Kamp hayatında balta, bıçak ve testere gibi başlıca ekipmanlar her ne kadar önemli olsa da bakımı / bileme işlemi yapılmayan ekipman sizi yarı yolda bırakacaktır. Hulatfors balta bileme taşı bu noktada ihtiyacınızı karşılayacak ürünlerden bir tanesi. Bıçak ve testere gibi ekipmanları çok sık kullanıyor olsak da baltaları genelde yarma veya büyük boyutlardaki odun parçalarını kesmede kullanıldığımız için daha az kullanılmaktayız. Bu durum baltanın ağız yapısını korumakta faydalı olsa da uzun vadede bakım eksikliğe yol açar.

Balta bakımı ve tercihi noktasında ‘Kamp Baltası‘ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Hultafors Balta Bileme Taşı

Hultafors markasının ürettiği balta biley taşı, baltanızın günlük kullanımından kaynaklı oluşan aşınmayı gidermek ve keskinliğini artırmak için yeterli.

Hultafors Balta Bileme Taşı Özellikleri

180 kum ve 600 kum olarak çift yüzeye sahip Hultafors bileme taşı, 220Gr ağırlığında. Kamp çantanızın bir köşesinde bulundurabileceğiniz boyutlarda ve şık bir deri kılıf içerisinde sunulmakta. 

180 kum olan kaba kısım, yoğun aşınmış yüzeylerde kullanmak için. Yani daha basit anlatmak gerekirse körelmiş baltanızı bilemeye 180 lik kısım ile başlıyoruz. 600 ince kum kısmı ise keskinleştirme notasında fazlasıyla yeterli. Eğer körelmiş bir baltanız varsa önce 180 lik kısım ile bilemeye başlıyor daha sonra 600 lük kısım ile keskinleştirmeyi sağlıyorsunuz. Bununla ilgili net bir süre yok! Baltanızın körlük durumuna ve ulaşmasını istediğiniz keskinliğe göre değişir. Tabi benim düşüncem; bu tarz aletlerin yaralanmalara neden olamaması adına, çok fazla keskinliğe ulaştırılmaması yönünde. Keza baltalar ağız keskinliği ile değil, ağırlığı ve uygulanan orantılı güç ile sonuç veren ekipmanlardır.

Balta Bileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Balta bileme işlemine başlamadan önce mutlaka baltanın ağız kısmı kontrol edilmeli.

Baltanın ağız kısmı taşa veya sert bir cisme vurulmuşsa, ağız kısmında bir zedelenme oluşur. Bu zedelenme bileme taşına ciddi zarar verecektir. Bununla ilgili, ince dokulu bir eğe ile önce balta ağızı düzeltilmeli daha sonra bileme işlemine başlanmalıdır.

Balta ağız yapıları itibariyle bıçaklara göre çok daha kalın bir yüzeye sahip olduğundan bileme işlemi dairesel şekilde yapılmalıdır. Bunun amacı balta yüzündeki olabilecek çapaklanmaların ve kalın ağız kısmının bileme taşına zarar vermemesi.

Bileme taşının yan taraflarında bulunan oluklu kısım, taşı tutmada ve bileme işlemi sırasında daha kolay dairesel hareket etmeyi sağlamaktadır.

Hultafors bileme taşını kuru olarak kullanabileceğiniz gibi daha iyi sonuçlar almak için su ile kullanmanızda fayda var. İzlediğim birçok videoda direkt suyun içine daldırıp veya bol miktarda su dökerek kullandığını gördüm. Bununla ilgili biraz araştırma yaptığımda ise su, bileme taşının kayganlığını yükseltip bileme taşın hareketini kolaylaştırdığı yönünde. Bu bileme işleminin daha kusursuz ve hızlı olmasını sağlıyor. Tabi bu işlemin eksi yönü aşınmayı kolaylaştırdığı için bileme taşının ömrünü az da olsa kısaltması.

Balta bileme işleminin en güzel yanı, bıçak bilemede olduğu gibi çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymamaktır. Hultafors balta bileme taşı yuvarlak oluklu bir yapıya sahip olduğu için daha önce hiç balta bilmesi yapmamış biri dahi rahatlıkla kullanabilir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta baltanın ağız kısmındaki yapıya uygun şekilde bileme taşını oturtmak. Yani, taşı baltanın ağızına düz şekilde direkt sürtmek değil, ağız kısmındaki eğilmeye (ağız yapısına) uygun kullanmak. Aşağıdaki videoda bunu daha rahat anlayacaksınız.

Hultafors’un Türkiye distribütörü EFE AV Ticarettir. Efeav Ticaret’in internet sitesindeki alışverişlerinde geçerli %10 indirim kodu dogadakiyabanci  dır.


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci


Bir yorum yazın