Stanley termos markası köklü bir geçmişe sahip. 100 yılı aşkın bir süredir, yenilenen ve çağa ayak uyduran tasarımlarıyla hizmet veriyor. Kurucu William Stanley  JR New york doğumlu bir fizikçidir. ADB’de birçok alanda patent aldığı icatları var. 1913 yılında çelik vakumlu üzerine patentini alıp ilk vakumlu termosu ortaya çıkarmıştır. En iyi termos listesinde adının geçmesi; kullanıcı deneyim notları, ömür boyu garanti ve belirtilen özelliklerinin tam performans vermesinden kaynaklıdır.

En İyi Termos Tavsiyesi

Termos tavsiyesi olarak birçok kullanıcı tarafından tam not alan Stanley Termos, açık hava etkinliklerinde, günlük iş hayatında ve seyahatlerde vazgeçilmez bir ekipman haline dönüşmüştür. Yenilikçi çalışmaları ile günümüz şartlarında kullanıma uygun birçok farklı tasarıma ait vakumlu çelik termos üzerine üretimleriyle en iyi termos markası arasında yerini garantilenmiş durumda.

Özellikle ABD’de  yemek termosları ve termos bardakları fazlasıyla ilgi görüyor. Birçok alanda kullanıldığı gibi, işçi sınıfın vazgeçilmez markalarından bir tanesi demek daha doğru olacaktır. Türkiye’de kamp ve açık hava etkinliklerin son zamanlarda hız kazanmasıyla adından daha çok söz ettiren Stanley Termos, özellikleri ve tasarımı ile kısa sürede daha çok karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

 Stanley Termos Özellikleri

 • 40 saat sıcak, 35 saat soğuk tutar
 • Çift kat duvar yalıtımlı
 • Vakumlu yalıtım
 • Master seri pas tutmaz ve doğaldır
 • Paslanmaz çelik gövdeye sahiptir
 • Sızdırmaz
 • BPA içermez
 • Ömür boyu garantili

* Stanley Termos 1.3 baz alınmıştır.

* Sıcak ve soğuk tutma süreleri kullandığınız süreye göre değişmektedir.

Stanley Yemek Termosları

 • Stanley Klasik Vakumlu Yemek Termosu 0.94 Lt
 • Satanley Klasik Yemek Termosu 0.70 Lt
 • Stanley Klasik Vakumlu Yemek Termosu 0.71 Lt
 • Stanley Adventure Vakumlu Yemek Termosu 0.70 Lt
 • Stanley Adventure Vakumlu Yemek Termusu 0.53 Lt
 • Stanley Master Vakumlu Kulplu Yemek Termosu 0.70 Lt

Stanley Termos Deneyim

Stanley çelik yemek termosları kamplarda veya iş hayatında büyük yardımcınız olacaktır. Uzun yıllardır hastalığım sebebiyle dışarıdan yemek yiyemediğim için, iş hayatımda ısıtma zorluğu çekmeden Stanley termosların kıymetini fazlasıyla bilenlerdenim. Bu yüzden benim için en iyi termos listesinin de başındadır. En büyük eksisi tek yemek çeşit koyabileceğimiz modellere sahip olması. Vakumlu ve çift katmanlı teknolojisi yüzünden bölmeli yemek termosu üretmesi zor gibi gözüküyor. Hiç bir şekilde hava almadığı için farklı yemekleri bir araya koyduğunuzda kokuları birleşiyor ve ilk kapağı açtığınızda rahatsız edici bir durum yaratıyor. Bu sebeple tek yemek çeşidi taşımanız daha doğru olacaktır.

Kampta Stanley

Kamp ve açık hava etkinlikleri için Adventure serisini tercih etmelisiniz.  Bu seri biraz daha hafif ve kamp için daha ideal. Stanley yemek termosları daha çok çocuklu ailelerin tercihi halinde. Ben de aynı şekilde kızım için kamp öncesi hazırladığım ara öğün yemeğini termosta muhafaza ediyor. İlk gün yemek yapmak için zaman ayırmamak adına güzel bir tercih.

en iyi termos hangisi

Sıcak tutma süreleri yemek termosları ve aynı şekilde normal vakumlu içecek termosları için model bazında farklılık gösteriyor. Yapmış olduğum testlerde 40 saat sıcak tutan termos farklı derecelerdeki hava şartlarında da yaklaşık 30 – 35 saat sıcak tutmakta. Daha sonrasında yine içilebilir sıcaklığı fazlasıyla koruyor.  İçecek termoslarında kullanım için termosun kapağını sıkça açıp kapatmak ciddi bir ısı kaybına neden oluyor. Aslına bakarsanız bu durum termos satın alırken ciddi bir tercih nedeni. Yani eğer tek başınıza kampa gidiyorsanız Stanley 1.9 Lt’lik bir termos satın almanız size uzun süre sıcak bir çay veya kahve imkanı sunmayacaktır. Stanley 1.3 Lt lik bir termos almanız gayet yeterli olacaktır. Tabi soğuk içecek taşıyanlar için bu durum geçerli değil.

Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Stanley ürünlerinin neredeyse tamamı paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bu yüzden mikrodalga fırında kullanmayınız. Her ürünün alt etiketinde mikrodalga fırına uygun olmadığına dair ibare mevcuttur.

Tüm Stanley ürünleri için geçerli önemli bir kural daha var. Buzdolabında muhafaza. Özellikle içecek termoslarında içine buz koymak yerine, buzlukta içeceği dondurmak isteniyor. Fakat unutmamak gerekir ki cam şiş içine doldurduğunuz suyu buzluğu koyarsanız bir kaç saat sonra suyun hacmi genişlediği için cam şişe kırılır.  Aynı durum stanley termoslarınız içinde geçerli. Eğer buzluğa koyup içindeki sıvıyı dondurmak isterseniz, termosunuzun iç kısmı şişecek ve hacmi bozulacaktır. Bu durum vakum olan katmada zarar verirse, termosunuz özelliğini yitirir ve garanti kapsamı dışında kalır.

stanley termos modeli

Stanley Termos Fiyatları

Stanley markasının termosları için en ucuz termos ifadesini kullanmak doğru değildir. Özellikle yeni gelen master serinin fiyatları ortada. Fakat her üründe olduğu gibi bir ürünün fiyatını incelerken fiyat performans dengesine iyi bakmak gerekli. Eğer 12 saat sıcak tutan bir termos arıyorsanız 12 saat boyunca sıcak tutmasını beklemelisiniz. Daha önceki tecrübelerim üzerine; 12 saat sıcak tutar ibaresi olduğu ve hiç kapağını açmadım halde 2-3 saat sonra sıcaklığını kaybeden bir termosa sahiptim. Stanley termos almak için karar veremediğiniz zaman mutlaka etrafınızda Stanley markasına ait bir termosu kullanan kişinin yorumlarına başvurun.

Nesilden nesile Stanley

İlk termosumu 2004 senesinde satın almıştım. Bunun en büyük sebebi izlediğim bir filmde babasından miras kalan termosu kullanan çocuktu. Ben de aktif olarak kullandığım bir ekipmanı devretmek istedim ve Stanley 1.3 Lt termosumu satın aldım. Daha sonra Atatürk’ün Şişlideki evinde sergilenen Stanley marka gezilerinde kullandığı termosu dikkatimi çekti. Sanırım çok daha uzun bir kuşağa miras bırakabiliriz.

atatürk stanley termos

Stanley Termos Temizliği

Bana en çok sorulardan bir soru da termosların temizliği noktasında oluyor. Eğer termosunuzda kahve taşıyor ve uzun süre termosun içinde bırakıyorsanız, en alt kısmında ve kapak kısmında belirgin bir kahve izi göreceksiniz. Aynı durum yemek termosları içinde geçerli.

Eğer yeni bir ürün almışsanız,  termosu ılık su ile doldurun ve az miktarda deterjan ekleyin. Yaklaşık 5-10 dakika sonra termosu çalkalayıp, durulayın. Eğer yemek termosunuz varsa ağız kısmı geniş olacağı için süngerin yumuşak kısmı ile daha detaylı temizleyebilirsiniz. Kullanım sonrası kalan lekeri de aynı şekilde gidermeye çalışın. Eğer kahve lekesi veya koku anlamında rahatsız edici bir görüntü oluşmuşsa, termosun içine az miktarda su ve karbonat atıp bir kaç saat bekletin. Daha sonra çalkalayıp duruladıktan sonra iç kısmının daha parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Satın aldığınız ürün alt kısmında bulunana etiketlerde ürünün temizliğine ait bir bilgi mevcuttur. Bazı ürünler için bulaşık makinesinde yakınacağına dair bilgi görebilirsiniz.

Soru – Cevap

Stanley Çin Malı Mı?

