Türkiye’de ateş çanağı bahçe şöminesi başılığı altında satışı yapılan ürün sayısı bir elin parmağını geçmez diyebilirim. Yaz veya kış kamplarında ateşin varlığı kamp kültürün yanı sıra; yeme-içme, ısınma gibi temel ihtiyaçlarımızın karşılanması içinde olmazsa olmaz. Hem görseli güzel hem de doğaya zarar vermeden, yani yer ateşi yakmadan bu işe bir çözüm arayışım bu ateş çanağı ile karşılaşmam ile birlikte son buldu.

bahçe şöminesi fiyatı

Bahçe Şöminesi – Ateş Çanağı 

Kamp yerini seçtiğimiz andan itibaren ateşin yanacağı alanı belirleyip odun toplamaya başlarız. Daha önce kaleme aldığım ‘güvenli ateş nasıl yakılır?’ ile ilgili yazımda belirttiğim gibi en önemli konu, doğaya zarar vermeden, kampımızı gerçekleştirip alandan ayrılmak. Yere ateş yakılmaması konusunda hepimizin özen gösterdiğine inanıyorum. Bu konuda birazda görsele önem verdiğim için internet araştırmalarımda Bahçe Şöminesi adlı firmanın Göreme adını verdiği bu ürüne rastladım. Aslında yurt dışında birçok kampçının kullandığı ve ateş çanağı olarak adlandırdığı bir ürün.

bahçe mangalı

Özellikle orman ve sahil kamplarında çokça faydasını gördüm. İnceleme yazımı paylaşmadan önce, yaklaşık 1 sene kadar ürünü kullandım ki deneyim noktasında hatalı bir bilgi aktarmak istemedim. Ateş çanağı elime ilk ulaştığında alt bölümünde bir havalandırma kanalı olmadığı için biraz tereddüt etmedim desem yalan olmaz. Rüzgarsız havalarda ateşin tutuşması noktasında biraz zorluk çektirse de orman kamplarında gece boyu yanmasını istediğim ateş için kolaylık sağladı. (Havalandırma kanalı olmadığı için ateşin ağır bir şekilde, daha uzun süre yanmasını sağlıyor.) Gece ateşi konusunda güvenlik önlemi olarak bir üst kapağı mevcut. Bu kapağı kapattığınızda rüzgar esintisi ile etrafa saçılacak köz parçalarını da engellenmiş oluyorsunuz ki bu çok önemli.

ateş çanağı fiyatı

Ateş Çanağı Ürün Özellikleri

  • Yüksek ısı ve ateşe dayanıklı statik toz boya ile kaplı çelik kase,
  • Pişirme ızgarası, şömine siperliği (kapak), ateş karıştırma ve siperlik kaldırma aparatı içerir.
  • Montaj gerektirmez.
  • Kolay taşıma için katlanabilir özelliktedir.
  • Taşıma çantası içerir.
  • Ürün ölçüleri : Çap 55cm – Yükseklik 40cm – 4 Kg
  • Kutu ölçüleri : En 59cm – Boy 59cm – 5,5 Kg

ateş çanağı bahçe şöminesi

55mm çapına sahip bu ürün katlanabilir yapısı ile araçlarınızda çok az yer kaplamasının yanı sıra, 4 kg gibi bir ağırlığa sahip olduğu için yakın mesafeli kamplarda taşıma çantası ile rahatlıkla yanınızda olabilir.

Mangalın / şöminenin kenar kısımlarında hafif bir çukur şeklinde ek çıkıntı var. Bu çıkıntı, ısının kenarlara ulaşmasını çok miktarda engelliyor ve yer değiştirmeniz gerektiğinde tutmanızı kolaylaştırıyor.

Peki 1 senelik kullanım sonrası boyası ne durumda?

Ürün özellikleri arasında yazan -yüksek ısı ve ateşe dayanıklı toz boya ile kaplı çelik kasa- kısmı tamamen doğruymuş. Kamplarda kimi zaman aralıksız 5-6 saat içinde ateş yandığı halde halen tam olarak boyasında bir kusur var diyemem.

Özetle kamplarda hem güvenli ateş yakabileceğiniz hem de yemeklerinizi pişirebileceğiniz bir alternatif arıyorsanız bu ürüne de göz atmanızda kesinlikle fayda var.

Bilgi:

Ateş çanağını 2 yıldır aktif olarak kullanmaktayım. Bu süre zarfı içerisinde boya kısmında ciddi bir aşınma olmadı. Ürüne neredeyse hiç bakım yapmadığım halde sorunsuz kullanım a hazır. Üst kısmında bulunan pişirme telinde yüksek ısı sonrası bir sorun yok. Kamplarda akşam saatlerinde başlattığım ateşe odun atarak neredeyse sabaha kadar aktif halde tutuyorum. Orman kamplarında yüksek kalorili meşe odunu kullanmama rağmen herhangi bir erime veya deforme söz konusu değil.

Doğayla kalın…


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın