hatta kesim sırasında harcanan eforun biraz olsun düştüğünü göreceksiniz.

Bahco Laplander Artıları ve Eksileri

En büyük artısı hem kapalı hem de açık haldeyken kullanıma izin veren güvenlik kilidi diyebilirim. Özellikle kesim anında testerenin sıkışmasıyla oluşabilecek bir gerilmede kırılmanın yanı sıra yaralanmaların önüne geçer. İleri ve geri kesim yapması, kullanım alışkanlığı kazanmanızı beklemeden direkt olarak kullanmanıza imkan sağlıyor. İsveç çeliğinin kalitesi hakkında sanırım çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Eksi yönlerinden bir tanesi kılıfının olmaması. Birçok testere markası kılıfla satış yapmıyor ama kamplarda yanımızdan ayırmayacağımız bu ekipman için bir kılıf beklentimiz olabilir. Birçok deri işiyle uğraşan kişi Laplander için için kılıf yapıyor. Ek olarak satın almanız gerekecek.

--Google Reklamları--

-- Yazının Devamı--

Bahco Laplander Bıçak Tavsiye (2444-LAP)

Kamplarda kullandığımız bıçakları faaliyetlerimize göre oldukça araştırıp alıyoruz. Tabi outdoor dediğimiz zaman hangi alanda olursa olsun bıçakların gerekliliği tartışılamaz. Özellikle handmade dediğimiz el yapımı bıçakları daha çok tercih ediyoruz diyebilir miyiz? Bence evet. Birçok detayını belirlediğimiz handmade bıçaklar bizlere daha çok güven veriyor gibi. Tabi bu bıçakları her alanda kullanmak bazen mümkün olmuyor. Bu yüzden bir de yardımcı bıçağımız olmalı.

Bahco Laplander Bıçak

Laplander Bıçak Özellikleri

 • Paslanmaz çelik
 • 2,5 mm et kalınlığı
 • Plastik taşıma kılıfı
 • 2 bileşenli plastik kabza
 • 220 mm toplam uzunluk, 100mm namlu uzunluğu
 • 100gr toplam ağırlık

Kullanım alanı

Laplander bıçak için bir ağır iş bıçağı demek doğru olmaz. Paslanmaz çeliğe sahip olması ve klipsi hazır kılıfyla sunulması zaten yardımcı bıçak kullanımı olduğunu gösteriyor. El yapımı veya karbon çelik bir bıçağa sahipseniz kamp mutfağı bıçağı olarak ya da diğer bıçaklarınızın zarar görme ihtimali olan işlerde Laplander bıçağınızı gözünüz kapalı olarak kullanabilirsiniz.

Bahco Laplander Testere ve Bıçak Seti En Ucuz Fiyat

F/P olarak kamplarda fazlasıyla ihtiyacınızı karşılayacak bir set olduğu kesin. İçerikte belirttiğim gibi testere ve bıçak olarak almak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Belirttiğim gibi dayanıklılık noktasında çok uzun süre kamplarınızda yardımcınız olarak eşlik edecek bir ekipman. Satın almadan önce Bahco Laplander en ucuz arayışım sırasında onlarca farklı siteye baktım. Çok bilindik satış sayfalarında fiyatı oldukça yüksek olurken nalbur vb hırdavat satan firmalarda fiyatı çok ucuz.

Satın aldığım e-santiye sitesinde set olarak en ucuz fiyata bulabilmeniz mümkün. Güvenle satın alabileceğiniz sayfaya ulaşmak için tıklayınız.

Bahco Laplander Katlanır Testere Yedek

Testerenin dayanıklılığı konusunda oldukça vurgu yaptık fakat kırılmaz değil. Başlangıçta ciddi zorlamalar dahil bir sorun olmasa da zamanla testere dişlerinin körelmesi söz konusu olacaktır. Eğer testere ağzını bileylemeyi bilmiyorsanız bu durum yedek ağız almanızı gerektirebilir. Tabi kırılma dışında bahsettiğim bu körelme yıllarca kullanım sonrası diyebilirim. Testerenizi sadece ağaç işlerinde kullanacaksanız bir sorun yok. Bahsettiğim gibi bir yedek ağıza ihtiyacınız olursa bir.ok sitede satışı mevcut. Ortalama fiyatı 120.00 TL diyebilirim.

Bir yorum yazın