Stanley termos ile ilgili gelen sorulardan bir tanesi de Stanley Çin Malı mı? Stanley’in merkezi ADB de bulunan Seattle eyaletindedir. Çin malı mı sorusunun gelmesinin başlıca sebebi termosların alt kısmında Çin üretimi olduğunu dair bir not olması. Evet ürünlerin büyük kısmı Çin’de üretilmektedir. Bunun başlıca sebebi maliyetlerin daha düşük olması diyebiliriz. Keza Dünya genelinde birçok büyük markanın üretim yeri Çin’dir. Çin^de üretilen ürünlerin kalitesini belirleyen etken firmaların yatırımlarıdır. Yani aynı ürünü 1 TL ‘na üretmekte mümkün 100 TL’na da. Yani ürünün kalitesi, Stanley’in verdiği ömür boyu garantiden de anlaşılacağı gibi kusursuza yakındır.

Hangi Stanley Modelini Almalıyım?

Bu karar sizin etkinlik yapma amacınız ile orantılıdır. Eğer 3 ya da 4 kişilik bir etkinliğe çıkıyorsanız 1.9 olan Lt fazlasıyla size yeterli olacaktır. 1.3 Lt veya 1 Lt olan hem kamplarda hem de günübirlik faaliyeteler için ideal. En büyük düşündürücü kısım taşıma kolaylığı da olmalıdır. Yani 1 Lt lik bir termosu elinizde veya çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Bu kadar para vermeye değer mi?

İlk termosumu 5 yıl kadar önce aldığımda aynı soruyu ben de kendime sormuştum. Fakat herhangi bir ekipman alırken, kullanıcı yorumlarına bakıp, ne kadar uzun süre kullanabileceğimi ve performansı ihtiyaçlarımı tam olarak karşılar mı? cevaplarını bulduktan sonra karar veriri. Stanley için neredeyse kötü bir kullanıcı yorumu göremiyorsunuz. En büyük şikayetlerden birisi yanlış ürün tercihi sadece. Bazı yorumlarda kapaklarında oluşan sızdırmalarla ilgili şikayetler var. Fakat bu konu ömür boyu garanti kapsamına girdiği için Türkiye distribütörü olan Kutup Ayısı ile iletişime geçtiğinizde sorun çözülüyor.

Stanley Termosum Çok Sıcak Tutmuyor?

Bu soru her geldiğinde ilk günden beri mi ısıtma noktasında sorun var diye sorarım. Normal şartlarda sıcak veya soğuk tutması bakımından çok az soru gelir. Bazı durumlarda termosun kapağındaki plastik contada sorun olduğunda hava aldığı için sıcak tutmadan sorun yaşanabiliyor. Bu ve benzeri bir problemde garanti sürecine göndermek en sağlıklısı. Ayrıca sıcak tutma konusunda daha uzun bir zaman kazanmak istiyorsanız, termosunuza çay, kahve vb bir şey koymadan önce, termosun içine sıcak bir doldurup kısa bir süre bekletin. Daha sonra suyu boşaltım çayınız ya da kahvenizi ekleyin. Çelik kısım sıcak olduğu için yeni ekleyeceğiniz çayı veya kahvenin sıcaklığını daha iyi koruyacaktır.

Bu Logo Çakma Stanley Termos mu?

Son zamanlarda sıkça bu logoyu bana atıp, bu Stanley gerçek değil mi? Yan üretim mi? sorusu gelmeye başladı. Hayır. Stanley, logo ve tasarımı ile yenilendi. Daha dayanıklı ve daha yüksek performans veren bir seri ile karşımızda. Klasik renge yeşilin yanı sıra siyah renkli ürünlerde eklendi. Eski Klasik serilere göre daha hafif  bir ürün geldiğini söyleyebilirim.

Kullandığım En İyi Termos ve Yorumlarım

Stanley Klasik Vakumlu Termos 1.3 Lt

stanley 1.3 en ideal termos

İlk satın aldığım ve yaklaşık 5 yıldır kullandığım Stanley klasik vakumlu 1.3 Lt. Boyut olarak 2. Lt lik bir cola şişesi kadar diyebiliriz. En iyi termos listesinin de başında yer alan modeldir. Tüm serilerde belirtilen litre özelliklerini direkt kendi boyutları olarak düşünmeyin. Arada kalan vakumlu bölümde genişlik için epeyli yer kaplamaktadır. Aile tipi kullanım için en ideal 1.3 Lt olan modelleridir. Eski klasik seri olan bu 1.3 Lt modelinin en büyük dezavantajı ağırlığı ve kapladığı yer. Eğer sırt çantanız ile hareket ediyorsanız bu model size uygun olmayacaktır. Fakat kamplarda veya günübirlik etkinliklerde 2 ve üstü kişiler için en ideal termos bu. Sanırım artık Stanley markası bu klasik yeşil rengini ya kaldıracak ya da üretimi azaltacak. Son gelen klasik serilerin tamamı siyah renkli. Tabi bu siyah klasik serinin renklerinin dışında ağırlıkları ve sıcak tutma süreleri de geliştirilmiş.

Stanley Adventure Yemek Pişirme Seti 1.5 Lt

en iyi termos yemek pişirme seti

Kamp mutfağı için en güzel en iyi termos tercihlerden birisi.  Kamp mutfağı için çelik olan ürünlerin tercih edilmesi çok önemli. Bunun başlıca sebebi kamp ateşinin yüksek ısısında alüminyum ekipmanların zarar görüp, sağlık açısından sıkıntı yaratacak bir durum almasıdır. Tabi ujzun zamandır bu seti kullanıyor olsam da, çelik kamp tenceresini kamp ateşinde kullanmak istemedim.

Stanley Adventure Yemek Seti

Stanley yemek setleri içinde, saklama kabı olarak kullanabileceğiniz bir tercih. 3’lü olarak satılan set Çelik ve sızdırmaz kapaklara sahip. Yemeklerinizi sıcak ya da soğuk tutmuyor. Hava almasını engelleyip muhafaza etmenize olanak sağlıyor. Çelik olduğu için kapağını çıkarıp direkt ateş üstünde veya kamp tüpü üzerinde yemeğinizi ısıtabilirsiniz. Ben küçük ve orta boyunu, günlük olarak ofise yemek götürürken kullanıyorum. En büyük boy olanı ise kampa giderken çorba vs gibi yemekler için kullanıyorum.

Stanley Master Vakumlu Yemek Termosu 0.70 Lt

stanley master serisi

Master serisi vakumlu yemek termosları arasında en kullanışlı olan model. 0.70 Lt içine yine tek yemek muhafaza etmenize olanak sağlıyor. Genelde çocuklu aileler için tercih listesinde. KApak kısmı çorba vs için dirket döküp kullanabileceğiniz kolaylıkta. Kampa giderken ana veya yardımcı yemeği sıcak tutmak isterseniz, ara öğünlerde yemek yapma sorunu ile uğraşmak istemezseniz tercih edebilirsini.z

Stanley Adventure Pişirme Seti 0.70 Lt 

Bu pişirme seti ağırlıkla çay ve kahveciler için en çok satılan en iyi termos ürünleri arasında yer alıyor. Uzun yıllardır kullandığım bu ürünü neredeyse her kamp yapan arkadaşa tavsiye ederim. Çelik ve iç içe giren bardakları sayesinde az yer kaplayan güzel bir tercih.

Stanley Klasik Vakumlu Termos 1 Lt.

Klasik serinin yenilenen yeni yüzü siyah klasik seri 1 Lt termos. Diğer klasik olan yeşil termoslara göre sıcak tutma süresi 24 saate çıkarılmış. Ağırlık ise 810 Gr. Özellikle termosu taşıması çok daha kolay. Bu seride aynı şekilde çift duvar katmanlı. Ömürlük bir termos açısından tercih edilebilir. Sıcaklığı ve kullanıma dair yakında bir videoda ekliyor olacağım.

Stanley Adventure Kamp Buzluğu

en iyi termos buzluk

Uzun zamandır kullandığım ve özellikle et vs türü için olmazsa olmaz ekipmanlarımın başında gelen kamp buzluğum. 15 lt olan bu modeli yaklaşık 21 tane kutu içecek alabiliyor. en iyi termos tasarımı ve özellikleri bakımından hakkını veriyor. İçine yerleştireceğiniz buz kasetleri sayesinde 36 saat soğuk tutma özelliğinden tam verim alabilirsiniz. Ben ürünü aldığımda iç kapak kısmında bir çatlak vardı. Aslında bu çatlak içerideki köpük sisteminin hava almasına neden oldu ve soğuk tutma özelliği etkilenmiştir sandım. Fakat uzun yıllardır kullandığım bu ürün için eksi bir durum olması. Yine dayanıklı gövdesi yüzünden tabure olarak da kullanabiliyorsunuz.

Stanley Termos Türkiye distribütörü Kutup Ayısı Outdoor’dur. Herhangi bir proglem de ve garanti işlemleri için kendilerine 0212 243 0430 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Bir yorum yazın